Osudový dotek

Osudový dotyk

• Nový Zéland

The Butterfly Effect

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 113 min (Director's cut: 120 min)

Komentáře uživatelů k filmu (1 531)

Strašně dlouhou dobu se mi nestalo, aby mě film tak rozložil, že jsem si nepřál nic jiného, ať to celé skončí dobře. Ať se ústřední dvojici nic nestane a vše přečká. Na debut je to obdivuhodný výkon. Mrazivá beznadějná atmosféra mě bude nejspíše strašit ještě hodně dlouhou dobu. Ashton Kutcher mě mile překvapil. Podal civilní výkon, jehož přirozenost by mu mohl závidět současný filmový pekelník Nicolas Cage. Samotná myšlenka teorie chaosu je ve filmu rozvedena takřka k dokonalosti. Působivý soundtrack a především závěr mi budou vyvolávat mrazení hodně dlouho. Nemám co bych vytknul. Absolutní ničím nezkažených ryzích pět hvězd, jako ulitých.(23.7.2011)

Director's cut je ještě o třídu lepší!(29.12.2011)

Námet super, spracovanie priemer. Pritom prvá polovica filmu je naozaj skvelá. Dokým netušíme že ten malý chlapec nie je posadnutý, ale že tie výpadky pamäte si spôsobuje chlapča sám, tým že sa v tom čase vráti z budúcnosti do seba samého. Toto, malo byť povedané až tesne pred koncom. Prečo to má inak divák sledovať? Bez vysvetlenia. Čo to bolo za chorobu, kým bol jeho otec, ako to prežíval on? Veľmi lacné až gíčové spracovanie. Pomohla by dejová línia s otcom omnoho viac na vysvetlenie, oboznámenie toho čo ten chlapec zdedil, to, že je to dar, alebo prekliatie. Skvelí nápad, no spracovanie, hlavne v druhej polovici filmu veľmi stráca spád a slabne až je z toho napokon úplne iný film.(30.12.2011)

I přesto, že nemám Kutchera rád, tak musím dát v tomto případě pět hvězd. Líbí se mi sci-fi o cestování v čase a i přesto, že to již bylo tolikrát na různý způsob natočeno, tak tady mi to přijde originální a zajímavé. I konec není úplně klasický happy end a Amy Smart je jako vždy fajn....(4.4.2012)

Lola běží o život byl asi první hit zabývající se kauzalitou v době, kdy jsem nejvíc chodil do kina. Dnes mi přijde vyčpělý a málo nápaditý. Tenkrát jsem byl z něj u vytržení. Osudový dotek dopadl napodruhé líp, i když mnoho navíc nenabízí. Je to v podstatě stravitelná popcornovka pro tehdy mladé diváky, kterým zamotá šišku a jdou z kina spokojení, že to dobře dopadlo. Dobře se koukalo na Amy Smart, kterou vždycky rád vidím a na závěr hrají Oasis ve správnou chvíli. A to je asi tak všechno, co mne opravdu potěšilo, jinak film nevybočil z běžného průměru. 70%(27.12.2015)

...Perfektní scénář s nápadem... Paralela s jinými filmy, např. Donnie Darko, Frekvence, Dark City, Cesta do neznáma a naposledy Svěrací kazajka (The Jacket)... Upoutá pozornost, i když ze začátku se pomaleji rozjíždí, pak ale nabírá grády a vystupňuje se až k uspokojení všech časových (a hlavně osudových) dimenzí... Taky jste chtěli někdy vrátit čas a udělat věci jinak a lépe, pozor, co když se to "posere" zase v něčem jiném... Myšlenka jako hrom, a tak to má být...(28.11.2005)

Opravdu kvalitní sci-fi podívaná. Na tomto snímku je vidět, že i za málo peněz lze udělat hodně muziky. Malý rozpočet rozhodně tomuto filmu neubírá žádné kvality, ba naopak! Výborná zápletka a opravdu intenzivní prožitek. Dokonce jsem hlavnímu hrdinovy celou dobu fandil! Sice na konci mohli trochu přitvrdit... Či spíše ubrat posledních pět minut. Přesto si tento počin zaslouží plný počet!(5.4.2007)

Už dlouho na mě žádný film nezapůsobil tak jako tento. Nemůžu než jen doporučit. Spoiler : i takhle to mohlo dopadnout, závěrečná scéna tentokrát s happy endem : http://www.youtube.com/watch?v=9mpk5XeYh-g(16.2.2008)

Veľmi kvalitne prepracovaný film, ktorý núti celý čas sa sústrediť na všetky drobnosti, aby ste sa nestratili v príbehu. Ashton Kutcher ukázal, že aj talent má. Myslíte, že keby sme mohli zmeniť minulosť, všetko by sa zmenilo?(27.5.2009)

