V písku - Příslib svobody

Pod pieskom

(festivalový název)

Válečný / Historický / Drama

Dánsko / Německo, 2015, 101 min

Silné téma, brutální zpracování. Syrovost a autentičnost hraje do karet všem zúčastněným. Chlapci do jednoho hrají jako o život. Možná by stálo za to film trochu prodloužit a rozkreslit více charaktery chlapců, protože když už nás někdo začne zajímat, rychle zmizí ze scény, respektive ztratí se v prachu... Škoda, ale i tak dávám pět, protože mě film hodně dostal...88%(7.1.2018)

Jeden z mála hraných dokumentárních snímků o grilování na beach party coby oslavě konce Druhé světové války. A Teď vážně, nejzajímavější postřeh byl, jak Dánové prožívali vztahy k poraženým Němcům. Ve srovnání s námi to nebylo o moc jiné, přesto o trochu víc přátelštěji, naivněji. Ani se nedivím, že tam dnes milují své hosty z Východu. Tolik k Dánům a Němcům. Po celou dobu sledování mírné napětí... víte asi proč, že? Vskutku třaskavé téma, hihihi. Nakonec vás ale stejně přesvědčí Roland Moller, že film nebyl ztráta času a v přehršli dalších evropských a ruských kinopokusů s válečnou tématikou, je to v poslední době jeden z nejlepších vůbec.(8.1.2017)

Oscars 2017: Musím se přiznat, že jsem byl vůči cizojazyčným filmům na Oscarech lehce skeptický. Jak to dopadlo? Tahoun a hlavní favorit Toni šel skoro úplně mimo mne a byl to film, který mě skoro vůbec neoslovil. Muž jménem Ove mi ukázal, že Švédi umí točit skvělé a netrpké filmy, no a toto... ach bože, ať žije Dánsko. Skandinávie a Jutský poloostrov mne nějak vždycky přitahovali. Ať už v rámci "temperamentu", stylu života, přírodě a nebo i filmu. I když už jsem měl spousty nálad se na filmy z těchto zemích podívat, vždycky se mi to nějak vyhne. No a dělám hold asi chybu. Pod pískem, nebo jak to převésti do češtiny je dokonalý film. Je zde vyprávěn snad dosud nevyprávěný příběh z války, z oblasti, kde by ani někdo neřekl, že by se mohlo bojovat. No prostě, tenhle film byla jednoduše radost pohledět. Velice solidní soupeř pro Oveho. Nemohu říct, který film byl lepší. Nicméně Toni je proti těmto filmům Kameňák.(15.2.2017)

Filmů o hrůzách války je tady spousta. Under Sandet ale prezentuje pohled na odvrácenou stranu a podává působivou, emocionální výpověď o válečných dozvucích. Roland Møller exceluje v roli seržanta, který má vzbuzovat respekt, ale také působit jako jakási empatická figura, a umožnit tak vcítění se do postav dětí odsouzených pykat a nést zodpovědnost za rozhodnutí svých nadřízených. Trochu to zavání šablonou, ale rozhodně se nejedná o žádný přehnaný kalkul a netlačí se tady na emocionální pilu v takové míře, v jaké by to dělali jinde. Silné téma uchopené v typicky severské, lehce odosobněné formě, což mu ale rozhodně na působivosti neubírá.(20.11.2016)

Emoční přesah filmu očividně většinu lidí trefil, ale mě nikoli. Měli si snad Dánové ty miny vykopat sami a sami u toho umírat? Já chápu, že zrovna ti kluci, kteří to dostali za úkol, asi za nic nemohli, ale holt byli jednou vojáci poražené strany, takže smůla. A jelikož ta emoční stránka byla to jediné co film obsahoval... 55%(14.8.2017)

• - Ve filmu je dánský seržant Rasmussen n (Roland Møller) v čele odminovávacích prací. Ve skutečnosti je řídila britská armáda, ale s německými důstojníky ve vedení každého týmu. (Maulincio)

• - Použití německých dětí po druhé světové válce k odminovávacím pracem historici prohlásili za nejhorší případ válečných zločinů  dánského státu. (Maulincio)

• - Více než 2000 německých vojáků bylo nuceno v Dánsku odstraňovat miny a téměř polovina z nich přišla o život nebo o končetiny. (Maulincio)