Júri!!! on ICE (TV seriál)

• Japonsko

ユーリ!!! on ICE

• Japonsko

Yūri!!! on Ice

Yuri!!! on Ice

Animovaný / Drama / Komedie / Sportovní

Japonsko, 2016, 12x24 min

Kdo by to čekal? To, co se původně jevilo jako variace Free! na ledě, se nakonec vyklubalo v jeden z objektivně nejlepších kousků poslední doby. Největší pozornost si už od začátku zaslouží animace, která mi hned první scénou vyrazila dech. Opravdu, tak nádhernou, plynulou animaci už jsem hodně dlouho neviděla. Též soundtrack je božský ("Yuri on Ice" vhání slzy do očí i na po sté) a ending je taky hodně fajn (hlavně ten z 10. dílu je geniální :D). Kapitola sama pro sebe jsou postavy. Především Viktor a Yuuri jsou naprosto skvělí, propracovaní a sympatičtí a nejde jim nefandit, ale třeba takového Phichita si taky nejde nezamilovat. V neposlední řadě tento kousek ještě pěkně boří nejen genderové stereotypy, ale i vyobrazení homosexuálních vztahů (nejen) v anime. Prostě ve výsledku je pro mě Yaoi!!! on Ice jednoznačně nejlepší novinkou tohoto roku a nemůžu se dočkat pokračování. Lehce subjektivně, ale za všechny ty emoce a ukápnuté slzy zaslouženě 10/10 Poznámka: hurá za první českou anime postavu Poznámka 2: anglický dabing FTW (Golden Boy hadra :D)(8.10.2016)

Děj se dá shrnout jednou větou: Krasobruslař se po neúspěšné sezóně snaží pod vedením nového trenéra dosáhnout úspěchu. Ale o děj nejde. Jde o nádhernou animaci, nepředstavitelnou práci s choreografií a hudbou tanců na ledě, s emocemi, s napětím. Seriál ukazuje svět špičkových krasobruslařů jako místo plné rivality, ale i přátelství a podpory. Perfektně popisuje jednotlivé charaktery krasobruslařů a jejich rozdílnou motivaci. _____ KOUSEK DĚJE Shounen ai je to velmi krotké, až cudné. I když první díl naznačuje něco jiného, ve skutečnosti se dočkáme jen pár objetí a přátelských polibků. Ale když se podíváme na Yuriho na ledě, na jeho tanec, výraz, skladbu a choreografii, tak není pochyb. Každé jeho vystoupení je, jakoby se s Viktorem miloval. _____ Potěší česká stopa (české vlajky a dokonce i český krasobruslař). Škoda, že nedostalo víc prostoru soupeření mezi Yurim a Jurijem, které v začátku přineslo do seriálu obstojné napětí a dynamiku. SHRNUTÍ: Miluji krasobruslení a miluji anime. Jejich propojení je tak pro mě téměř dokonalou lahůdkou.(7.6.2019)

"We were born to make history!" Protože tohle je opravdu historický okamžik, kdy se anime o krasobruslení dostává na zasloužené výsluní a jeho kvality jsou i přes všechny "žužusladké" momenty tak silné, že donutí někoho, kdo intenzivně odvrhuje cokoli co jen zavání jakýmkoli romantickým napětím mezi 2 muži k tomu, aby nejen, že seriál dokoukal, ale ještě přidal i vysoké hodnocení! Vezmu to od začátku a začnu openingem, který je dle mého tím nejlepším z této sezóny a ending je také hodně dobrý. Ona vůbec většina hudebních motivů (během čísel), ať již těch klasických nebo i originálních je velmi dobře zvolená. Přiznám třeba, že se mi hodně líbila píseň "King JJ". Pak tu máme animaci a řekněme si otevřeně, je nádherná. Musím potvrdit, že vyobrazení pohybu a především krasobruslařských čísel je opravdu velmi dobré. Nejen že to působí plynule, ale i realisticky a i předváděné skoky (lutz, flip, toeloop..) jsou velmi pěkně a dost dobře vyobrazené. Dál je to občas i docela vtipné, sice to nejsou vtípky, že by se člověk za břicho popadal, ale rozhodně dokáží vyloudit úsměv. Charaktery jsou také zajímavé a sympatické a nejlepší je jednoznačně Viktor, ovšem asi každý ze zdejších pánů má nějaké své kouzlo i svůj krátký příběh a tak si každý najde někoho, kdo se mu bude zamlouvat a je jedno, jestli to bude první český anime krasobruslař, "král" JJ, mladík Pitchit... Zkrátka je z čeho vybírat. Co se hlavních hrdinů týká, tak zde máme přirozený vývoj nejen v rovině jednotlivých charakterů, ale i v rovině vztahů mezilidských. Tedy postavy se postupně stále více otevírají, zlepšují se, získávají různé nové motivace a zároveň pracují na svých vzájemných vztazích. Tedy z hlediska vývoje dosti komplexní podívaná. Příběh je vcelku předvídatelný, ale vzhledem k faktu, jak je to podané nějak nejde si to neužívat a hrdinům nefandit. Dál je tu ta celková realističnost. Už jste viděli anime, kde se mluví opravdu na úrovni Francouzsky nebo třeba Rusky? Když si vzpomenu na Japangličtinu, která se na mě hrne z mnoha jiných titulů a srovnám ji s tím, jak jsou tady předváděné jednotlivé jazyky, pak si tady prostě opravdu dali záležet a i tohle by se mělo ocenit! Stejně tak prostředí jednotlivých závodů a zázemí... Co se týká fanservisu pro holky, tak ano, některé momenty jsou velmi intenzivní a jsou tam chvíle, které mě osobně nic neříkaly, obešel bych se bez nich a nechci se k nim myšlenkami vracet, ale pro anime jsou dle mého podstatné, protože i to je ten vývoj charakterů a vztahů... Rozhodování bylo nakonec těžké, protože ono to objektivně na těch 5* prostě asi je, ale je mi líto, tak daleko ještě nejsem a i když je to skvělá podívaná, tak ode mě dostane "jen" 8,4/10(8.10.2016)

