poster

Borg/McEnroe

 • Švédsko

  Borg

 • Švédsko

  Borg/McEnroe

  (pracovní název)
 • Dánsko

  Borg

 • Finsko

  Borg/McEnroe

 • Slovensko

  Borg/McEnroe

 • Velká Británie

  Borg vs. McEnroe

 • Kanada

  Borg vs. McEnroe

 • Nový Zéland

  Borg vs. McEnroe

 • USA

  Borg vs. McEnroe

 • Austrálie

  Borg vs. McEnroe

Drama / Životopisný / Sportovní

Švédsko / Dánsko / Finsko, 2017, 107 min

Komentáře uživatelů k filmu (183)

 • verbal
  *****

  POZOR!!! Tentokrát sice žádný bojler, avšak bigotním katolickým homosexuálům mohou při čtení této fundované expertní recenze z některých citově zabarvených substantiv a adjektivních vazeb padat doma ze zdí krucifixy! Pozdravujem uja HOMA, želám veľa nových skvelých reklám zakrývajúcich filmovú publicistiku, a hneď ráno pôjdem Hujdajom do McFucka vyskúšať, či dostanem kávičku, aj keď ukážem holú riť. *** Ač bylo v těch dávných dobách, kdy zrovna začínaly uhelnatět plavuně, mým největším sportovním koníčkem závodně si ukazovat s holkama ve školce přirození, oba aktéry jsem ještě zaznamenal. A to zejména v tom kontextu, že furt někde dávali na piču Lendlovi, u čehož fotr pěkně nahlas kurvoval a ulevoval si i jinými žalostnými vulgarismy, zcela neslučitelnými s pseudomorálkou upjatých šosáckých kokotů a už vůbec s očekávaným slovníkem docenta, doktora a kandidáta vět. Naštěstí se ty verbální odpornosti nikterak nepodepsaly na mém zdravém vývinu a vyrostl ze mě převelice decentní, slušný, něžný, citlivý a beznadějně romantický elegán, co v životě neřekl sprosté slovo, a také upjatý, erudovaný, za všech okolností korektní a nesmírně seriózní filmový kritik, zářný příklad „nové a lepší filmové publicistiky“, který nade vše miluje formální hrátky s jazykem… „Na koulích už to stačilo, jebej se výš, děvko!“ … A proto si vás teď, za úzu sofistikované filmově – teoretické terminologie, mohu dovolit oblažit svým bezesporu objektivním, škrobeným, vysoce odborným názorem a s grácii konstatovat, že to byl, kurva, fuckt vyjebaně skvělý film! Zasraně zábavný, kurevsky dobře zdramatizovaný a popiči natočený souboj autisty a neurotika, dvou největších psychošů tenisové hysterie. A také překvapivě výtečně zahraný. U toho švédského Zgudnasyna jsem si celou dobu myslel, že hraje Toma Hiddlestona, a on místo toho famózně předstíral vycukaného Borga, no a u Šejly LaBlafa se jedná o historicky první roli, v níž nevypadal jako prkenný rozkuřovač režiséra a toho vypatlaného, vzteklého amerického pičuse trefil opravdu dokonale. Sleděm na skandinávském treskovém dortu je pak jako vždy excelentní Stelan a také velmi schopná paní Novotná, která je vizuálně daleko snesitelnějším klonem Ňoumy Rampičové. Prostě vikingové zmákli vynikající nehtohryzné sportovní drama a opět ukázali Holému údu, že to jde i bez pomrdaného patosu a zpičeného kýče.(28.2.2018)

 • Malarkey
  ****

  Škoda, že za filmem stojí tvůrci ze Skandinávie. Sice se snažili popsat život jak Borga, tak McEnroea, což se jim v podstatě i podařilo, ale stejně dali přednost Borgovi. A to je hrozná škoda, protože Borg je tady prezentovaný jako bezemotivní a soustředící se robot, který na kurtu předvádí zázraky. Postava McEnroea mi přišla několikanásobně zajímavější a v první půlce filmu to bylo sakra znát. Jakmile ale začal tenisový zápas století, tak jsem veškeré to předchozí představení obou tenistů pochopil do puntíku a užíval si neuvěřitelně precizně zvládnutý zápas, na který byla radost koukat. Závěr mě pak dodělal totálně a utvrdil mě v tom, že tahle jednohubka není úplně marná, jak na mě ze začátku působila.(18.3.2018)

 • Enšpígl
  *****

  Když se v tuto dobu koukneš na program multikin je to to tam samej těžkotonážní blockbuster s obr budgetem na marketing, Star Wars (stále ještě ), Ferdinand, Jumanji, Největší showman no a někde tam v rohu se krčí jak chudej příbuznej tenhle filmeček. Jak známo filmový fanoušek se nehoní za nablýskaným pozlátkem, ale za dobrým filmem z tohoto důvodu jsem se rozhodl dát přednost chudýmu příbuznýmu před pozlátky a nelituju jedinou vteřinu mé volby. Film je spíše takový povrchnější náhled do duše dvou tenisových legend, spolehající se na vynikající herecké schopnosti obou představitelů a nutno říci, že jak Shia tak Sverrir jedou herecky na plný plyn. Trošku mně mrzelo, že film dává přednost Borgovi před Macem, protože John mně přijde svou povahou divácky atraktivnější, na druhou stranu z diváckého zážitku je mnohem složitější zahrát tichého Borga, ale tím nesrážím Shiův výkon, vůbec ne. Schválně si někdy dej video pohybu Johna McEnroa a porovnej, opravdu hodně poctivá práce. Tenis je sice silně emotivní hra, alespoň pro nás Fedcupový fanoušky (naše tenisový holky děkujem), ale neuměl jsem si představit, že se dá nastříhat filmově, tak aby vypadal sexy, ale to jsem byl vedle jak ta jedle, Horní záběry na hráče u základní lajny, to je tedy hodně stylový, to se bude líbit i Káje, Pétě, Lucince i Barunce. Tiebreak 4 setu strčí svým napětí do kapsy leckterou detektivku a mnoho nedialogových záběrů jsou krásnou ukázkou poctivé filmařiny. Film není o dlouhém střetu dvou rivalů, ale o dvou lidech milující tenis a vítězství a to je dost rozdíl, ale je mně jasný že se neubrání srovnání s Rivaly, který je ovšem z mého pohledu zcestný.(28.12.2017)

 • T2
  ***

  Rozpočet SEK65miliónov (cca$10miliónov)Tržby USA $231,346Tržby Celosvetovo $3,420,000▐ Borg teda pôsobil ako studený kameň, bez emócii, slušné tenisové retro, záverečný súboj mal aj grády ale ako celok len priemer. /60%/(7.1.2019)

 • Marigold
  *****

  Pětka od srdce, protože ratio může namítat, že scénář Ronnie Sandahla se v prostřední pasáži trochu nepřehledně utápí v odbočkách. Srovnání s Rivaly je na místě. Borg/McEnroe jsou ale lepším dramatem, protože místo povrchního konfliktu dvou plakátových ikon pracují se subtilnějším typem napětí – jsou o dvou typech překonávání vnitřní tenze, o dvou typech přijetí sebe samého. Stroj vs. Floutek, přitom ale vnitřně dva podobné typy vulkánů, kteří volí různé cesty k cíli. Filmu dominují precizní herecké kreace.LaBoeuf musí hrát magora, aby konečně našel hereckou disciplínu a to, co předvádí lidská jehla Sverrir Gudnason je jednoduše fenomenální. Dokáže být strhující i ve chvíli, kdy stojí zády ke kameře. Film je především BORG, ale přesto si najde dost prostoru, aby v závěru zúročil i zvláštní sympatie k McEnroeovi. Poslední půl hodina jen umocní obrovskou zbraň v podobě dynamického střihu, skvělého výtvarného využití kurtu a osobní kamery Nielse Thastuma. Elegantní, strhující a inteligentně vrstevnaté drama, kterému nepodrazí nohy ani nižší rozpočet. Pleasure do posledního míčku. Game, set, Metz.(4.1.2018)

 • Radek99
  ***

  Až překvapivě nudný film o jednom z nejlepších tenisových zápasů všech dob. Ten severský chlad tomu asi příliš nesvědčí. Nečekaně mnohem nosnější je nedávná americká krátkometrážní parodie inspirovaná legendárním winbledonským finále z roku 1980 Sedm dní v pekle...(28.1.2018)

 • Superpero
  ****

  Není to špatný film, ale strašně se snaží prodat divákům rivalitu, která tam v podstatě není. Oba hlavní hrdinové se setkají vlastně skoro až před zápasem a neustále drzej McEnroe je před Borgem připosranej a plnej posvátný úcty. Neříkám, že je to špatně. Mě se film líbil, jen moc nechápu ty hypeující věty typu "toto změnilo tenis napořád" a "největší nepřátelé, nejlepšími přáteli."(30.3.2018)

 • Fr
  ***

  “KDYŽ PROTI TRIUMFU I PONÍŽENÍ JAK PROTI SVŮDCŮM SPOLČENÝM JSI KRYT“... /// Švédsko dalo světu Volvo, skupinu ABBA a Björna Borga… (no možná i něco jinýho, ale…). A Amerika?… prostě jen vyprodukovala dalšího šílence (vím vo čem píšu – byl to můj tenisovej vzor!). Nejdřív to vypadalo na dva životopisy, ale ten Johnův je hodně stručnej. (Nakonec – to severský tvůrčí obsazení mluví za všechno.) Kulisu tomu dělá Wimbledon 1980, kterýho tématem bylo čekání na rozbití stroje jménem Borg. Palečky mám držet Björnovi, což mi nevadí, protože mám tyhle kluky, co něco uměj rád. Navíc Shia je super a Gudnasson… to je jako by Borg hrál sám sebe. Srovnání s filmem Rivalové je na místě, ale… Ano, jedná se o nejlepší film s tenisovýho prostřed (když vono jich moc není). Jenže na rozdíl třeba od Pelého, si moc neužijeme dramatickýho sportu. Psychologie tu je, ale nezainteresovanýmu publiku to asi stačit nebude. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) U sportu nedávám najevo emoce. 2.) Miluju tenisty se záchvatem vzteku. 3.) Thx za titule „Num71“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(31.1.2018)

 • Bloody13
  *****

  Pro fanoušky "bílého" sportu rozhodně povinnost, protože lepší film z tenisového prostředí uvidí jen těžko. Slavné wimbledonské finále z roku 1980, v němž se tehdy utkali dva největší rivalové, kteří nemohli být charakterově víc odlišnější. Snímek je sice hlavně o chladně působícím Borgovi, než o neřízené střele McEnroeovi, ale je fajn poznat, že i slavný "Ice Borg" měl své vlastní démony. Každopádně ono očekávané finále dvou emočně vyšťavených soupeřů je zde podáno opravdu jako skvělé drama a do sedačky musí přikovat i diváky, kteří znají tuto část tenisové historie.(13.1.2018)

 • Slasher
  ****

  Tenisový drama vyniká herecky (překvapení Gudnason) a přesto, že není podáno nijak lineárně polopaticky, i skrze změť střípků životů obou rivalů buduje momentum finále poctivě, "one point at a time", a že to pak má hodně slušný koule v napětí. Ten psychologický tlak ze všech stran X tah na vítězství je obdivuhodný, letištní tečka pak vyloženě pohladí. Zatímco RUSH jsem komplet zapomněl, tady to mi utkví lépe. Spolu s komediálnější I, TONYA druhá (s NAGANO TAPES třetí) sportovní pecka letošní zimy.(12.3.2018)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "Slib mi, že už nikdy neukážeš ani jedinou zatracenou emoci. Buď jako papiňák a nic nevypusť ven." A tak se z horkokrevného nerváka Borga stal skvěle namazaný stroj. A jak se z geniálního matematika Johna stal cholerik na kurtu? I o tom je tento snímek a mě to hodně bavilo. Jen s tím slavným finále Wimbledonu 1980 je to trochu slabší. Já sice hodně zapomínám, ale tento zápas jsem viděl v přímém přenosu a nikdy na něj nezapomenu. Prostě je těžké být napnutý, když vím, jak to dopadne. To však nic nemění na tom, že zápas to byl skvělý, posunul vývoj tenisu o pěkný kus dopředu a ve mně vzbudil touhu být nejlepším tenistou na světě. A dotáhl jsem to až na pozici světové Nuly, ale o tom asi nikdo film točit nebude.(2.9.2018)

 • Psema
  ****

  Podobnost s Howardovým majstrštykem Rivalové o soupeření Laudy s Huntem čistě náhodná? Těžko říct. Tenisová novinka o legendárním mači ve wimbledonském finále má vyladěný vizuál a závěrečné válčení na kurtu donutí nejednoho (nejen) tenisového fanouška kousat si nehty nervozitou. Přesto filmu o maximální houževnatosti a touze po vítězství chybí právě ona sveřepost a ochota jít až na dřeň, kterou disponují oba borci na dvorci. A je to docela škoda, protože LaBeouf s Gudnasonem v hlavních rolích odvádí maximum a svým předobrazům jako by vypadli z oka nejen vizuálně. Finále ovšem aortální pumpu pookřeje, ne že ne. [TIFF17](8.9.2017)

