1945: Krvavý mír (TV film)

The Savage Peace

1945: The Savage Peace

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2015, 58 min

Peter Molloy

Peter Molloy
  • Volodimir2

21.8.2017 som komentoval český dokument Božie mlyny, 2015 a vzhľadom k tomu, že tento dokument má úplne rovnaký scenár aj dej, využijem tie zásadné myšlienky z toho komentára nakoľko tu sa už nič nové vymyslieť nedá. Vždy keď sa objaví nový dokument mám určité obavy z jeho podania. A zvlášť keď sa jedná o tak citlivú otázku, ako je otázka odsunu Čechov z pohraničia, respektíve Nemcov z Čiech, Slovenska a Poľska. Nedávno som v jednom dokumente zachytil myšlienku, že Nemci si celú vojnu o svoj odsun koledovali. Len pár nezabudnuteľných dôvodov Lidice, Ležáky, Chatyň, Cimenná, Kalište, Kľak, Ploština, Javoričko, Prlov a mnoho ďalších. Dokument je vedený veľmi jednostranne a vôbec nie je snaha o korektnosť a vyrovnanosť v argumentácii. Takže ešte raz a poslednýkrát. Odsun Nemcov z Československa a Poľska vymyslelo skutočne Anglicko na Postupinskej konferencii ústami Churchilla (toho po prehratých voľbách v júli 1945 na konferencii vystriedal Clement Attlee) a ten presvedčil vlády ZSSR a USA aby to akceptovali ako výhodné riešenie. Píše sa tam aj o náhradách škôd.Výsledkom tohto riešenia bol pre všetkých záväzný protokol Postupimskej konferencie zo dňa 2.8.1945. Nútený odsun bol prevedený práve na jeho základe. Vtedajší prezident Beneš by nič nedosiahol keby tu nebola vôľa týchto svetových veľmoci.Takže je samozrejme, že Československo nemohlo Nemcov len tak vyhostiť. Samotný odsun logistický pripravila práve ich Medzispojenecká komisia v Nemecku. Nemci boli postupne a plánovite odsunutí do americkej a ruskej zóny, podľa presného plánu prevažne v priebehu roku 1946. Československo bolo vykonávateľom a teda nemá za tento odsun žiadnu právnu ani hmotnú zodpovednosť. Medzinárodná komisia dokonca vyslovila verejné uznanie Československu za humánne a kompletné prevedenie odsunu Nemcov (áno iste tam boli aj nejaké exscesy). Akékoľvek nároky ohľadom odsunu by mala nemecká vláda a skutočne poškodení Nemci uplatňovať u vtedajších víťazných mocnosti USA, Veľká Británia a Sovietsky zväz. Ale zmluvou zo dňa 26.5.1952, kapitoly 6, článku 3 a kapitoly 8, článku 1 a 3 Nemecko už nikdy si nemôže uplatňovať nároky vzhľadom k zabavenému nemeckému majetku.Z tejto zmluvy (respektíve z jej ratifikácii) je jasné, že všetok majetok jednotlivých Nemcov na území Československa prešiel do plného vlastníctva Československa a jeho občanov, ako povinná splátka na reparácie za všetky vojnové škody spôsobené Nemcami. Nemecko dokonca do dnes nezaplatilo Československu žiadnu náhradu za škody naviac a je teda dodnes obrovským dlžníkom Českej aj Slovenskej republike a nie naopak. Nie vždy to bolo tak pri rozhodovaní politikov v Čechách, či už to bol Havel, Nečas respektíve Schwarzenberg, môže byť z nevedomosti alebo, žeby nie?(22.8.2017)

• KRYSIOPICE

Někteří pamětníci si rádi vymýšlejí, na to je potřeba pamatovat. Takže by se na ně nemělo spoléhat jako na hlavní zdroj a je potřeba vycházet z faktů. Pro srovnání například Odsun z Brna... pečtěte si Německou verzi a pak oficiální verzi provedenou mezinarodním vyšetřovacím týmem po revoluci a zjistíte jak se věci mají :)(30.7.2018)

