American Horror Story - Roanoke

(série)
TV spot 2
USA, 2016, 6 h 39 min (Minutáž: 37–43 min)

Hudba:

Mac Quayle

Sarah Paulson, Cuba Gooding Jr., Angela Bassett, Lily Rabe, André Holland, Wes Bentley, Kathy Bates, Cheyenne Jackson, Denis O'Hare, Evan Peters (více)

Epizody(10)

Matt a Shelby se po prodělaném traumatu přestěhovali do Severní Karolíny. Koupili zde dům z konce 18. století. Brzy se v něm však začnou dít podivné věci. A to je teprve počátek... (TV Prima)

TV spot 2

666Carnage

Tak tahle série měla hodně slušný rozjezd a pak se to stupňovalo k naprostému násilnému blahu. A pak to podělal poslední díl. Mohlo to vygradovat v úplný peklo. Ale ono to vzalo zpátečku a zklidnilo se to a jen to dovysvětlilo zbytek. Herci v pohodě. Klasické obsazení z 5. předchozích sérií plus sem tam někdo navíc. Násilí a krve bylo dost a to mě bavilo. To jak někteří umřeli pobavilo i mého ďáblíka na mém pravém rameni. Jedna z těch lepších sérií. 80% ()

ZeroCZ1233

Tenhle seriál je jeden z těch, které sledují masy. Typičtí diváci, pro které jsou filmy roku ty největší blockbustery a většinou nedocení ty sračičky, jako my, co se v rádi rejpou v káždém záběru a dokažou slintat i nad tím, když se posranejch 45 minut loví moucha (mrk, mrk, Vinci, mluvím o tvém dílu) nebo když se v podstatě 3 hodiny kecá (plus nějaká ta krev) v nějaké chalupě zapadlé ve sněhu (mrk, mrk, mistře z videopůjčovny, mluvím tentokrát k tobě). A právě typičtí diváci po zhlédnutí této série byli zmateni (ano, zmateni, když zmatečnost je jedna z prvků několika předešlých sérií), protože si už po šesté přišli pro svou nálož hororu, kterého zde dostali nejvíce ze všech sérií, ale i přesto jsou rozezleni. Což je v pořádku, je to jejich názor, ale když se tvůrci seriálu snažili poukázat i na trošku jiné, ale neméně zajímavé téma, tak odrazeně odcházeli a radši si šli shipovat (jak já to slovo kurva nesnáším) svoje oblíbené charaktery z minulých sérií a chlubit se s tím, pokolikáté se na to jdou koukat... A já jsem ten, co je na druhé straně pomyslné barikády a je z této série víc než mile překvapen. Protože jsem očekával zas v podstatě to, co bylo klíčové pro minulé série. Takže například normální příběh, který spíš vytahuje horrorvé prvky (upíři, strašidelný dům, strašidelný hotel, blázinec, duchové), než aby opravdu strašil, nebo postavy, které jsou na sílu dělané tak, aby je zmiňovaní diváci mohli "shipovat" (v podstatě všechny role Evana Peterse) a typickou zmatečnost (což je, musím uznat, skvělý prvek, když poté pomalu zjišťujete, jak to bylo a začne to dávat smysl a vám to dá pocit, jak kurva geniální jste, že jste na to přišli). Ale dostal jsem úplně něco jiného. V prvé řadě je tato série právě ten Americký příběh, který si ono označení "horror" zaslouží nejvíc. A to proto, že tahle série se právě nejvíce snaží děsit a bere si originální prostředí s originálním backroundem (na rozdíl od již zmíněných minulých sérií, které to sice dělaly skvěle tím, že si vzaly klišé místa a klišé "strašáky" a spojily to do neočekávané kombinace, jako mimozemšťané a blázinec, upíři a hotel, ale furt to byly věci, které známe). Originálním prostředím je myšleno místo a to dům, který je středem všeho dění, ale není jeho katalyzátorem a originálním backroundem je myšleno celé to tajemno okolo ztracené kolonie z 16. století, která se sice zjevuje v podobě duchů, ale už ne z toho důvodu, jako duchové z minulých sérií. A když je toto originální prostředí, originální backround, perfektní atmosféra, která má lví podíl na v prvku strachu a originální provedení, smíchané dohromady, tak dostanete opravdový horror a to rozhodně kvituji a už bylo kurva na čase. Strašně se mi líbí, že koukáte na seriál v seriálu a celkově jak tvůrci krásně ukazují vliv těchto reality show a médií, kde jsou lidé schopni pro slávu a peníze podstoupit vše i přes možnost nebezpečí. A proto tuhle sérii cením, že se nebála udělat něco odlišného a přece logicky opodstatněno (kurva, když je horror v názvu, tak očekávám opravdový horror a ne vztahovky mezi duchy, čarodějkami, psychopaty a jinou podskupinkou). Ale samozřejmě tu není vše skvělé. Musím s již zmíněnými typickými diváky souhlasit s tím, že druhá půlka série je slabší, protože tam dostává prostor právě ta problematika médií a reality show, což jak jsem řekl, se mi dost líbí. Když to vezmu kolem a kolem, tak to vychází na 4,5* z 5 a zaokrouhluji nahoru, protože ty koule autorů musím ocenit. Na závěr bych zmínil jeden krásný detail, který může býti též spoiler, takže ti, co jste ještě neměli šanci to zhlédnout, neprodleně odejděte........ Strašně se mi líbí to porovnání duchů hraných herci z My Roanoke Nightmare a těmi skutečnými. Jak ti hraní vypadají pěkně lidsky kdežto ti skuteční vypadají hnusně, jak nemrtví až se zvířecími rysy... skvělé. () (méně) (více)

