Nastávající šestnáctiletá dívka Samantha Baker (Molly Ringwald) na jejíž narozeniny zapomněla většina příbuzných z prostředí americké školy, touží, jako mnoho dalších po chlapci jménem Jake Ryan. Na školním večírku se snaží upoutat jeho pozornost, ale místo toho se spíše stane obětí sázky. A navíc zjistí, že Jake má jinou dívku, která se na něj lepí jako klíště. Aby toho nebylo málo, tak domů na návštěvu jí přijeli prarodiče a na výměnný pobyt Číňan Long Duk Dong. (Lenarek)

JFL

Johna Hughese díky generační kultovnosti jeho filmů a jejich významu v rámci vývoje filmů o dospívání obchází aura nadčasového klasika, což pak v dnešní době může divákům nemilé překvapení nad problematickými aspekty jeho filmů. Na druhou stranu to zpřítomňuje fakt, že každý film je dílem své doby a nevyhnutelně jej budeme v jiných časech vnímat vlastně vytržený z jeho kontextu a naopak ryze aktuální optikou. Dnes tak mohou zasloužené pozdvižení vyvolávat zapouzdřenost v bělošské suburbii, klišovité motivační prvky hlavních postav a obzvláště pak genderová konzervativnost i krajně povážlivé vystupování mladíků vůči dívkám. Nicméně navzdory občasným diváckým rozpakům si Hughesovy filmy uchovávají svůj šarm, náboj a především empatičnost vůči postavám. Právě díky tomu zůstávají stále zábavné a divácky ohromně vděčné, což rozhodně nemůžeme říct o většině teenagerských filmů, které přišly před, souběžně s i po těch Hughesových. "Sixteen Candles" bylo prvním Hughesovým realizovaným scénářem na téma dospívání a ještě viditelně vychází z dobového trendu teenagerských komedií typu "Porky's". Ty byly postavené na klukovsky puberťácké optice, frathouse fórcích, sexuálních narážkách a fetišizaci ženských těl. Hughesův režijní debut představoval záadní revoluci v žánru, neboť na jedné straně zachoval strukturu epizodních gagů i rámec nezřízeného večírku, ale namísto obvyklých rozjívených a sebejistých borců celé vyprávění vystavěl kolem dospívající dívky a jejího světa tvořeného současně školou i rodinou. Především ale již tento film stojí na základních pilířích veškeré následující Hughesovy tvorby, kterými jsou empatie vůči všem postavám a především odhalování osobností za schematickou fasádou škatulky na třídním sociálním žebříčku. Hierarchie kolektivu a jeho jednotlivé kasty sice v dnešní době už v lepším případě už zanikají, respektive studenti a studentky si více dávají záležet na tom, aby alespoň vnějškově více zapadaly do uniformní masy a veřejně tak méně vyčnívaly, ale v minulých dekádách naopak tato dynamika představovala alfu a omegu dospívání. Na rozdíl od jiných filmů, které škatulky jako asociální geek, hezounský jock, královna plesu či sportovní mužatka utužovaly a podporovaly demarkační linie mezi nimi, Hughes naopak ukazoval nitra postav za jejich povrchní slupkou. "Sixteen Candles" ve směru odhalování lidských charakterů, skrývajícími své pravé emoce, osobnosti, i soukromé životy za brněním přejímaných rolí, sice nezachází tak do hloubky jako jeho nadcházející milník žánru "The Breakfast Club". Ale to ani není možné, protože oproti komornímu minimalismu a sevřenému melodramatickému rámci nadcházejícího snímku, kde si kompletně vystačil se sedmi postavami, ve své autorské prvotině skládá v rámci žánru komedie až altmanovsky komplexní mozaiku takřka dvaceti postav, z nichž většině dopřeje možnost se ukázat v jiném světle, než jak si je zaškatulkujeme na začátku (což je dramaturgický princip, jenž od Hughese převzaly nejlepší moderní filmy o dospívání včetně "Whip It!" či "Booksmart"). To samé platí také o většině oněch problematických elementů filmu a projevů některých postav. --- SPOILER START --- Long Duk Dong sice nejprve působí jako děsivě stereotypní figura, ale v průběhu filmu dostane zásadně větší prostor a širší profilaci než ve většině jiných filmů a stane se dokonce proto-McLovinem. Vývoj večera a rána poté pro Caroline, Farmer Teda a Jakea zase sice chvílemi děsí nakládáním s dívkou jako věcí a jejím zneužíváním, ale současně dostává empatické vyústění v jejich finálním vyříkání si všeho. --- SPOILER KONEC --- Středoškolské filmy sice nevyhnutelně stárnou, ale ty nejlepší z nich ve svém jádru odolávají zubu času a mohou tak být pohádkovým obrazem moderní civilizace, která nikdy nebude bezchybná, ale postupně se učí být lepší. V případě Johna Hughese se pak o to více zpřítomňuje smutný fakt, že i ti nejcitlivější z nás, obzvláště v době kdy se sami ještě hledáme (byť si myslíme, že už jsme ohromně vyzrálí), mohou chvílemi vyvádět neskutečné hovadiny a být velmi necitliví. Bylo by sice hezké je vůbec nedělat, ale tak lidé nefungují, a tak záleží hlavně na tom, jestli se z těch chyb poučíme jako civilizace i jednotlivci. Hughes připravil pole pro aktuálnější a ještě citlivější portréty středoškolského dospívání a sám k "Sixteen Candles" složil reparát ve filmu "Pretty in Pink". () (méně) (více)

