Příběh postavený na běžném schématu vraždícího šílence se brzy rozvíjí neočekávaným směrem. Boon (Craig Sheffer) je hledán pro podezření z vražd sadistickým policistou (David Cronenberg). Současně ho pronásleduje i jeho bývalá dívka Lori, která je ochotná své lásce obětovat vše. Pro Boona není úniku. Ocitá se v podzemí, kde hledají útočiště vyděděnci společnosti, fantastická a neočekávaná monstra. V tomto bizarním prostředí přestávají platit pozemská pravidla. Boon zjišťuje, že nelze věřit vžitým představám o dobru a zlu. Poznává, že i monstra mají duši a pravé zlo se mnohdy skrývá za lidskou tváří. Postaví se tedy na ochranu tohoto podzemního světa proti všem, kteří ho chtějí zničit. (Warner Home Video CZ)

J*A*S*M

Strašnej brak, na druhou stranu ale docela zábavnej. Palec nahoru za velké množství různých monster (velice pěkně udělaných) a psychopatického psychiatra Deckera. Za dobrej horor (či dokonce film) však Nightbreed rozhodně považovat nemůžu. ()

tron

Rovnaké, aké kniha - teda moc ma to nebavilo, ale v zásade to nebolo vôbec zlé. Môže sa zdať, že si to navzájom odporuje, ale opak je pravdou. Celkovo to nie je žiadne béčko. Uchádzajúci herci (najviac ale paradoxne strhne pozornosť režisér David Cronenberg ako psychopatický psychiater s nožom, hoci ku "kulturistovi", ako ho Barker opísal v knihe, má fakt pekne ďaleko), atmosféra a, to predovšetkým, prehliadka masiek od výmyslu sveta. Práve pozoruhodne pestrá paleta monštier ma na Plode noci (Cliveova knižka v češtine vyšla pod názvom Noční rasa) bavila najviac. Na doplnenie filmového vzdelania fajn, ale inak ide tento film úplne mimo mňa. Čudný a nie príliš dobre/hladko k sebe pasujúci mix temného trileru a hororovej fantasy. Ale tak zas na druhej strane, kto by nechcel vidieť Spunkmayera z Aliens? ()

obitus

Jednim z hlavnich znaku Barkerovi tvorby je originalita a schopnost vykaslat se na zabehnute postupy. Nightbreed (natoceny podle romanu Cabal) je, v tomto smeru, jednim ze dvou vrcholu Barkerovych reziserskych schopnosti. Temny pribeh o podivnych bytostech, obyvajicich tajemny podzemni Midian, je protkan bizarnimi napady a nasyceny uzasnou atmosferou. Nic neni cernobile, hlavni hrdina ma ke kladasovi hodne daleko a jedinou "cistou" postavou je jeho zoufala pritelkyne. Zlo, jehoz nositelem jsou prevazne obycejni lide, postupne vykrystalizuje v postave serioveho vraha, jdouciho si za svymi vlastnimi cily. Zpracovani odpovida dobe vzniku a predevsim originalni masky odkazuji na poctivou rucni praci. Jsou opravdu nadherne. Mezi herci vycniva, krom Craiga Sheffera, i David Cronenberg, jeho Dr. Decker je nadherne slizkej a odpudivej. Nightbreed je jasna volba pro fanousky lehce "jinych" filmu. ()

Bloody13

Je škoda, že původní Barkerův sestřih, který byl o hodinu delší, se k nám zatim vůbec nedostal. Jsme tak bohužel ochuzení o spoustu peprných krvavých cákanců a hlavně prodloužený závěrečný masakr. Hold se musíme spokojit s touhle osekanou verzí. I přesto (nebo právě proto) je to parádní podívaná, která šlape jako hodinky. Od počátku vyniká zvláštní fantasy atmosférou, kterou podtrhává jak Burtonův dvorní skladatel Elfman, tak především výborné masky. Vizáž bizarních monster, co obydlují podzemní město Midian, je fantastická, a bez nich by byl snímek pouze poloviční. No a samozřejmě pak psychopatický psychiatr Decker v podání Davida Cronenberga, tahle postava je dokonalý záporák. Na závěr bych ještě podotknul, že Nightbreed se řadí k těm filmům, jejichž kouzlo jsem objevil a pořádně ocenil až nyní. ()