 • Tuxedo
  ***

  Úsporné a přitom rychlé vyprávění o dvou vrcholových sportovcích, kteří jsou hned od nástupu na scénu pod neskutečným tlakem. Flashbacky nejsou jen nutným přeříkáním biografie, ale po dlouhé době jsem měl pocit, že se tvůrci snaží osvětlit nějaký konkrétní aspekt postavy. V druhém plánu se těmi výlety do dětských let zřetelněji projevuje podobnost mezi již dospělými soupeři. Nejprve potěší závratné tempo, jakým se film řítí, s přibližujícím se závěrečným aktem si však začnete uvědomovat, že Shia LaBeouf nemá prostor vymodelovat McEnroea výrazně daleko za hranici cholerického spratka, a Sverrir Gudnason tak předvádí mnohem vrstevnatější výkon. Největším zklamáním je však finále. Vlastně je fajn, že se tvůrci nedrželi typického mustru „prvních pár minut ukážeme v kuse a pak pojedem montáž“ a po rychlých střizích sáhli rovnou, ale celé je to ve výsledku příliš monotónní, bez sebemenšího vydechnutí a jakéhokoliv náznaku napětí.(3.12.2017)

 • Gilmour93
  ****

  Ledovec proti vulkánu. Svíraní tlakem vnitřních démonů i okolních očekávání, posedlí vítězstvím při vědomí, že každá porážka je začátkem konce, tlačení k dominanci a rivalitě za každou cenu. Každý jsou jiný a přitom toho mají tolik společného.. Komorně laděné sportovní drama, které vyrukuje s pro žánr neobvyklou niterností a přitom když musí diváka strhnout do víru sportovních vášní (finále Wimbledonu 1980), nemá s tím sebemenší problém. McEnroe si to sice příliš nepochvaloval, ale znáte Johna a jeho sklony k potížismu. Former rivals, best enemies..(7.6.2018)

 • Aluska88
  ****

  Dva tenisoví giganti a legendy se spolu utkávají pod režijní taktovkou Januse Metze. Brilantně obsazený i natočený snímek zpracovává osobnosti obou tenistů i jejich zápasy. Nejvíce pozornosti je zaměřeno na postavu Borga v decentním podání Sverrira Gudnasona. Björn Borg působí se svým chladným projevem, jakoby snad ani nebyl schopen jakýchkoliv emocí a citů. On je má však pevně pod kontrolou a v jeho očích a mimice lze v jemných náznacích číst, co se asi odehrává uvnitř. John McEnroe je oproti němu drzý bouřlivák a rebel výbušné povahy, který pro urážku a sprosté slovo nejde daleko. Oni věděli, proč do této role obsadit Shiu:) Ten zde exceluje a je velká škoda, že mu nebylo dopřáno stejné pozornosti jako severskému blonďákovi. Snímek disponuje výbornou hudební stránkou a retro vizuálem. Třeba někdy bude natočen i životopisný film s názvem Roger vs. Rafa:) "Buď jako papiňák a nic nevypusť ven. Všechen ten vztek, strach a paniku dej do každého úderu."(31.3.2018)

 • Rex Mundi
  ****

  Tenis nesledujem a nikdy ma nezaujímal, preto to mohol byť aj sakra nudný film a vôbec nie pre mňa. Ale nakoniec bol a bavil ma. Sranda je, že vo svojej nevedomosti som ani netušila, ako to skončí :-D Nie, nevygúglila som si to počas filmu a nechala sa prekvapiť. Väčšinu času som si myslela, že vyhrá McEnroe, že kvôli tomu to točili. Až na konci mi napadlo, že možno vyhrá Borg a McEnroe ho porazí inokedy. Mala som teda pridanú hodnotu v napätí :-D Páčilo sa mi to podobne ako film o súboji Laudu a Hunta, proste to bolo fakt dobré. Aj keď opakovane ho asi pozerať nebudem.(7.11.2018)

 • ripo
  ****

  Borga i McEnroea si pamätám ešte z čias, keď som hltal Pravdu od poslednej strany, čiže od športových výsledkov a aj tie zriedkavé prenosy z tenisových turnajov som vždy hltal plnými dúškami. Borga som vždy doteraz bral ako studený čumák, s obrovskou mierou sebaovládania, ktorého úplným opakom bol "búrlivák" John McEnroe. Videl som jeho časté extempore, váľanie sa po zemi, trieskanie raketou, hulákanie na rozhodcov a mnoho iného ... Vtedy som sa tomu smial. Smial som sa preto, lebo bol iný ako všetci ostatní, ktorí tak poslušne hrali v bielom tričku a v bielych šortkách biely šport s názvom tenis. Vo filme ich vidím trochu inak, že aj Borg bol neurotik a svoju ľadový pokoj skrýval za škrupinkou psychickej nestability. Vo filme boli obe hlavné postavy stvárnené výborne, Borg však vyzeral dokonale ....4****(23.9.2018)

 • Xmilden
  ***

  Podstatně lepší než nereálně vyhlížející Wibledon s Bettanym. Škoda že si Shia svého času pustil hodně pusu na špacír, protože herec je to nesmírně talentovaný a jeho McEnroe je správně šťavnatý hajzlík. Stejně jako u Rivalů jsme se dostali oběma hlavním hrdinům pěkně pod kůži a sledujeme jejich souboj. 65%(31.1.2018)

 • Spiker01
  ****

  Na Borgovi jsou "překvapivě" nejlepší momenty ty se samotnou hrou na kurtu. Tenis mám hodně rád, obě finále Borga a McEnroea jsou na mě ale nepřekvapivě až příliš staré, takže jsem se předem snažil o filmu zjistit co nejméně. To se mi sice nakonec samozřejmě nepodařilo, ale i tak jsem se filmu docela dobře bavil, vyloženě si užíval těch několik velmi vyhrocených momentů a ačkoliv tempo občas povážlivě klesalo, není to tak dlouhé, aby to bylo ke konci na obtíž. A oba hlavní představitelé jsou v rolích naprosto perfektní, škoda, že je Shia poměrně upozaděn. PS : Kdo poznal Zuzanu Geislerovou?(31.1.2018)

 • Aky
  ****

  Známá historie dvou tenisových rivalů. Tenisoví pamětníci, anebo znalci, dopředu znají pointu, o to je těžší zachovat ve vyprávění napětí a překvapení. Přesto se to autorům podařilo. Také díky skvěle zvolenému castingu.(30.9.2018)

 • *CARNIFEX*
  ****

  “Za 20 rokov si Ťa každý bude pamätať, iba ako hulákajúceho pošuka na kurte”. No a ja skutočne nemôžem nič iné, ako len súhlasiť. Ja som fakt nevedel, či McEnroe niečo niekedy v živote vyhral, no jeho správanie počas zápasov, bolo doslova legendárne. Ja milujem filmy so športovou tematikou! Snímok je schématicky veľmi podobný “Rivalom”, no bohužiaľ, napriek solídnej kvalite, po emocionálnej stránke, nedosiahol jeho úroveň. Každopádne, toto rozhodne stojí za pozornosť a ja dávam 👍 nahor.(27.1.2018)

 • liskam
  *****

  Když by film byl ještě o 25 minut delší a rozpracovali by i McEnroea bylo by to dokonalé. Takhle je to "jen" vynikající.(16.2.2018)

 • misterz
  ****

  Finálový zápas vo Wimbledone r. 1980 medzi týmito dvomi tenisovými velikánmi je mnohými považovaný za ten najlepší vôbec - zápas tenisových legiend a súboj titánov v jednom. Či je to pravda neviem posúdiť, no musím uznať, že ide o jeden z najlepších filmov, kde má hlavné slovo tenis. Dejová linka má síce svoje muchy a občas príbeh skĺzaval do situácií, ktoré ma až tak nebavili, pričom by som uvítal i viac emócií (hlavne v závere) a lepšie dramatické spracovanie, no na druhú stranu je snímok priam nabitý užitočnými informáciami o týchto postavách a ich legendárnom finále. Takže ten, kto pred filmom o Borgovi, McEnroeovi či tenise nič nevedel, po filme už bude podstatne múdrejší. Je to taká tenisová encyklopédia. Nadpriemer. 75/100(31.1.2018)

 • kingik
  ****

  Doposud nejlepší film o tenise. O tenisu moc kvalitních filmů nevzniklo. "Wimbledon" byl filmová tragédie, "Souboj pohlaví" také příliš nezabodoval. Svitlo na lepší tenisové časy? Ano, mírně rozkolísaný dojem vyvolá samotný Borg, má mu být totiž 24 let, píše se rok 1980, vyhlížel ale starší, tak na 35 let. Jeho představitel Sverrir Gudnarson je už totiž čtyřicátník. O moc lépe na tom nebyl ani McEnroe, ten už tak přestárle nevypadal, ale co ty kadeře?! Předpokládám, že Shia LaBeouf si půjčil kulmu od Victorie Silvstedt, když už jsme v tom Švédsku, a naonduloval se do směšných rozměrů. Nešlo se nesmát. Ovšem podobnost se svými slavnými předobrazy se vyskytla a studie pohybů také celkem věrná. Pokud od filmu očekáváte strhující průběh, máte šanci být přítomni proslulé úchvatné rivalitě mezi dvěma tenisovými veličinami minulých let, na projekci se tedy není nutné vybavit kalendářem s tenisovými kráskami Bouchard, Kerberovou a spol., abyste se s ním zabavili, neb film před závěrečným stěžejním duelem na Wimbledonu přichází se zajímavým materiálem a vyprávěcí složkou. Není zahlcen filosoficko/popisnou nudou. Je ale převážně cíleno na stoického, málomluvného Borga, zajímavější, prchlivý a výbušný McEnroe dostal o něco méně prostoru. Nepřipadalo mně, že by film byl až tak brutálně věrohodný. Závěrečný souboj je ovšem bombastický - je nebývale dramatický, dynamický, plný divokých střihů, napínavý, bez ohledu na to, že divák (znalý sportovní historie) ví, jak zápas skončil. Je to rozhodně vrcholná část filmu, v němž ostatní zápasy hrané s jinými soupeři působí až podřadně. Že se film bude spoléhat hlavně na závěrečný super match, to už se dalo čekat předem. Shia LaBeouf hodně příjemně herecky překvapil, pokud si odmyslíme ten účes, ten klidně mohl hrát prim v příběhu. Ale je to hlavně o Borgovi, který v pubertálním věku byl nečekaně vzteklý floutek a nervák, jak ho zobrazuje film, určitě to nebyl budoucí proslulý džentlmen kurtů, Schopná režie Januse Metze, která vtáhne do děje spolu s odpovídající retro výpravou a herecky oslnivé ztvárnění dvou tenisových legend , a v neposlední řadě určitě stojí za zmínku, že na lajnách asistovala i česká výprava, to všechno dělá z filmu příjemný sportovní a životopisný zážitek. A filmů o tenise nevzniká kvantum. 8/10(30.12.2017)

 • sochoking
  *****

  Výborná kamera robila s filmom neuveriteľné zázraky. Herci sa nemuseli ani len dotknúť loptičky raketou, aby to vypadalo ako reálny meč. Záver filmu, kedy sa dej prehupol do psychologickej drámy, ma totálne dostal a aby to nebolo všetko, scénka na letisku plus pasáž s titulkami ma rozsekali emočne už absolútne na tuti. Päť hviezd!(21.5.2018)

 • Bachy
  ***

  Strašně se ve mě pere to, jak mě souboj v cíli strhl s sebou s tím, jak to ze mě hned za pár minut všechno vyprchalo a teď vlastně nevím, co mi film dal, krom půl hodiny hodně solidně napjaté atmošky. Je to nejlepší LaBeoufova role a je to možná nejlepší zpracování, jaké z toho mohlo vylézt, ale i tak to mnou trošku proplulo. Prostřední pasáž to všechno trošku sráží dolů, ale možná je to jen tím, že tohle neutáhne celovečerní stopáž.(27.1.2018)

 • pepo
  ****

  Tenisovy Rush. Aj ked zdaleka nie tak silne, osudove a strhujuce. Je to vsak vynikajuco zahrane (hlavne Shia), sympaticky natocene ale ustredny konflikt je prilis nekonfliktny. Ako stret idei to funguje lepsie ako stret muzov. Ale inak som si to velmi uzil. 8/10(14.10.2018)

 • iamek
  ****

  I když jsem věděl jak turnaj dopadne, tak i přesto jsem byl napjatý jak letos u žádného jiného thrilleru. Mistrovsky zrežírovaný film s bezchybným střihem a hereckým obsazením. Shia LaBeouf se do téhle role hodil, protože vlastně hrál chováním téměř sám sebe. Sverrir Gudnason si svým výkonem, taky už pomalu otvírá dveře do Holywoodu. Možná je trošku škoda, že film spíše rozebíral dětství a mládí Borga a na McEnroa se trošku kašlalo, ale i tak bylo aspoň naznačeno proč v dospělosti byl bouřlivák, rebel a výbušné ho*ado. Vlastně žil jako rocková hvězda a zaslouží si respekt, že to i přesto dotáhl na světovou jedničku. Zpracování finalového zápasu silně připomínalo mistrovské dílo od Howarda Rivalové. Střihem, napětím a kvalitou režie. Klobouk dolů za zpracování vnitřním démonů a neuvěřitelného stresu u obou protagonistů. Hlavně stres před finalovým zápasem musel být pro normálního smrtelníka něco nepředstavitelného.(4.1.2018)

