Mlha v srpnu

Fog in August

(festivalový název)

Drama / Historický

Německo / Švýcarsko, 2016, 126 min

Mrazivé memento 200 000 nacistických obetí eutanázie v sanatóriach Tretej ríše. Film, po ktorom nikomu nebude ľahko, ale ktorý je potrebný, aj keby len ako pamiatka všetkých tých nešťastníkov. Že bol vybratý konkrétny skutočný príbeh jedného z nich, HMLE v AUGUSTE dodáva na sile, ale zároveň uberá na pochopení prístupu mnohých tých lekárov a riaditeľov ústavov, skutočne presvedčených, aspoň zo začiatku, že robia službu nielen spoločnosti, ale aj postihnutým samotným, a neskôr, keď sa to už definitívne zvrhávalo na vyhladzovanie, zasa neschopných uvedomiť si, že už stratili nielen lekárske zábrany, ale aj elementárnu ľudskosť. Filmovo stvárnený postupný vnútorný prerod psychológie jednotlivca, ktorý zložil Hippokratovu prísahu a chcel pomáhať, no stal sa neho ten najhorší vraždiaci netvor, by ma osobne zaujímal viac. Sebastian Koch so svojou charizmou a hereckým umením tu robí čo môže, aby ho ukázal, film sa však zameriava na komplexnejší dojímavý obrázok a navyše sa odohráva takmer na konci druhej svetovej vojny, kedy to všetko musela byť už iba pretvárka a/alebo šialenstvo.(15.11.2016)

Zkurvenej fašismus, ještě, že ti magoři nevyrobili jako první atomovku...(6.4.2017)

• RobLord

Výborní herci v politicky korektní fikci.(6.8.2017)

Silné téma, které si zasloužilo zfilmovat. Bohužel, řadou nelogičností, dějových zkratek a důrazem na patetické scény to působí trochu jako kdyby Hřebejk režíroval Přelet nad kukaččím hnízdem.(15.5.2017)

Byl jsem nedávno v Německu u doktora s bolestí levého chodidla. Doktor se mi na to kouknul, prohlásil, že rentgen prý ne-e, že to je jen lehkej zánět a vypakoval mě s tím, že si prej mám koupit ibuprofen in der Apotheke... světe div se, nezlepšilo se to, tak jsem se vrátil do Vaterlandu a s nohou jsem byl rasově nenadřazenou doktorkou poslán na rentgen a na odběr krve. Byl jsem toho názoru, že ten skopčáckej felčar by zasloužil panzerfaustem mezi oči, ale jak tak vidím, můžu si ještě gratulovat, že mi ten Fachidiot nepředepsal Himbeersaft, wie ich vorausgesetzt habe.(13.4.2018)

Vysvobození a malinovka. Dobrý film.(26.3.2017)

Téma je jistě silné a závažné, leč kvalitu sráží poněkud škrobené výkony herců a vůbec celý TV film působí nějak nepřesvědčivě. Euthanasie může být za určitých okolností vysvobozením pro nevyléčitelně nemocného pacienta, ale zneužitelnost je očividná a proto jsem spíše proti legalizaci této metody. Ale, kdo ví jestli jednou nebudu muset změnit názor.(25.5.2017)

To bylo krutý a to hodně krutý... ještě teď vidím jak ta usměvavá pohledná sestřička dává tomu nebohemu chlapci úplně chladně rádoby malinovou šťávu... brrr.... jako filmu nic nechybělo..ale nějak mě to úplně nechytlo za srdce jak je tomu zvykem.. 65% chudáci děti..(16.10.2017)

Asi těžko se dá najít silnější téma než je systematická likvidace mentálně či tělesně postižených dětí, které se provinily jen tím, že svou existencí neodpovídaly nacistickému ideálu o dokonalém árijském člověku. Možná z toho šlo vytěžit ještě o něco víc, ale i tak se tahle Mlha dokáže nepříjemně dostat pod kůži.(30.6.2017)