Shit

Takový hororový fantasy, který ze začátku působí fakt výborně, hlavně co se týká audiovizuální stránky, kterou hodně podpořil Danny Elfman svojí hudbou, nicméně mi přišlo, že to po výborným začátku ztrácí každou minutou dech a nabírá ho až někdy úplně u konce, což je podle mě fakt velká škoda, jelikož potenciál to rozhodně mělo velikej ()

MM_Ramone

Anglického spisovateľa, režiséra a scénaristu Clive Barkera rešpektujem predovšetkým ako stvoriteľa desivo charizmatického pekelného Pinheada. Práve pán Barker stál pri zrode kultovej horrorovej série Hellraiser. Napriek tomu, že sa aktívne zaujímam o filmovú horrorovú tvorbu z konca minulého storočia o jeho autorskom snímku "Plod noci" som doposiaľ nemal ani tušenia. Som rád, že som to napravil. Jedná sa totiž o originálny psychedelický fantasy horror so zláštnou atmosférou. Midian je vskutku bizarné miesto. *** ()

*CARNIFEX*

Ďalšia rádová, 90-tková fantasy rozprávka, obohatená o hororové prvky. Na dané obdobie solídne masky, gore taktiež nebolo žiadnou katastrofou, akurát musíte byť fanúšik podobných filmov, aby ste si to užili. ()

petero

Film má béčkové spracovanie. Holt Clive Barker je možno dobrý spisovateľ ale režisér nie. Nie že by to bola katastrofa ale napríklad za Hellraiserom výrazne zaostáva. Tu už tie triky a masky vyzerali lacnejšie. Možno jeden dobrý záber, spoza useknutej hlavy na pulte hotelovej knihy a pekná krátka scénka z histórie monštier ktorá síce prd objasnila ale atmosféru to malo peknú. A nemôžem inak ako pripojiť sa k všeobecnej mienke a to je Cronenbergova úloha ničiteľa obyvateľov Midianu. Nieže by to nejak ultradrsne zahral ale bol to prefíkaný hajzlík a jeho maska bola z celého filmu najlepšia aj keď najjednoduchšia (i keď ako JohnnyD spomína nemohol v nej vidieť nič ale to je irelevantné). A nebol by som proti keby vzniklo pokračovanie čo už sa zrejme nestane. ()

Xmilden

Přestože album Midian od Cradle of Filth řadím mezi moje absolutní top, tenhle film je docela solidní brak. Za pozornost tak stojí, kromě Davida Cronenberga, neskutečná fantazie v designu monster. Souhlasím s názorem že se vlastně ani nejedná o horor. 40% ()

darkrobyk

Velmi dobrou literární předlohu (Cabal) převedl na filmové pláno sám autor. Clive Barker se podobně jako ve svých dalších knihách i zde zaměřil na dva světy. Svět lidí a svět monster, která přebývají v tajemném Medianu. Filmová podoba je doslova přehlídkou nápaditých masek, jež ve své době vzbudily oprávněný zájem. Divák postupně zjišťuje, že monstra, byť mnohá značně odpudivá, nejsou nositeli zla, jak by se zpočátku zdálo. Naopak, jejich touhou je žít skrytě, v uzavření, svůj temný život. Lidé jsou ti, kdo rozsévájí zlo a zkázu! V čele jich stojí doktor - psychiatr Decker ( bravurně ho ztvárnil zpola šílený kanadský režisér D.Cronenberg, autor mj.Mouchy, Scanners, Videodrome, Shivers...či nehorrorových Východních příslibů), který si sám nandavá masku, aby zakryl tvář pravého zvráceného monstra. Celý příběh postupně spěje k apokalypse.... Vedle Hellraisera nejlepší režisérský počin C.Barkera. ()

juta

Hned od začátku zaujme Elfmanova hudba. Ani nemusíte vědět, kdo složil hudbu, ale po prvních tónech to prostě poznáte. Jinak žádný zázrak to není, stejně tak Hellraiser, ale nakonec se na to dá koukat a chválím, že tu je hodně masek a některé jsou opravdu povedené. ()