Wade Wright

Takovej předskokan breakfast clubu a Ferrise. Komedie která potěší, ale neohromí. Co ale musím vypíchnout je hudba a herecké výkony. Bohužel se zde nekoná ta později tradiční Hughesova genialita, ikdyž 4tá zeď se tu boří taky ()

EdaS

70% Lepší než většina dobové teenagerské produkce a zaokrouhluju nahoru pro krásně přirozenou Molly Ringwald. ()

xxmartinxx

V podstatě stejný rámec jako dnešní teen komedie, až na to, že je to sympatické a hrddiny si jde oblíbit. Navíc to má perfektní soundtrack. ()

JohnnyD

Úžasný Hughesov rukopis mixujúci odľahčenú tínedžerskú drámu s kanonádou vtipných scén. A s tradične úžasným castingom (Hall, Ringwald) a soundtrackom - i čo sa týka inštrumentáliek i popových skladieb (zo známejších napr. Oingo Boingo, Billy Idol, Spandau Ballet, či Altered Images s ich Happy Birthday). ()

IQ Tiqe

Osmdesátá léta, eletronická hudba (Billy Idol, ...) , trapní nerdi (a John Cusac mezi nimi v menší nevýznamné roli), otravná rodina, trapasy. "Humor" je poplatný době svého vzniku, takže jsem občas valil oči nad drzostí a trapností. Ale koukatelné to je. # příběh 4 | hudba 5 | humor 3 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 5 ()

HoneyBunny

V Americe sice může jít o kultovku, ale nic úchvatného tenhle film nenabídne - a to se mi Hughesův pozdější počin The Breakfast Club velice líbil. Sixteen Candles je relativně dobře zarámovaným cca 24 hodinami, kdy hlavní hrdinka Sam prožívá zklamání nad tím, že její rodina zapomněla na její šestnácté narozeniny. Ale ačkoli postavy jsou sympatické, prožívají relativně banální příběh a vtípky šly mimo mě. Samin vyvolený je sice na pohled hezký, milý a zazobaný (ideál pro šestnáctiletou dívku), ale nemá žádné charisma. Narozdíl od The Breakfast Club tu chybí vnitřní napětí a temnější podtón, ale jako příjemná jednohubka rozhodně postačí. ()

Anderton

16 sviečok je dosť možno jediná skutočne vtipná (rozumej netrápna) teenagerská komédia, aká kedy vznikla. Nepočítam relatívne vážnejšie filmy, ako rovnako Hughesov Breakfast club a spol. Prečo sa teen komédie od cca nového tisícročia na túto starú klasiku nechytajú? Za prvé nikto nie je v súčasnosti Hughes a dnes zo všetkého cítiť kalkul, ja ho zo 16 Sviečok vôbec necítim, len úprimnú dejovú a situačnú anarchiu :) Možno nie sú ani prirodzené mladé herečky typu Molly Ringwald, neviem... ()

Kothy

Poslední film z Hughsovy série středoškolských filmů. Tentokrát se tu neděje tolik šíleností, ale pořád je t o slušná zábava. Samantha prožívá krizi, má 16 let, ale nikdo z rodiny si jí nevšímá a ve škole to není o moc lepší. Vše se změní na školním plese, kde si ji všimne místní idol. Mezi tím ji začne balit jeden ňouma a trapné situace mohou začít. Pak už se dostáváme jen od jedné šílenosti ke druhé. Konec je celkem povedený. "Banzai!" ()

