Cô Hầu Gái

• angličtina The Housemaid

ricci.s

Musím predovšetkým pochváliť výber hlavnej hrdinky slúžtičky. Keby som mal ja takú cicu doma... Ani sa nedivím, že mladý pán neodolal a zabudol, že je zasnúbený. Vraždiaci duch dámy v čiernom zapôsobil vždy, keď sa objavil. Pre mňa nádherne atmosférický horor, krásne nakrútený, s pútavou hudbou. CGI na úrovni, takže o nejakej degradácii nemôže byť vôbec reč. Vadilo mi niečo iné. Obvykle nemám nič proti romantike v hororoch, pokiaľ to nie je na úkor strašenia. V tomto prípade žiaľ... bolo to jednoducho omnoho viac romantické, ako vyložene hororové, a nejaké 3-4 duchárske výstupy na takú dlhú stopáž sa mi predsa len zdá trochu málo. Štvrtú hviezdu dávam výnimočne za zaujímavé rozuzlenie. Pre fanúšikov duchárskych hororov povinná jazda. Pokiaľ vznikne americký remake, tak treba dúfať, že pritvrdia a prídu aj s niečím svojim, lebo okopírovať to od A po Z sa už asi s veľkým pochopením nestretne. ()

Marceloo

V roku 1953, uprostred vojny medzi Vietnamom a Francúzskom, prichádza slúžka Linh (Kate Nhung) pracovať na plantáž francúzskeho dôstojníka Sebastiena (Jean-Michel Richaud). Jej príchod sa ale nepáči vojakovej žene, ktorá má s prítomnosťou krásnej slúžky problémy. Ešte väčším problémom je ale to, že je Sebastienova žena dávno po smrti... - Po nádejnom začiatku to upadlo do tak nevýraznej hororovej schémy, že som tomu pomaly ani nemohol uveriť. Postavy sú uveritelné a vzťahy medzi nimi vzhladom k historickému kontextu tiež. Podarilo sa aj vytvorenie dobovej atmosféry a k tomu pekná hudba. Najhoršie ale bolo to, že všetky desivé scény sú vylepšené hroznými CGI úpravami a keď tam lietajú digitálne vtáky a strieka digitálna krv, celkovú úroveň to výrazne degraduje. Netvrdím, že je to zlé, ale pre mňa osobne je toto skôr ukážka premárneného potenciálu a fakt, že je to režisérov prvý projekt, v tomto prípade nepovažujem za akceptovatelnú výhovorku, pretože táto téma bola už viackrát spracovaná a režisér sa určite niektorými počinmi inšpiroval. ()

*CARNIFEX*

S Vietnamskými ducharinami je to ako s trdelníkmi na jarmoku. Takmer všetky sú na jedno kopyto. Za 105 minút je toho divákovi z hororovej stránky ponúknuté akosi pramálo, no zato milovníci aziatiek si prídu na svoje. Pekná holčina, akurát jej v závere mohol niekto hlavu odseknúť, keď už som si pustil horor, lebo toto je skôr na romantickú nôtu, než k vyvolaniu strachu. ()

kaylin

Snímek „Cô Haû Gaí“ hraje hlavně na atmosféru, což se mi docela líbilo. Trochu moc prostoru zde dostává romantická linka, která se ani nesnaží o to, aby byla nějak trochu víc okořeněná, všechno je v mezích, ale když pak dojde na ty hororovější scény, už je to trochu zajímavější, právě z toho důvodu, že je to tlačené atmosférou. „Cô Haû Gaí“ rozhodně není krokem mimo. ()

tompaulman

Asijských duchařských hororů jsem viděl už dost, ale jak napsal *CARNIFEX*, všechny jsou na jedno brdo. Tohle mi navíc nepřišlo nijak strašlivé a nejlepší na tom ve výsledku byla hudba a elegantní stará auta. A vlastně jsem ještě ocenil to rozuzlení na konci, které mělo větší smysl, než jsem čekal, leč celkový dojem už to zachránit nedokázalo. ()