V písku - Příslib svobody

Pod pieskom

(festivalový název)

Válečný / Historický / Drama

Dánsko / Německo, 2015, 101 min

Silné téma, brutální zpracování. Syrovost a autentičnost hraje do karet všem zúčastněným. Chlapci do jednoho hrají jako o život. Možná by stálo za to film trochu prodloužit a rozkreslit více charaktery chlapců, protože když už nás někdo začne zajímat, rychle zmizí ze scény, respektive ztratí se v prachu... Škoda, ale i tak dávám pět, protože mě film hodně dostal...88%(7.1.2018)

Originálny pohľad na vojnu aj z druhej strany a tak akosi ľudsky. Smutný námet s extrémne silným príbehom, ktorý ma držal v napätí a smútku od začiatku až do konca, úplne ma pohltil. Dostalo sa mi skutočného pohľadu na vojnu, zo strany obyčajných ľudí i vojakov, čoho výsledkom bola zmes rôznych pocitov, hlavne však hnevu a hrôzy. Vojna kriví charakter ľudí, to je stará známa vec, avšak v tomto filme sa veľmi tvrdo poukazuje aj na fakt, že je i nevyčerpateľnou studnicou rôznych nezmyselných predsudkov a že proste berie ľuďom racionálne myslenie. Bolo to nádherne ukázané na postave seržanta, ktorý na začiatku plný nenávisti dostal za úlohu dohliadať na 14 nemeckých zajatcov (ešte deti), aby po sebe "upratali". Postupne sa však jeho názor na týchto chlapcov začne meniť a on tak konečne získa to, čo vo vojne stratil - svoju ľudskú tvár. Ten záver určite nenechá nikoho chladným, emotívne a veľmi, veľmi smutné. Nádhera.(23.5.2016)

Zcela evidentně jsou i horší věci, nežli válka - kupříkladu vykopávání min. Mladiství náckové se dostávají do područí dánského kapitána, který předmětné árijce fackuje, kope do údů a obstarává božskou manu ve formě potkaních exkrementů. Finální nakládka vykopaných min na korbu tatrovky byla vskutku k nasrání. 69%(17.3.2017)

Filmů o hrůzách války je tady spousta. Under Sandet ale prezentuje pohled na odvrácenou stranu a podává působivou, emocionální výpověď o válečných dozvucích. Roland Møller exceluje v roli seržanta, který má vzbuzovat respekt, ale také působit jako jakási empatická figura, a umožnit tak vcítění se do postav dětí odsouzených pykat a nést zodpovědnost za rozhodnutí svých nadřízených. Trochu to zavání šablonou, ale rozhodně se nejedná o žádný přehnaný kalkul a netlačí se tady na emocionální pilu v takové míře, v jaké by to dělali jinde. Silné téma uchopené v typicky severské, lehce odosobněné formě, což mu ale rozhodně na působivosti neubírá.(20.11.2016)

Komorná atmosféra doprevádzaná minimalistickou výpravou. Ťažké postavy, s ktorými nemôžete splynúť, lebo nepoznáte ich minulosť. Hovadský veliteľ ako vystrihnutý z brožúrky klasických labilných postáv. Nechýbajú vyhrotené situácie, emočné scény s hudobným podmazom a všade prítomný piesok, ktorý zalieza za uniformu. Napriek týmto všetkým plusom a sp rihliadnutím na severskú tvorbu, mi tam chýbal kvalitný rozprávač a tempo. O to väčšia škoda, lebo severania to vedia. 4 z 5(18.12.2017)

• - Film byl natáčen na historicky autentických místech, mimo jiné v Oksbøllejren a oblastí v Varde. (Maulincio)

• - Seržant Carl Rasmussen (Roland Møller) má pistoli Bergmann-Bayard M1910/21 a jezdí vozem Willys MB. Ve filmu se objevují protipěchotní miny S-Mine 35 a Stockmine M43 a protitankové miny Tellermine 42. (Maulincio)

• - Oficiální vyslanec dánské kinematografie na 89th Academy Awards. Film byl nakonec nominován na cenu Nejlepší cizojazyčný film. (Hal_Moore)