Marrowbone

• Španělsko El secreto de Marrowbone (více)

Mladého muže a jeho tři mladší sourozence, kteří utajili smrt své milované matky, aby mohli zůstat spolu, pronásleduje v jejich rozlehlém sídle hrozivý duch. (Filmbox)

Marceloo

Matka so štyrmi deťmi je nútená presťahovať sa do opusteného sídla s názvom Marrowbone. Kvôli zložitej rodinnej situácii sa nemôžu objavovať na verejnosti, ale deti majú radosť aspoň z toho, že sa môžu stretávať s veselou Allie (Anya Taylor-Joy), ktorá býva na neďalekej farme. Keď ich zasiahne tragédia a ich matka zomrie, deti prisahajú, že zostanú navždy spolu. Tento plán sa ale značne skomplikuje, keď ich začne terorizovať neznáma entita. - Pre mňa osobne asi najočakávanejší horor z roku 2017, ale nakoniec dosť výrazné sklamanie. Bezpochyby ide o vynikajúco natočený horor, ktorý prekonáva väčšinu hororov z kino distribúcie, ale táto hororová pointa mi jednoducho nikdy nesedela a v tomto prípade je tak prekombinovaná a komplikovane spracovaná, že ma to nepotešilo. Herecké výkony sú špičkové, čo nie je prekvapením, keďže sa tu stretli tri z najväčších vychádzajúcich hororových hviezd. Doplnili ich aj nové tváre v tomto žánri, ktoré podali parádne výkony. Kulisy a zasadenie do obdobia sú uveritelne spracované a tá Snake in the Grass postava je do deja zakomponovaná ideálne. Nemôžem zabudnúť ani na hudbu, pretože môj oblúbenec Fernando Velázquez vždy prinesie strašidelné tóny, ktoré pomáhajú tvoriť atmosféru. Bolo tu ale na môj vkus málo strašidelných sekvencií. A potom ten spomínaný záver. Nemám s ním problém, ale Sergio G. Sánchez už ukázal, že má aj na ovela inteligentnejšie a prekvapivejšie veci. Každopádne si horory zo Španielska vždy rád pozriem, pretože prinášajú trochu iný pohlad na vec. + Anya Taylor-Joy + herec z Stranger Things a Shut In + herečka z A Cure for Wellness + herec z Howl ()

borec999

Anya Taylor Joy, Mia Goth, Charlie Heaton zo Stranger Things a španielske zázemie. Španieli horory vedia, herecké obsadenie je s odstupom času (2023) pomerne hviezdne a mne podobný film s duchom v dome, dobrou atmosférou, hercami a prekvapivým dejovým twistom v závere veľmi sedí. Vo výsledku je Marrowbone ďalší z mnohých nenápadných španielskych hororov, ktorý mi spravil radosť, aj keď musím uznať, že to nie je čistokrvná ducharina typu Conjuring ale skôr mix hororu, trileru a mysteriózneho žánru. 70% ()

*CARNIFEX*

Prvá polovica čistá strata času. Romantické oťukávačky hrdličiek, či drcanie sokov počas honby na prc adeptku, ma v prípade horor žánru absolútne nezaujímajú. Už som mal normálne dojem, že sledujem iný film. V tej druhej, mierne zlepšenie síce nastalo, no “Marrowbone”, je viac menej mysteriózny thriller, ktorého základ tvorí pomerne komplikovaný príbeh postavený na princípe: “stranger in the house”. Žiadna “entita” tu útočiť nebude, a tento, pre niekoho, koho meno sa nevyslovuje, opäť šokujúco očakávaný horor roku, neponúkol takmer nič, na čo by som si zajtra spomenul. Tie dve, za dobové umiestnenie a pomerne zaujímavé rozuzlenie, si to ale zaslúži. Inak, už ma to s tým ojebávaním, v podobe zaradenia kadejakého filmu do horor žánru, začína srať. ()

BOURQUE

Nádejné herecké výkony od mladých ľudí, ktoré však vďaka réžii a slabšej dynamiky príbehu nie sú dostatočne viditeľné. Záver tu nedokázal zamaskovať predchádzajúce zlyhanie. Váhal som medzi dvomi a tromi hviezdičkami. Po prvom videní spíš mierne neistá „dvojka“. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

Johnny.ARN

MacKay vo filme a ja viem, že musím zpozornieť. Vo väčšine prípadov je to katastrofa. Toto neni výnimka. Zamotané, divné, nesympatické. Filmy o ludoch so zdevastovanou psychikou sú už asi také. Tu sa krásna idylka po jednom strihu zmení na zmesku záberov, čo nedávajú zmysel, vás nudia a znechutia. Záver vyšumí do prázdna. 1 z 5 ()