 • Lenny.M
  ***

  Nuda jak Brno.(13.1.2018)

 • eLeR
  ****

  You cannot be serious! ... výborne odvedená práca, Shia a Sverrir úžasní.(27.1.2018)

 • Ivoshek
  ***

  Hodně to připomíná Rivaly (The Rush), kde ve firmulích soupeří Niki Lauda s tím Anglánem. Akorát Rivalové mají mnohem lepší tempo a vykreslení postav a jejich pohnutek je takové celé míň, hmm, nudné. Možná bych řekl, že v mých očích filmu ublížilo, že tenis moc nesleduju, jenže to formule taky ne a přitom mě bavily o hodně víc.(31.3.2018)

 • Chrustyn
  ***

  Přestože zpracování nijak nevyčnívá z průměru, mohlo by se jednat pro tenisové fandy o podobně kvalitní snímek, jako byly Rivalové pro fandy motorsportu.(12.8.2018)

 • Dzeyna
  *****

  Tohle je něco pro ženský. Dva krásní chlapi proti sobě. Jen škoda, že u toho nehekali tak, jak je zvykem. Ocenila bych to více, než komentátorské kecy.(30.1.2018)

 • poz3n
  ***

  Film provází téměř výhradně kladné ohlasy, takže jsem chtě nechtě očekával nějaké ty lepší a psychologičtější Rivaly. Ve výsledku jsem trochu zklamán, ač bych rozhodně neřekl, že Borg/McEnroe je špatný film. S ohledem na můj zážitek to je film ale pouze lehce nadprůměrný. Herecky vše v pořádku, ta zmiňovaná psychologie tam je a její zjištění, že zdánlivě rozdílní soupeři jsou ve svém niterném základu vlastně stejní (tedy přesný opak Rivalů), je asi tím nejzajímavějším na celém filmu. Bohužel mě příliš nechytla ta dramaturgická konstrukce a ani její vyvrcholení (tedy samotný zápas). Narozdíl od ostatních mi technické zpracování přišlo trochu jalové. Měl jsem pocit, že střih víc zachraňoval samotný dojem, že se opravdu jedná o světový tenis (střih sem, střih tam, ať si divák nestačí uvědomit, že hra není na takové úrovni, na jaké by měla být), než že by primárně podporoval dynamiku vyprávění. I tak jde ale o film, který nijak neurazí a určitě patří k tomu lepšímu, co o tenise vzniklo. 6/10(13.1.2018)

 • SLOTH
  *****

  Jeden z nejlepších sportovních filmů co jsem viděl. Úžasný střih, kamera a i dobové kolorování. Herecké výkony naprosto pergektní a já snad toho Shiu začnu zase brát! Místy sice pár hluchých míst, ale v konečném sečtení je to výborný snímek.(30.1.2018)

 • DwayneJohnson
  ****

  Bezesporu námět jako hrom. Dva tenisoví bohové, povahově totálně odlišní a jejich památné finále z Wimbledonu roku 1980, které překonalo až to další Rafaelova a Rogerovo o notkou řádku let později. Prostě reklama na špičkový tenis té nejvyšší kvality. Na jedné straně pečlivě uhlazený, solidně vystupující Borg, jehož největší devízou byla povětšinou trpělivá hra od základní čáry, na straně druhé, tehdy ještě nastupují princ, vzteklý a výbušný hráč John McEnroe, který si naopak zakládal na útočném stylu servis, síť, volej. Tihle dva, byli tou dobou snad nejlepší reklamou na tenis a plnili stránky, všech novin hodně dlouho před začátkem turnaje. Co se však týká samotného filmu, nemohu se ubránit pocitu mírného zklamání. I když jsem to tak trošku čekal. Výborných, sportovních filmů se moc nerodí a tenhle nebyl bohužel žádnou výjimkou. Vadilo mi tam víc věcí. Nejvíc asi obsazení McEnroea. Sia na to sice herecky má, ale tady nedostal moc prostoru a ať se na mě nikdo nezlobí, mohli mu dát aspoň rezavou paruku. Tahle jsem měl před očima pořád starého Johna a na toho filmového jsem si až do konce nezvykl. Sverrir je naopak naprosto věrnou a dokonalou Borgovou kopií a za jeho výběr zvedám všechny palce nahoru. Celkově je to tak nějak přesně mezi, finále celkem ok a hlavně za pár maličkostí ( třeba střídání jazyků, věrohodně vypadající Borgova tehdy budoucí a pak jen bývalá žena) to nakonec zvedám na čtyři. Pokud chcete vidět, jak vypadalo jejích finále i s kulervoucím tiebreakem, zkuste kanál Yuotube, určitě ho bez problémů najdete.(30.12.2017)

 • rikitiki
  ***

  Asi to byl výborný zápas. Ve finále se ukázalo, že bouřlivák McEnrou a ledovec Borg si byli velice podobní. Jen ten druhý se naučil své emoce překrývat. Určitě to byl skvělý zápas. Ale, kluci, byla to jen hra! _____ V čemž bychom si asi nikdy nerozuměli, protože vaše povahy z toho dělaly válku a z vás vítěze. Má povaha ze mě dělá pozorovatele těchto filmů a nikdy by mě nenutila vyhrát ani okresní přebor. No, každý máme to své. Podle svého založení. ____ Ale film podaný více z pohledu podivínského Borga s asociálními sklony a krutostí mě v některých pasážích nudil. I když oceňují pojetí, asi dost reálné, že oni se vzájemně jako vrcholoví sportovci oceňovali a jen tisk - a lačná přání publika - z nich dělali nepřátele a vzájemně protichůdné charaktery.(27.3.2018)

 • Anderton
  ****

  Tak tu pôjde najmä o to, či vám tieto dve mená vôbec niečo hovoria. Ak áno, tak buď ste túto dobu zažili alebo tenis radi máte, ale o Borgovi a McEnroeovi ste veľa počuli a tak trochu ľutujete, že ste ich dobu nezažili. Ale zase tu boli potom divoch Agassi so slušňákom Samprasom a dnes je to tiež bohaté. Metz sa so scenáristom snažili nachádzať paralely v povahách týchto dvoch géniov tenisových dvorcov a ukázať, že až zase taký veľký rozdiel medzi nimi nebol. Vyzerá to viac založené na realite, ako napríklad Rivali, len tu trochu chýba skutočný konflikt. Osobne mi vypadlo z pamäte, ako tento zápas skončil a pokiaľ to neviete a film chcete vidieť, tak si to nezisťujte. Casting je typologicky veľmi presný. Ako tenisový fanúšik (pasívny aj aktívny) som si film skutočne užil.(7.5.2018)

 • Real Tom Hardy
  *****

  "NOBODY WILL REMEMBER THAT I WON WIMBLEDON FOUR TIMES IN A ROW. JUST THAT I LOST THE FIFTH TIME." ------------ Efektne a dokonalo natočená dráma o jednej nezabudnuteľnej rivalite a o finálovom zápase, ktorý menil dejiny. Parádne zdokumentované, rozprávačsky a režisérsky brilantné. Neznalosť danej látky divákovi pomôže prehĺbiť zážitok a určite sa niekomu môže stať, že sa ocitne skôr či neskôr v pozícii fanúšika. Vtedy môžeme Borg/McEnroe vnímať viac ako tenisový zápas s pôsobivým filmovým spracovaním, než ako film samotný. Opomenúť takisto nemôžem ani kameru a perfektný výkon oboch hercov, pre mňa najmä LaBeoufa. Keby som mohol dať 6*, tak s radosťou dám.(3.3.2018)

 • mirekem
  *****

  Tak jsem si zavzpomínal na dětství, když jsem pilně sledoval zápasy tenisového bouřliváka a magora Johna McEnroa, který byl ovšem talent od Boha a dodnes odborníci tvrdí, že měl nejlepší cit pro úder a patřil a patří mezi absolutně nejlepší tenisty historie. Björna Borga už jsem na kurtech nezažil, protože skončil příliš brzy (v 26 letech) a tudíž jsem ani neviděl finále Wimbledonu v roce 1980. Tímhle skvělým filmem jsem si obě ikony tohoto sportu připomněl a v závěru mi i slza ukápla, byť byl film důsledně natočen bez zbytečných nánosů patosu, což je jinak ve sportovních dramatech poměrně častým jevem (naštěstí to není hollywoodská produkce :) ). Spíše než o tenise je snímek věnován životu a charakterům obou géniů, který by se dal pejorativně nazvat "autista vs. neurotik". Debutant z Dánska Janus Metz natočil strhující, nepovrchní drama i pro ty diváky, kteří neví, co je to tie-break. Herci jsou skvěle vybraní i fyziognomicky, navíc šli oba až na dřeň. A jak vůbec nemusím Shiu LaBeoufa, tak z jeho převtělení se do "Big Maca" jsem nadšený. Bravo a dávám pět! :-) https://www.youtube.com/watch?v=nFeLpTjH2pk(7.4.2018)

 • luka4615
  ****

  Strhující životopisný snímek, který svým originálním pojetím a atraktivním vyobrazením tenisových zápasů uchvátil i mne, člověka, jenž si celý život myslí, že tenis je absolutní nuda. Snímek Borg/McEnroe primárně těží z faktu, z něhož čerpal i Ron Howard ve filmu "Rush". Totiž z onoho divokého rivalství, které oba oponenty přivede až na pokraj vlastních sil, aby si později uvědomili své chyby a stali se nejlepšími přáteli. Rovněž musím ocenit i "severský" styl, do něhož je celý film zahalen, což ve výsledku působí mnohem uvěřitelnějším dojmem. Samozřejmě tento úspěch by nebyl takový bez skvělých hereckých výkonů Sverrira Gudnasona a Shiai LaBeoufa, jejichž výkon je v rámci mantinelů kurtu výborný a příjemně civilní zároveň. Borg/McEnroe je tedy výborným sportovním filmem, který se bez ostudy může zařadit k dalším filmům stejného či podobného žánru. Skvělá práce!(28.1.2018)

 • Kaluž
  ***

  Průměrné sportovní drama se zajímavým, byť již mírně přezrálým obsazením rolí obou ústředních rivalů. Mimo pár vlažnějších náhledů do rodinného zázemí tenistů a legendárního závěrečného duelu ve Wimbledonu toho však moc jiného nenabízí. Což je škoda, bo už to povedené herecké obsazení si vyloženě říkalo o víc.(10.8.2018)

 • Aleee89
  ****

  Mám moc ráda tenis a v minulosti se mi líbili Rivalové, proto byl film Borg/McEnroe pro mě takřka povinností. A musím říct, že mě rozhodně nezklamal. I když člověk ví, jak všechno dopadne, scénář je fajn, napětí se příjemně stupňuje a diváka to prostě baví. Výborné drama i životopisný snímek.(25.2.2018)

 • Ellmariachi
  ****

  Jediné co zamrzí je to, že se na filmu nepodíleli oba hlavní aktéři. Jinak jde ale o poutavý snímek. Tenis mám rád a bitvy Federera s Nadalem jsem si svého času hodně užíval. Proto jsem se na film hodně těšil. A stálo to za to. Během filmu jsme provedeni tím jak oba začínali. Vzhledem k původu filmu je více brán zřetel na Borga což mě tolik nevadí, ale klidně bych si více McEnroa dal. Kór když je mi tak trochu bližší jeho emotivnější vyjadřování :-)) Oba příběhy ale mají něco do sebe a třeba kdyby Borg občas vypustil páru nesemlelo by ho to tenkrát tolik. Finálový zápas je pak o tom zda znáte výsledek či ne. Kdo nezná negooglujte a vychutnejte. 75 procent za životopisný snímek bez patosu.(27.9.2018)

 • Lucjen
  ****

  Rivali presedlali z áut na tenisový kurt. Borg/McEnroe má veľmi podobný, príťažlivý vizuál a pár paralel by sa našlo aj v samotnom príbehu. No rozhodne tým nechcem tento životopis posudzovať ako nejakú napodobeninu či klon filmu, ktorý bol v roku 2013 okato prehliadnutý oscarmi. Metzov debut má svoj svet dobre vystavaný. Je tu v podstate všetko: charizmatické postavy (len neviem posúdiť, aký podiel na tom mali skutočné osobnosti a aký herci...), spád, silné momenty, vyváženú dejovú líniu (dobre, zrejme sa režisérovi trošku viac zapáčil Borg) a hlavne vyvrcholenie, na ktoré sa film pripravuje v podstate celý čas; je naozaj vyvrcholením, žiadna nafúknutá bublina. Dostatočným dôkazom je snáď to, že som bola napätá aj keď som výsledok veľkého tenisového boja vedela. Nakoľko boli fakty komerčne prikrášlené, to netuším. Nech už je to akokoľvek, ja som to Metzovi uverila. ...o kvalitách LaBeoufa viem, ale Sverrir Gudnason - tak to je pre mňa veľký objav... dúfam, že ho nevidím naposledy!(23.1.2018)