• MaMitti

Přidávám se k Morholtovi a Baldrickovi - přesně. Jedna z přeživších, křestním jménem Dorota, říká po všech těch desetiletí i nyní : nenávidím je, zabila bych je, zmlátila bych je a já nevím, co všechno....Jak to asi museli cítit a vnímat "vítězové" (kteří přišli o své bližní při stejných hrůzách, o jakých se vypráví v tomto dokumentu) bezprostředně po válce? Mluvit o prověřování morální stránky vítězů je možná zajímavé a snad i na místě, ale nepřijde mi to prostě fér. Co asi prožíval onen muž, kterého zmiňovaná Dorota uváděla, a o kterém jsme se dozvěděli, že mu nacisti zplynovali celou rodinu a zůstal jen on sám...? Ona by jednala i po těch desetiletí stejně jako on jednal hned po té, co dostal možnost (to samozřejmě neznamená, že to schvaluji, jen pro to asi dokážu snáz najít pochopení než pro tu "primární akci" ze strany Hitlera, která vyvolala bohužel tuto reakci). Nejde to hodnotit...jen se modlit, abychom nikdy nemuseli znova prožívat to, co naši předci...(1.8.2017)

Na tento dokument jsem se podíval spíše z doporučení. Moc tento druh dokumentů o odsunech Němců nemusím. Avšak jedná se o velmi povedený a hlavně, co je nejdůležitější, objektivní dokument, který poukazuje na to, že odsunuté Německé obyvatelstvo bylo více méně cílem nevzdělaných a závistivých Čechů přicházejících nebo pocházejících z pohraničí.(1.12.2018)

• Mallinali

Drazí čtyř a pěti hvězdičkoví uživatelé. Že se někteří Češi a Slováci chovali těsně po válce hrozně, to je samozřejmě fakt. Ale kritika míří na to, jak to tento dokument ukazuje. Bez pořádného kontextu (nelze to chápat bez toho, že Němci nejdřív vyhnali Čechy ze Sudet a pak je chtěli prostě vyhladit), leckde vyloženě účelově překroucené (ten masakr v Praze spáchali Sověti, ne Češi a odsun v Brně taky probíhal poněkud jinak), bez nějaké historické oponentury k pamětníkům, kterým je věřeno každé slovo, s prakticky výlučně německým pohledem na události atd. Ve výsledku jsme pak samozřejmě vypadali mnohem hůř než Sověti, což je naprostý úlet. O tom, jak si počínali při etnickém čištění východní části říše tam něco proniklo, ale většina sviňáren se ukazovala na Čechoslovácích a Polácích. Jenže ono se našlo i dost Čechů, kteří nevinné Němce bránili, což ten dokument taky neukázal, ale naopak tvrdil, že naprostá většina ostatních s tím nic nedělala. Jenže dokonce i moje rodina se snažila uchránit jednoho mladičkého Němce, který jim byl přidělen na práci. A např. při masakru na Švédských šancích se navzdory tomu, že většina lidí byla vyděšená, aby to od šíleného Slováka Karola Pazúra, který tam střílel i ženy a děti z vlastního národa, taky nechytli (místním, kteří s ním na tom nechtěli spolupracovat hrozil, že je postřílí), za ním vydala delegace, která žádala o ušetření alespoň žen a dětí. Poslal je do háje. Ale přes různé peripetie nakonec dostal od našeho soudu 20 let. Jen ho sovětský satrapa Kléma po dvou letech pustil... V Ústí se zase místní snažili zabránit masakru po výbuchu muničky (věřilo se, že to udělal Werwolf), 26 lidí z Rapšachu ve Vitorazsku zachránil kapitán Bartl před popravou, atd. Navíc byla řada událostí přímou a živelnou odvetou za nějakou německou (Podbořany, Leština), nebo šlo o likvidaci skutečných či domnělých esesáků (což se nijak nelišilo od toho, co dělali Britové a Američané po jejich zajetí). Často umírali dokonce i Češi (Tušť, Suchdol nad Lužnicí, jednotliví kolaboranti). U Postoloprt (odhadovaný počet obětí 763-2300) zase nevíme kolik z nich bylo Němců, protože mohlo jít o masové hroby židů a zajatců z místního koncentráku a pochodu smrti, po nichž se mrtví nenalezli. Samozřejmě násilí na civilistech vůbec nebylo morálně správné, ale takhle to téma prostě nejde zploštit, odtrhnout od tehdejší doby a postavit to na roveň nacismu. Zvlášť, když to samé probíhalo i v západní Evropě, např. ve Francii (v Alsasku obzvláště brutálně), což tu taky nezaznělo. Byl tehdy prostě strašný bordel a nenávist, což způsobili jednoznačně nacisté (a částečně Sověti) a právě pro to jsou takovéhle jednostranné relativizující dokumenty pěkný průšvih. PS: Ta německá paní, co by nejradši všechny Poláky předhodila psům ještě dnes, to byl zajímavý vhled do duše té doby..(31.7.2018)