Plod noci

Nightbreed

• slovenský

Plod noci

Horor / Fantasy / Akční

USA, 1990, 102 min (Director's cut: 121 min, Alternativní: 97 min)

Největšími klady tohoto Barkerova režijního počinu jsou výborné ručně dělané nápadité masky a opravdu skvělá vizualní stránka Midianu - města (hřbitova) Noční rasy. A také David Cronenberg. Tentokrát ne jako režisér, nýbrž jako hlavní záporák filmu. Bohužel je Plod noci dost nevyvážený. Chvílí je komedialně laděn a některé masky působí až komicky. Pak ale následuje opravdu ultradrsná scéna z minulosti Noční rasy a člověk neví co si má myslet. Tempo a atmosféru dost bortí prostřední část filmu. A po ní zase následuje velice povedené téměř pulhodinové finále. Kdyby se větší část NightBreed odehrávala pouze v Midianu a zbytek děje spíše v noci, tak by to byl nepochybně jeden z nejlepších "tak trochu jiných" hororových filmů všech dob. Takhle se jedná jen o nadprůměrný, ale nevyrovnaný experiment. Opravdu škoda že se tvůrci báli sem tam více přitlačit na pilu.(25.12.2006)

Film jsem videl v roce jeho vzniku a musim rict,ze v tu dobu jsem byl opravdu nadsen.Perfektni masky,zobrazeni bizarnich priser v mnozstvi ,ktere bylo opravdu jen malokde k videni.Clive Barker se opravdu odvazal a sve temne predstavy ,umerne dobe a moznostem ,prevedl na platno velmi zdarile.Bylo to tehdy v puvodnim zneni a ja tenkrat rozumel tak maximalne pa rusky,takze pribeh a zapletku jsem ani tak moc neresil.Pravda,dnes po dvaceti letech ,pri opakovanem shlednuti i s dabingem, uz muj odvaz nebyl tak dokonaly,ale i presto ,predevsim s nostalgie, si film minimalne ty ctyri hvezdy zaslouzi.(24.2.2011)

Na muj vkus měl film téměř až pohádkovou atmosféru.Co se krvavých scén týče tak to bez výhrad,na to je pan Barker ostřílený mistr.Originalita je u něj také jeho charakterním znakem..Co se ale např.od kultovního Hellraisera liší je ona zminovaná atmosfera,která filmu dává vážně až moc laskavej nádech..(30.8.2009)

I když jsem přečetl knihu a měl o filmu trochu jinou představu, Plod noci mě velmi příjemně překvapil. Barker totiž značně rezignoval na svou obvyklou řezničinu, která mi v jeho dílech vždy trochu vadila a natočil vizuálně krásný film s výbornými maskami, skvělou podobou Midianu a lahůdkovým záporákem v podání Davida Cronenberga. Plný počet.(16.2.2007)

Velmi dobrou literární předlohu (Cabal) převedl na filmové pláno sám autor. Clive Barker se podobně jako ve svých dalších knihách i zde zaměřil na dva světy. Svět lidí a svět monster, která přebývají v tajemném Medianu. Filmová podoba je doslova přehlídkou nápaditých masek, jež ve své době vzbudily oprávněný zájem. Divák postupně zjišťuje, že monstra, byť mnohá značně odpudivá, nejsou nositeli zla, jak by se zpočátku zdálo. Naopak, jejich touhou je žít skrytě, v uzavření, svůj temný život. Lidé jsou ti, kdo rozsévájí zlo a zkázu! V čele jich stojí doktor - psychiatr Decker ( bravurně ho ztvárnil zpola šílený kanadský režisér D.Cronenberg, autor mj.Mouchy, Scanners, Videodrome, Shivers...či nehorrorových Východních příslibů), který si sám nandavá masku, aby zakryl tvář pravého zvráceného monstra. Celý příběh postupně spěje k apokalypse.... Vedle Hellraisera nejlepší režisérský počin C.Barkera.(7.8.2010)

• - Madián (v anglickom origináli Midian) je meno oblasti, v ktorej niekoľko rokov pobýval Mojžiš a kde sa mu zjavil horiaci ker, z ktorého prehovoril Boh a prikázal mu vyviesť Izraelitov z Egypta do zasľúbenej zeme. (beso74)

• - Filmem bylo inspirováno i album britské metalové skupiny Cradle of Filth s názvem Midian, které bylo vydané 31. října 2000. (animaxis)

• - Jeden z policajtov, ktorí v závere útočia na Midian, používa plameňomet z filmu Votrelci (1986). (Jello Biafra)