Heh, tohle bude obtížné. Ale popořadě. Nejprve budu muset se sklonit před tím, jak se povedlo krasobruslení vyobrazit. Jsem v tomhle sportovním oboru laikem, ale i tak jsem si rukou přejížděl po bradě, jak zvládnou animovat jízdu na ledě a pracovat s hudbou. Obě pasáže se zadařily na známku nejvyšší a i když si sem tam pomohli při skocích malinko jednodušší kresbou, mělo to stále úroveň. Pobavil mě i pohled do zákulisí závodů. Nejsem si jistý, jestli jsou krasobruslaří takoví narcisové, co se takhle často fotí a sežrali by svůj odraz na ledě, ale seriálu jsem to naprosto věřil (reakce "kamarád nedošel, tak si jdu udělat selfíčko se Sagrada Família" mě donutila vyprsknout). Je jasný, že když tu máme sportovní žánr, kde estetika je alfa omega, tak je nutné mít adekvátní animaci a tu dostáváme. Kde se pro mě lámal chleba, jsou postavy a děj. Viktor, i přes všechny jeho excentrické reakce, téměř až infantilní projevy a místama, no, naturalisticky nekorektními pohyby a chováním, je skvělý, vážně. Věřil jsem mu jeho dojetí, zápal, jak si užívá svoji pozici a co chce Yurimu předat. Nechci být xenofob, ale není to jedna z prvních pozitivních ruských postav? Jenže jeho svěřenec Yuri svůj příběhový závod nezajel nejlépe. Nelíbil se mi jeho rychlý vzestup nahoru. Nelíbila se mi jeho nesourodost, kde by se lekl i slunéčka sedmitečného a o pár vteřin později zajede jízdu života. Jenže až jeho finální rozhodovací salto mortale v posledních 2 epizodách ho shazuje do vod postav děsivě nerozhodných, melancholicky přepálených a na jeho věk hrůzostrašně nesamostatných. S dějem to bohužel není o tolik lepší. Zábavný, ale pro mě až moc krátký úvod se brzo přelije do repetivního závodění, kde je málo humoru, málo napětí (na můj vkus se málo kazí a výkony se šponují výs a výš, až není kam), málo času na představení dalších postav (vyjma druhého Yuria) a závěr je hodně předvídatelný. Výjimečně jsem toho názoru, že Yuri!!! on Ice by slušelo víc dílů. Samotná kapitola budiž i vztah Yuriho a Viktora, který ať už je mile otcovský, tak je pro mě předimenzovaný na hranu homosexuality. A to mě přivádí k závěru, že Yuri!!! on Ice bude jeden ze seriálů, jehož hodnocení bude genderové. Zajímala by mě statistika, ale vsadil bych se, že ženy budou dávat zdějším krasobruslařům vyšší známky. Pro mě to byl upřímný, v rámci sportovního šuplíku velmi povedený anime, jehož krátký program (až moc krátký) zvládl obstojně i díky již zmíněným detailům typu český krasobruslař anebo dobře vyslovované cizí mluvě (malinko mě jen prudil zvuk mrskání biče při skocích anebo nepochopitelně necitlivý telefonát během závodu). Jaká bude volná jízda?(13.1.2017)

Nikdy by som nepovedal, že z dvoch nových anime zimnej sezóny, ktorým som dával najmenšie šance, že ma zaujmú a pozrel som si ich len zo srandy sa nakoniec vykľujú tie najzaujímavejšie kúsky. Animačne sú krasokorčuliarske prvky zvládnuté precízne a podrobne s častými zábermi na celé telo krasokorčuliara, čo je obdivuhodné, lebo by sa to dalo odbiť detailnými zábermi na tvár a časti tela, ako to robí väčšina iných športových anime. Hudobná vložka je pre mňa najkvalitnejšia z tohtoročných anime pričom žánrovo už teraz zahŕňa pop, klasickú hudbu, opernú hudbu a swing. Najprekvapivejšie ale na Yūri!!! on Ice je, že vzhľadom na to, čo je to za žáner a na koho je cielený, tak dej a postavy sú napísané realisticky bez akejkoľvek otravnej gýčovej stereotypizácie. Edit: Čistý štít. Chyby sa tu hľadajú ťažko, pretože tu nie je čo vyčítať. Keby sa ešte trochu viac pritlačilo na dejovej stránke, tak by som bol už maximálne spokojný. TOP 1 OP jesene 2016. 12/12 – 85%(13.11.2016)

• - V 8. epizodě si kanadský reprezentant Jean Jacques Leroy vypůjčil reálnou fotografickou pózu od českého krasobruslaře Michala Březiny. (Monoxid)

• - V 7. epizodě, kdy vidíme záběry mladého Viktora se zlatou medailí, má na sobě stejný kostým jako krasobruslař ze Spojených Států Johnny Weir, kterému bylo přezdíváno rovněž Johnny Queer, neboť neskrýval svou homosexualitu. (Monoxid)

• - Ve jménech hlavních hrdinů je zakódované důležité poselství. Jméno Yūri (勇利) je složeno ze znaků pro chrabrost/odvaha/nadšení a prospěch. Příjmení Katsuki (勝生) znamená období vítězství. Jméno Nikiforov je složeno z řeckého níki (vítězství) a foréas (nositel). Takže Viktor Nikiforov je doslova Vitěz Vítězonosný podporující Vítězícího Hrdinu. (Monoxid)