Strýček Buck

Strýko Buck

Sám so strýkom Buckom

Komedie / Drama

USA, 1989, 100 min

Slusne podany pribeh chlapa, ktery se navzdory svemu veku porad chova jako nactilety skolak, ktery vede svevolny zivot bez zavazku. Ponevadz ma bratra, ktery nenajde nikoho lepsiho na opatrovani svych malych rozverncyh ratolesti, zavola prave svemu bratrovi Buckovi, aby se v jeho a manzelcine absecni o ne postaral. Zprvu prokazatelne nerozvazny krok prinese benefit vsem zainteresovanym. Predpovidatelny prubeh se drzi v rodinnem duchu jedoucim po umerne vtipne namazanych kolejich bez vetsich zadrhelu i prekvapeni az do titulku. 55%(22.2.2011)

John Hughes bol vo svojej dobe na komédie naozajstný macher a i keď toto nepatrí k jeho najlepším kúskom, krásne sa na to pozerá. Nejedná sa o bláznivú komédiu plnú gagov a fórov ale o film, ktorý vtipne rozpráva o napravení jedného povaľača. Film je plný morálnych ponaučení na aké sme zvyknutí z iných filmov, ale tu nie sú vložené nijako násilne. Najväčšiu zásluhu má John Candy, ktorý bol v hlavnej úlohe perfektný. Len je škoda, že nie je vo filme viac vtipných situácií. Aj tak sa ale jedná o film na ktorý sa pekne pozerá a človek sa u neho nenudí. A ďalší z filmov, v ktorom zahviezdil Macaulay Culkin.(3.2.2015)

Tak tohle je asi jediný film, kde se mi Culkin líbil. "Máš nás jen pustit domů a ne nás tu buzerovat. Jsem Američan a mám svý práva. - Maisy buzerovala jsem? - Řekla si dvakrát hovno. Jednou doopravdy.- Mám lepší práci než hlídat vás dva. Hajzlíci - Co třeba? Kámošky žádný nemáš. - Mlč ty odporný červe. - Rozdáš si to?" a ten jeho pohled k tomu. Tady oproti sám doma byl opravdu vtipný a k popukání a naopak jsem mu hodně fandila. "Na co jsou vlastně na světě kluci? Dělaj rámus. - Drž hubu. - Nebuď sprostej" No a strýčka Bucku tu hraje trenér z Kokosů na sněhu, takže tento film ani jinak než na 5* dopadnout nemohl. Asi nejlepší scéna? "Kde bydlíš? - V centru. - Máš dům? - Ne, byt. - Nájem? - Jo. - Čím se živíš? - Ledasčím. - Máš kancl? - Ne, nemám. - Jakto? - Nepotřebuju. - Co žena? - Tu nemám. - Jakto? - To je na dlouho. - Děti? - Nemám. - Jakto? - To by bylo ještě delší. - Jsi tátův brácha? - Jakej máš rekord v kladení otázek? - 60. - Jsem tátův brácha. - Máš v nose víc chlupů než táta. - Jsi všímavej." Scéna, kdy umývá Culcin nádobí v zástěře? No úplná hospodyňka. Nebo scéna s kartáčkem? Taky jsem to jako malá dělala, že jsem ho dala jen pod vodu a řekla, že už si je čistila:D Jinak Culcinovy hlášky zabíjely "Volání k sexu?" ... "To bych radši pošla než jít s tebou na bowling. - To bych bral. - Kecky půjčujou." ...nebo jak se líbali a Culcin: "To je blbost při tý chřipkový epidemii" A druhá nejlepší scéna? Řekla bych, že se možná vybaví každému, kdo film viděl. Smažení lívanců jak kráva a jejich obracení pomocí lopaty na odhazování sněhu. Tenhle film je prostě narvaný různými hláškamy, gagy, scénkami atd. Řekla bych že ústřední postavy John Candy a Macaulay Culcin a možná jim trochu asistovaly Gaby Hoffmann a Jean Louisa Kelly. Prostě legendární a rozhodně jedna z těch komedií, co se u mě řadí na hodně vysokou příčku. John Hughes umí.(3.3.2013)

Miluju filmy s Johnem Candym. On a ti ostatní týpci jako Jim Belushi, Bill Murray, Chevy Chase, Dan Aykroyd nebo Bill Pullman. Jejich filmy ze 70. - 90. let jsou naprostá klasa. Banální situace rozehrané do dokonalosti. Dokonce bych se nebála označit Candyho za Fatty Arbuckla poválečné éry. Tak moc mi k srdci přirostl. A ve Strýčku Buckovi je navíc ještě hodně maličký a už hodně šikovný Macaulay Culkin.(18.4.2019)

Taková pohodová, rodinná oddechovka na jedno použití. Humor sice chvílemi skřípe, ale díky přesnému Candymu se pořád bavíte. Děti se chovaly překvapivě přirozeně a vcelku nestrojeně, a tak jediná postava, která mi vadila svojí trapností byl Brouk. A ikdyž se sem tam nějaké to klišé objevilo, pořád to zachraňují dobře napsané dialogy a již zmíněný John Candy, takže ve výsledku lepší průměr.(19.9.2009)

• - Buck Russell (John Candy) nosí hodinky značky Rolex. (dyfur)

• - Buckovo auto [kterému říkal "The Beast" (Bestie)] bylo 1975-78 Mercury Marquis kupé. (c.tucker)

• - Zvuk z rozbitého výfuku u auta Johna Candyho dělá ve skutečnosti výstřel ze zbraně. (Rafik)