poster

Slepý Gulliver

 • angličtina

  Blind Gulliver

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 104 min

Režie:

Martin Ryšavý

Scénář:

Martin Ryšavý

Kamera:

Martin Ryšavý
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Pevek2
  *****

  Velmi vrstevnata esej o tom, co nechceme, co chceme a take co je lepsi nevidet.(18.4.2017)

 • Slarque
  **

  Moc se mi to nepozdávalo. Záběry z autorova vyšetření zraku, výklad karet, vtip o teorii relativity, spousta záběrů z Kijeva, Doněcka i odlehlých koutů ruské tajgy, zvuk dost často nepatřil ke sledovanému obrazu... Asi to mělo být o všem. Ovšem můj dojem je, že je to spíš o ničem. Asi by Martin Ryšavý příště měl na své téma zkusit zaostřit.(2.4.2019)

 • slunicko2
  *

  Dovolenkáři se při promítání baví a vzpomínají a divák úpí. 1) Autor se očividně domnívá, že zmatečnou dobu a poměry nejlépe vyjádří co nejzmatenějším filmem. Pokud chtěl vyrobit zmatek, uspěl. Jinak ovšem tato mozaika připomíná amatérské záběry z dovolené. Vše zajímavé po cestě je pěkně zaznamenáno. Vzpomínáš, Marie, na toho týpka ve vlaku? No jasně, Františka, to byla pecka..._____ 2) Snímek působí, jako by byl poskládaný podle principů dada. Cituji: Vezměte noviny. Vezměte si nějaké nůžky. Vyberte si z novin článek libovolné délky, ze kterého chcete vytvořit svou báseň. Vystřihněte tento článek. Dále opatrně vystřihněte zvlášť každé slovo z článku a dejte je do klobouku. Pořádně zamíchejte. Pak postupně vytahujte slova z klobouku. Opište je přesně v tom pořadí, v jakém jste je vytáhli. Báseň je na světě. A tady vás máme - neskonale originálního autora s okouzlující vnímavostí, přestože neuznávaného širokými masami. (Z Dada manifestu svobodné a hořké lásky, 12.12. 1920)._____ 3) Film...svůj půvab má...jen ho najít.(31.8.2019)

 • sportovec
  ***

  Vrstevnatost filmu nemá daleko ke k převrstvení a víc než esteticky působí spekulativně. O předmětu filmu říká spíše málo než víc.(1.4.2019)

 • honajz2
  **

  Nápad dost zajímavý, ale to finální provedení dost pokulhává. Hlavně je to moc dlouhé a to zpracování mě nakonec prostě nechytlo. Finále mi přišlo takové odbyté, ale nutno uznat, pár zajímavých myšlenek tu je. Ale jako celek to je nezajímavé a nudné, takže kromě několika myšlenek a nápadu s vyšetřováním zraku tu nic jiného není. Na mě to působí i tak trochu "godardovsky", jelikož mi to ten jeho styl připomnělo, aspoň co se Sbohem jazyku týče. Jo, ale když já ten jeho styl moc nemusím a to samé platí tady. 2*(1.4.2019)