El secreto de Marrowbone

Španělsko, 2017, 110 min

Sergio G. Sánchez

Xavi Giménez
  • LIVINGDEAD

Film, který mi přidal vrásky, migrénu a vysál ze mne totálně energii. Slabé, trapné televizní drama. Horror? To ani náhodou! Psali na webu cituji: "Dům však otevřel dveře krásné neznámé, která žije v sousedství. Ona ještě neví, že jsou tady zlověstné síly připraveny udeřit z temnoty..." Krásné neznámé? Zlověstné síly z temnoty? Zkurvení lháři!(25.2.2018)

• EvilPhoEniX

Scénarista Sirotčince natočil nudný, nezáživný thriller s výbornými mladými herci. Ono to na pohled působilo velmi neatraktivně, dějově mě to absolutně nezaujalo ( jen finální zvrat by se dal pochválit), tempo je velmi roztahané a fakt, že se zde nic moc pořádného nestane za celý film celkem bolelo. Tohle ne. Španělé si vybrali slabší chvilku. 35%(27.2.2018)

Matka so štyrmi deťmi je nútená presťahovať sa do opusteného sídla s názvom Marrowbone. Kvôli zložitej rodinnej situácii sa nemôžu objavovať na verejnosti, ale deti majú radosť aspoň z toho, že sa môžu stretávať s veselou Allie (Anya Taylor-Joy), ktorá býva na neďalekej farme. Keď ich zasiahne tragédia a ich matka zomrie, deti prisahajú, že zostanú navždy spolu. Tento plán sa ale značne skomplikuje, keď ich začne terorizovať neznáma entita. - Pre mňa osobne asi najočakávanejší horor z roku 2017, ale nakoniec dosť výrazné sklamanie. Bezpochyby ide o vynikajúco natočený horor, ktorý prekonáva väčšinu hororov z kino distribúcie, ale táto hororová pointa mi jednoducho nikdy nesedela a v tomto prípade je tak prekombinovaná a komplikovane spracovaná, že ma to nepotešilo. Herecké výkony sú špičkové, čo nie je prekvapením, keďže sa tu stretli tri z najväčších vychádzajúcich hororových hviezd. Doplnili ich aj nové tváre v tomto žánri, ktoré podali parádne výkony. Kulisy a zasadenie do obdobia sú uveritelne spracované a tá Snake in the Grass postava je do deja zakomponovaná ideálne. Nemôžem zabudnúť ani na hudbu, pretože môj oblúbenec Fernando Velázquez vždy prinesie strašidelné tóny, ktoré pomáhajú tvoriť atmosféru. Bolo tu ale na môj vkus málo strašidelných sekvencií. A potom ten spomínaný záver. Nemám s ním problém, ale Sergio G. Sánchez už ukázal, že má aj na ovela inteligentnejšie a prekvapivejšie veci. Každopádne si horory zo Španielska vždy rád pozriem, pretože prinášajú trochu iný pohlad na vec. + Anya Taylor-Joy + herec z Stranger Things a Shut In + herečka z A Cure for Wellness + herec z Howl(20.2.2018)

• *CARNIFEX*

Prvá polovica čistá strata času. Romantické oťukávačky hrdličiek, či drcanie sokov počas honby na prc adeptku, ma v prípade horor žánru absolútne nezaujímajú. Už som mal normálne dojem, že sledujem iný film. V tej druhej, mierne zlepšenie síce nastalo, no “Marrowbone”, je viac menej mysteriózny thriller, ktorého základ tvorí pomerne komplikovaný príbeh postavený na princípe: “stranger in the house”. Žiadna “entita” tu útočiť nebude, a tento, pre niekoho, koho meno sa nevyslovuje, opäť šokujúco očakávaný horor roku, neponúkol takmer nič, na čo by som si zajtra spomenul. Tie dve, za dobové umiestnenie a pomerne zaujímavé rozuzlenie, si to ale zaslúži. Inak, už ma to s tým ojebávaním, v podobe zaradenia kadejakého filmu do horor žánru, začína srať.(20.2.2018)

• Morholt

Matka a čtyři děti se uchýlí do odlehlého domu, kde chtějí začít nový život, ale minulost nikdy nespí a navíc matka celkem záhy umírá, což vše ještě zkomplikuje. Perfektně zahrané a to od všech zúčastněných včetně toho nejmladšího. Nic nemohu vytknout ani vizuálu a prostředí dávalo příběhu nejrůznější možnosti. Jenže ona to byla nuda. Mysteriózní prvky příliš nefungují, napětí neexistuje a příběh se vesměs motá v kruhu. Zvrat, který nakonec přišel, filmu prospěl i neprospěl. Je sice pěkné, že se začalo konečně něco dít, ale na druhou stranu to vzhledem k předchozímu ději nedávalo moc smysl. Navíc to bylo neúměrně dlouhé. Španělé mě tentokrát nepotěšili. 40% patří hlavně hercům.(4.3.2018)