Pod ochrannými křídly

(festivalový název)
  • Finsko Tyttö nimeltä Varpu (více)

Helsinky: dvanásťročná Varpu (Linnea Skog) žije len so svojou matkou Siru (Paula Vesala). Siru sa už po niekoľkýkrát snaží neúspešne dokončiť autoškolu a na kurz vynakladá takmer všetky financie domácnosti. Trpí depresiou z osamelosti a až príliš sa upína k dcére. Varpu je vášnivou jazdkyňou na koni, avšak v krúžku je stredobodom posmechu kvôli skutočnosti, že neustále nosí len vynosené handry a že ako jediná nemá otca. Jedného dňa sa naštve a rozhodne sa otca násť. (sochoking)

Enšpígl

Hodně silná sodovka, kdy dítě je pod tlakem situace a svých rodičů dospělejší než by být mělo. Skvělý herecký výkon Linnea Skogy, pevně doufám, že jsem tuto mladou slečnu neviděl hrát naposled. ()

Malarkey

Finská rodinná vostrota s celou parádou, která na mé duši zanechala šrapnel velikostí Laponska. Finové tu opět načali témata, o kterých se v široké společnosti příliš nemluví a ještě na ně dokázali odpovědět. ()

sochoking

Mladá Varpu bude mať čoskoro dvanásť a je to holčina veľmi múdra a pekná. Spolu so svojou matkou prežívajú ťažký životný údel: jej chýba foter, máti zase chlap. Jednoho dňa sa Varpu naštve a rozhodne sa fotra vyhľadať. P O Z O R, nejde o žiadnu pohodovú rodinnú záležitosť, ale o celkom slušné psycho! 80% , ak ignorujem tú jazdu na aute za fotrom. ()

eLeR

Dievča na svoj vek naozaj veľmi múdre a vyspelé, naopak mama životom sklamaná a trošku neschopná. Ešte stihneme nazrieť aj k susedom do kuchyne a zistíme, že nie každý pekne žije. A otec? ... nuž smutné. Celé je to prirodzené, hlavne malá Linnea, hudbička tiež dobrá ... môže byť. 3,5* ()

evulienka3

Moja babka mala susedku, ktorú navštevovali malí červení mužíčkovia. Tiež trpela schizofrénou, ako otec Varpu. Malý, nenápadný film, ohromujúci prepracovanosťou charakterov všetkých postáv. Odporúčam! ()

hygienik

Mohlo by sa zdať, že ide len o ďalšiu sociálnu drámu zo súčasnosti. Ale toto nie je jednoduchý apel na emócie diváka. Je to audiovizuálna príručka pre medikov, v obore psychiatria. ()

laik_60

Príemné fínske filmové prekvapenie. Krásne herecké podanie mladej Skogovej. Filmový pohľad do duše a myslenia dievčaťa a jej mamy. ()

doriana.g

Půvabné. Malá hrála jako bohyně (a ještě líp řídila), všechno plynulo jak mělo a krásně do sebe zapadalo. Doporučuji všem svobodným matkám to nenásilně pustit svému frustrovanému smradovi, až začne toužit po seznámení s tatínkem :-). A mimochodem - kouzelný soundtrack. ()

Konev odpad!

Nudný film o 12 leté dívce, která si dělá co chce. Její matka neschopná, nedivím se, že se dcera k ní tak chovala a o otci ani nepíšu. No blivajs fialovej to byl. I když na druhou stranu, kolik takových dětí, matek a otců je... Je mi velmi divné, že by 12 letá holka přejela autem vzdálenost 600 km /7 hodin autem/ z Helsinek do Oulu bez povšimnutí jiných řidičů a ještě za pár hodin :-( ()