Oasis: Supersonic (festivalový název)

Supersonic

Oasis: Supersonic

Dokumentární / Hudební

Velká Británie, 2016, 122 min

Mat Whitecross

Rael Jones

James Gay-Rees

Huuuuuuuuh. Ano, sice je pro me Oasis spolu s Cobainem nejvetsi srdcovka, tak asi nebudu objektivni, ale je to dokonalost!! A dokonce jsem se dovedel i par novejch veci, treba pozadi Talk tonight, potvrdil si par veci, treba to, ze Liam vzdycky byl daleko vic zabavnej a srdce kapely, kdezto Noel to od urcity chvile zacal videt jako praci a penize a sel pres mrtvoly a dokonce ho prestaly bavit i braskovo dokonaly roknrolovy excesy, kvuli kterejm tu kapelu Liam precijen mel :-) Jen skoda, ze to konci uz Knebworthem, daleko zajimavejsi a jeste vetsi prdel mohlo byt obdobi Be here now, kde se kluci dohodnou, ze daj do bazenu rollsroyce, aby to lip vypadalo, ze kazda pisnicka musi mit aspon 11 minut a 30 kytar pres sebe, ze bude fajn, kdyz bude kytary nahravat Johnny Depp a budou pri tom koukat na Kate Moss, a tak... dale Dont believe the truth a pak posledni deska, ale chapu, asi by ten konec byl moc horkej a smutnej, takhle to koncilo aspon s nadeji, precijen z brachu bylo citit, ze jsou proste brachove a to se neztrati, a treba se nakonec usmirej. Nejlepsi momenty - Liamovo vystupy v zakulisi pred konciky a jeden vystup na stage s tamburinou a lajnama koksu na reprakach :-D(13.11.2016)

Nehodnotím len obsahovú stránku samotného dokumentu, ale aj jeho nádych autentickej 90s nostalgie a najmä to, čo pre mňa Oasis ako nesmrteľný rockový favorit vlastne znamená. Najväčšia dokonalosť s chuťou sarkazmu (ktorého má Liam v očiach skutočne požehnane) akú tento žáner a milované 90-te ro(c)ky vôbec mohli splodiť. Bolo super pod opojením z hypnotických začiatočných tónov ikonickej Wonderwall nazrieť do spoločných hudobných začiatkov Gallagherovcov a prejsť si to s nimi celé odznovu. :))(12.3.2017)

Práve som sa vrátila domov z oficialnej premiéry, a keďže sa takticky geograficky nachádzam priamo v rodisku týchto neuveriteľných beštií, tak som mala to šťastie, že premiéra bola vylepšená o posedenie po filme priamo s režisérom Whitecrossom a Liamom Gallagherom a dokonca prišiel aj Bonehead! Zážitok z filmu samotného mám slovami asi neopísateľný ale vzhladom na svoju celoživotnú posadnutosť rock ´n´rollom mám napozeraných aj vela dokumentov a tento bol jednoznačne ten najlepší aký som videla a prekonávať sa bude veľmi ťažko..... Bolo to silné, pravdivé/extrémne skutočné a udrel na tie najsprávnejšie struny.... Tento názor asi nezdielam iba ja, ale podla "Standing ovation" nie len na záver ale počas absolútne celého premietania usudzujem, že ho takto prijme aj široká verejnosť.... pre mňa osobne jeden z najzásadnejších hudobných zážitkov a keby som mohla, bez ostychu tomu napálim všetky hviezdičky vo vesmíre.... :)(3.10.2016)

Hurá. Pro jednou tu máme dokument, který nevznikl jako posmrtná pocta zesnulým ani jako naopak úlitba těm, kteří byli během života opomíjeni. Supersonic je sondou do let, kdy říct o čemkoliv cokoliv v muzice nebo kdekoliv jinde ještě automaticky neznamenalo konečnou. A ti, co vám na pozadí filmu vypráví, se toho drží dodnes. Bezpodmínečně největší deviza filmu. Nechat si příběh kapely vyprávět od samotného Liama, Noela a potom dále i příslušníků rodiny a kamarádů. Je to zážitek k nezaplacení. Mimo to, že společně s videy „domácí výroby“ jde o nezklamávající srandu, tak se díky jejich postřehům dozvíte o tom, jaké to bylo být Oasis daleko víc, než kdy vyčtete z internetu. It's just rock 'n' roll.(5.11.2016)

Oasis jsou poslední rock'n'rollovou kapelou, která fakt za něco stála, dokonalý texty, krásný melodie (obé Noel), skvělý live performance (Liam), prostě The Beatles mojí generace, d'you know, what I mean? Přestože se musím pořád smát, když tuhle partu zmrdů neustále osočují, že svojí kariéru postavili na vykrádačkách Beatlů- páč když už, tak Oasis jsou mix Sex Pistols (vždycky měli punkový základy) a The Who (anžto nejoblíbenější kapely Noela), nic na tom nemění fakt, že si Liam tak moc rád hraje na Johna Lennona, d'you know, what I mean? K samotnýmu dokumentu bych měl pouze dvě výhrady- škoda, že se tvůrci zaměřili i na rodinnou nepohodu Gallagherových (otec sadista a bla bla bla), namísto toho, aby víc kecali o muzice (to, že film končí monstrkoncertem v Knebworthu a úplně ignoruje "nový" Oasis rokem 2000 počínaje a jejich úplným(?) koncem v roce 2009, je na pěst), díky tak Noelovi, který se tomuhle tématu vždycky vyhýbal s tím "že to prostě nikoho nezajímá", d'you know, what I mean? No a pak ještě ten fakt, že Liam i Noel film doprovází pouze audiovizuálně, což je sice fajn, ale zároveň je to takové divné, jsou situace (a vzpomínky), kdy bych moc rád viděl, jak se u toho chlapci tváří, d'you know, what I mean? Jinak dokument se spíš zaměřuje na emocionální stránku historie Oasis, desky tu představí všehovšudy dvě (Morning Glory musela být hrozná prdel nahrávat, hlavně pro Noela, hehe), naopak pocit, jaký to je, být Rock'n'Roll Star, se tu představí v iks verzích, d'you know, what I mean? Ale vlastně proč ne... It's just Rock'n'Roll. "Co? Ptáte se, jestli mám radost? Hele, mám 87 milionů v bance. Mám Rolls Royce, mám tři stalkery, a budu na pamětní desce Manchesteru City. Jsem součást nejlepší kapely na světě. A jestli jsem spokojený? Ne, nejsem! Chci víc!!!"(29.11.2016)

• - Když bylo oznámeno, že film bude mít v Británii premiéru v Londýně, napsal Liam Gallagher vzteklý vzkaz na Twitter s tím, že premiéra měla být v Manchesteru, kde Oasis vznikli. (Fary)

• - Když Liam Gallagher sledoval první verzi dokumentu, nazval jej "Biblickým". (Hal_Moore)

• - "Supersonic" byl prvním singlem Oasis, který se umístil v hitparádě v USA (na 11. místě). (Fary)