 • kaposlav
  ***

  Škoda, že tenis je nudný šport. 3* bolo zrejme maximum, čo odo mňa mohol dostať.(4.10.2018)

 • kaylin
  ****

  Tenis není sport, který bych vyloženě vyhledával, ale pokud se na něj mohu pasivně podívat, proč ne. Přece jen, doba Borga a McEnroa je trochu mimo mě, jsem ještě ani nebyl na světě, ale takhle podaný film o dvou osobnostech tenisu se mi hodně zamlouval a do poslední minuty jsem sledoval s napětím, jak to vlastně dopadne. Herecky výborné, ale i režijně.(26.1.2018)

 • Morholt
  ****

  Asi nejlepší tenisový film. Metz se celkem logicky soustředí především na rozdílné charaktery obou velikánů, přičemž víc prostoru dostává Borg, což ale není ku neprospěchu věci, protože jeho životní cesta je jímavější. A tak tu máme na jedné straně introverta, kterého popularita dohání k úzkosti a extrovertní neřízenou střelu, která upouští emoce nad rámec mezí. Film nabízí i pohledy do zákulisí, kde vládnou sponzoři a samozřejmě dojde na tenisové zápasy, přičemž ten finálový diváka nutí nedýchat. Tiebrerak ve čtvrtém setu patří k nejlepším sportovním sekvencím v dějinách filmu. Herecky je vše ok, ačkoliv od Gudnasona bych čekal přeci jen výraznější záchvěvy mimických svalů. Něco tomu sice chybělo, ale spokojen jsem i tak. 80%(27.1.2018)

 • kajas
  ***

  Mám ráda Shiu a taky se čas od času podívám na nějaké tenisové utkání, takže mi tenhle snímek, nenápadně skrytý v programu kin mezi "Star Wars" a dramaty s oscarovými ambicemi, nemohl uniknout. V jedné scéně si John McEnroe stěžuje otci, že během rozhovorů nikoho nezajímá on sám, ale jeho největší soupeř Borg. To je zároveň největší problém celého filmu, protože postavě Borga (jeho dětství, vztahu s trenérem atd.) je věnováno neúměrně větší množství času. Na stěžejní finále Wimbledonu 1980 je ale radost pohledět.(3.3.2018)

 • salalala
  ****

  Ať už je to s reálným základem filmu, jak chce, Borg/McEnroe je velmi dobré tenisové drama o tom, že tenis je asi nejindividuálnější sport na světě a strašně moc v něm záleží na hlavě. Janus Metz v něm po vzoru slavnějších (a lepších) Rivalů staví do kontrastu dva zcela protichůdné soupeře - na jedné straně chladného, podivínského a silně pověrčivého Borga, na té druhé pak bouřliváka McEnroea, který neměl problém hádat se s rozhodčím, nadávat a plivat na kurt - a tahle sázka mu poměrně vychází, i když víc prostoru dostává Borg. Dobová atmosféra funguje od první do poslední minuty, všechny tenisové zápasy včetně finále jsou natočeny precizně a napínavě, a pokud navíc divák neví, jak skončí, je prožitek ještě intenzivnější. Tempo je velmi slušné, i když někde uprostřed se film nevyhne určitému stereotypu, což ale naštěstí tolik nevadí. Je to i proto, že v těchto momentech vyniká výborné obsazení, jemuž vládne dokonalý Gudnason, za nímž moc nezaostává Shia LaBeouf, pro něhož je role kontroverzního bouřliváka jako dělaná, vůbec se ale neztratí ani Stellan Skarsgard a Tuva Novotny, kteří jen dotvářejí celkově dobrý dojem. Ano, asi můžeme výsledku vytýkat nedostatek odvahy a to, že příběh nejde úplně na dřeň a před zásadními momenty trochu couvá, to ale zase tolik nevadí. Borg/McEnroe určitě není originální film, svůj účel ale splní a fanoušky sportovních dramat rozhodně potěší. 70 %(6.7.2018)

 • Vyhy
  *****

  Jeden z nejlepších sportovních snímků, které jsem za poslední dobu viděl. Je zajímavé, že tenis vůbec nesleduji, ani jsem tyto dva velké hráče neznal, přesto mě film dostal. Dostal mě svou atmosférou, zpracováním a dojetím. Nesledujeme pouze tupé rány rakety do míčku, ale také nahlédneme do pozadí královského sportu, do životů dvou velikánů a do faktu, že být slavným a dobrým není jen tak. Jo, tam na severu vznikají dobré filmy.(27.9.2018)

 • Lischai
  ****

  Rivalové v krátkých trenclích, kteří nepočítají kola, ale tiebreaky. Celé je to zajímavě stavěné jako hra o vaše srdce, kdy se po každé scéně rozhodujete, komu vlastně fandíte a kdo si vítězství zaslouží víc. Ve střední části se to celé trochu zpomaluje flashbacky, které nenesou moc příběhové informace, a jen dokreslují, jací dickové byli hrdinové v dětství. Ale závěr opět nabere grády -- i když ve skutečnosti si režie musí vystačit asi se třemi typy akce (míč vrazí do sítě, přeletí síť dobře, přeletí síť špatně) a co se mění je jen tabule skóre -- a stejně okusujete nehty.(5.1.2018)

 • Rocky88
  ***

  Kdo se těšil na obdobu Howardova Rush z tenisového prostředí (patřil jsem mezi ně), bude nebývale zklamán. Příběh se sice soustředí na zákulisní přípravy/rituály/relax obou ve všech směrech totálně rozdílných protagonistů, jenže bohužel prim zde hraje nudný Borg (hraný polomrtvým ghoulem) a záživný McEnroe (prezentovaný nechtěně vtipným Shiou) dostal jen minimum prostoru. Pro tenisem nepolíbeného diváka (nepatřím mezi ně) to nejspíš bude velká nuda. To už se ovšem nedá říci o závěrečném zápase, který, ač postrádá klasický tv-angle, je natočen na výbornou - rozuměj napínavě, svižně a je schopný zaujmout každého diváka. Je tedy evidentní, že se všichni spoléhali na dramatičnost tohoto památného zápasu, nicméně omáčka okolo se moc nepovedla.(8.2.2018)

 • zette
  *****

  Po kratke dobe opet vyborny film se sportovni tematikou, natocenou podle skutecnych udalosti. Ac, zde uz by se dalo polemizovat s McEnroem, jak sam uvedl. Skvele natoceno, vyborny zvuk a i pres fakt, ze vim, jak jejich první wimbledonske finale dopadlo, pri jeho sledovani jsem byl napnuty. Slusne herecke vykony, misty jsem ale v Gudnasonovi videl spise Poborskeho.-). Film, ktery oceni i divak, ktery se na tenis nikdy nedival.(16.6.2018)

 • chelseaman22
  ****

  Saša LaBlaf je v komparaci s Šerifem Gudnasonem jedna velká lemra, která fláká tenis a herecká vystoupení. Gutnason je naopak nestádní psychicky stabilní jedinec, který si své přítelkyně všimne maximálně při aktu pohlavním. Nakonec je z toho zajímavý souboj, který dává tenisu ve filmu Battle of Sexes pořádně na pozadí. 77% Celosvětový příjem k 31. 7. 2018: $231,346, což je 0,08 násobek rozpočtu(31.7.2018)

 • bourec
  ***

  Evropská slabota.50%.(1.7.2018)

 • viperDavid
  *****

  Máš rád/a tesnis ? Máš rád/a filmy ? Pokud je tvá odpověď ne tak by mě zajímalo co děláš zrovínka na tomhle borg-mcenroe recenzi. Najdi si jiné lízáto a nás zaručené tenisové a filmové odborníky, který si všimnkou každé lajny nech na pokoji. Uctihodně zahraný tenisové opičky. Jako takhle ohnutého Švéda jsem ještě neviděl a to jeho předkové byli vikingové. Shia byl pěkný kudrnáč se slušně vyvynutým slovníkem jak se patří na náctiletého blbečka. Na druhé straně ono stát naproti Shaldona není prdel, tak proč by se z toho nevypíčil že ? ale ono ne, neposral se a hrál svou hru :) 5*(20.3.2018)

 • slunicko2
  ***

  Hezky se na to kouká. 1) Pro režiséra převážně krátkých dokumentů 43letého Dána Januse Metze Pedersena byl film celovečerním debutem._____Režisér uplatnil emocionální odstup, tak příznačný pro severskou kinematografii. Těžko říci, zdali to nenápadnému snímku je ku prospěchu či ne. 2) Pražská Štvanice si s úspěchem zahrála wimbledonský dvorec roku 1980. Titulky prozrazují hojnou českou účast v komparsu a dalších pomocných službách. 3) 39letý Sverrir Gudnason (Borg) a 31letý Shia LaBeouf (McEnroe) hráli jako o život. 4) Dále mě zaujal welšský herec Scott Arthur (blonďatý Američan Peter Fleming), skutečný Borgův syn Leo Borg (nejmladší Borg) a Marcus Mossberg (Borg jako teenager).(22.12.2018)

 • campix
  ****

  Celovečerní prvotina Januse Metze, který skóroval v minulosti hlavně válečným dokumentem Armadillo a teď přibližuje osobnosti dvou tenisových legend, kteří patří mezi nejlepší tenisty historie. Vše se točí kolem finále Wimbledonu v roce 1980, které je nazýváno jako nejlepší wimbledonské finále všech dob a rozhodovalo o tom, zda bude mít Borg pátý titul v řadě nebo se McEnroe poprvé dostane k grandslamovému titulu. Naprosto odlišné osobnosti i styly tenisu. Oba herci své úlohy zvládli na výbornou. Shia LaBeouf je podle mého trošku pozapomenutý herec, který vyklidil pole po svém rychlém nástupu. Technicky přesná práce. Místy možná trošku nudná, ale pro sportovní fanoušky rozhodně povinnost a pro ty ostatní rozhodně kvalitní film ze sportovního prostředí.(30.1.2018)

 • Mrkvič
  ****

  Jako první jsem si chtěl před hodnocením přečíst, jak moc vážně se může film brát. No a bohužel asi moc nemůže. Když samotní Borg a McEnroe k natáčení ani psaní scénáře nebyli pozváni a samotný Borg prohlásil, že jde o čirou fikci. To bohužel film v mých očích film hodně sráží. Jinak jde o skvělý psychologický pohled na tenisové hráče. Nikdy jsem si tolik neuvědomoval, jak je takový hráč pod tlakem a jak se s tlakem každý může vyrovnávat po svém. Jen prostě škoda, že film není asi moc podle skutečnosti.(25.9.2018)

 • tuntavala
  ****

  Psychicky labilni tenisti.(3.11.2017)

 • Tosi
  *****

  Povahově je mi bližší Borg, ale jako divák bych šel raději na zápas nepředvídatelného McEnroa. Překvapilo mě, že obě legendy byly divákovi prezentovány sympaticky, tady bych očekával náklonost k Borgovi. Před tím, jak se povedlo trefit Borgovu podobu hluboce smekám, na Shiu jsem si přeci jen chvíli zvykal. Psychologie v zákulisí posouvala film na hodně soustředěné drama, které by se mohlo líbit i tenisem nepolíbenému diváku. Sám hraji tenis půl života, takže jsem si film uměl vychutnat.(27.1.2018)

 • filmfanouch
  ***

  Chybí více sportovních filmů. V podstatě nejchudší žánr dostává poslední dobou méně a méně příležitosti. Je tedy příjemné, že se na plátna film dostává tenisový film a navíc tenisový film o skutečné události. A i když ten film není dokonalý dá se označit za dobrý. Příběh sleduje dva tenisové opaky:chladného profesionála Björna Borga a nezkrotného bouřliváka John McEnroa kteří se kdysi jednoho léta roku 1980 utkali o ten slavný titul nejlepšího tenisty. Naštěstí se k těmto dvou tenistům dokázali sehnat herci kteří jsou skutečným postavám nejen podobní ale navíc i dokážou hrát. Borga hraje také švéd Sverrir Gudnason kterého jsem ve filmu viděl poprvé a musím říct, že má talent. Dokáže správně chvilky kdy je Borg na dně. McEnroa hraje Shia LaBeouf který pořád vypadá, že s těmi drogami nepřestal ale také se do role dokáže ponořit. Dokonce mi přijde, že herecky vyspěl a časy kdy vesele skotačil s roboty v Transformerech nebo s opicemi v Indianu Jonesovi jsou definitivně pryč. A nemůžu skončit hereckou stránku bez Stellana Skarsgårda který hraje Borgova mentora. Skarsgård roli hraje perfektně, dokáže zahrát skvěle scény kdy má být ten rozumný i když se rozzuří a jediná vada na kráse je tedy maska kdy se ho filmaři snaží udělat staršího (A moc jim to nejde). Hlavní problém toho filmu ale podle mně je ten, že trvá 107 minut a v podstatě by se nedalo říct, že se vleče ale, že se trvá než se rozproudí akce. Tenisové zápasy jsou během půl minuty odbyty a místo toho se řeší vzpomínky minulosti, láska a spousta dalších věcí těchto dvou které většinou prostě nezaujmou tolik. Jakmile ale začne ta závěrečná osudová hra jakoby někdo zapnul páku na plnou rychlost. Jede to svižně, je tam spousta úžasných vizuálních nápadů (zpomalovačky s míčem jsou nádherné) a nenudí to ani chvilku. Závěrečná hra je prostě nejlepší část filmu která několikrát překvapí a způsobí napětí až do konce. A pak je tu ještě jeden takový problém: Ten film skončí aby následně následovaly vysvětlovací titulky.... které by ve filmové podobě vystačily na další hodinu materiálu. Ta osudová hra totiž nakonec nebyla jenom jedna ale dokonce dvě. A té druhé se vůbec nedočkáme. Což je škoda jelikož by mohla fungovat ještě lépe a ten film by nebyl jenom nadprůměrná tenisová pocta ale skutečně svižný sportovní film.(14.2.2018)

