Kubikiri Cycle: Aoiro Savant to zaregoto cukai

Kubikiri Cycle: Aoiro Savant to zaregoto tsukai

Animovaný / Komedie / Romantický

Japonsko, 2016, 8x26-29 min

Akijuki Šinbó

Člověk aspoň částečně obeznamený s Isinovými předlohami skrz příběhy ze světa Monogatari už po prvních vteřinách snadno rozpozná další jeho dílo, zvlášť, když je to opět ve fungujícím tandemu se studiem Shaft. Svým způsobem to divákům usnadní počáteční rozhodování: Buď mě tenhle styl nebaví a ušetří mi to případnou námahu / čas anebo mě čeká další nezvyklá cesta graficky abstraktním světem nekonečných dialogů, filosofického pochlebování spojený s hrstkou absurdity a nadsázky. Zapomeňte na uvedené tagy, tato OVA je mysteriózní detektivka s drobet vyšinutými pravidly, která laškovně trollí postavy ale i diváka. Stejně jako to bývá u zástupců nejchytřejších mozků, tak i průběžný dialogový tanec s doslovným závěrem se pohybuje na hraně neuctivé banality anebo naopak dosahující geniality; seriál vám dává galantně na výběr, co z toho si vyberete. Snadné to ale nebude, protože stejně jako hlavní postavu, která je hlavním akumulátorem faktů, i diváka bude celou dobu sžírat nejistota, kde je vlastně pravda. Konečný punch line je totiž směsice jednoduchosti a bizáru, který jakožto člověk nedosahující mozkové kapacity těch největších z největších, nedokážu tedy z praxe vyvrátit / potvrdit a pocítit. Celý onen uzavřený svět, ve kterém se děj odehrává, už křičí na hony daleko, že není tak úplně v pořádku, natož abyste se v něm cítili zrovna pohodlně. Přesně v takovém prostředí se výtvarnící Shaftu pohybují jak ryba ve vodě, aby si, jak jim je přirozené, pohráli s geometricky přesnými liniemi interiérů působící klaustrofobně, prázdně a nemile stísněně. Nečekal jsem v tomto ohledu kdovíjaké překvapení, ale to by na mě nesměl vybafnout lahodně excentrický dvoubarevný noir souboj a groteskní nápad se zbořenou 4. zdí ve finální jízdě autem mi nemohla nevykouzlit úsměv. Celkově mě tato alegoristická, mírně přetažená povídka o zálibách géniů pobavila a vítaně srazila zpátky na zem. Být totiž géniem je nejspíš docela nuda. What a nonsense.(2.10.2017)