Vynikající mysteriózní thriller, který je postaven na originálním námětu. Scénáristům se naštěstí úplně nerozsypal pod rukama a podařilo se jim vystavět zajímavou úvahu na věčné téma co by se stalo, kdyby... Určitě by se tady dalo najít pár nedostatků v logičnosti a návaznosti děje, který navíc ke konci už nedokáže tolik zaujmout, protože nám neustále předkládá jen nové a nové vize po zásahu hlavního hrdiny do minulosti. Ale film jako celek je tak neuvěřitelně působivý, že nad menšími chybami přimhouříte oči. A výkon Ashtona Kutchera není nijak převratný, ale v rámci jeho možností je pro něj tenhle snímek určitě nadstandart.(19.7.2009)

Občas se ten film sice nacházel na pomezí áčkových a béčkových titulů, a to hlavně kvůli né příliž výrazným hercům, kromě Ashtona Kutchera... no ale 5* dám, protože závěr byl celkem dobře vymyšlený a celkově až na pár odfláklých scén jsem tam nenašel žádné nelogičnosti, a to je u tohoto žánru celkem kumšt. Byl to fajn film :)(10.3.2010)

Čím víc filmů s podobným tématem znáte, tím víc oceníte tenhle (alespoň pro mne) ne moc známý film!(22.8.2010)

Tenhle filmek snad ajni nepotřebuje komentář.. skvělé herecké obsazení, výborný námět, co dodat? Rozhodně jsem to neviděla naposledy!!!;)(18.9.2010)

No rozmýšlím mezi čtyřkou a pětkou, rozmýšlím... Ale je to tak nějak hezky kvalitně natočené, je tam prostor pro přemýšlení, je tam prostor pro emoce a není tam SPOILER slaďoučký happy-end, takže nakonec, proč ne. Přiznávám, že jsem taky ovlivněna efektem příjemného překvapení, čekala jsem horší záležitost (důvod obav, tedy jméno Kutchera, se ukázal jako lichý).(7.2.2011)

Prvních 20 minut toho nejneuvěřitelnějšího psycha, po kterém následují dvě hodiny geniálního ždímání každé špetky mého vnímání takovým způsobem, že na konci jen sedím, snad i bez dechu, a jen si říkám Můj bože, můj bože a přemýšlím, že jsem právě shlédl božské dílo. Přitom se celý film točí jen okolo toho, že se něco stane, uvědomíme si, co se děje a za chvíli už jsme zase ztracení, jelikož děj přešel do jiné dějové linie. Brilantní! Víc než to! Film, který mě prostě postavil do latě, sám o sobě vás donutí dávat pozor, protože jestliže jen na chvíli polevíte v pozornosti, už nemáte šanci vrátit se a pochopit. Sleduj, pochop, změna a můžeš se pokusit jen přemýšlet, co se právě stalo. Jen přemýšlet, co se asi tak mohlo stát, když si právě přečetl tu a tu stránku v deníku. Plus skvělý a dá se říct dojemný konec? Nezahrávej si s motýlím efektem. 100%(8.7.2012)

Toto téma mám obzvlášť ráda. Za nejlepší toho druhu považuji film Lola běží o život. Mezi horší řadím film Pan Nikdo. Osudový dotek je někde uprostřed. Ale možná, že pan režisér (nebo oba) se soustředěně zahledí do scénáře, všechno se rozklepe a my budem zničehonic sázet všichni do hodnocení pět hvězdiček...(27.9.2012)

Butterfly Effect v rezii Eric Bressa nie je scenaristicky spatny : cestovanie v case, ale Kutcher je fakt spatny herec a nevie hrat nic okrem dementnych komedii. Za dobru atmosferu v prvej polke filmu vsak dam 71 %(16.2.2013)

Celkem fajn sci-fi thriller s dosti originálním způsobem cestování v čase. Přesto to v některých scénách tak nějak skřípe (a smrdí papírem). Například po první zásadní změně minulosti, při procházce lesem, jsem měl dojem, že se změnil žánr na parodii ("Koukej něco je pod stromem! Oh, to je tvá bunda!"...a záporák vyhupne z poza stromu jak v nějakém animáku. OMG, to snad nemysleli vážně... a atmosféra je rázem v tahu.)(7.4.2013)

Velice chytře udělaný filmeček.. Musím říct, že od určité části to byla opravdu jízda a psycho. Nápadu snad není co vytknout.(31.5.2013)

Púšťať sa do tematiky cestovania v čase je pre filmárov vždy nemalý risk spočívajúci najmä v tom, či budú schopní udržať celé dianie na uzde a nedovolia, aby ich výsledné dielo nieslo so sebou množstvo nevysvetlených vecí a najmä nelogickostí. Práve Osudový dotyk je tým filmom, v ktorom na prvý pohľad všetko do seba pekne zapadá, no pokiaľ sa začne človek nad jednotlivými dejovými zvratmi zamýšľať a rozoberať ich, nájde hneď niekoľko bodov, ktoré si navzájom odporujú. Aj napriek chybám je to veľmi dobre zrežírované sci-fi s nemenej dobrou atmosférou, ktoré by si však do hlavnej úlohy možno zaslúžilo o niečo lepšieho herca, i keď Kutcher sa bez diskusie so svojou rolou snaží vysporiadať, ako najlepšie vie. (80%)(13.10.2013)