JohnnyD

Jedno nechápem - ako sakra môže byť tento brak považovaný za "kult"?! Na jednej strane zaujímavý, ale na druhej strane riadne trashový námet by ešte ušiel, ak by sa toho ujal niekto s talentom, resp. niekto kto má dostatočnú filmársku prax (no zabite ma, ale Barker je spisovateľ, nie režisér!). Postavy sú ploché - šerif je akoby z comicsu; je tu kopa nelogiky (ako môže vrah vidieť cez masku, ktorá nemá otvory na oči?) a riadne trápny humor, ktorý sa vôbec nehodí. Film je nudný, zbytočne a účelovo násilný a brutálny. Ak by sa toho ujal niekto iný, tak by z toho mohol byť naozaj KULT. PS: Hudbu ("Lalala Lalala") zložil Danny Elfman. Je dobrá, avšak počul som od neho aj lepšie veci ... ()

666teen

Přiznávám to bez mučení, mám pro Barkera slabost. Tady si to sám napsal, sám natočil...a ono to vyšlo! Hodná monstra, ještě "hodnější" pan doktor Cronenberg, vychytaná atmosféra...od půlky filmu mě mrzelo, že nebydlím na hřbitově. ()

Ruut

Největšími klady tohoto Barkerova režijního počinu jsou výborné ručně dělané nápadité masky a opravdu skvělá vizualní stránka Midianu - města (hřbitova) Noční rasy. A také David Cronenberg. Tentokrát ne jako režisér, nýbrž jako hlavní záporák filmu. Bohužel je Plod noci dost nevyvážený. Chvílí je komedialně laděn a některé masky působí až komicky. Pak ale následuje opravdu ultradrsná scéna z minulosti Noční rasy a člověk neví co si má myslet. Tempo a atmosféru dost bortí prostřední část filmu. A po ní zase následuje velice povedené téměř pulhodinové finále. Kdyby se větší část NightBreed odehrávala pouze v Midianu a zbytek děje spíše v noci, tak by to byl nepochybně jeden z nejlepších "tak trochu jiných" hororových filmů všech dob. Takhle se jedná jen o nadprůměrný, ale nevyrovnaný experiment. Opravdu škoda že se tvůrci báli sem tam více přitlačit na pilu. ()

pornogrind

Už to tady bylo mnohokrát napsáno takže se budu opakovat. Film nabízí ( na rok vzniku ) vynikající masky a slizkýho psychiatra v podání D. Cronenberga. Má to I svý mouchy, ale dobře se na to kouká. ()

Anderton

No prvotný dojem z podobne koncipovaného diela by bol taký, že asi existuje slušná predloha, ktorú zobral do rúk režisér, danej látke a žánru neholdujúci a natočil ju ako zakázku pre štúdio. Ale situácia je presne opačná, preto je výsledok o to smutnejší. Pritom prvá polovica sa slušne rozbieha a vzbudzuje nádej na dobrý horor. Zvyšok filmu sa ale zvrhne do neuveriteľne prepáleného akčného bordelu a aby toho nebolo málo, výbuchy a vreskot dopĺňa ešte hlasná Elfmanova hudba. Najlepšou maskou je každopádne v tejto prehliadke všemožných masiek Cronenbergov ksicht. Nemyslím jeho prehoz cez tvár, ale originálny výzor. Myslím, že zo všetkého obludária som sa zľakol vždy len pri jeho pohľade. Možno dáva DC väčší zmysel, ale nemám chuť to zisťovať. ()

nash.

Něco tomu chybí, ale i tak to stojí za to. Zajímavá je obrácená perspektiva pohlednu, kdy jsou mosntra lidštější než lidé, kteří naiopak působí dojmem skutečných moster. ()

PetrPan

Slibný začátek, směšný konec... Barkerovi zřejmě došel dech, zapomeňte na Hellraisera, Plod noci se po krvavém úvodu mění v jakousi pokřivenou přehlídku Příšerek s.r.o., aby pak vyvrcholil v neskonale odfláknutém konci. Přesto tento film není úplným propadákem, zajímavá je záporná role režiséra Davida Cronenberga a některé "hardcore - barker" scény občas nechávají zapomenout na ne-atfosméru, která prostupuje celým filmem ()