 • Johnny.ARN
  **

  Chápem, čo chcel autor povedať. Vyrozprávať príbeh dvoch tenisových legiend, dvoch rivalov, s celým pozadím, aby sa im divák dostal do hlavy a chápel myslenie a celkovo hru a všetky kekse okolo toho. Ale prečo to natočil, pre kristove rany, tak nudne a nezáživne? Subjektívne bol ten film dlhší jak Kližanové zápasy keď otáča z 0:2 na sety. Ten zápas vyhral 3:2, bol som tam. Trvalo to viac ako tri a pol hodiny, teda skoro tak dlho ako tento film subjektívne. Zahrané dobre, ale to oceníte, až keď v závere uvidíte dobové fotečky. Na jednej strane sa niečo naučíte z histórie tenisu, na druhej strane vyštrikujete peknú vlnitú čiapku a neujde vám ani jeden game. Lepšie dať silné ako rozpačité. Preto silné 2 z 5(7.10.2018)

 • Marze
  **

  Příběh zaujme především tenisty, protože srovnatelní Rivalové byli mnohem vzrušivější. Zde jsou přitom oba hrdinové také pohlední a výrazní. Na vině je mizerně napsaný scénář. O zákulisí světa tenisu se toho moc nedozvíme, protože se děj soustředí na obě postavy a jejich tenisovou duši. Poznáme i jejich rodiče , dětství, lásky. Vše směřuje k vrcholu filmu - slavnému turnaji.(27.1.2018)

 • elanius
  ****

  (7/2018) / Poctivo poskladané a luxusne natočené športové bio. Švédsky herec úplna kópia Borga. Aj ostatné detaily filmu sú nebezpečne blízke realite takže zážitok. Rush bol ale filmovejší trochu. (8/10)(9.2.2018)

 • Ediebalboa
  ***

  Určující tenisový zápas 20. století ano, Borg a McEnroe v hlavních rolích ne. Skončilo se někde na půl cesty mezi biografií Borga kombinované s Rivaly a výsledek drhne. Amerického bouřliváka je mimo kurty žalostně málo a jeho pár scén z pokoje či interview na vykreslení charakteru nestačí. Shia tak může nadávat sebevíc, je mu to však k ničemu. Celý film proto stojí na Sverriru Gudnasonovi, který je ledovým Borgem, jak se sluší a patří. Samotný legendární zápas má potom po tenisové stránce své rezervy, ale napětí by se v něm krájet dalo. Škoda, že tomuto finále jednoduše nepředchází vyrovnanější expozice postav, což zamrzí dvakrát tolik, když i samotný McEnroe po premiéře přiznal, že by byl na sebe schopný prásknout lepší historky než ty, které se ve filmu objevily.(4.3.2018)

 • sator
  **

  Lezli mi na nervy oba a do toho ještě otravovali s tenisem :-)(29.1.2018)

 • C0r0ner
  *****

  Kde je, kurva, nějaká nominace na Oscara? Zvlášť v konkurenci takových příšerných sraček v kategorii Cizí film? Tenis je pro mě synonymem nudy, a tak bych nikdy nevěřil, že film o něm mě tak nadchne a pohltí. Nejenom dokonalým zpracováním, ale především excelentním příběhem, který se jen tak nevidí. 95%(4.3.2018)

 • svobik
  ***

  Nevím, jestli jsem měl jiná očekávání, nicméně filmu značně chybí to nejpodstatnější - konflikt. Takto se Borg/McEnroe smrskává na portrét dvou naprosto odlišných osobností, které si to na konci rozdají ve finálním mači. A to je vše, bez jakékoliv vyhrocenosti. Ústřední herecké duo je výborné, ani to ale nestačí k tomu, aby si člověk pár minut po zhlédnutí z filmu něco výraznějšího pamatoval. Howard s Rivaly zabodoval násobně více.(20.12.2017)

 • Nyck
  ****

  Poctivý snímek o dvou legendárních tenistech. Vypíchnul bych několik věcí, které se mi líbily. Za prvé skvěle vybraní herci do hlavních rolí, zejména Björna Borga trefili exkluzivně, ale i McEnroe vypadá výborně, s pečlivým důrazem na výbuchy vzteku. Za druhé si film na nic nehraje, a to mu jedině prospívá. Za třetí jsem rád, že sportovní scény dopadly věrohodně, protože film o sportu nejvíc zničíte tím, že scény při hře vypadají uměle. Jedinou výtku bych viděl v rozložení času mezi oba "hrdiny", protože bych klidně přidal deset minut k celkové stopáži, pokud by se tím rozšířil čas pro McEnroea, jehož životu se film věnuje výrazně méně.(29.12.2017)

 • majo0007
  ****

  Na 100 points lepšie než pičoidná Billie Jean v Battle of the Sexes.(21.1.2018)

 • Maynard.
  ****

  Hmm, tak nejsem zrovna 100% příznivcem sportovních filmů, ale čas od času udělám vyjímku a skouknu nějakej ten sporťák :o). Tohle mi krapet svou kvalitou přípomínalo Rivaly, což je asi jeden z nej sportovních filmů, co sem viděl. Tohle bylo od začátku protkaný vzpomínkama, retrospektívou a střídáním dějových linek, což z tohodle jinak naprosto obyčejnýho příběhu dává pořádný grády. Ani o jednoho z tědlech dvou tenistů sem nikdy pořádně nezajímal, jen vím, že McNrou byl nervák a mlátil do země každou chvíli raketou :o) LaBeouf ho zahrál na jedničku a ten druhej týpek taky hodně slušný. CO bylo na jejich životě zajímavý, tak že v mládí byli oba uplně jiný než v dospělosti (totální zrcadlo.). No, jestli mi další novej film bude trvat zase 14 dní, tak těch filmů za tenhle rok tolik neuvidím. Na druhou stranu, sjíždím Infiniti War skoro ob den:o).(20.8.2018)

 • bari68
  ****

  Strhujúci príbeh dvoch športovcov, kde ich vlstný príbeh je tu vlastne primárnym konfliktom a dejom než samotný šport. Herci super a hlavne parádny strih s konfrontáciou finálneho zápasu.(25.1.2018)

 • Hanys_
  ***

  Srovnávání s Rivalama chápu, ale zatímco Howardova svižná režie z toho udělala hodně friendly filmek, tohle severské chladné drama zas tak přístupné není. Každopádně oba herci v hlavních rolích parádní.(3.2.2018)

 • Elvisjagger
  *****

  Jedna z nejlepších expozic ve filmu. Ever. Po deseti minutách známe perfektně jak fyziologickou tak i psychologickou rovinu obou postav a pomocí flashbacků se po zbytek filmu dozvídáme vše i o sociologické rovině. Zpátky k prvním deseti minutám. Každý pohyb, každý výraz i to kde zrovna postava na scéně stojí něco vypovídá o jejím charakteru. Stačily dvě kratičké scény, jedna s Borgem a jedna s McEnroem a věděl jsem o nich vše. Jestli jsou stateční, výbušní, proč chtějí vyhrát nebo čeho se bojí. Samozřejmě po zbytek filmu se dozvídáme další vlastnosti, ale to co potřebujeme vědět pro poznání postav, víme. Zní to jako vlastnost, kterou by měl mít každý film a taky ano. Dobrá expozice je základ, bohužel je tento film výjimkou a pouze párkrát za rok se v kinech objeví film s opravdu vydařenou expozicí. Film jako takový funguje určitě lépe pokud neznáte historická fakta a nevíte kdo vyhrál. Dovedu si představit, že by někdo kdo zápas zná označil film za nudný. Ovšem nemusí tomu tak být. Ztratíte sice část napětí, kterého je ve filmu opravdu hodně, ale stále budete moct sledovat velice komplexní náhled do hlavy obou sportovců. Oba dva herci hrají opravdu skvěle a také vypadají velice podobně jako postavy, které ztvárnili. Všechny ostatní složky filmu jako kamera, hudba nebo režie fungují perfektně. Sice je i zde pár klišé scén jako například: postava z ničeho nic řekne "Pamatuješ na naše první rande?" ale to bych snímku s lehkostí odpustil. Určitě jeden z nejlepších nových filmů, které můžete vidět, dokonce srovnatelný s Rivaly Rona Howarda.(20.2.2018)

 • P1tr
  ****

  Jeden z nejlepších tenisových soubojů historie se dočkal důstojného filmového zpracování, které si zasloužil. Ačkoliv snímek nenabízí informačně příliš navíc oproti četným dokumentům a diváka tak v tomto ohledu nijak neobohatí, má velkou výhodu v tom, že příběh prezentuje s filmařskou jistotou velice dynamicky a napínavě a naplno tak využívá možností, kterým se dokumentaristům nedostává. Je bezpochyby zajímavé sledovat také zákulusí velkého zápasu, ovšem je celkem škoda, že na samotném tenisovém kurtu nestrávíme více času. Herecky je film na špici a pokud by nabídl více tenisových záběrů, šlo by o skoro dokonalé dílo. Takhle jde "jen" o kvalitní adaptaci významné části sportovní historie.(4.3.2018)

 • sedm.1
  ****

  Sice jinak zpracovaný, nicméně tématem film hodně podobný Tahu pěšcem Edwarda Zwicka. I zde se totiž tvůrci zaměřili na legendární sportovní duel dvou géniů svého odvětví, na jejich život, emoce, přístup, charakteristiku povah a především pak i na samotný souboj, který svou vygradovaností, významem a i dopadem patří mezi nejen sportovní milníky novodobých lidských dějin. A i stejně primárně je zde především poukazováno, a to bez ohledu na odlišnost obou sportů, na problematičnost, ojedinělost, psychickou labilnost a v podstatě až chorobnost obou ústředních soupeřů, kteří byli pod tak neuvěřitelným tlakem, že si to normální smrtelník snad neumí ani na mini procento představit. Především pak Borgova postava je zde vylíčena vážně nezávidění hodným způsobem, kdy si člověk, bez znalosti zákulisí, myslel, jaký nepřemožitelný stroj vstupuje na tenisový kurt, a přitom šlo jen o uzlíček nervů, který se mohl každým míčkem sesypat jako nic. A právě proto mám tyto filmy tolik rád, že divák zjistí, co vše se skrývá za legendárními a nezapomenutelnými zápasy, kdy ve výsledku pak na samotný zápas a hlavně jeho ústřední hrdiny, díky těm mnoha informacím, získá úplně odlišný pohled, a i zjistí, že sláva a peníze stojí tyto sportovní giganty víc, než kdo by chtěl obětovat. Z filmařského hlediska jinak též není příliš co kritizovat, Borg/McEnroe je natočen strhujícím, napínavým (naštěstí pro mě jsem netušil výsledek zápasu, což byla obrovská výhoda) a sakra vygradovaným způsobem, se silnými, velmi přesvědčivými emocemi, mnoha nervy drásajícími momenty a i skutečně působivou atmosférou, a to vše podpořeno zatraceně výbornými hereckými výkony ústředního dua, které lze označit za doslova bezchybné. Zkrátka, tato podívaná přináší vážně silný divácký zážitek, se spoustou zajímavých informací, takže určitě doporučuji neminout.(19.10.2018)

 • joshula
  ****

  Velké, impozantní a zároveň těžké. Jen je to jak u Rivalů. Když to vypráví pouze jedna strana, tak si říkáte: jestli ta druhá strana to viděla stejně. Proto je to jen na motiv a ne podle skutečné události.(29.12.2017)

 • mickyreed
  ***

  Čekal jsem našláplou akci v čele se Shiovým McEnroem a dostal jsem ufňukanýho Borga zahranýho nijak výrazným hercem. Zřejmě si to myslím jen já, ale podle mě tvůrci vsadili na špatnou postavu této události. Dalo se z toho vytěžit mnohem víc.(27.1.2018)