filmmovier

Obrovské překvapení a pro mě osobně asi nejzábavnější série AHS. Nejkratší, rychle a skvěle odsýpající, plný výtečných nápadů, úplně jiná než všechny ostatní, se Sarah Paulson hezčí, než kdy dřív a ve výsledku je Roanoke i téměř na vrcholu, protože tahle série je pro mě v rámci seriálu jedna z nejlepších. Parádně founfootagová, poprvé od první série naplňuje i název "horror story" (a více a lépe) a ve spojení s natáčením fiktivního televizního pořadu mi to opravdu neskutečně sedlo. Jsou tam i noví herci, takže Roanoke je po pěti sériích skutečně osvěžujícím dílkem i v tomto směru. První polovina byla naprosto úžasná (a kralovala jí Kathy "I'm a Butcher" Bates), jenomže pak přišla polovina druhá (kterou jsem nečekal) a která mě bavila ještě víc a možná byla i mnohem lepší. Takže co se týče Roanoke jsem maximálně spokojen po všech stránkách a nadšen, jak moc to předčilo má očekávání. Tahle změna stylu celému seriálu nesutečně prospěla a já bych se vůbec nezlobil, kdyby jsme v podobném duchu dostali i nějakou další sérii. Roanoke si tu modrou barvu nezaslouží. Za mě 100%. ()

