Sixteen Candles

• slovenský

Šestnásť sviečok

Komedie / Romantický

USA, 1984, 89 min

Asi jsem čekala něco vkusnějšího, protože jsem se za protagonisty většinu filmu styděla. Nakonec pobavila akorát "veselá" nevěsta. Každopádně nebýt alkoholu či drog, není odkud brát zdroj vtípků, protože hrdinové jsou spíše únavní než zábavní. Nejsympatičtější je nakonec hezoun Jake: krásný, bohatý a nerozmazlený. Beru to jako další pohádku na téma Princ a Popelka.(11.1.2016)

Na teen romantickou komedii film obsahuje podezřele vysoký počet zábavných wtf scén, které velmi dobře balancují na hranici trapnosti, ale Hughes velmi dobře ví, kde už má přibrzdit a to je vlastnost, které se bohužel dnešním obdobným filmům nedostává. Jinak romantická linka filmu mezi Molly (která se mi poprvé ke konci libila) a velmi nevýrazným Schoefflingem je nulová, ale naštěstí nehraje vůbec prim. Režisér asi věděl jaký poklad má v ultimátním Michaelu Hallovi, který si imho krade celý film pro sebe a je jednoduše boží a tak dostal hodně prostoru. Také ten Číňan je hodně ultimámátní postava, celkově je to absolutně feel good záležitost, hodně jsem se smál a jsem velice spokojený. A na party hraje Patti Smith - tak to má být :)(7.4.2014)

V komentáři z o rok starší sračky "Vesmírný lovec" jsem psal, že Molly Ringwald zatím nic moc a že její čas (jak herecky, tak fyzicky) přijde. No a rok se s rokem sešel a už je to tady. V 16 letech už nám začíná růst do krásy a díky Sixteen Candles a později Breakfast Clubu se z ní stala velká hvězda a idol teenage girls osmdesátých let. Samozřejmě měla štěstí na Johna Hughese, protože jeho teenage komedie jsou prostě ty nejlepší, co kdy Hollywood stvořil. Sixteen Candles byla jeho prvotina na režisérské stoličce, nikoliv na poli scénáristickém, kde už v této době měl jméno. Co se týče filmu samotného, kromě krásné Molly zaujme též další teenage hvězda této dekády Anthony Michael Hall a songy, většinou převzaté z jiných filmů.(30.9.2017)

Pro šestnáctiletou Samanthu to má být jeden z nejvýznamnějších dnů jejího života. Právě dnes má narozeniny, které ji z dětského věku přenáší do věku mladé dívky, a tak nějak doufá, že právě v tento den zaujme školní idol, Jake Ryana. Ale už od rána jí všechno hatí plány - na její narozeniny si díky svatbě její sestry nikdo ani nevzpomněl, navíc se do jejich domu nastěhují všichni prarodiče (dokonce i s adoptovaným čínským klukem), a Jake po ní nevzdechne, a navíc se musí ubránit útokům namyšleného prvňáka. Ale v tento den se může stát cokoliv ... Z dnešního pohledu je to jen prostá teenagerovská komedie, na svůj žánr až nezvykle umírněná. Ale v roce 1984, kdy o žádný Prcičkách a jim podobným nebylo ani slechu, tak věřím že musela být docela šokující. Filmu vévodí sympatická Molly Ringwaldová (kde je jí dneska konec?) a naopak naprosto příšerný je v roli Jaka Ryana Michael Schoeffling. A jedna perlička - všimli jste si mladého Johna Cusacka?(3.11.2009)

Ach ty sladké naivní osmdesátky! Čas, kdy Americe vládl Reagan a všechny problémy se daly vyřešit hlubokým pohledem do očí a projíždkou v tátově vypůjčeném rollsroyci. Trochu mi to připomínalo American Graffiti v tom, jak se celý film odehrával během 24 hodin a především během jedné noci z pátku na sobotu.(10.3.2014)