Temná píseň (festivalový název)

A Dark Song

Tim Dennison

Kostýmy:

Kathy Strachan
  • kaylin

Snímek „Temná píseň“ má hororový spíše jen nádech, než aby se skutečně jednalo o hororový film. Jeho finále už je spíše takové filosofické až metafyzické, což se přiznám, mně úplně nesedlo. Ale do té doby tu byl potenciál pro něco, co mohlo být dobré psychologické drama, které se ale v konečném důsledku nekonalo. Rozhodně to je ale film, který se dá sledovat bez újmy na zdraví.(25.7.2018)

V ťažkej životnej situácii sa Sophia (Catherine Walker) obráti na Josepha (Steve Oram), od ktorého chce, aby jej pomohol s rituálom, ktorý by jej umožnil zblíženie s jej milovanou osobou. Kvôli rituálu toho musí Sophia mnoho obetovať, a ani Josephova pomoc nebude zdarma. Je však odhodlaná obetovať všetko čo má, ak má rituál jej želanie splniť. Ich odhodlanie prejde ťažkým testom, pretože proces je dlhý, plný depresií a úspešný výsledok nie je zaručený. - Pre mňa osobne je tento horor velkým sklamaním, ale už od prvých minút mi tam niečo nehralo. Extrémne nesympatické postavy zatvorené v jednom dome, z ktorého nemôžu kvôli rituálu vyjsť, by som ešte zniesol, ale to, že sa tam po celý čas takmer nič nedeje, pričom ani argument o budovaní atmosféry sa tu nedá použiť, sa ospravedlniť nijako nedá. Záver už je len nešikovným vyvrcholením toho, čo pôsobí ako absolútne nezáživný režijný debut. Zaujímavá je aspoň tá línia s rituálom, kedy sa počas prípravy postavy dostanú do takmer každej odbornej oblasti, ktorá existuje, a to, že by som v horore niekedy narazil na anglickú morfológiu, by som nikdy nečakal. Rôzne symboly, kresby a drobné rituály boli zaujímavé, ale v závere som mal pocit, že vlastne k ničomu neboli. Za zmienku stojí ešte aj hudba, prostredie a kamera, ale to desaťsekundové intro od IFC Midnight ma bavilo viac, ako celý film. + herec z Dark Touch + herec z The Canal, Altar a The Living and the Dead + herečka z Dark Touch(28.4.2017)

Temná píseň a její rozjezd vypadá zpočátku velmi slibně. Popravdě mě nenapadá přirovnání pro tento temný horor, který by šel takto detailně k tématu rituálu, magie a okultismu. Už od začátku provází film jakýsi mystický nádech a tajemné objevování sfér, které jsou běžnému člověku skryty. Tímto se ale dostáváme k druhé stránce věci. S ubývajícími minutami jsem se ovšem nemohl ubránit dojmu, že je Temná píseň jakýmsi okultistickým nesourodým spletencem. Veškeré ingredience jakoby dohromady neštymovaly a tvořily guláš, který byl splácaný bez hlubšího smyslu. Do toho místy nechtěně komické momentky, jež na výsledném dojmu nepřidávají. Cením téma, ale Temnou píseň se nepodařilo tolik ukočírovat. Jelikož se jedná o debut, tak zůstanu s hodnocením přesně mezi, i když bych to viděl spíše na dvojhvězdí.(13.7.2017)

• kingik

S filmem jsem absolvoval dlouhý, předlouhý, detailně obsáhlý, masochistický, místy oplzlý a občas i intenzivní magický rituál, který nikdy před ním, zřejmě ani nikdy po něm, žádný horor už nezopakuje. Bylo to ale vůbec k něčemu?! Sophii, prý mladá žena, jak tvrdí obsah, ve skutečnosti vyzobaná slunečnice, zabili nějací "puboši" malého syna, spáchali na něm obětní rituál, což je fakt pravděpodobná smrt, že, už je to tři roky. Žena ale nemůže strpět, že viníci zůstali za ohavný čin nepotrestáni, a chce na nich vykonat pomstu. Za tím účelem se spojí s vyhořelým okultistou, se kterým se odebere do venkovského stavení ve Walesu, kde se budou oddávat rejdům na přivolání synka z říše mrtvých. Sophia ale neřekla, že ve skutečnosti jí jde právě o tu pomstu. A mně nikdo neřekl, že se budu muset prokousat takovou rozvleklou a levnou hovadinou, kde nebyla ani minuta napětí a gradace, což je nahrazeno scénami, v nichž se nesourodý pár pořád o něčem dohaduje a křičí na sebe, pak se k sobě chovají děsně přátelsky, případně dojde i na nějakou tu erotiku, kdy není nutně nutné vidět Catherine Walker nahoře bez. Film to není vůbec krátký, velmi rychle upadne do jednotvárnosti. Velká část filmu je zasvěcena detailním přípravám k rituálu, z něhož se už nedá vycouvat. Hororově se to moc netvářilo, jen tak na okraj, více hozené do drama, hlavně mně film vůbec neubíhal. Když se to přehouplo do závěrečné třetiny, kdy už se mělo konečně něco dít, respektive děj měl gradovat, tak na scénu naběhl komparz z domova důchodců legračně pomalovaný temperami, což měl být následek invokace, jestli vám to nedošlo, měli to být démoni. Myslel jsem, že se poliji šalvějí přeslenitou, kterou inhaluji po pádu demokracie, když jsem uviděl ten groteskní nápad, myšlený zcela vážně. Na závěr se zjevilo cosi, ne neumím to dostatečně pojmenovat a identifikovat, pravděpodobně nějaký bůžek. Film nabral úplně jiný směr a směšně vygradoval do poetiky mexických telenovel. Herecká dvojka v irsko/britském složení Catherine Walker & Steve Oram sice nebyla na zatracení, ovšem do Irska už se dlouho na nějaký horor nevydám. Rozhodně ne, když jej bude režírovat vrchní patlal Liam Gavin. 2/10(22.10.2017)

Dark Song má parádní zápletku podtrženou sympatickým pravidlem: Nikdo nesmí před koncem rituálu vyjít ze strašidelného domu, ať se děje co se děje. Venku, za okny, se navíc může dít cosi podivného, ale to jsou jen představy, které s realitou nemají mnoho společného, říká vymítač Neil svojí klientce Sophii, která by si ráda promluvila se svým mrtvým synem. Přestože zápletka je vskutku dobrá, jsou to ty nejvypjatější scény, které selhávají, nemají tu sílu diváka zahnat do kouta a tam na něj nepěkně zakřičet. Světové špičce (Conjuring, Insidious) se Dark Song nemůže rovnat, i tak ale myslím, že stojí za zkouknutí. Je to debutový film a potenciál tu rozhodně je a ne nijak malý.(5.7.2017)

• - Film sa odohráva vo Walese, v skutočnosti bol ale natáčaný v hlavnom meste Írska, Dubline. (Marceloo)

• - Režisér Liam Gavin spomenul viacero zvláštnych udalostí, ktoré počas natáčania zažil. Pri písaní scenára vždy počul štekať psa, či už to bolo cez deň, alebo v noci, a preto tento efekt použil aj vo filme. Ďalej spomenul, že aj keď bola vonkajšia teplota uprostred júla vyššia ako 20 °C, v dome bolo chladno a štáb musel mať na sebe kabáty. (Marceloo)

• - Rituál vo filme trvá osem mesiacov a slúži na vyvolanie strážneho anjela. Inšpiráciou pre túto tému bol režisérovi Gavinovi známy okultista Aleister Crowley. (Marceloo)