Oasis: Supersonic (festivalový název)

Supersonic

Oasis: Supersonic

Dokumentární / Hudební

Velká Británie, 2016, 122 min

Mat Whitecross

Rael Jones

James Gay-Rees

Hurá. Pro jednou tu máme dokument, který nevznikl jako posmrtná pocta zesnulým ani jako naopak úlitba těm, kteří byli během života opomíjeni. Supersonic je sondou do let, kdy říct o čemkoliv cokoliv v muzice nebo kdekoliv jinde ještě automaticky neznamenalo konečnou. A ti, co vám na pozadí filmu vypráví, se toho drží dodnes. Bezpodmínečně největší deviza filmu. Nechat si příběh kapely vyprávět od samotného Liama, Noela a potom dále i příslušníků rodiny a kamarádů. Je to zážitek k nezaplacení. Mimo to, že společně s videy „domácí výroby“ jde o nezklamávající srandu, tak se díky jejich postřehům dozvíte o tom, jaké to bylo být Oasis daleko víc, než kdy vyčtete z internetu. It's just rock 'n' roll.(5.11.2016)

• Frajer42

Velmi se mi líbila forma zpracování. Nevzpomínám si, že bych někdy viděl lépe zpracovaný hudební dokument. Od vynikajících animací až po poutavá domácí videa. Příběh je rovněž vystavěn dost kvalitně a po nějaké půlhodince se v kapele orientuje i člověk, který o ní slyšel poprvé jako já. Dost mě překvapilo, že se členové kapely dožili dnešku, vzhledem k jejich způsobu života. Od hojného užívání drog až po menší šarvátky uvnitř kapely. Důvod, proč jsem se u dokumentu trošku nudil je velice prostý. Tato kapela mi prostě není sympatická. Od nezajímavých členů až po nezajímavou hudbu. Za celou dobu zazněly 3 pěkné písničky. Jsem rád, že jsem byl obohacen o nové informace o slavné kapele, ale vlhkost v kalhotkách či erekci v trenclích přenechám jiným.(29.3.2017)

Shoutout môjmu sebazapreniu, nechala som si to ako odmenu a bola to teda pekelná motivácia. Neviem čo povedať, neviem ako to povedať, Gallagherovci sú pre mňa veľmi špeciálnou a intenzívne osobnou záležitosťou no a do tejto zabŕdli aj oni sami, čo bolo cool, už som nemala emóciu len z toho čo Noel napísal a naspieval, ale aj z toho čo hovoril. Pôvodný plán bol preplácať komentár textami, ale kto by si ich už čítal bez hudby a osobitého významu... Namiesto toho ocením krásny kvalitný vizuál, luxusné audio z koncertov a dokonalý prestrih pesničiek. A tiež to, že o Don't look back in anger nepadlo veľa kecov, lebo o nej bolo narozprávané už dosť. Pre nefanúšikov a ľudí, ktorí o nich nemajú šajnu, bude asi dosť náročné pochopiť sfetované a zhúlené reči, čo ale nemusí byť na škodu, primárne sú Oejsis aj tak o niečom úplne inom. (Dala by som si to do topky, ale potom by niektorí ľudia uhádli, že ja som ja... muhahaha!)(12.11.2016)

Práve som sa vrátila domov z oficialnej premiéry, a keďže sa takticky geograficky nachádzam priamo v rodisku týchto neuveriteľných beštií, tak som mala to šťastie, že premiéra bola vylepšená o posedenie po filme priamo s režisérom Whitecrossom a Liamom Gallagherom a dokonca prišiel aj Bonehead! Zážitok z filmu samotného mám slovami asi neopísateľný ale vzhladom na svoju celoživotnú posadnutosť rock ´n´rollom mám napozeraných aj vela dokumentov a tento bol jednoznačne ten najlepší aký som videla a prekonávať sa bude veľmi ťažko..... Bolo to silné, pravdivé/extrémne skutočné a udrel na tie najsprávnejšie struny.... Tento názor asi nezdielam iba ja, ale podla "Standing ovation" nie len na záver ale počas absolútne celého premietania usudzujem, že ho takto prijme aj široká verejnosť.... pre mňa osobne jeden z najzásadnejších hudobných zážitkov a keby som mohla, bez ostychu tomu napálim všetky hviezdičky vo vesmíre.... :)(3.10.2016)

V cestě za dotaženým filmovým konceptem se z toho vytratila pravdivost. Vynechaní lidé, vynechané skutečnosti, žádná sebereflexe - paradoxně mi to nikdy nevadilo, ale to jsem si na základě útržkovitých informací skládal během let příběh téhle skupiny sám - s tím dobrým i zlým. Film Supersonic ale ve dvou hodinách odvypráví dokonalou pohádku, ve které už na podstatné detaily nebo kontext doby není místo.(22.3.2017)

• - Když bylo oznámeno, že film bude mít v Británii premiéru v Londýně, napsal Liam Gallagher vzteklý vzkaz na Twitter s tím, že premiéra měla být v Manchesteru, kde Oasis vznikli. (Fary)

• - Pro potřeby filmu vzniklo s každým z bratrů Gallagherových 12 rozhovorů, ze kterých bylo připraveno 20 hodin materiálu. Supersonic proto mohl být podle režiséra Matta Whitecrosse dlouhý i přes 7 hodin. (Ediebalboa)

• - "Supersonic" byl první singl Oasis a umístil se na 31. místě v britské hitparádě. Jedná se o nejhůř umístěný singl Oasis. Postupem času nicméně zájem o něj vzrostl tak, že se stal 13. nejžádanějším singlem ve Velké Británii. (Fary)