Smutný a silný příběh. Dobře vybraný malý chlapec.(22.8.2017)

Strašné ,film mnou otřásl!!Připomněl ,jaké hrůzy dokáže válka.(12.9.2017)

Dobrý príbeh, ktorý ma zaujal najmä tým, že som doteraz nevedel o takomto čistení nemeckej rasy v sirotincoch. Bohužiaľ prevedenie nebolo také skvelé, aké mohlo byť vzhľadom na potenciál. 7,2/10.(20.8.2018)

Jako filmově vyprávěný příběh to nefunguje.(8.4.2017)

Film o skutečném třináctiletém Ernstu Lossovi, který se jako cikán dostal do ústavu pro postižené a choromyslné v době nacistického Německa, kde fungoval program Eutanazie ( likvidace postižených osob ) Smutný dětský film kombinovaný dramatem nacistické ideologie. Herecké výkony dětských herců na jedničku, ale milý ředitel v podání Sebastiana Kocha na jedničku s hvězdičkou a to nemluvím o chladnokrevné dětské sestře s malinovým sirupem v podání sexy Henriette Confurius, kterou si pamatuji ze skvělé poválečné trilogie Tannbach.(14.11.2018)

Memento pro všechny magory, kteří si chtějí zahrávat s eutanázií!(24.3.2017)

Děsivá drama a sebekritika Němců. Vážné téma si rozhodně vynucuje pozornost. Nicméně stále zůstává spíše v televizním měřítku, než jako film pro kina. Ale je zaručeno, že potom nebudete moci usnout a myšlenky vás budou stíhat. 3+(30.3.2017)

Třicet říškých marek příplatek, nacionálně-socialisticky uvědomělá zdravotní sestra, ochucená malinovka, to je vražedná kombinace. Akce T-4. Tajný projekt tzv. rasové hygieny ve vlastních řadách nacistického Německa. Po protestech církve, příbuzných obětí, obyvatel v okolí ústavů, ale i věrných nacistů, kterým se nějaký příbuzný stal adeptem, byl projekt vůdcem oficiálně zastaven. Pokračoval však dál ve větším utajení a vydržel i poměrně dlouhou dobu po pádu 3. říše. Počet obětí pouze odhadován.(3.4.2017)

Jedno se Němcům musí přiznat. Střílení do vlastních řad jim nedělá sebemenší problém a jako jeden z mála národů se dokázal vypořádat s vlastní historií. Mlha v srpnu přináší depresivní příběh z nacistického Německa, ve kterém bylo potřeba eliminovat všechny slabé a nemocné jedince, kteří by mohli geneticky znehodnotit dokonalou árijskou rasu. Hlavním hrdinou je 13 letý chlapec, který se dostal do jednoho senatoria, kde probíhá program jakési euthanasie, v rámci kterého jsou potají zabíjeni pacienti. Natočeno bezchybně.(4.4.2017)

Nesmirne narocne tema, u ktereho mate chvilema pocit, ze musite odbehnout a dat si pauzu, protoze tohle kafe je velmi silne a taky dost horke. Doslova obdivuju detske herce, kteri zahrali naprosto skvele. Krasne zobrazena priposranost cirkve a naprosty cynismus pracovniku zarizeni. Hraji si s detmi a behem par minut planuji jejich smrt. Kdo nema filmove zkusenosti takovehle problematiky, musi mu stat vlasy na hlave i po ostrihani. A Karl Markovics? Ten, kde se objevi, tam zasnete.(7.4.2017)

STRAŠNÉ , šílené , hroznééé . . . . náročný film . A výborný Ivo .(14.7.2017)

Veľmi zaujímavý film, ktorý ma pár silných scén a slušne vybrané obsadenie. Ivo Pietzcker na to koľko má rokov hrá excelentne. Príbeh je dobrý aj keď som mal silný pocit, že sa z toho dalo dostať oveľa viac. Každopádne je to ale super atmosférický film, ktorý stojí za to si ho pozrieť.(24.1.2018)