Marceloo

Po nepríjemných udalostiach, ktoré zažili v Los Angeles, sa Shelby (Sarah Paulson) a Matt (Cuba Gooding Jr.) presťahujú na vidiek. Ich vysnívaný dom kúpia za výhodnú cenu pri aukcii. Napriek nízkej cene však nejde o výhodný nákup. Dom je totiž plný démonických síl, ktoré sa sústreďujú v jeho okolí a pre nových majitelov sa začína brutálny teror. - Ani si nedokážem vybaviť, kedy naposledy bolo niečo na hororovej scéne takéto zvláštne. Šiesta séria takmer úplne zanedbáva tú extravagantnosť a zvrátenosť z predchádzajúcich sezón a zameriava sa na postavy, ktoré sa jednoducho ocitnú v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Forma v prvej polovici mi celkom vyhovovala, pretože moju oblúbenú Lily Rabe by som dokázal počúvať 24/7. Atmosféricky je prvá polovica dokonalá, mystérium okolo domu funguje perfektne a zdroje zla sú velmi rozmanité. Jediným negatívom, ktoré na prvej polovici vidím, bol trochu nepodarený casting, ale inak fungovalo všetko špičkovo. Ten avizovaný zvrat v polovici som očakával, pretože napriek tomu, že som to pozeral 11 mesiacov po vysielaní, som si to pamätal z nespočetného množstva internetových stránok o hororoch. V druhej polovici sa atmosféra úplne vytratí, tvorcovia sa snažia často diváka prekvapiť, ale ja osobne som bol z toho, kam sa to uberalo, tak sklamaný, že ma už nepotešilo ani pridanie mojich oblúbených hercov, ktorí v prvej polovici neúčinkovali. Pri pohlade na filmografie režisérov epizód z druhej polovice mám ale pocit, že ten prepad mohol byť spôsobený aj malým množstvom skúseností z tohto žánru a títo tvorcovia jednoducho nedokázali dokončiť to, čo začali schopnejší kolegovia v prvej polovici. Pre mňa je táto séria výrazným sklamaním, aj keď vôbec nie je zlá. American Horror Story prináša každý rok na povrch množstvo nových tvárí a v tomto sa mi tak mierne podobá na legendárny hororový seriál Tales from the Crypt, z ktorého vyšli desiatky hereckých hviezd. Tiež je zaujímavé, že tomuto seriálu začala kríza až v šiestej sezóne, pretože väčšina hororových seriálov odpadne už na začiatku tretej série. Presne o mesiac začína Cult, takže som zvedavý, čo nám ukáže táto séria, v ktorej sa opäť objaví mnoho postáv, ktoré sme dlhšie nevideli. EDIT: 15.08.2022 - Druhá polovica ma pri prvom zhliadnutí série v roku 2017 dosť sklamala, ale tentokrát sa mi to už páčilo viac. Ten chaos, do ktorého sa to v druhej časti preklopí, mi strašne pripomínal môj oblúbený Malignant. Jednoducho sa tvorcovia naprosto odviažu a vznikne z toho nekorektný bordel, v ktorom idú hlavy dole rad za radom a logika ide úplne bokom. Bodaj by takýchto kúskov vznikalo viac. + herečka z The Whispers a The Veil + herec z Amnesiac a Final Girl + herec z The Town That Dreaded Sundown a The Pyramid + herec z The Lazarus Effect + herec z Mockingbird + herec z The Crazies a Would You Rather + herec z Reversal + herečka z Fear, Inc. + herečka z The Scarehouse + herec z L.A. Slasher + herečka z The Final Girls + herec z Ratter + herec z Cloverfield + herec z Annabelle a Havenhurst + herečka z Final Destination 5 + herečka z The Evil Dead () (méně) (více)

kiddo

SPOILERY! Zatím asi nejhůř koukatelná série AHS (a neumím si představit, že by produkce byla o moc větší prdel). Nápad zkombinovat V zajetí démonů v pseudodokumentárním stylu a Blair Witch, kde spolu interagují herci a jejich „reálné“ předobrazy během „skutečné“ vyvražďovačky, je na jednu stranu naprosto geniální. Jenže pak nastoupí prozření, člověk si uvědomí, že wanovské duchařiny a found footagerky se svými plochými postavami a maximálně jednou charakterovo-dějovou linkou jsou udívatelné při nejlepší vůli tak těch devadesát minut, a všechno se to rozblemcne do uniformního uvřískaného torture porna o délce osmi hodin (1984 mělo mimochodem stejnej problém, ale tam to aspoň odlehčovala ta osmdesátková stylizace a zábavné definované postavy). Škoda, že Murphyho nenapadlo radši natočit duchovního nástupce Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon. Protože jako film by Roanoke byla bomba. ()

• Kolonie Roanoke opravdu existovala a šlo o první pokus Anglie o vytvoření stálé kolonie v Americe. Správcem kolonie byl opravdu John White a jeho žena se opravdu jmenovala Tomasyn, neměl však syna, ale dceru. Kolonie byla za dosud neznámých okolností opuštěna roku 1590, podle některých názorů se její členové přesunuli jinam, podle jiných byli zmasakrováni původním obyvatelstvem. (gamemaCZ)
  • Postavou Lany Winters (Sarah Paulson) v poslednej časti šiestej série Roanoke (2016) prepojili tvorcovia dej s druhou sériou Útočisko (2012). Zároveň sa jedná o ďalšiu dvoj rolu tejto herečky po udalostiach v piatej sérii Hotel (2015). (BlackTom)
  • Série se začala natáčet 6. července 2016 v Kalifornii (Santa Clarita). (Varan)