 • M.i.k.e
  ****

  švédský distribuční název Borg tenhle kousek vystihuje přeci jen lépe,protože film je primárně o Borgovi,což je nakonec celkem škoda.Ne snad že by nebyl zajímavou figurou,ale tou je i McEnroe a určitě by si tady zasloužil víc prostoru.Je těžké říct,který z pánů herců měl svojí roli těžší,ale oba odvádí maximum a divák tak díky tomu nemá jasného favorita (samozřejmě pokud už v minulosti nebyl fanouškem jednoho z nich).Osobně jsem věděl,že McEnroe byl nervák a Borg byl "zvláštní",ale tady bylo hodně zajímavé vidět,že ne všechno bylo černobílé a oba hráči si byli víc podobní než by člověk čekal.Po technické stránce je pak všechno jak má být.Osmdesátkový look je okouzlující a finální zápas je natočen opravdu velmi dobře a napětím rzhodně nešetří i přesto,že se ví jak zápas dopadl.Je i celkem pochopitelné,že se nabízí srovnání s Howardovými Rivaly,ale to není tak úplně na místě...80%(28.1.2018)

 • Martrix
  *****

  Pokud vás odrazuje, že je to film o tenise, sportu, který vás až tak moc nebere, tak je na místě poznamenat, že budete ve velké výhodě, pokud nevíte jak zmiňovaný zápas dopadl. A navíc je vaše obava zbytečná, protože to není film až tak moc o tenise, ale spíš o tenistech. Sledujeme nejen samotný zápas, ale také co předcházelo tomu, aby právě takovou bitvu sehrál Borg s McEnroem. Ale jen o tom, Borg/McEnroe, zdaleka není. Náměty k různým úvahám, se to ve filmu jen hemží. Obrovský tlak na šampiona, porucha osobnosti a zadržované emoce, jaké to je být blízký někoho takového, co vlastně žene tyto šampiony dál... . Vše podané velmi věrohodně a lidsky. Tvůrci by mohli nadržovat Borgovi stejně tak, jako diváci, ale vydali se korektní cestou a ve výsledku jste mohli fandit dravému rebelovi, ale stejně tak preciznímu králi kurtů. Podobných megasoubojů, kde se střetli úřadující šampioni se svými budoucími nástupci, zase tak moc není. Dodnes si pamatuju zápas ve čtvrtém kole Wimbledonu, kde Roger Federer porazil Peta Samprase v pěti setech a vlastně ho tak popohnal do tenisovém důchodu. Bylo skvělé ten boj sledovat a to šlo jen o tenis. V Borg/McEnroe dostanete navíc příbeh. A to tak dobrý příběh, že nemám potřebu pátrat, jak moc se film opírá o skutečnost. Velkou měrou se na těch psychologických orgiích podíleli také velmi dobře zvolení a výborně hrající herci. V kombinaci s parádní režií, je to jeden z nejlepších severských filmů, které jsem viděl. A to i přes ten občas hollywoodský smrádek. Málokdy se mi stane, že v polovině filmu vím, že dám nejvyšší hodnocení. A to nemluvě o tom, že sportovní filmy moc nevyhledávám. Srovnání s Rivaly není úplně mimo mísu, ale Borg/McEnroe je mnohem víc psychologický a intimní.(28.1.2018)

 • netahlo
  *****

  Promrdat ve finale Wimbledonu sedm mecbolu a stejne ho nakonec vyhrat? Kloboucek dolu, pane Borg! Skoda, ze jsem tenhle zapas nemohl sledovat live. Pro fanouska tenisu naprosta povinnost, perfektni filmove zpracovani!(3.2.2018)

 • iXtr3m3
  ****

  Tenis som nikdy nesledoval a preto som našťastie nevedel nič ani o tomto historickom "zápase" dvoch legiend tenisu a čo to som naštudoval až po zhliadnutí, takže som si nepokazil filmový ani športový zážitok. Neskutočne uveriteľne spracované, to je to prvé, čo ma napadlo po dopozeraní. Pre niekoho pomalé a nudné, podobne ako šport samotný, pre druhého nervydrásajúce a napínavé, podobne ako šport samotný. :) Shia je dobrý herec, len nesmie robiť zo seba debila. V podstate ako keby zahral sám seba, vrátane toho uznania na koniec kvôli pokore, ktorú v daný moment ukázal. Sverrir je čistý klon Hidlestona, aj preto mu sekundoval Stellan, ktorý si to určite vo svojom veku ani nevšimol a myslel si, že je stále pri Avengeroch a Thorovi. :) Tuva Novotny je zasa čistá kopírka Naomi Rappace, takže tiež fajn. Dobrý film. Odporúčam.(31.12.2018)

 • DavidS.
  ***

  Místo tenisové bitvy a sportovního dramatu sledujeme ufňukanou psychologickou sondu...Casting ovšem výtečný...(17.3.2018)

 • keoma26
  *****

  Senzační biják, v některých momentech možná ještě intenzivnější než Rivalové, protože se narozdíl od nich odehrává na pozadí jednoho turnaje, a i když staví někdy povahy a styl obou hráčů do protikladu až moc teatrálně, pořád máte pocit, že se dostáváte střídavě s každou scénou i výměnou do těch tenisem posedlých hlav čím dál hlouběji a že čím dál tím víc rozumíte tenisu jako "hře života" (ne nadarmo si ho Woody Allen vybral jako metaforu osudu v Match Point) ... Unese vás to, ať už jste tenis sami hráli, nebo ne, ať už ho pravidelně sledujete, nebo vůbec, ať už víte, jak ten zápas skončil, nebo to až do konce netušíte(2.10.2018)

 • ac3r
  **

  Nudný jako prase, na to jaký to mělo námět. Pré velcí rivalové, buď to bylo tak blbě natočený nebo z komára velblouda.(23.10.2018)

 • Randyz
  ****

  Hodně dobrý filmek. Pěkné záběry. Myslel jsem, že to bude nudný sportovní film. Ale bylo to spíše i o lidské psychice a povaze. A docela pěkné překvapení, když jsem zjistil, že se to natáčelo i v Praze, když jsem uviděl záběr ze Štvanice 🙂(9.12.2018)

 • Danken
  ****

  8/10 Souboj dvou velkých sportovců, jejichž jedinou touhou je být nejlepší. Ne ve Švédsku, ne v USA, ale na celém světě. Z plátna doslova stříkají emoce. Dobrá práce!(31.1.2018)

 • H4ku11
  ***

  Trošku sa s tým ešte mohli pohrať, nemalo to poriadny náboj.(25.5.2018)

 • Ombak▼Penari
  ****

  Nejsem sportovní fanoušek, takže jsem hodnotil film bez srovnání se skutečností a musím říct, že mě dokonale zaujal a bavil. Přinutil mě si o slavné dvojici rivalů aspoň něco málo přečíst a hned potom mi zas bylo naopak líto, že snímek neobsáhl mnohem víc z jejich blízkého vztahu přátel a soupeřů. Je to věčná škoda, takhle to zůstává zručně natočenou kapitolou, ale bez hloubky a přesahu.(14.6.2018)

 • radektejkal
  ***

  Wimblendon / Go! Go! / Borg - McEnroe (parafráze na Nohavicu). Tenis není můj oblíbený sport (před dřinou dávám přednost lehkosti, před dupáním po trávě vznášení se nad palubovkou - badminton). Ani jeden z aktérů finále mi nepřišel příliš zajímavý, jak to u sportovců obyčejně bývá. Ani nedovedu ocenit tvrdou práci na sobě za účelem fyzického zdokonalování se. I když mi sport není cizí, a patří i do mého života, vrcholové sportovce snáším jen, když nemluví. Na youtube jsem si pustil tie break čtvrtého setu, ale dlouho jsem se dívat nevydžel.(19.12.2018)

 • kuckaAFC
  **

  Čekal jsem o hodně víc a nyní jsem z tenisových Rivalů zklamán, protože tohle mi nesedlo. První část filmu pomalé tempo umocněné "nudným" Borgem, kterému se tvůrci v dlouhých scénách věnují bohužel více, než pro mě potenciálně povahově zajímavějšímu McEnroeovi. Navíc hlavní hrdinové spolu až na posledních pár minut vůbec nekomunikují, i když na sebe civí v šatně. Ve druhé polovině film zlehka graduje a naštěstí přibude tenisových scén, jak se děj blíží k velkému finále. Rozpačitý pocit mám i z různých nedotažených myšlenek - například zda nakonec ovládli apatického Borga sponzoři, anebo jeho žena? Z tohoto tématu se mělo vytěžit víc, 40 %.(28.12.2017)

 • Nebešťan
  ****

  Bergmann z tenisových kurtů.(20.3.2018)

 • anatheman
  ****

  Slabší 4 *. Celkem slušně natočený film, který následuje styl Rivalů. Začátek je poněkud pomalejší, ale jeho devizou jsou mnohé retrospektivní pasáže. Zato druhá polovina je prakticky jen o finálním zápasu mezi Borgem a McEnroem. Film je to tedy poněkud zvláštní, ale to rozhodně nemyslím negativně. Směřuji hlavně k jeho feelingu - je zde snaha předat epický příběh poněkud komorním způsobem. A... funguje to! Rozhodně celkovému vyznění napomáhá hudba, kamera a snaha o autenticitu (podobnost reálných aktérů s herci je až dechberoucí). Líbila se mi i ústřední myšlenka díla, takřka wildeovská, tedy to, že silná přátelství vznikají ze vzájemné rivality. Což možná neplatí pro Francouze a Angličany, ale rozhodně pro Borga a McEnroea.(3.2.2018)

 • agassi68
  ****

  Sverrir absolútne dokonalý Borg. Prečo tam za McEnroa dali Shiu je mi nepochopiteľné. Rivalita je v športe všade aj keď sa to dnes nenosí. Vždy ide o slávu a peniaze. Vytrieskať z toho čo najviac je snom všetkých tých prísavníkov okolo. Tí chalani sa inak celkom rešpektujú. Mrzí ma len to zbytočné naťahovanie od polovice. Veď kto má rád tenis a jeho históriu si môže ten zápas pozrieť na Youtube. Inak spokojnosť. Som zvedavý na pokračovanie Roger versus Rafa..(3.2.2018)

 • strikeman
  ***

  Mnoho takovýchto filmů dnes nevzniká, a proto je třeba každý takový žánrový příspěvek brát s povděkem, i když třeba máte pocit, že to šlo udělat líp. Možná bych uvítal technicky a trikově přehledněji a efektněji natočené záběry alespoň z finálového zápasu ... 70%(29.7.2018)

 • Folky
  ***

  Nejsem fanda do tenisu a tento slavný zápas vůbec neznám. Nakonec za to můžu být rád, protože jsem si takhle dokázal užít alespoň závěrečný zápas bez znalosti výsledku. Jinak chválím herecké výkony obou hlavních představitelů, ale ani ty nepomohou čtvrté hvězdičce. Abych jí totiž dal, musel by být film zábavný nebo záživný nebo zajímavý...nebo prostě něco. Takhle ve mě film nic nenechal a nedopřál mi žádný zážitek. Prostě jsem ho viděl a tím to končí.(30.9.2018)

 • De Large
  *****

  Minimalistická dokonalosť.(18.12.2017)

 • PEZ
  *****

  Zásah do srdca. Nielen tenisového. Áno, tenis mám veľmi rád, každý Grandslam sledujem už veľa veľa rokov a keď sa vrátim do detstva, spomínam ako som už vtedy sledoval zápolenia Lendla, Beckera a Edberga. Následovne Samprasa a Agassiho. Éra Borga a McEnroea mi už ušla, no časom som o ich športovej rivalite a výnimočnosti neraz čítal, alebo videl kde tu dáky dokument. Ale mám pocit, že až tento film mi (nám) ukázal, čo borci prežívali mimo dvorcov (najmä Borg, keďže 3/4 filmu je venovaných jemu). A musím povedať, že Janus Metz natočil film naozaj s citom a so značnou odvahou, pretože okrem finálneho zápasu je tento film všetko, len nie hollywoodskym trhákom. Neskutočný výkon Sverrira Gudnasona a tiež výnimočná premena Shia LaBeoufa dopomohla tomu, že som filmu a jeho postavám úplne prepadol a pri wimbledonskom finále nedýchal. Celý film a aj jeho obsah je o srdci a nie o rozume. Tlieskam a mám chuť ihneď si dať repete! [#4/2018](20.1.2018)

 • Methodix
  ****

  Toto nie je športová dráma o jednom finálovom zápase, ale psychologická sonda do vnútra osobnosti jeho dvoch aktérov, ktorá skúma predovšetkým to, ako celé to vlastne vnímajú ešte pred prvým podaním. A najmä Borg, ktorý sám so sebou odohrával ešte väčší zápas a okolo ktorého sa to točí väčšinu času. Fifteen po fifteene budovaný tlak a napätie, ktoré vybuchnú v naozaj ukážkovo zostrihanom a podanom závere. Dynamický aj tichý, štýlový aj uzemnený snímok, pri ktorom celkom nechápem to porovnávanie s Rivalmi, pretože počas celého priebehu filmu sa Bjorn s Johnom videli minútu v šatni, tri hodiny na kurte a dve minúty na letisku a pravá "nevraživosť" či ovplyvňovanie jeden druhého chýbalo.(27.1.2018)

