Sixteen Candles

• slovenský

Šestnásť sviečok

Komedie / Romantický

USA, 1984, 89 min

Po Snídaňovém klubu sem dostal chuť na další Hughesovku a tak sem sáhnul po téhle, která je taky vtipná, plná sympatických herců. Molly Ringwald je celkem hezká, její táta byl dobrej týpek a potěšil mladej John Cusack v malý roli. Trochu mě otravovala postava toho hlavního geeka Anthony Michaela Halla, ale zahrál to dobře. Taková bomba jako breakfast club to neni, ale jako milá komedie, u které máte pozitivní ksicht, to svůj účel splňuje. 7/10(6.10.2013)

Teenagerská komedie, která obsahuje všechny základní ingredience - touha po vztahu a sexu, večírky, šprty a hroznou rodinu. V tomhle případě jsou ty ingredience namíchané dobře a ani ti teenageři se nechovají tak, že byste si přáli, aby je v další scéně pokud možno někdo dekapitoval. Na rozdíl od komedií od puberťácích, které vznikly později, se v tomhle filmu mladé postavy chovají vlastně normálně a přiměřeně svému věku. Romantická část moc nefunguje, což přispělo k hodnocení "jenom" lepších tří hvězd.(18.1.2017)

Ach ty sladké naivní osmdesátky! Čas, kdy Americe vládl Reagan a všechny problémy se daly vyřešit hlubokým pohledem do očí a projíždkou v tátově vypůjčeném rollsroyci. Trochu mi to připomínalo American Graffiti v tom, jak se celý film odehrával během 24 hodin a především během jedné noci z pátku na sobotu.(10.3.2014)

• Maemi

Není na škodu čas od času vidět nějaký hodně špatný film. O to víc ocením ty dobré. Navzdory zdejšímu poměrně vysokému hodnocení a příznivým komentářům mě dost překvapilo, když se z toho vyklubala ta nejméně vtipná komedie, co jsem v poslední době viděla. Nejodpudivěji na mě působily rasistické vtipy na účet čínského studenta a zesměšňování dívky se zdravotním omezením, obzvlášť když ani jeden z nich v příběhu nehrál žádnou roli. Nevím také, komu má připadat vtipné znásilnění nebo pronásledování a obtěžování vyhlédnutých romantických nebo sexuálních objektů. Pokud je Sixteen Candles opravdu typickou ukázkou komedií z 80. let, alespoň vím, že se jim mám vyhýbat.(6.7.2016)

Na teen romantickou komedii film obsahuje podezřele vysoký počet zábavných wtf scén, které velmi dobře balancují na hranici trapnosti, ale Hughes velmi dobře ví, kde už má přibrzdit a to je vlastnost, které se bohužel dnešním obdobným filmům nedostává. Jinak romantická linka filmu mezi Molly (která se mi poprvé ke konci libila) a velmi nevýrazným Schoefflingem je nulová, ale naštěstí nehraje vůbec prim. Režisér asi věděl jaký poklad má v ultimátním Michaelu Hallovi, který si imho krade celý film pro sebe a je jednoduše boží a tak dostal hodně prostoru. Také ten Číňan je hodně ultimámátní postava, celkově je to absolutně feel good záležitost, hodně jsem se smál a jsem velice spokojený. A na party hraje Patti Smith - tak to má být :)(7.4.2014)