1945: Krvavý mír (TV film)

The Savage Peace

1945: The Savage Peace

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2015, 58 min

Peter Molloy

Peter Molloy
  • tahit

Pohled na poválečné události optikou osobních výpovědí několika starých sudetských Němců, kteří označují viníky své bolesti. Z tohoto hlediska nemám pochyb o tom, že k těmto věcem došlo. Po zhlédnutí filmu by člověk mohl mít dojem, že po válce byli největší bestie Češi a nejvíce trpěli Němci. Ať už je chyba na straně zadavatele, nebo tvůrcích filmu, ale zcela účelově vybírají jen to, čemu se říká jednostranný pohled na věc. Zcela bylo pominuto, že především velká řada sudetských Němců se v třicátém osmém roce přiklonila k nastupujícímu fašismu, tím přispěla k rozbití a obsazení Československa. A to nemluvím o tom, co nám napáchali v Sudetech oddíly ordnerů a freikorpsu před válkou. Není bez zajímavosti, podíváme-li se na vyhnání Čechů ze Sudet (v letech 1938–1939), co by asi s námi, Čechy provedli, kdyby válka dopadla obráceně a Němci ji vyhráli? K tomu bych rád ještě zmínil, že na samém konci druhé světové války, Němci provedli hromadný masakr Čechů v Letovicích. A takových příkladů by se našlo mnoho. S odstupem více než sedmdesáti let je těžké hodnotit, co se stalo v těchto prvních dobách hned po osvobození. Buď jak buď, navzdory různorodosti rozličných názorů, je jisté, že dějiny píší vítězové. Základní nevýhodou principu kolektivní viny, že pod zorným uhlem spravedlnosti neobstojí, když bere do rukou osudy nevinných lidí. Nicméně důvody, které k odsunu vedly, lze hledat v nahromaděném potenciálu zla druhé světové války. Bez níž by k vysídlení německého obyvatelstva nikdy nedošlo.(3.9.2017)

Na tento dokument jsem se podíval spíše z doporučení. Moc tento druh dokumentů o odsunech Němců nemusím. Avšak jedná se o velmi povedený a hlavně, co je nejdůležitější, objektivní dokument, který poukazuje na to, že odsunuté Německé obyvatelstvo bylo více méně cílem nevzdělaných a závistivých Čechů přicházejících nebo pocházejících z pohraničí.(1.12.2018)

• KRYSIOPICE

Někteří pamětníci si rádi vymýšlejí, na to je potřeba pamatovat. Takže by se na ně nemělo spoléhat jako na hlavní zdroj a je potřeba vycházet z faktů. Pro srovnání například Odsun z Brna... pečtěte si Německou verzi a pak oficiální verzi provedenou mezinarodním vyšetřovacím týmem po revoluci a zjistíte jak se věci mají :)(30.7.2018)

Dokument, zabývající se poválečným odsunem etnických Němců z Československa a Polska. Předně je třeba říct, že film stojí jednoznačně na straně Němců, což je pro mě osobně docela problém. V žádném případě nepopírám, že se během odsunu děla zvěrstva. Nakonec unikátní dobové záběry to ukazují a své k tomu říkají i pamětníci z řad našich lidí včetně Medy Mládkové. Nicméně tvůrci se ani nesnaží pochopit, proč před řáděním Revolučních gard a jim podobných většinová veřejnost zavírala oči. Nikde ani zmínka o chování běžných Němců před záborem Sudet a v Protektorátu či na území okupovaného Polska. A takhle by se dalo pokračovat. Tudíž mě doslova nadzvedla poznámka, která odsun prohlašovala za největší etnickou čistku v dějinách lidstva. To mi přišlo jako neskutečná drzost. Stejně jako to, že samotné rozhodnutí o odsunu je tu označeno za zločin, byť ne přímo, ale použitou citací George Orwella. Těžké na hodnocení. Na jednu stranu mě to dost naštvalo, ale na tu druhou negativní emoce je v případě dokumentu lepší, než žádná. Proto volím zlatou střední cestu. 50%(18.9.2016)

• Crocuta

Ne - nechovali jsem se jako nacisté. To je prostě objektivní fakt, a jestli to někoho ze zdejších "uvědomělých" sebemrskačů "baví" nebo nebaví na věci nic nemění. A pokud někdo hodnotí a komentuje opačně, jeho znalost historie za mnoho nestojí. Podobným rozumbradům s neodbytnou potřebou udílet tomuto zoufale jednostrannému dokumentu 5* a sypat si popel na hlavu, vřele doporučuji publikace Jiřího Padevěta (který v pořadu mimochodem vystupuje) "Krvavé léto 1945" a naproti tomu knihu stejného autora "Krvavé finále"- srovnání zločinů obou stran konfliktu. Dále tituly Stanislava Motla "Válka před válkou" a "Svědek z cely smrti", Jana Tesaře "Mnichovský komplex" a (spolu s Josefem Serinkem) "Česká cikánská rapsodie" a celou řadu knih Radana Láška s tématikou krizových let 1938 a 1939, v neposlední řadě pak publikaci Ivo Pejčocha "Kolaboranti a váleční zločinci na pražském popravišti: Osoby popravené v průběhu retribučních procesů 1945-1948" (to aby se případný zájemce dozvěděl, jak se ve skutečnosti nacisté na našem území chovali) - po přečtení alespoň těchto několika výstupů SOUČASNÉHO, nikoliv komunistického výkladu moderních českých dějin se možná pár naivkům rozbřeskne a přestanou srovnávat nesrovnatelné. V "dokumentu" "1945..." jakoby ožíval duch Mnichova, britská nadřazenost, alibismus a snaha ukázat, že ti Čechoslováci přece jen nestáli za krev jediného britského vojáka a všechno je tak velice relativní... a že ten Hitler vlastně mohl mít i v lesčem pravdu :-(.(30.7.2018)