 • Torpid
  ***

  Gudnason a ostatní tři herci v hlavních rolích jsou skvělí. Přesto dávám jen průměrné hodnocení. Célé ty skoro dvě hodiny se točí pouze okolo dvou myšlenek, osamělost slavných a práce s emocemi při tenisovém zápase. A to mi přišlo málo.(30.1.2018)

 • Likan7
  ***

  Moho to být další skvělý sportovní drama, kterých znám nespočet a mam tenhle subžánr moc rád. Jenže při sledování Borg/Mcenroe jsem čekal na rozjezd tak dlouho, že se najednou odehrával TEN zápas a já si uvědomil, že nic lepšího už nepřijde. Metz to prostě a jednoduše nezvládl. Režisérsky se mu film rozpadl pod rukama už se mu to nepodařilo slepit. A přitom měl před kamerou kvalitu. Gudnason je velmi přesvědčivý a Shia září jak supernova. Jako vždy předvedl precizní a přesný výkon a i když je tady vlastně tak trochu za padoucha, krade si každičkou scénu pro sebe. To je ale jedna z mála plusových bodů, který si tenhle film přepisuje.(1.2.2018)

 • Torgal
  **

  Asi to malo byť niečo ako Howardov Rush z tenisového prostredia, ale toto proste nemlo žiadny drive. Rush som si užil aj keď nie som žiadny veľký fanúšik Formuly 1, s tenisom som na tom podobne, ale týmto filmom som sa regulérne prenudil. Ani záverečný duel, ktorý údajne „navždy zmenil svet tenisu“, ma z letargie nevytrhol. V centre pozornosti je predovšetkým Borg, ktorý sa väčšinu času potáca pred kamerou ako psychická troska a McEnroe akurát čmára po stenách a huláka na dvorci. Snaha o prehĺbenie charakterov flashbackmi z detstva sa tiež minula účinkom. 4+/10(2.3.2018)

 • bono22vox
  ****

  Další filmový souboj dvou Rivalů. Rivalové jsou Top, ale tohle se řadí za ně s mírným odstupem. Herecky dokonalé až na dřeň. Ale chybí tomu příběhova struktura, která v případě Rivalů byla dokonalá...(1.1.2018)

 • fisus
  *****

  Nejsem tenisový fanda a v historii tohoto sportu se příliš nevyznám.Věděl jsem,kdo je Borg,kdo je McEnroe,věděl jsem o nich pár věcí,ale ani náhodou jsem netušil,kdo vlastně bude vítězem zápasu,který sledujeme.A jsem tomu rád.Byl to úžasný filmový zážitek a jak už tu napsal Enšpígl,tenhle snímek je sice takový chudý příbuzný vedle všech velkých blockbusterů,ale o to dojemnější,lidštější a opravdovější je.Díky za to,že je v Plzni Měšťanská beseda,jinak bych to ani v kině neviděl.(12.1.2018)

 • Quido
  *****

  Po dlouhé době, je tu opět pořádná filmová radost.(20.2.2018)

 • Brooks
  ****

  Jedinú podobnosť, s tu dokola omielanými Rivalmi, vidím v samotných hlavných aktéroch, konkrétne v ich tak rozdielnych a zároveň tak podobných charakteroch a ich nevyhnuteľnom strete. Podanie samotných filmov sa ale radikálne líši. Tam, kde boli Rivali hollywoodsky vyumelkovaní, divácki vďační a predstavovali oslavu F1 ako takej, je Borg/McEnroe skromnejším filmom. Škandinávsky chladný, ostrý, jemne artový. Tenis je tu na druhej koľaji, rovnako aj rivalita oboch tenistov. Prednosť má psychológia, rodinné zázemie. Z hlavnej dvojice dostáva viac priestoru Borg, čo vzhľadom na krajinu vzniku neprekvapí. Avšak nutno podotknúť, že v podaní Sverrira Gudnadsona je oveľa zaujímavejšou a sympatickejšou postavou, než cholerický Shia, ktorý tu má možnosť len prihrávať. Najviac sympatií film stráca paradoxne tam, kde mal dominovať. Vo finálnom dueli, ktorého intenzita a emocionálnosť nie je, vďaka stereotypnému (tradičný záber-protizáber) a občas neprehladnému snímaniu, ani polovičná oproti predchádzajúcemu dianiu. Solídne 4*.(24.3.2018)

 • Rockerman
  ****

  Měl jsem je rád oba. Bouřliváka Johna i kliďase Bjőrna. Až tento snímek mi však ukázal, že se až tak moc svou povahou nelišili. Rozdíl byl v tom, že John se hádal, řval a nadával, kdežto Bjőrn, který si tímto stádiem také prošel se naučil své emoce schovávat a dusit v sobě, a proto navenek působil chladným, vyrovnaným dojmem. V zákulisí však bylo všechno jinak. Trpěl depresemi a nevyrovnaností nálad. Myslím, že právě to, že neventiloval svůj vztek bylo příčinou tak brzkého konce, už ve 26ti letech. Je to víc psychologické, než sportovní drama, ikdyž to finále bylo nasnímáno úchvatně a já si ho dokonale užil. Pouvažuju o druhém zhlédnutí a případné páté hvězdě.(13.4.2018)

 • michald99
  ***

  Ačkoliv film dobrý a důstojný, který si bezpochyby najde místo v množící se skupině sportovních filmů, nevyzařovala z něj energie, jako např. Pawn Sacrifice, spíš jsem se cítil jako u sledování dokumentu než hraného filmu. Kupodivu i výsledný dojem z postav byl takový.. neosobní, nicméně Gudnason i LaBeouf dobří. ||70%||(21.7.2018)

 • Hpatrik
  ***

  Dostatečně poutavé i pro tenisem nepolíbené, zvlášť když nevíte jak celý turnaj dopadne. Co mě však mrzí je fakt, že film nebyl konzultován se samotnými hráči, a ti od se od jeho děje jasně distancují..(24.9.2018)

 • mar11
  *****

  Neskutečně charismatický výkon Sverrira Gudnasona pozvedá tento snímek mezi úplně to nejlepší, co v žánru sportovních filmů kdy vzniklo.(21.12.2018)

 • celticek
  ****

  Výborné herecké výkony obou hlavních aktérů. Kulervoucí finále Wimbledonu 1980, ale také odlišné cesty vedoucí k úspěchu. Talent+dřina u obou stejná.(26.12.2018)

 • hazdrova
  ****

  Musím povedať, výber hercov briliantný. Vlasy tomu Borgovi akosi maskéri počas finále neriešili a vôbec im nevadilo, že vidno, že to nie sú jeho. (lol) Film super, ako relatívne novému tenisovému fanúšikovi to vo mne vyvolalo napätie ako, keď pozerám zápas naživo, pretože som nevedela ako sa to skončí. 4*(8.2.2018)

 • nenet
  ****

  Kdo by čekal strhující sportovní zážitek, byl by pravděpodobně zklamán. Film na hranici psychologického dramatu nabízí především pohled do zákulisí vývoje závodní kariéry dvou povahově výrazně odlišných tenisových legend a občas to není příliš veselé, když si člověk uvědomí, jakou cenu musí talentovaní lidé zaplatit za svůj úspěch a slávu, a že to vůbec nebývá tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Dost zajímavý, dobře napsaný i zahraný snímek.(6.4.2018)

 • balcazar
  ****

  Nedá mi to a musím film porovnávať s Rivalmi s tématikou F1. Rivalita Borga s McEnroem je dokonalý podklad na film o večnej rivalite medzi dvomi velikánmi. Napriek tomu Borg/McEnroe oproti Laudovi s Huntom ťahajú za kratší koniec. Akoby niečo dramaticko-akčné tomu ešte chýbalo, akoby film nevyužil všetok potenciál, ktorý mal - stroj Borg vs šialenec McEnroe.(4.8.2018)

 • filipvrbik
  *****

  Zcela geniálně natočený film se sportovní tématikou (ty mám obecně velmi rád), ale toto je další level, snad nejlepší sportovní film podle skutečné události, jaký byl kdy natočen...Jak nemám rád flashbacky, tady to skvěle sedělo a celý film se spojil v dokonalou mozajku sportu, zápasu, vítězství, cestě, lásce i prohře. Shia LeBeouf je dokonalý, stejně jako Sverrir Gudnason (často slyšíme švédštinu). A poněvadž jsem neznal výsledek film mě naprosto vtáhl do děje, a opravdu to bylo jak při skutečném Wimbledonu...člověk měl komu fandit. Jediné, co bych vytkl, je - že herci jaksi neuměli hrát tenis :-), ale jinak dokonalé...98%(27.8.2018)

 • P.J.2
  ****

  Aneb i tenis se da natocit zajimave.(18.10.2018)

 • biergof
  *****

  Shia LaBeouf opět dokazuje jak skvěle zvládá um herce. Pro je tenis jen ,,tenis,, Ale takto zpracovaný příběh a herecké podání... Skvělá záležitost, motivace. Energie!(24.12.2017)

 • Joedas
  ****

  Pokud vám srdce bije o sto šest, i když dobře víte, jak to celé dopadne, něco se zatraceně povedlo. Režijně čistá práce, která maximálně čerpá ze dvou castingových tref do černýho. Oba borci mají svoje předobrazy v malíku ve všech jejich polohách (i na kurtech, za což má film velký plus). LaBeouf by měl konečně dostat nějaký to uznání. Nedovedu si představit, jaká ikonická role by ho vytrhla ze současnýho uvědomělýho přehlížení aneb když jedinečnej talent a neomezená oddanost řemeslu nestačí.(18.1.2018)

 • HenryIvan
  ****

  Na Borg/McEnroe som sa tešil dlho. Nechcem povedať, že som ostal nejako sklamaný alebo niečo podobné, lebo išlo o prekrásne prerozprávanie jedného z najlepších a najstrhujúcejších tenisových príbehov, aké boli kedy životom zrežirované a aj nasnímaný bol tento film perfektne, hercov ani nespomínam, no miestami to chcelo asi viac energie. Občas sa mi zdalo, že vidíme brilantne natočený dokument - film, ale bez patričnej svižnosti, možno by som povedal až elánu. No ani tieto moje mierne výhrady nemenia nič na tom, že sme boli svedkami skvelého filmu o už legendárnom nie len zápase, ale aj kontexte okolo neho. 80 %.(29.1.2018)

 • pushover
  *****

  Hodně povedené sportovní drama. Uplně mě to vrátilo do dětství.(11.2.2018)

 • dalziel
  *****

  Filmo o dvoch pošukoch, ktorí si až nečakane sadli 😂(24.9.2018)

 • Juto
  ****

  Psychológicka športová dráma o veľkých súperov. Záver je skvelý a vynahradza slabší stred filmu. Vynikajúca réžia a strih, ktorý je dynamický a vyvoláva pocit napätia.(16.10.2018)

 • Mijagi
  ****

  Další sportovní drama stavící do popředí ohrané klišé dvou rivalů, v tomto případě však se severským chladem potlačující veškeré, pro tento žánr jinak příznačné, emoce. A pak, když konečně režisér při závěrečném turnaji lehce nazdvihne stavidlo a v Borgově obličeji se dokonce mihne i nějaká ta mimika, nemůžete se té atmosféry nabažit. Je mi jedno, do jaké míry příběh těžil z opravdových charakteristik obou protagonistů, v tomhle případě match point dopadl na správnou stranu a já se bavil.(1.11.2018)

 • Arsenal83
  ***

  Určite si radšej pozriem športový film než politickú drámu, ja tým zlodejom hore nejak nerozumiem. Tento je zaujímavou sondou do zápolenia dvoch legiend, každá z nich tak veľmi povahovo odlišná. Poverčivý kľuďas Borg je zaiste sympatickejší než búrlivák McEnroe, na druhej strane herecky je McEnroe náročnejší a LaBeouf ho dáva ľavou zadnou. Inak neviem ako mohol kedy tomu McEnroevi vôbec niekto fandiť, bol to iný psychopat. Filmu chýba trochu tá šťava zápolenia, veľa času sa orientuje na Borgovu minulosť, chýba tomu drive.(14.1.2019)

 • jprmusic
  *****

  Skvělé. Osobně mě kromě té úžasné retro podívané (byl - a stále jsem - velký Borgův fanda a dotyčný mač jsem viděl live) potěšilo, že si zahrály kurty na Hanspaulce, kde jsem zrovna v té době hrál. Nostalgie jak prase.(4.1.2018)

 • rigby
  ***

  Je to tenis, není to takový adrenalin jako jezdci formule 1 v Rivalech. Ani se na kurtech a v jejich pozadí neodehrávají taková dramata jako v tom zmiňovaném filmu, který je náplní srovnatelný s tímto. Snad proto mi vadilo poněkud pomalejší tempo bez jakýchkoli zvratů či narušení. Až poslední půlhodina je napínavá samotným soubojem obou soupeřů. Ale to je na téměř dvouhodinový film hodně málo. Jako připomenutí dramatického soupeření ano, jako film, na kterých bych se měl podívat znovu, rozhodně ne.(26.1.2018)

