poster

V písku - Příslib svobody

 • Dánsko

  Under sandet

 • Německo

  Unter dem Sand

 • Německo

  Unter dem Sand - Das Versprechen der Freiheit

 • Slovensko

  Pod pieskom

  (festivalový název)
 • Nizozemsko

  Land of Mine

 • Belgie

  Land of Mine

Válečný / Historický / Drama

Dánsko / Německo, 2015, 101 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  ***

  Po Boji další dánské drama o válce pokračující i mimo bojiště. Schopnost pohlédnout na komplexní situaci z více perspektiv a zneklidňující morální ambivalenci Lindholmova filmu ale nečekejte. Prim dostalo hledisko Němců. Mladé německé vojáky poznáváme rovnou jako vystresované kluky, kteří chtějí přežít a vrátit se domů za svými matkami. Film je vykresluje jako nevinné oběti, které musí čelit brutalitě spojeneckých oficírů, z nichž v sobě alespoň jeden, charakterizovaný tím, že (zpočátku) nenávidí Němce (ale má rád svého psa), dokáže – pro vyvážení sil – najít trochu lidskosti. Opomenuta nezůstala žádný z nabízejících se konfliktů mezi představenými subsvěty a mikrosvěty (Němci proti seržantovi, Němci mezi sebou, seržant proti svým nadřízeným) a přítomna je většina motivů, které byste po letmém obeznámení s námětem očekávali (nelidské zacházení, bratrské pouto, otcovská figura, dítě v ohrožení). Horší je to s jejich propojeností. Vyprávění vrší emocionálně silné okamžiky, které nám nedovolují poznat postavy „v klidu“, mimo krajní situace, při nichž jde o život nebo o nervy. Prvek překvapení v jinak předvídatelném filmu zajišťuje skutečnost, že smrtící výbuch je otázkou jediného špatného pohybu, čehož Zandvliet náležitě využívá, byť ke konci už je poněkud předvídatelný. I bez přemíry sentimentu a zveličování Under sandet příliš prozrazuje snahu natočit dojemné humanistické drama, které osloví mezinárodní publikum a utvrdí vás v přesvědčení, že války jsou zlo a někdo by je měl plošně zakázat. Tolik potřebné složitější otázky, na něž jednoznačné odpovědi neexistují, film oproti Boji neklade. 70%(29.1.2017)

 • laik_60
  *****

  O tom ako sa víťazné mocnosti správali k svojim zajatcom rozpráva G. Knopp vo svojej knihe Zajatci. V tomto filme ide o zajatcov veľmi mladých v podstate chlapcov, ktorých Hitler nechal zverbovať posledné mesiace vojny do armády, ktorí museli očisťovať dánske pobrežie od protipechotných a tankových mín.Je jasné, že sa to urobiť muselo, je jasné že Dáni toľko vojakov vlastných nemali a tiež je jasné že to dali robiť zajatcom. Ale takýmto mladým ??? Smutný film, kde sa dalo čakať ako to bude prebiehať a ako to skončí, napriek tomu je to silný filmový príbeh, ktorý sa oplatí pozrieť.(23.5.2016)

 • Maynard.
  ****

  Brr, docela depkoidní film. Je to sice film "válečný", ale vlastně se tam ani jednou nevystřelí, jen tam občas bouchne nějaká ta mina. Nic moc si takle po válce hledat vlastní miny v cizí zemi. Všude už vládne mír, ale ty jako němčour musíš chtě nechtě uklízet bordel, kterej si v Dánsku nechal. Práce je to děsivá, každou chvíli ti umře kámoš, nemáš co jíst a všichni tě nenáviděj. Tak takle trávili svůj čas němečtí mládenci. NA příběhu je moc pěknej přerod dánskýho serži, kterej nejdříve byl zarytým odpůrcem svých oveček, ale postupně si k nim vybudoval poměrně kamarádkej vztah. Kloubouk dolů před tím, že se dá v podstatě na jedný pláži natočit napínavej film. Ani nevím jestli sem někdy viděl film z podobný těsně poválečný doby, ale asi spíš ne. Tak si jen říkám, kde takových filmů je víc?(14.7.2016)

 • Gilmour93
  ****

  Kdo si co navaří, to si i sní. Co na tom, že ještě ani nezačali kuchařský učňák a ten, co si to jídlo objednal, se už rozplynul nad Berlínem jako dým.. Flagrantní porušování Ženevských konvencí a zároveň nejhorší válečný zločin dánské historie. Kruté drama, kde z moře smrtícího písku tu a tam vykoukne ostrůvek lidskosti, protože jak je dobře známo, pokud poznáš nepřítele osobně, hůře se ti bude zabíjet.. Apropo, kdo má rád adrenalin a trampolínové sporty, na plážích Skallingenu je stále kolem deseti tisíc funkčních min..(19.7.2016)

 • italka63
  *****

  Jo, film vám nasadí do hlavy spoustu otazníků a emocí. Kolik zfanatizovaných německých spratků dokázalo zabít a utýrat lidí ? Kolik jich ke konci bylo chudáků, když Hitlerovi došel dech a verboval děti? Dá se to všechno dnešníma očima objektivně posoudit ?Jsou emoce správně, nebo špatně ? Každopádně, po válce je skupina německých vojáků, skládající se z výrostků, přidělena na pobřeží, aby jej vyčistila od několika druhů nášlapných min. Velmi dobré a doporučuji, podobnou zfilmovanou tématiku tak často nenajdete.(1.1.2018)

 • - Oficiální vyslanec dánské kinematografie na 89th Academy Awards. Film byl nakonec nominován na cenu Nejlepší cizojazyčný film. (Hal_Moore)

 • - Více než 2000 německých vojáků bylo nuceno v Dánsku odstraňovat miny a téměř polovina z nich přišla o život nebo o končetiny. (Maulincio)

 • - Použití německých dětí po druhé světové válce k odminovávacím pracem historici prohlásili za nejhorší případ válečných zločinů  dánského státu. (Maulincio)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace