Mlha v srpnu

Fog in August

(festivalový název)

Drama / Historický

Německo / Švýcarsko, 2016, 126 min

Strašný, když si představíš, že by tam mohlo bejt tvoje dítě, nebo že by si tam byl ty jako dítě uplně bezmocnej.. Scéna podávání malinový šťávy chlapečkovi patří mezi nejděsivější scény vůbec. Dále by mě zajímalo jakých metod použil Kai Wessel, aby s kluka kterýmu je cca 15 let vymáčknul takovýhle přirozeně živelný herecký projev, to je opravdu mistrovská práce.(3.9.2017)

Rozpočet $8miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo ▐ smutná téma, herecky dobre zahrané, len chcelo by to trošku silnejší element zafixovať do deja, ktorý by skutočne dostal do kolien /60%/(5.4.2017)

Neobyčejně těžký a naléhavý film... Sice jsem se při sledování nemohl zbavit pocitu, že by se z dané tématiky dalo vytěžit více, ale absolutorium si zaslouží celkový casting a hlavně práce s autentickými mentálně retardovanými naturščiky...stejně jako obdivuhodná práce s dětskými herci...víc autentické herecké obsazení už nešlo...(14.4.2017)

“PROTOŽE NĚMECKÉ OBYVATELSTVO MUSÍ BÝT JEDNOU PROVŽDY OSVOBOZENO OD DĚDIČNÝCH CHOROB…“ /// Drama o dospělejch, ve kterým hrajou hlavní roli děti. Není to o mladým asociálním škůdci, ale o něčem mnohem větším – o rozhodování o životě (nebo spíš smrti). Další kousek z nacistický ošatky ideologickejch nápadů (i když, tady se jedná jen o vyzkoušenej výňatek), kdy se masově umíralo bez jedinýho výstřelu. V příběhu „andělovi smrti“ čelí děti a díky tomu má film dramatickou sílu. Nechcu bejt cynik, ale mohlo to bejt drsnější, aby to víc chytlo za srdce. Každopádně bezchybná filmařina a fajn role pro Kocha, kterej dá zapomenout na výstup v týhle americký píčovině. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2008 napsal Robert Domes, neznám. 2.) Jsem pro vymýcení všech slabejch elementů v národě. 3.) Thx za titule „tkimitkiy“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(4.4.2017)

Slušný film z psychiatrického sanatoria, kde nacisti posílali pacienty na smrt . Sice zde neukážou tíživé a násilné scény, znepokojivost si film drží, kor když hlavním hrdinou je 13 letý chlapec. Dobrý film, ale Dánský Ten den příjde mi sednul o něco víc. 70%(8.7.2018)

Pozoruhodný film Mlha v srpnu ukazuje nemecké dejiny z uhla, aký sme ešte nevideli. O utrpení Židov sme videli desiatky i stovky filmov, ale existoval i tajný plán na postupné usmrcovanie chorých a postihnutých pacientov v rôznych sanatóriách. V skvelej roli sa prezentuje skúsený S. Koch ako riaditeľ sanatória, navonok ľudský, ale v hĺbke duše chladný. Veľa priestoru dostávajú detskí herci a zvládli to výborne. V menšej roli opäť zažiaril K. Markovics , mám pocit, že je s pribúdajúcim vekom čoraz lepší a má šťastie na zaujímavé role. Jediný problém inak výborného a historicky pomerne presného filmu vidím v tom, že ma nejako emočne nezasiahol. Možno to bol zámer , zbytočne diváka citovo nevydierať a ukázať surovú pravdu tak ako sa stala. Nemcov chválim, že neodvracajú oči od svojich minulých hriechov! 80%.(17.4.2017)

Těžká doba, strašné věci...(22.5.2017)

Výtečně natočené drama (od Němců plné sebereflexe) o tom, jak snadno je možné přesvědčit vzdělané a jinak humanisticky založené lidi, že vraždit je mravné a prospěšné. Zrůdná ideologie dokáže přetvořit lidi ve zrůdy. Kdykoliv, nepochybně i dnes.(14.4.2017)

Zasazení děje do nacistické léčebny s hrozivými metodami zní velice lákavě, ale nenechte se zmást - Mlha v srpnu má svou komorností a orientací na kladné i záporné postavy mnohem blíže k Přeletu nad kukaččím hnízdem. Jen tady vystupují dětští protagonisté, kteří se chovají jako uvědomělí dospělí, a nacisté nenahánějí hrůzu ani morální odpor, naopak je nám jich chvílemi téměř líto (Sebastian Koch je totiž za každých okolností alespoň trochu sympatický a Henriette Confurius je neskutečně krásná, vskutku andělská mrcha). Emocionálního ani fyzického naturalismu se bohužel nedočkáme, tohle je pouze pěkně natočená slátanina filmů z psychiatrického oddělení, která nedokáže zužitkovat svůj palčivý historický podtext tak, aby se na ní ve fanouškovských éterech někdy nahlas vzpomínalo... 55%(21.4.2017)

Veľmi silný námet s niekoľkými emotívne vydarenými scénami. No celkovo ma to nezasiahlo tak, akoby si možno táto téma zaslúžila. Inak so záverom prišlo aj veľké znechutenie - divák sa totiž dozvie, že hlavní vinníci vyviazli takmer bez trestu. Človek by čakal minimálne šibenicu a niečo ako Norimberský proces a oni ich po pár rokoch pustia z basy, no hnus. Tým sa vlastne potvrdilo, že vtedajšia spoločnosť ešte aj po vojne niečo také odporné, ako zbaviť sa postihnutých, vlastne tolerovala. To je na plač. 70/100(14.4.2017)

Filmů s tématem zabíjení Židů během nacismu vzniklo nespočet, až by v jejich záplavě člověk zapomněl, že všechny ty hrůzy se týkaly všech, kteří stáli v cestě vytvoření "čistého" německého národa. Nebel im August nás zavede do prostředí sanatoria s (z velké většiny) postiženými a nemocnými dětmi. Tedy těmi, kteří v očích fanatických nacistů nepřinášeli národu žádný prospěch. Snímek sleduje den po dni krutosti programu T4 a zobrazuje děsy, kterými si pacienti sanatoria procházejí. Není klasicky černobílý, odhaluje motivy, různé pohledy i to, že sebevětší děsy lze při zlé vůli, síle moci a touze po pomstě překroutit v ještě horší činy. Ukazuje však také, že každá snaha se počítá a že pár kapek vody sice nevytvoří oceán, ale dodá celý potok naděje. A ten se taky počítá. Výborné herecké výkony Sebastiana Kocha a Iva Pietzckera v hlavní roli strhnou k zážitku, který sice nebude procházkou v růžové zahradě, ale o to déle na něj budete vzpomínat.(10.9.2018)

Ufff! Tak to byl něco opravdu strašného ! Jako člověk zajímající se hodně o válku jsem už o ,,rasové očistě'' formou euthanasie zdravotně postižených či mentálně zaostalých v rámci akce T4 lecos četl. Jedna věc je číst si názvy měst se sanatorii což nebylo nic jiného než skutečné hororové zámky hrůzy (Hadamar atd..), kde byli likvidováni ti nejmenší a nejbezbrannější než tato místa zastoupily koncentráky v Polsku. Vraždění dětí a nemocných či tělesně a mentálně postižených z ekonomických a rasových důvodů je obzvláště odporné a opovrženíhodné. Druhá věc je však sledovat konkrétní příběhy konkrétních lidí a dětí! Tady navíc nepomáhá, ale ono je to jen jako - je to film, protože člověk dobře ví, že skutečnost byla ještě děsivější. Již je to delší čas, kdy jsem četl jednu archeologickou knihu věnující se rituálním pohřbům a tam jsem narazil na zajímovou věc - zajímavý pohřeb .-) !. Bylo to myslím kdesi ve Francii, kde archeologové našli ostatky jedince tuším z doby kamenné, který byl rituálně pohřben. Na tom by nebylo nic zajímavého, koneckonců, tyto nálezy jsou čas od času běžné, ale zajímavá byla ta kostra. Pohřbený jedinec utrpěl nějaké velmi těžké zranění. To samo však nebylo příčinou jeho smrti, která nastala až o mnoho let později. Dotyčný měl zranění zhojená a i když musel být skoro nepohyblivý, přežil. Nejbližší, tlupa, říkejme jim jakkoliv se o něj starali. Krmili jej, léčili a zřejmě i nosili. A právě tam někde začíná to naše lidství, které nás odděluje od zvířat a neúprosných zákonů přírody. Soucit, potřeba pomáhat slabším, nemocným, bezbranným... O to více je šokující, že velmi vyspělý národ už na začátku třicátých let sešel z céto cesty a začal se chovat opravdu zrůdným způsobem. Už dlouho se mi nestalo abych po celou dobu sledování nějakého filmu měl ,,knedlík v krku'' a na prsou těžký kámen. Myslím, že ve větě mladé sestry vedoucímu lékaři: ,, Potřebuji malinovku, protože děti odmítají přijímat barbituráty'' je obsaženo vše. Ta bezcitnost, efektivnost, anonymnost, touha vyhovět rasově zvrhlým experimentům... Od mlaďounké zdravotní sestry na dětském oddělení bych čekal opravdu něco jiného než takovouto ,,spolehlivost''. Když se netrávilo, vraždilo se hladem. Na některých chovancích se prováděly lékařské pokusy mající za úkol zjistit příčiny demence, epilepsie, zkoušely se očkovat viry a bakterie.. atd... Stovky mozků z pitvaných těl bylo odváženo předním patologům Německa, kteří se neptali odkud biologický materiál pochází... Opravdu strašné. Musím před dnešními Němci hluboce smeknout, když se pouští do takovéto látky, jistě jim historicky značně nepříjemné a přitom zde podané s naprostou hrůzností bez jakýchkoliv příkras. Jsou tendence jak plyne čas, že různé národy rádi ,,zapomínají'' na své hříšky a pokud něco točí z těch časů pak jsou to hrdinské filmy s často zkreslenou nebo dokonce záměrně zdeformovanou historickou skutečností. Zde nikoliv a za to dávám o tu hvězdu navíc. Opravdu mne to zasáhlo, tenhle film hned tak nerozdýcháte. Herecké výkony byly vynikající, zejména u dětí. Je nutno točit tyto filmy, je nutno je pouštět ve školách. Nejsou totiž je pro ty, kdo se o látku zajímají. Jsou památníky milionů zavražděných a jsou také vztyčeným prstem, kdyby zase někdy někdo přišel a chtěl tvořit rasově čistou zrůdu, bez špetky lidství. * * * * *(3.4.2017)

Film o tom, ako sa niektorí "vyvolení" hrali v Nemecku na boha. 200 000 je dosť strašné číslo.(5.5.2017)

Krutá historie.(26.3.2017)

• Chrustyn

Silné téma, slabé zpracování. Je škoda, že se tvůrcům z dané látky nepodařilo vytvořit víc, než jen průměrný film, který i přes dané téma, rychle vyprší a v divákovi nic nezanechá.(7.11.2018)

Němci po čase zase jednou překvapili. Ani ne tak námětem, ale spíše zpracováním a hlavně koncem. Kdo viděl, tak ví. Ivo mi prostě přirostl k srdci a troufnu si tvrdit, že o tomhle talentovaném mladíkovi ještě určitě uslyšíme. Po jeho Jackovi, druhý, mnohem lepší a smutnější film. Bohužel. Taková byla tehdy doba a za sebe jsem jen moc rád, že ji znám jen z filmů.(28.3.2017)

Hodně drsný příběh. Těch dětí mi tam bylo fakt líto. I když se jednalo o kvalitní film, tak si myslím, že už si ho asi podruhé nepustím. Přeci jen v člověku vyvolá trochu depresivní pocity ... 80%.(3.5.2017)

V labyrintu historie druhé světové války jsou mnohá zákoutí skrývající děsivé skutečnosti, které si rozhodně zaslouží, aby nebyly zapomenuty. Snímky, jako je tento, by nám měly stále připomínat, čeho jsou lidé schopni. Ten silný příběh, přestože nevypráví v podstatě nic, co by nebylo známo, mě naplnil smutkem. Jeho zpracování je téměř dechberoucí výpovědí, jež však skýtá i pohled naděje, který můžeme spatřit jen v dětských očích. 95 %(10.11.2016)

Musím upřímně říct, že Mlha v srpnu mě chytla od prvních scén. Nejspíš za to může ústřední hrdina Ernst Loss, který si velmi brzy získá divákovo srdce. Celé prostředí psychiatrického sanatoria je zpočátku velmi neosobní a spoustu věcí se dozvídáte jen z náznaků. Jakmile ale přijde na řadu malinovka, vše dostává rychlý spád... Musím říct, že jsem asi dlouho neviděla takhle podařený válečný film, ve kterém nepadne ani jediný výstřel.(24.4.2017)

Další dobrý německý film, střílející do vlastních řad. V době Hitlerovy vlády byli v Německu usmrcováni tělesně a duševně postižení lidé, aby se tzv. očistila rasa. Mezi ně se někdy dostali i lidé zcela zdraví, ale buď byli úplní sirotci nebo patřili k tzv. méněcenným rasám. Ernst, který se do takovéhoto ústavu dostane, sice má otce, ale patří mezi Jeniše (bílé Cikány). Jenišové jsou většinou kočovníci a absence trvalého bydliště byla také důvodem pobytu dětí v ústavu a experimentů na nich. Film určitě stojí za shlédnutí.(28.3.2017)

Historický úplne presný film "Hmla v auguste" je adaptáciou rovnomenného románu Roberta Domesa. Dráma je skutočným príbehom Ernsta Lossa o doposiaľ zanedbávanej etape z obdobia Tretej ríše. Ide o akciu T4 (Aktion T4), tajný program vyvražďovania postihnutých ľudí v nacistickom Nemecku, založený na tzv. rasovej hygiene. T4 je skrátka berlínskej adresy, kde sídlili nacisti zodpovední za tento program (Tiergartenstraße 4). Ernst Lossa sa radil medzi cigánov Jenišov. Išlo o bielych cigánov s typickým kočovným spôsobom života a v priebehu 2. svetovej vojny sa práve Jenišovia žijúci na území nacistického Nemecka stali obeťami rasového výskumu a väčšina z nich boli odoslaní do koncentračných táborov. Ernst Lossa sa narodil 1. novembra 1929 a posledných 11 rokov svojho života trávil izolovaný od rodičov aj súrodencov. Namiesto lásky a bezpečia sa mu dostávalo len nenávisti a opovrhovania a v takomto prostredí sa formovala jeho osobnosť, najskôr v detskom domove v Augsburgu, potom od 20.4.1942 v psychiatrickej liečebni v Kaufbeurene, kde bol dňa 9.8.1944 zavraždený po podaní dvoch injekcii morfinu ako antisociálny a neformovateľný chlapec v rámci nacistického programu eutanázie. Nedožil sa ani 15 rokov, jeho rodičia už taktiež nežili, matka zomrela na TBC v roku 1933 a otec na infarkt v koncentračnom tábore Flossenbürg ako 35 ročný. Po vojne za takmer 2000 prípadov eutanázie v psychiatrickej liečebni Kaufbeurene a jej pobočke Irsee boli hlavní vinníci potrestaní. Lekár Valentin Faltlhauser za podnecovanie k vraždám odsúdený na 3 roky väzenia (v internačnom tábore USA bol zadržaný 16 mesiacov, zbytok trestu neodsedel), sestra Paulina Kneissler bola odsúdená na 4 roky väzenia za spoluúčasť na 200 vraždách v rámci nacistickej eutanázie (odsedela iba 1 rok) a hlavný vinník Walter Schultze odsúdený za spoluúčasť na 380 vraždách na 4 roky väzenia. Doporučujem k tejto téme pozrieť Hitlerovi lekári: Vražedné reformy, 2003.(31.3.2017)

Neskutečně smutné, že zrůdy takového formátu a sérioví vrazi si po pár letech lítali na svobodě...(29.3.2017)

Ozaj, všimli ste si, že postava, ktorá sa volala OJA, tak tú si zahral DAVID BENNENT, ktorý voľakedy, pred pár desiatkami rokov, stelesnil legendárneho Oskara Matzeratha v brilantnom Plechovom bubienku... To len na MARGO veci, ale nie je to od veci, to spomenúť, lebo, ako vravím, taktiež si Bennent zahral chlapca, UPROSTRED pekla, druhej svetovej vojny, len s tým rozdielom, že sa nevyskytoval na takom mieste, ako iný, trinásťročný chalan Ernst Lossa. On prišiel do akéhosi sanatória, či skôr do ústavu, v ktorom sa praktizovalo vytváranie : duševného holokaustu, ktorým sa chceli zbavovať prebytočných, duševne i mentálne chorých ľudí, t. j. - mužov, žien, ale aj detí, a tak vedľa tejto inštitúcie, vyrastá velikánsky cintorín, do ktorého budú pochovávať všetkých nebožtíkov... Doplnil by som, že okrem týchto postihnutých ľudí, tu boli aj SIROTY, a pod. zdraví ľudia, medzi ktorými boli aj bieli cigáni, a práve k tým, sa zaraďoval Ernst, ten v skutočnosti jestvoval, a povedal by som, že tento film je mu venovaný + všetkým, ktorí si prešli tým, čím on. Veľmi nepríjemný a depresívny nemecký snímok, s mimoriadne démonickým Sebastianom Kochom, ktorý touto vlastnosťou srší vo svojom vnútri, na prvý pohľad by ste si ho spájali so sympatickým človekom, ale to, čo má v úmysle, vydesí kohokoľvek na smrť, čo má len kúsok pochopenia, pre abnormálne skutky, ktoré sa viedli, voči sebe samým, alebo, čo je schopný urobiť človek človeku ? Zmieňujem to tak, ako pôsobí Koch vo svojej postave Dr. Veithausena, inak jedná sa o fiktívnu postavu, pričom jemu podobní jedinci boli roztrúsení všade navôkol, a tak skántrili cca „200 000 pacientov” . Lossa si zahral Ivo Pietzcker, ktorý si pripisuje opäť zárez do tohto žánru kinematografie, pričom podáva vierohodný, uveriteľný, zapálený herecký výkon, ktorý ma nenechával chladným, aj preto, čo sa mu stalo + nachádza sa tu taktiež zopár vynikajúcich hereckých výkonov, ak by som mal námatkovo vymenovať jeden z nich, tak určite zvolím : kamarátku hlavnej detskej postavy Ernsta Lossa, dievča NANDL, alebo tu máme dobrú a zlú sestričku, či na pár sekúnd Štokyho, čiže Karl Markovicsa. Ak by som mohol ešte niekoho pochváliť, tak plusové body udeľujem režisérovi Wesselovi + kameramanovi Hagenovi Bogdanskimu, ktorý patrí medzi nemeckú špičku, s presadením sa u kvalitných tvorcov, a títo borci dokázali navodiť veľmi nepríjemnú atmosféru, ktorá sem - tam, vyvolávala u mňa, duševné DUSENIE v mojom vnútri, v mojej psychike, ktorá mi prezrádzala, že toto je totálne zvrátené, čo sa odohrávalo, ale podľa týchto doktorov sa zrejme jednalo o určitý HUMANIZMUS, oproti „pobytov v koncentračných táboroch” ... Povoleno - nepovolená EUTANÁZIA. Občas mi liezol na nervy divný strih, a k tomu niekoľko zvláštnych scén, naopak, užil som si dve vynikajúce scény, ktoré sa odohrávajú v jedálni + samotné bombardovanie, keď chcú dvaja kamaráti vziať nohy na plecia. Skrátka, pozrite si to ! Ojedinelý skvost súčastného filmu... , ktorý by sa mal oceniť...(2.4.2017)

Program T4 je dostatečně známý i dostatečně zmapovaný, ale on je docela rozdíl si o tom něco přečíst a pak se na to podívat, ačkoliv se jedná "jen" o film. Teprve pak na člověka dolehne ta šílenost nacistického počínání a to jsem toho názoru, že tady byli Němci ještě střídmí. Předně je třeba říct, že to bylo od všech zúčastněných úžasně zahrané, což platí především pro dětské herce. Díky tomu si k pacientům divák za krátkou dobu vybuduje vazbu a pak dost těžce nese její násilné zpřetrhání. Navíc to Wessel podává tak, že to nezavání citovým vydíráním. Sebastian Koch jako ředitel ústavu pak byl přesně tím správně zvráceným bastardem, který v jednu chvíli s dětmi dováděl a vzápětí je škrtnutím pera poslal na smrt. Bavila mě i krátce zmíněná církevní linka, která navozovala otázku, zda mají být představitelé kléru či řádů přítomni v ústavech i přesto, že vědí, co se tam děje. Tohle téma by si zasloužilo samostatný film. No a závěrečné titulky ukázaly, že svět začal bláznit už krátce po válce a nejde jen o směšné tresty pro lékaře a sestry. Další film, který je tak moc dobrý, že už ho nechci nikdy vidět. 90%(23.4.2017)

• kaposlav

Zaujímavý film, ale nebolo moc príjemné to pozerať. Neviem presne definovať prečo som to nedopozeral, ale asi na takéto niečo treba mať aj primeranú náladu. Za iných okolností, ak by som to dopozeral, tak hodnotenie by išlo minimálne o 1* hore. Asi aj preto som to zabudol ohodnotiť a zistil som to o pár týždňov pri menení filmov na externom zariadení.(31.5.2017)

Z filmu mrazí. Kdo by očekával, že v doušku malinové šťávy je barbiturát nesoucí smrt, že?! Hrdinný rek sic vypadá jako by vyrůstal v Grimsby, avšak v kontrastu s herr doktor Schultz se jedná o mistrovský tah ze strany castingu. Všudypřítomné utrpení na diváka působí a současně přináší jistou míru svěžesti do stádnosti americké produkce. 80%(12.7.2017)

A pak že originální filmy z doby Druhé světové války - a navíc podle skutečnosti - vymřely. Mlha v srpnu je napínavým dramatem otírající se o politiku eutanazie. Ta je zde náležitě fakticky i filozoficky těžena. Nesouhlasím s tvrzením, že příběh jen klouže po povrchu. Jde o plnokrevné drama, kdy jsem hlavnímu hrdinovi fandil a přál mu aby se nestal jedním z "vysvobozených božích stvoření". Nechci nic prozrazovat, ale přiznávám, že mě minimálně u jedné postavy překvapil její vývoj. A pokud se vám líbily filmy jako Chlapec v pruhovaném pyžamu, Běž chlapče běž, Jdi a dívej se, nebo Zlodějka kniha, určitě doceníte i toto válečné drama. Velký palec nahoru a pátá hvězda unikla opravdu jen o vlásek. 80%(14.5.2017)

Mrazivé memento 200 000 nacistických obetí eutanázie v sanatóriach Tretej ríše. Film, po ktorom nikomu nebude ľahko, ale ktorý je potrebný, aj keby len ako pamiatka všetkých tých nešťastníkov. Že bol vybratý konkrétny skutočný príbeh jedného z nich, HMLE v AUGUSTE dodáva na sile, ale zároveň uberá na pochopení prístupu mnohých tých lekárov a riaditeľov ústavov, skutočne presvedčených, aspoň zo začiatku, že robia službu nielen spoločnosti, ale aj postihnutým samotným, a neskôr, keď sa to už definitívne zvrhávalo na vyhladzovanie, zasa neschopných uvedomiť si, že už stratili nielen lekárske zábrany, ale aj elementárnu ľudskosť. Filmovo stvárnený postupný vnútorný prerod psychológie jednotlivca, ktorý zložil Hippokratovu prísahu a chcel pomáhať, no stal sa neho ten najhorší vraždiaci netvor, by ma osobne zaujímal viac. Sebastian Koch so svojou charizmou a hereckým umením tu robí čo môže, aby ho ukázal, film sa však zameriava na komplexnejší dojímavý obrázok a navyše sa odohráva takmer na konci druhej svetovej vojny, kedy to všetko musela byť už iba pretvárka a/alebo šialenstvo.(15.11.2016)

"Nemecký národ musí byť oslobodený (musí sa zbaviť ) od dedičných chorôb, menejcenných, duševne chorých, mrzákov, invalidov ... ale aj bezprizorných, povaľačov, neprispôsobivých....ľudí " . A toto trvalo ešte 45 dní po kapitulácii Nemecka. :( Silný a zároveň smutný príbeh . Mimochodom s výrazom biely cigáň = jeniš .. som sa až v tomto filme stretol prvý krát.(28.4.2017)

Máme plné ústavy nemocných? Jsou zátěží pro státní pokladnu a genetiku naší čisté rasy. Pomůžeme jim jen tím, že je z jejich utrpení vysvobodíme. Dávka barbiturátů to jistí. Pečlivě to naplánujeme a zaevidujeme. 200 tisíc lidí. Je těžké být Němcem a vyrovnávat se s historií svého národa. Nezávidím jim to. Ale makají na tom. Zároveň varování i pro dnešek, abychom nesklouzávali k rychlým řešením. 80%(13.1.2018)

Skvěle zahrané (Ivo Pietzcker, Sebastian Koch..), děj asi nemá cenu hodnotit, hudba super.(19.6.2017)

Zločinná nacistická vitrína přináší další hořký a nepříjemný příběh, který charakterizují následující věty: "Německý národ musí být jednou provždy osvobozen od dědičných chorob. Pojďme se toho ujmout společnými silami."(25.3.2017)

Díky tomuto filmu vím, kdo to jsou Jenišové. A i z takovýchto důvodů je dobré sem tam nějaký film zkouknout. Samozřejmě je lepší podívat se do encyklopedie nebo na internet. To jsem ale udělal až potom, prostě bez tohoto filmu bych klíčové slovo „Jeniš“ vůbec neznal. K filmu: ten nám odkrývá kus hnusné nacistické ideologie a jejích barbarských činů. Co k tomu víc dodat? Být rád, že je to už za námi a hlavně vzít si ponaučení, aby se podobné nelidskosti již neopakovaly.(11.8.2018)

• Johnny.ARN

T4-rka bol program, ktorý bol súčasťou vyššieho zámeru. Dobre poukázané, ale bez patričného strhnutia ( pokial ste v reáliach a dobe, inak sa asi opustíte a vyplačete ). Skôr som vnímal ten historický kontext ako samotný film. A už si asi nikdy nedám malinovú šťavu a zeleninovú polievku. Čo keď v ten deň vyškrtli práve mňa? 2 z 5(30.10.2018)

• mab

Na tento film jsem se těšil. Čekal jsem kvalitní dílo, zasazené do doby, s dostatkem faktických informací. Film je ovšem velmi, velmi, velmi slabý, dějově odfláklý, se zástupem logických chyb s minimem skutečných fakt.(23.6.2017)

Po všetkých stránkach perfektná záležitosť s pútavým dejom a veľmi skúsenou réžiou. Nenudil som sa ani na sekundu, aj keď som mal zo začiatku obavy z detského obsadenia. Je pravda, že sa z toho dalo dostať aj viac, ale tvorcovia sa do explicitnejších scnén pravdepodobne púšťať nechceli. Napriek tomu sa jedná o mimoriadne kvalitný dobový film so super námetom a nekompromisným záverom. Jednoznačne odporúčam. 80 %!!(25.3.2018)

"Tak a vyráží se za indiány!" Zeleninová polévka ještě nikdy nebyla tak hladová a malinová šťáva tak jedovatá. Tento mrazivě autentický film byl natočen podle stejnojmenného životopisného románu, který v roce 2008 napsal německý novinář Robert Domes. Jeho příběh pak zobrazuje zkutečné osudy mladého romského chlapce ze společenství Jenišů, aby tak upozornil na další zrůdnosti nacistického režimu, páchanými s odzbrojující samozřejmostí v duchu falešné přátelskosti či lidskosti, ale též jménem eugeniky i eutanázie.(11.11.2016)

Zatraceně silné téma. Celkově se mi dost líbí, jak se Němci v posledních letech přestali bát kopnout si do vlastní minulosti. Téhle Mlze trošku ubírá body fakt, že je to takové až moc televizní, navíc by nějaké sestříhání o 10-15 minut vůbec nevadilo.(10.4.2017)

Silné téma, podané dětskými herci. Úžasné.(17.4.2017)

Nevidím zlo, nepočujem zlo, tak by sa dal označiť tento smutný príbeh, ktorý mnou až nezatriasol. Filmami s nacistickou tématikou sme už presýtení, no keďže o programe eutanázie sa toho nenatočilo až tak veľa, mal tento snímok veľkú nádej vzbudiť viac emócií než dokázal. Paradoxne sa divák mohol cítiť najviac zasiahnutý až záverečnými titulkami a popisom ako to celé nakoniec dopadlo. Sebastian Koch v úlohe „lekára“ bol naozaj výborný.(5.9.2017)

Nejvíce překvapující je, jak se toto mohlo dít ještě i 56 dní po bezpodmínečné kapitulaci Německa.(2.9.2017)

Zkurvenej fašismus, ještě, že ti magoři nevyrobili jako první atomovku...(6.4.2017)

• RobLord

Výborní herci v politicky korektní fikci.(6.8.2017)

Silné téma, které si zasloužilo zfilmovat. Bohužel, řadou nelogičností, dějových zkratek a důrazem na patetické scény to působí trochu jako kdyby Hřebejk režíroval Přelet nad kukaččím hnízdem.(15.5.2017)

Byl jsem nedávno v Německu u doktora s bolestí levého chodidla. Doktor se mi na to kouknul, prohlásil, že rentgen prý ne-e, že to je jen lehkej zánět a vypakoval mě s tím, že si prej mám koupit ibuprofen in der Apotheke... světe div se, nezlepšilo se to, tak jsem se vrátil do Vaterlandu a s nohou jsem byl rasově nenadřazenou doktorkou poslán na rentgen a na odběr krve. Byl jsem toho názoru, že ten skopčáckej felčar by zasloužil panzerfaustem mezi oči, ale jak tak vidím, můžu si ještě gratulovat, že mi ten Fachidiot nepředepsal Himbeersaft, wie ich vorausgesetzt habe.(13.4.2018)

Vysvobození a malinovka. Dobrý film.(26.3.2017)

Téma je jistě silné a závažné, leč kvalitu sráží poněkud škrobené výkony herců a vůbec celý TV film působí nějak nepřesvědčivě. Euthanasie může být za určitých okolností vysvobozením pro nevyléčitelně nemocného pacienta, ale zneužitelnost je očividná a proto jsem spíše proti legalizaci této metody. Ale, kdo ví jestli jednou nebudu muset změnit názor.(25.5.2017)

To bylo krutý a to hodně krutý... ještě teď vidím jak ta usměvavá pohledná sestřička dává tomu nebohemu chlapci úplně chladně rádoby malinovou šťávu... brrr.... jako filmu nic nechybělo..ale nějak mě to úplně nechytlo za srdce jak je tomu zvykem.. 65% chudáci děti..(16.10.2017)

Asi těžko se dá najít silnější téma než je systematická likvidace mentálně či tělesně postižených dětí, které se provinily jen tím, že svou existencí neodpovídaly nacistickému ideálu o dokonalém árijském člověku. Možná z toho šlo vytěžit ještě o něco víc, ale i tak se tahle Mlha dokáže nepříjemně dostat pod kůži.(30.6.2017)

Smutný a silný příběh. Dobře vybraný malý chlapec.(22.8.2017)

Strašné ,film mnou otřásl!!Připomněl ,jaké hrůzy dokáže válka.(12.9.2017)

Dobrý príbeh, ktorý ma zaujal najmä tým, že som doteraz nevedel o takomto čistení nemeckej rasy v sirotincoch. Bohužiaľ prevedenie nebolo také skvelé, aké mohlo byť vzhľadom na potenciál. 7,2/10.(20.8.2018)

Jako filmově vyprávěný příběh to nefunguje.(8.4.2017)

Film o skutečném třináctiletém Ernstu Lossovi, který se jako cikán dostal do ústavu pro postižené a choromyslné v době nacistického Německa, kde fungoval program Eutanazie ( likvidace postižených osob ) Smutný dětský film kombinovaný dramatem nacistické ideologie. Herecké výkony dětských herců na jedničku, ale milý ředitel v podání Sebastiana Kocha na jedničku s hvězdičkou a to nemluvím o chladnokrevné dětské sestře s malinovým sirupem v podání sexy Henriette Confurius, kterou si pamatuji ze skvělé poválečné trilogie Tannbach.(14.11.2018)

Memento pro všechny magory, kteří si chtějí zahrávat s eutanázií!(24.3.2017)

Děsivá drama a sebekritika Němců. Vážné téma si rozhodně vynucuje pozornost. Nicméně stále zůstává spíše v televizním měřítku, než jako film pro kina. Ale je zaručeno, že potom nebudete moci usnout a myšlenky vás budou stíhat. 3+(30.3.2017)

Třicet říškých marek příplatek, nacionálně-socialisticky uvědomělá zdravotní sestra, ochucená malinovka, to je vražedná kombinace. Akce T-4. Tajný projekt tzv. rasové hygieny ve vlastních řadách nacistického Německa. Po protestech církve, příbuzných obětí, obyvatel v okolí ústavů, ale i věrných nacistů, kterým se nějaký příbuzný stal adeptem, byl projekt vůdcem oficiálně zastaven. Pokračoval však dál ve větším utajení a vydržel i poměrně dlouhou dobu po pádu 3. říše. Počet obětí pouze odhadován.(3.4.2017)

Jedno se Němcům musí přiznat. Střílení do vlastních řad jim nedělá sebemenší problém a jako jeden z mála národů se dokázal vypořádat s vlastní historií. Mlha v srpnu přináší depresivní příběh z nacistického Německa, ve kterém bylo potřeba eliminovat všechny slabé a nemocné jedince, kteří by mohli geneticky znehodnotit dokonalou árijskou rasu. Hlavním hrdinou je 13 letý chlapec, který se dostal do jednoho senatoria, kde probíhá program jakési euthanasie, v rámci kterého jsou potají zabíjeni pacienti. Natočeno bezchybně.(4.4.2017)

Nesmirne narocne tema, u ktereho mate chvilema pocit, ze musite odbehnout a dat si pauzu, protoze tohle kafe je velmi silne a taky dost horke. Doslova obdivuju detske herce, kteri zahrali naprosto skvele. Krasne zobrazena priposranost cirkve a naprosty cynismus pracovniku zarizeni. Hraji si s detmi a behem par minut planuji jejich smrt. Kdo nema filmove zkusenosti takovehle problematiky, musi mu stat vlasy na hlave i po ostrihani. A Karl Markovics? Ten, kde se objevi, tam zasnete.(7.4.2017)

STRAŠNÉ , šílené , hroznééé . . . . náročný film . A výborný Ivo .(14.7.2017)

Veľmi zaujímavý film, ktorý ma pár silných scén a slušne vybrané obsadenie. Ivo Pietzcker na to koľko má rokov hrá excelentne. Príbeh je dobrý aj keď som mal silný pocit, že sa z toho dalo dostať oveľa viac. Každopádne je to ale super atmosférický film, ktorý stojí za to si ho pozrieť.(24.1.2018)

V roce 1940 ještě nemohli Američané bombardovat Německo.Vstoupily aktivně do války 7.prosince 1941.(27.3.2017)

V barančom rúne a pod maskou mačičky nemeckí zdravotníci "liečia" svojich blížnych. Temná stránka nemeckej histórie...(18.4.2017)

Zpracování nelze nic vytknout... nicméně se mě to vůbec nedotklo. Nevím jestli jsem tak vychladlá, že se nedokážu citově zapojit; nebo to byla moje sebeobrana to příliš neprožívat, aby mě to nesemlelo a nebo to bylo tak ledově natočené...Nevím. Prostě emoce nula. Bohužel.(29.4.2017)

• elimS

40% - komentář 20ti slovy: Nehodnotím téma, ale zpracovaní a tohle se táhlo jak týden před výplatou. Během 2 hodin nebyl náznak nějakého posunu nebo vývoje v ději.(31.5.2017)

Nesmírně smutný snímek, velmi citlivě natočený. Byl bych rád, kdyby to byla jen fikce, ale není..(11.11.2017)

80%(3.12.2017)

Cele mi to pripadalo ako TV film zbúchaný projekt. Slabá dramaturgia. Herecké obsadenie nebolo zle, ale postavy mentálne narušených mali byť pôsobivejšie, ako aj samotný riaditeľ a zdravotná sestra, ktorá podávala smrtiace dávky mi ani trochu nepripadali, ako krutí zločinci. Celý dej na mňa pôsobil pochmúrne, ale bez pôsobivých emočných momentov v prispanej atmosfére samotného prostredia. Pritom to bol ústav poväčšine ťažko postihnutých pacientov. Je veľká pravda, že takéto historické skutočnosti sa musia pripomínať a poukazovať na zverstvá, ktoré nacizmus napáchal, lež mi z pohľadu nemeckej kinematografie nepripadalo konanie personálu ústavu až tak odsúdenia hodné.(29.3.2018)

• didlik6

Nuda ako prasa.(23.6.2018)

Další z filmů, pojednávajících o hrůzách a zvěrstvech, které se děly během 2. sv. války mimo bojiště - daleko za frontovou linií. Třináctiletý sirotek Ernst se v roce 1940 ocitá v psychiatrickém sanatoriu. Děti zde však nejsou léčeny, ale systematicky zabíjeny. Solidně vystavěná atmosféra, emočně vypjaté momenty, dobře vykreslené i herecky ztvárněné postavy. Čtyřhvězdičkový film asi ano, ale jen tak tak. 70%.(26.10.2018)

Komorní mrazivý příběh z nacistického Německa o otázkách, které se objevují i dnes. Zajímavý detail tvůrců: Sympatické tváře nosí zrůdy a naopak.(15.5.2019)

jako člověk, pracující s duševně nemocnými, bych tohle dal do osnov....(26.3.2017)

• macejko1979

Nehovorím, že myslienka filmu je zla, aj keď sa z nou úplne nestotožňujem. Prvá polovica filmu bez nejakého zmyslu, potom to prechádza pozvoľna k veci. Kvalitou mi to pripomína filmy z 60 rokov.(26.3.2017)

krásny film o tom čoho je človek schopný urobiť iným ľuďom, keď sa hraje na boha!(26.3.2017)

Je známé, že se nacisti snažili "očistit" čistou rasu, ale je strašná představa, že zodpovědní za vraždění po směšné délce vězení pokračovali dál, jako lékaři a dožili se klidného stáří bez známek studu..... Silný příběh.(26.3.2017)

Silne podaná dráma o tom ako Nemci počas 2. svetovej vojny "vyslobodzovali" psychicky a fyzicky postihnutých ľudí a koniec koncov aj ľudí, ktorým sa dané praktiky nepáčili. Silný záver filmu, len škoda, že to bolo akosi až moc urýchlené. 4*.(29.3.2017)

Für mich - 85%, - /některé části se trochu vlečou/, + /podle skutečnosti - jak o čem pojednává, tak i na stran postav, atmosféra, trojka Seb + Ivo + Henriette byla dost dobrá/, hodnocení - špičkový nacistický psychothriller s dost dobrým Sebastianem, Henriettou a její malinovkou a špičkovou brutální atmosférou, jo tohleto byl fakt dost dobrej film, zatím pro mě nejlepší letos(9.4.2017)

Proč je to tak zbytečně dlouhééééééééééééé(25.4.2017)

Opravdu vynikající filmový kousek. Je v něm skutečně všechno, co od takového filmu divák očekává. A dostane to i s přídavkem. Skvělé herecké výkony hlavních představitelů jak zejména u dětí, tak i dospělých. Ano, šlo z toho možná vytěžit víc, ale vzhledem k tématu, jenž není tolik zprofanovaný jako jiné události tehdejší doby, to bylo více než dostačující!(28.4.2017)

Extremne silny pribeh... dle pravdive story... a to ja rad(19.5.2017)

Strašné s akou ľahkosťou vraždili deti.Fandil som malému Ernstovi a dosť ma naštvalo keď ho tie svine dostali.To bola hrozná doba ľudský život nemal žiadnu cenu a už vôbec nie život postihnutého človeka.Čisto depresívny film bez očakávania dobrého konca ale veľmi dobre natočený.P.S. Podľa mňa najväčšia sviňa čo mi tam pila krv bola sestrička čo roznášala malinovú šťavu s radosťou by som jej ju natlačil do toho cynického ksichtu......Oplatí sa to pozrieť..............(7.8.2017)

Další ze sebevědomých německých pohledů do zpětného zrcátka. Cílené vraždění vlastních obyvatel v rámci pročištění genetických základů. Zrůdnost na druhou vygradovaná závěrečným doslovem.(20.2.2018)

Trochu spoiler: Ta mladá doktorka, která dávala dětem pít "malinovou šťávu" si dle dovětku filmu odseděla 3 roky a pak se vrátila k profesi dětské sestry. Dovede si představit, že by Vám takovýhle člověk legálně ošetřoval Vaše děti!(20.4.2018)

Zrůdná ideologie natočena v odzbrojující parádě.(15.7.2018)

Téma velmi zajímavé, ale nemohu se zbavit dojmu, že to šlo natočit mnohem syrověji, drsněji a s mnohem větší mírou útočící na divákovy emoce. Při sledování se mně vybavil film Chlapec v pruhovaném pyžamu, který mě oslovil o něco víc.(27.8.2018)