Dětské hřiště (festivalový název)

• Polsko

Bartosz M. Kowalski

Scénografie:

Marek Warszewski
  • plo koon

Manýristický vyprázdněný film pracující s mnohokrát viděnou rádoby observační metodou. Celý film vznikl jen kvůli drastickému závěru. Autor však nedokáže vystavět cestu a dostatečně objasnit motivace hlavních postav. Od začátku budovaný vztah postav vyvrcholí ve 2/3 snímku naprosto do ztracena. Samoúčelové členění do kapitol.(7.8.2017)

Podľa môjho názoru - nasilu kontroverzné. Úvodné predstavovanie postáv nebolo dostatočné pútavé na to, aby ma udržovalo v neustálej pozornosti. Taktiež mi na Detskom ihrisku chýba akési hlbšie odôvodnenie záverečnej tragédie, ku ktorej celý film smeroval. Následne mi prišlo konanie aktérov nedostatočne autentické na to, aby som danú scénu prežíval s predpokladanou hrôzou. Na druhej strane, oceňujem celkovú myšlienku a skvelých hereckých predstaviteľov. Plac zabaw predstavuje zaujímavý koncept, v podstate aj dobre natočený, len vo svojej kľúčovej snahe nedotiahnutý do konca. Celý čas som mal jednoducho pocit, že 3/4 filmu bola len úvodom k záverečnej tragédii, ktorá považujem za chabo odôvodnenú a samoúčelnú.(17.9.2017)

• Pitryx

Tak thriller jo? Mrazivé a šokující jo? Snad na konci, když stojí kamera dostatečně daleko od hlavních protagonistů, aby nebylo pořádně vidět co se děje. Poznat to sice je, proč točeno tímto způsobem? Jinak jde o víceméně o dialogový film, ve kterém se nic neděje. Děti to sice zahrály dobře, ale to je vše. Ano má to dobrou kameru,ale ten konec prostě pohnojili.(16.8.2018)

Ten konec mi doslova vyrazil dech. Předposlední scéna je skvělá a poslední skvěle rozvíjí a zároveň ukončuje napětí a atmosféru scény předchozí. Druhá vyhrocená v tomto filmu, která funguje jako skvělý build up pro finále je rovnež skvělá. Některé věci bohužel filmu chybí, ale ty jež má stojí za to.(14.9.2017)

Už dlouho jsem neviděl takto drsný a syrově naturalistický snímek, který se zabývá dětskou krutostí. Svým minimalismem mi už v prvních minutách připomněl Hanekeho filmy, nejvíce asi Bennyho video. Přestože děj je poměrně prostý a přímočarý, vše vyvažuje dokonalá atmosféra, výborní dětští (ne)herci a hlavně závěrečná dlouhá scéna bez střihu.(8.8.2017)

• - Spoiler: Záverečná scéna bola inšpirovaná skutočnou udalosťou z roku 1993 v Liverpoole. Dvaja desaťroční chlapci vtedy uniesli a zavraždili dvojročného Jamesa Bulgera. (lusa)

• - Oba chlapci se stali nejmladší odsouzení vrazi v historii moderní Británie. [Zdroj: Lidovky.cz] (ARI50)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. září 2016 na filmovém festivalu Donostia - San Sebastián ve Španělsku. (Stoka)