Sixteen Candles

Šestnásť sviečok

Komedie / Romantický

USA, 1984, 89 min

V Americe sice může jít o kultovku, ale nic úchvatného tenhle film nenabídne - a to se mi Hughesův pozdější počin The Breakfast Club velice líbil. Sixteen Candles je relativně dobře zarámovaným cca 24 hodinami, kdy hlavní hrdinka Sam prožívá zklamání nad tím, že její rodina zapomněla na její šestnácté narozeniny. Ale ačkoli postavy jsou sympatické, prožívají relativně banální příběh a vtípky šly mimo mě. Samin vyvolený je sice na pohled hezký, milý a zazobaný (ideál pro šestnáctiletou dívku), ale nemá žádné charisma. Narozdíl od The Breakfast Club tu chybí vnitřní napětí a temnější podtón, ale jako příjemná jednohubka rozhodně postačí.(16.1.2017)

Úžasný Hughesov rukopis mixujúci odľahčenú tínedžerskú drámu s kanonádou vtipných scén. A s tradične úžasným castingom (Hall, Ringwald) a soundtrackom - i čo sa týka inštrumentáliek i popových skladieb (zo známejších napr. Oingo Boingo, Billy Idol, Spandau Ballet, či Altered Images s ich Happy Birthday).(12.7.2007)

Po Snídaňovém klubu sem dostal chuť na další Hughesovku a tak sem sáhnul po téhle, která je taky vtipná, plná sympatických herců. Molly Ringwald je celkem hezká, její táta byl dobrej týpek a potěšil mladej John Cusack v malý roli. Trochu mě otravovala postava toho hlavního geeka Anthony Michaela Halla, ale zahrál to dobře. Taková bomba jako breakfast club to neni, ale jako milá komedie, u které máte pozitivní ksicht, to svůj účel splňuje. 7/10(6.10.2013)

• Madluska

No tak toto bylo opravdu krušné... Vlastně se stydím, že jsem se na ono "dílo" dívala až do konce. (Záměrně nepíšu film.) Zpočátku jsem měla obavy z toho, jak bude osmdesátkový snímek vypadat. Bohužel realita předčila všechny moje hororové vize. Kromě obzvlášť odporné dobové hudby a kostýmů mě neskutečně iritovali přehrávající nesympatičtí herci, bezduchý příběh i tolik chtěné "vtípky". Celou dobu jsem si ťukala na čelo, jak něco takového může mít na čsfd 72 %. Důvod jsem po 93 minutách neobjevila ani jeden. Jednu hvězdu dávám snad jen za kazoo předvedení Brahmova Uherského tance č. 5 a za vtípek s "kmotrovským" hudebním motivem během rodinného oběda, to jsem se i zasmála, jinak mi bylo spíš do pláče.(11.6.2012)

Přesně takhle by měl vypadat režisérský debut. Nápaditě a originálně. Hughes zvládl tohle a ještě mnohem víc. Neuvěřitelné situace, které občas nemají daleko k realitě. Za celých 90 minut jsem nenašla hluché místo, ten film přetéká nápady a já se královsky bavila. Rozhodně jeden z filmů, který formoval tenhle specifický žánr. 9/10(3.4.2010)