Ant

Přesně takhle by měl vypadat režisérský debut. Nápaditě a originálně. Hughes zvládl tohle a ještě mnohem víc. Neuvěřitelné situace, které občas nemají daleko k realitě. Za celých 90 minut jsem nenašla hluché místo, ten film přetéká nápady a já se královsky bavila. Rozhodně jeden z filmů, který formoval tenhle specifický žánr. 9/10 ()

eLeR

Svadba teda totálna divočina, ale to ostatné sú skvelé romantické 80-ky. Neviditeľná Samantha, brat riadny macherko, partia okolo Geeka jedinečná, Joan Cusack typická, fešák Jake presne taký aký má byť ... a tá skvelá muzika to posúva o level vyššie. Výborne. ()

thecentre

Oh bože, já tak nenávidim ale nutně respektuji 1980's. Tenhle film se tim sice prokousal ale ne zrovna nadprůměrně. Tohle opravdu natočil režisér The Breakfast Club?! 45% ()

classic

„Šestnásť sviečok” narodeninových, momentálne ešte ani nesfúknutých, a to ani nehovoriac o nasledovných absenciách s tým súvisiacich, keďže blížiaca sa svadba Ginny Baker, kompletne donútila všetkých členov rodiny, aby totálne pozabudli, že aj ich ďalšie dieťa, dcéra, má mať taktiež dôvod na veľkú radosť, pretože akurát oslavuje svoje 16. narodeniny, ale bohužiaľ tento »sobáš« ich natoľko vyčerpal, až tým pádom úplne celý zatienil i samotnú Samanthu, ktorá nedokáže vôbec pochopiť, prečo... ? I napriek tejto ozaj nevďačnej situácii, sa jej aspoň začína rysovať "randenie" s Jackom Ryanom, ktorý sa podobá na Clinta Eastwooda a zrovna chodí s Caroline Mulford, čo miluje samé, divoké párty až do rána bieleho, pričom práve prvák na strednej, Ted, sa zase pre zmenu dvorí "Sam" , a tak je už automaticky zabezpečené to, že jednotlivé, medziľudské vzťahy sa budú skrz naše postavy i nápadito trblietať a preplietať, súčasne, až pokým samozrejme nenaberú aj reálne kontúry. Karty dokážu tiež poriadne zamiešať i pozvaní na veselicu, to jest babky a dedkovia, no najmä rodičia Jima Bakera, ktorí vytvárajú mnohé komické nedorozumenia, čím v podstate iba spríjemňujú celkové dianie na plátne, ktoré je už tak vskutku dosť interesantné, čo sme prakticky už voľakedy okúsili asi všetci ? Eso v rukáve bude študent na výmennom pobyte, Long Duk Dong, ktorý po pár hodinách po príchode, sa náramne dobre adaptoval v novom prostredí, že aj on postupne priloží ruku k dielu, ale takým trochu odlišnejším a o dosť bizarnejším spôsobom, jemu prislúchajúcim. Asi tak toľko ku kolísavému deju. / Debut Johna Hughesa, ako režiséra a scenáristu, zároveň, ma asi až tak stopercentne neoslovil, ako hneď ďalšie dva zárezy, ktoré som si medzitým už obľúbil. Síce si tu zahrali začerstva dvaja herci, čo budú čochvíľa hviezdiť aj v Raňajkovom klube, to jest Molly Ringwald a Anthony Michael Hall, ktorí sú mi už inak veľmi dobre známi, no i napriek tomu nemôžem povedať, že by zakaždým spoľahlivo a presne trafili klinček po hlavičke, miestami si kladivom buchnú po prstoch ! Predovšetkým Tony Hall miestami nielenže na seba púta prílišnú pozornosť, ale aj rovnako tlačí na pílu. Má to zhruba 90 minút, ale nie vždy vám utečú, ako voda ! PS: Počas nich definitívne natrafíte i na súrodencov cusackovcov, kedy Johna spoznáte snáď bez väčších problémov, ale garantujem vám, že na jeho sestru Joan, len tak nezabudnete ! PS 2: „Všetko najlepšie k Tvojim narodeninám, Samantha, praje z celého srdca classic” ! ()

Jinny

Teenagerská komedie, která obsahuje všechny základní ingredience - touha po vztahu a sexu, večírky, šprty a hroznou rodinu. V tomhle případě jsou ty ingredience namíchané dobře a ani ti teenageři se nechovají tak, že byste si přáli, aby je v další scéně pokud možno někdo dekapitoval. Na rozdíl od komedií od puberťácích, které vznikly později, se v tomhle filmu mladé postavy chovají vlastně normálně a přiměřeně svému věku. Romantická část moc nefunguje, což přispělo k hodnocení "jenom" lepších tří hvězd. ()

rikitiki

Hezky pojatý osmdesátky a strasti jedné šestnáctky, které ale dokážou předvést i realistické zobrazení světa dospívajících. Nerdovského blonďáka, který se neohroženě vrhá do konverzací i situací, by v klišoidním filmu ukázali jako prima kamaráda, v tomhle filmu je ale dost za zmetka. ()

HellFire

Příjemná osmdesátková teenage romanťárna/komedie s charakterními postavami a skvělým scénářem. Takhle se mají točit dobré teenage filmy a ne ty slátaniny typu Stmívání, kde na sebe jen všichni dlouze hledí. Příběh je opravdu velmi prostý. Holka je zamilovaná do staršího kluka a snaží se ho ulovit. Toť vše. Krásné na tom je, jakým způsobem se vše vyvrbí. ()