poster

Esteros

 • Brazílie

  Esteros

Drama

Argentina / Brazílie / Francie, 2016, 83 min

Režie:

Papu Curotto

Scénář:

Andi Nachon
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • zolo
  ***

  Prostý příběh, takový trochu cukrkandl, ale zasazen do hezkých reálií. Tyto lehce předvídatelné příběhy mívají však jedno kouzlo, na které si obvykle musíme počkat do závěru: jak nechají tvůrci příběh vyznít? To už taková samozřejmost obvykle nebývá. Tady to však dopadne dobře a zas je nám na světě o trochu líp. Ostatně... proč se chvíli nezasnít a k tomu mít v puse lízátko?(14.8.2017)

 • thommas
  ****

  Celovečerní pokračování krátkometrážní prologomeny Matías y Jerónimo není v jádru ničím, co už by plátno stokrát netrpělo: dva kamarádi z dětství se potkávají po letech. Každý šel svou cestou: jeden je přirozený a extrovertní, druhý je potlačený a usedlý. Jeden je město, druhý mokřady. Ve vzduchu jsou nedořečená slova a nedokonané skutky – a pak už jen klasická hra na čekanou, kdy to celé sepne. Byla by to nuda, kdyby každý záběr vlastenecké kamery Erica Elizonda nekřičel "Argentina!" a stokráte viděné nesunul spolu s pevnou režií Papu Curotta na latinskoamerický standard filmové LGBTQ kvality: zvláštně úsporný a přitom velmi živý styl, jednoduchý ale stabilní scénář, ekonomický přístup k počtu postav, důraz na kvalitně odvedené emoce, živý a ostrý vizuál. Velmi příjemný debut. Pro jednou by ovšem bylo osvěžující, kdyby se končilo o pět minut dřív a srab by zůstal srabem, než aby nahrazoval nekompatibilní osobnost úplně stejně nekompatibilní osobností, jen s jinými pohlavními znaky. Možná to je materiál na smutný krátkometrážní doslov.(10.6.2017)

 • Stanislaus
  ***

  "Stará láska nerezaví." Esteros nepřináší v rámci svého žánru nic nového, přesto mě film zaujal svou dějovou strukturou, v níž se účelně prolínaly dvě časové linie (z dětství a ze současnosti), jež vcelku pěkně navzájem (do)vysvětlovaly vztah mezi Matíasem a Jeronimem. Svým zpracováním jde o komorní film, jehož atmosféra houstne především v poslední třetině - přesto jsem měl však pocit, že mohli tvůrci trochu víc přitlačit na pilu.(18.10.2020)

 • tomeš
  **

  To bylo trochu zklamání, těšil jsem se asi příliš, ale nudilo mě to. Jak tu píšou už jiní, téma neobjevné, stopáž dlouhá, nad vodou to pro mě drží exotická a krásná krajina. (Na druhou stranu je skvělý, že se takhle můžeme přehrabovat tím množstvím filmů s gay tematikou a dovolit si nad některými ohrnovat nos!) Kdybych měl z jihoamerický kinematografie vybírat, rozhodně větší terno pro mě byl skvělej Plan B (2009!), originální Hoje Eu Quero Voltar Sozinho (2014) nebo překvapivě vyspělej debut Contracorriente (2009) a z novějších snad ještě Mi mejor amigo (2018), kterej mi náladou a prostředím připomínal Esteros asi nejvíc.(29.5.2019)

 • evulienka3
  ****

  Tento film zrejme skutočne napĺňa prívlastky typu "obyčajný" či "červená knižnica". Priznávam sa však, že tí dvaja ma tak chytili za srdce a tak to na obrazovke medzi nimi fungovalo, že to v konečnom dôsledku zafungovalo aj na mňa. Nepoznám nič príjemnejšie, ako zaspávať s hrejivým pocitom na srdci.(28.7.2017)

 • - Postavy nosia v dospelosti rovnaké farby tričiek ako v detstve. (dwdb)