 • Blazis34
  ***

  Příběh je to určitě hezký, sportovní období jakbysmet. Slavnou dobu mezi těmito dvěma tenisovými velikány jsem nezažil, ale znám z vyprávění. Co mi ale trochu vadilo, tak jak tvůrci tlačili na pilu, snažili se ždímat emoce a až moc emotivně příběh popisovali. Na jeden z nejlepších tenisových zápasů se tak tolik nedbalo, což je škoda. Jinak slušné herecké výkony, reálné prostředí i kamera. Lepší tři hvězdy - 70%.(13.2.2018)

 • Plaque
  ****

  Pinkanie loptičky na tenisovom kurte môže byť zábavné(?) Áno, môže, ale potrebuješ k tomu kvalitnú réžiu, najznámejšiu dvojicu v histórii hry a takmer dve hodiny na vyrozprávanie ich príbehov. A že sa to severanom zase podarilo, o tom niet pochýb. Športová biografia nie jedného, ale rovno dvoch Federerov bola úplne skvelá. Tých, mimochodom, hlavní predstavitelia stvárnili dokonale a pri záverečných titulkoch som chvíľu premýšľal, prečo je skutočný McEnroe vedľa toho herca, čo hrá Borga? Nemala to zbesilé tempo, ako Rivalovia, ale to sa k tenisu ani príliš nehodí (nie, že by bol pomalá, ale predsa je to hra gentlemanov). Zato však to bola vynikajúca exkurzia do psychiky vrcholových športovcov, ktorých počas dospievania deptali rodičia, tréneri, okolie alebo keď nebol zrovna nikto po ruke, tak si vystačili masochisticky aj sami so sebou. Za mňa určite môže byť a s čistým svedomím tento film odporúčam.(2.3.2018)

 • ervina
  *****

  Musela jsem změnit hodnocení na plný počet. Viděla jsem včera a pořád to mám v hlavě. Nejsem žádný tenisový fanda, ale tohle bylo skvěle natočené. A ty herecké výkony... dokonalé. U finále jsem skoro uronila slzu.(8.3.2018)

 • Plague.
  ***

  Být fandou tenisu (nebo pamětníkem onoho zápasu), tak si to určitě vychutnám mnohem více. Takto je to "pouze" kvalitně natočený film s výbornými hereckými výkony (ano, i Shia hrál dobře).(23.4.2018)

 • Lewaso
  ****

  Hlavním kladem filmu je, že se zaměřuje na konkrétní vrchol jejich sportovního střetu. Rozpitvané emoce rozkrývají celé pozadí tohoto bodu, kdy Björn ještě (a naposled) uhájil tvrz jménem Wimbledon před nastupujícím dravcem.(24.9.2018)

 • Brock
  ***

  Na muj vkus moc divnoBorga a malo nemene zajimavyho MekEnHamburgrRoje... Tenis mě nebaví normálně, ale takhle odfláklé finále... božebožebožebože, chcete, aby už to skončilo, a je Vám jedno jak :)(3.10.2018)

 • Gregor_Samsa
  *****

  Z dětství si pamatuju pouze konec kariéry Johna McEnroea a v těch časech na konci osmdesátých let byl již za zenitem; nebyl to můj hero. Björn Borg pak byl již jen přelud, který možná ani neexistoval, a jeho pět wimbledonských titulů v řadě se jevilo v časech trápení Ivana Lendla jako příběh nenucené pohádky. A tenis jsem pak sledoval dál, i když s přibývajícími léty spíše méně, a tenhle film mi přišel opravdu parádní – dost hluboká, přesná a emočně nabitá sonda do jednoho velmi pohnutého ročníku Wimbledonu a vrcholového tenisu vůbec. Fakt dobrý biják. A točený i v Praze. A navíc – loni při Laver Cupu, kdo byli nehrající kapitáni Evropy a Ameriky? Kruhy mají tendenci se uzavírat... [90%; 2017-12-30 Kino BioOKO](31.12.2017)

 • hony23
  ****

  Wimbledon 1980. Prý nejdramatičtější finále v historii. Na jedné straně chladný Švéd Bjorn Borg usilující o 5.titul v řadě, na druhé impulsivní nováček John McEnroe. Film nabízí celkem zajímavý pohled nejen do zákulisí tohoto finále, ale i do dětství obou zúčastněných. No ale stejně, sebelepší film nenabídne takové drama, jako živě sledovaný sportovní přenos...(3.3.2018)

 • Sajmoon
  *****

  Jsem trošku mladší generace, takže jejich dobu slávy jsem nezažil a tudíž jsem moc nevěděl co čekat. Film si mě jako fanouška tenisu hned od začátku vtáhl a nenechal mě vydechnout až do konce. Atmosféra se krásně od začátku stupňovala a vyvrcholila samotným finále dvou absolutně odlišných hráčů, které bylo krásně natočené. Gudnason a LaBeouf v hlavních rolích dokázali dost dobře napodobit tenisové pohyby, kamera točila zajímavé záběry - například z vrchního pohledu. Pro fanouška tenisu podle mě zatím není lepší film. Možná se jednou dočkáme něčeho podobného o Federerovi s Nadalem. Jediné malinké mínus filmu je, že se mohli zapojit i přímo Borg a McEnrou, jak už i sami zmínili.(19.3.2018)

 • wanry02
  *****

  Skvělý snímek o dvou možná největších tenistech všech dob, kteří se utkali dnes už v legendárním zápase o vítězství ve Winbledonském finále. Mnou zprvu přehlížen, avšak filmařsky i obsahově skvěle vypracovaný snímek, který vás zaujme hned na začátku, a je sice trochu škoda, že se filmaři zaměřovali spíše na Borga než na McEnroa, protože příběh o jeho minulosti by byl přinejmenším stejně zajímavý, néli více, ale i tak si oba dva tenisty oblíbíte (přispěli k tomu z velké části herci, kteří byli fakt výborní) a pokud to máte taky tak, že nevíte jak zápas dopadl tak asi ani nechcete, aby někdo z nich vyhrál, protože já jsem si oba vážně velmi oblíbil. Jinak režisérsky velmi skvěle zvládnuté a stejně tak i skvělý scénář i zajímavá dobová kamera, no a tak mě nezbývá než tento celosvětově přehlížený film doporučit. 85%(19.3.2018)

 • mira007
  ****

  Čekal jsem sportovní film, ale z většiny jsem dostal spíš psychologický film, čekal jsem filmový životopis dvou protikladných hrdinů ( samozřejmě jsem chtěl nějakou tenisovou variantu Rivalů ), ale dostal jsem jen pana Borga, kterému McEnroe dělá nahravače, což bylo jediné mínus oproti očekávání, jinak se mi dostal skvělý film, který mne vtáhl do rivality dvou tenisových legend, ale myslím, že mainstreamovému divákovi to bude připadat málo "akční" příliš pomalé. Finále Wimbledonu je už klasický sportovní film napínavý jak kšandy a závěrečná tečka setkání na letišti byla pro mne jako diváka emotivně pozitivní, takže zvedám na čtyři hvězdy.(2.7.2018)

 • Mkartaylas56
  ****

  Je opravdu škoda, že Borg/McEnroe jen tak letmo proletěl světem aniž by si toho všimlo více lidí, protože minimálně jako sportovní snímek určitě stojí za zhlédnutí. Co mě trošičku zklamalo, ale zároveň kvůli tomu nebudu výrazně snižovat hodnocení, byla kapku větší absence představení Johna McEnroa, protože ačkoliv po většinu snímku hraje roli toho "špatného" z nich, tak jsme se o něm nemohli moc dozvědět a nevidím důvod, proč to neudělali stejně jako s Borgem. Tohle ale bylo jediné výraznější mínus, jinak film disponuje líbivou kamerou, která více umocňovala pocit, že se zrovna opravdu a živě koukám na tento až bych řekl legendární mač. A právě samotný zápas si samozřejmě strhnul celý snímek pro sebe (jak už to u sportovních filmů bývá). Na herecké výkony si zde snad ani stěžovat nejde, protože oba hlavní představitelé předvedli podle mě více než obstojné výkony. Takže za mě opravdu škoda, že se snímek nedočkal větší odezvy, protože určitě stojí za to ho vidět a mohu ho doporučit nejen sportovním fanouškům. 80%(8.7.2018)

 • srolyma
  ****

  Nevím, jestli se Švédové nechali inspirovat úspěchem fenomenálních Rivalů, ale nejspíš ano, protože je to v podstatě úplně stejný příběh. Souboj dvou sportovních superstar s naprosto odlišnými povahami a přístupem k životu. Na jedné straně téměř asketický, chladný a strojově přesný Borg (Lauda), na straně druhé bouřlivák a nervák, živočišný McEnroe (Hunt). A protože to točili Švéďáci, tak bylo předem jasné, na jakou stranu budou tlačit emoce. Ale fungovalo to skvěle! Ten závěrečný zápas mohl být natočený více dramaticky, s větší gradací a bez těch (v tu chvíli) nesmyslných prostřihů do dětství, ale jinak výborný film. A dokonce i s českou stopou.(7.9.2018)

 • BOURQUE
  ****

  Zachytenie jedného z najlepších tenisových zápasov všetkých čias medzi „The Ice“ Borgom a McEnrom a samozrejme toho, čo bolo v pozadí. A v tomto prípade práve to druhé je to, čo bolo rozhodujúce. Perfektné herecké výkony, elegantný S. Gudnason (a tá podobnosť so skutočným Borgom je neskutočná) a (konečne) dokonalá (výbušná) rola pre S. LaBeoufa. Na vedľajšej koľaji perfektne asistujúci S. Skarsgård. Z hľadiska zachytenia záverečného duelu medzi Borgom a McEnrom sa pánovi Metzovi podarilo priblížiť sa k R. Howardovi . Ale to o ostatné časti filmu už nemôžem (s čistým srdcom) povedať. Takže, jedná sa o nadpriemerne zvládnutý „životopisný“ film (dúfam, že s tým nikoho neurazím) a pre milovníkov tenisu sa určite jedná o nevynechateľnú záležitosť. P.S.: Dúfam, že sa raz dočkám podobného filmu, ktorý sa bude zabývať s „duelmi“ Federer vs. Nadal, prípadne Federer vs. „the rest of us“. Osobné hodnotenie: 85% (****) (29.9.2018)

 • Shady
  ****

  Nejsem nikterak velkým fandou tenisu a proto jsem tyto dvě legendy vlastně ani nějak neznal. Tihle dva tenisový rivalové mě ale celkem mile překvapily. Shia LaBeouf jako McEnroe baví o trošku víc než jeho oponent Borg v podání Sverrira Gudnasona, ale jako celek to funguje skvěle. Vžil jsem se do postav, fandil a čekal jak onen souboj dopadne. Pěkné zpracování pro mě ne tolik známých legend.(3.12.2018)

 • tchempi
  ****

  Oba protagonisty jsem zažil v činné službě (neb jsem starší kousek), ale jejich zápasy jsem nikdy neviděl (neb mám jakýkoli sport u zadku). Toto ale zjevně není sportovní film. Všechny zápasové pasáže včetně (ve skutečnosti asi kulervoucího) finále Wimbledonu 80 jsou natočeny jen tak mimoděk, bez šťávy. To i zápasy ve fiktivní romantické komedii Wimbledon mají větší drajv. B/M je ve skutečnosti psychologický film, nahlížející do dušiček oněch sportovních velikánů (více do té vikingské, neb to točili seveřané). A v tomto ohledu to drajv má. Slušných 80 %.(20.12.2018)

 • vladi3
  *****

  Velmi podobne rivalom a podobne chytilo za srdce...(17.12.2017)

 • wick
  ****

  Dobře zfilmované...i když tomu něco chybělo-trochu větší napětí a i kdybych o tenise nic nevěděl, tak mi dojde, že si scénárista hodně vypomohl fantazií. Nakonec sám McEnroe film odsoudil s tím, že nemá s realitou nic společného a Borg prohlásil to samé.(20.1.2018)

 • Maximilianus
  ****

  Je škoda, že sa film viac zameriava na Borga a McEnroe zostáva v pozadí ako záporná postava, pritom mne osobne bol v tomto filme viac sympatický druhý spomínaný. Koniec váhy pozornosti trochu narovnal a ukázal aspoň zrod ich priateľstva. Film však neservíruje taký vyvážený mix drámy a rivality ako film RUSH. 7/10.(31.1.2018)

 • SAINTS
  ****

  Film ktory sa vydaril nad mieru a niekolko nasobne prekonal moje očakavania.Vyborny a velmi presvedčivy je v uloke Borga herec Sverrir Gudnarson.v ničom nezaostava ani Shia LaBeouf.Metzova režia je vyborna a dobre su aj časte flashbacky do Borgovho detstva.Velmi dobre je natočeny aj slavny finalovy zapas na Wimbledone.Je to seversky odtažite,filmu nechyba napetie a aj hudba sa vydarila.Je otazne či si film tak užiju aj ludia ktory tenis nemaju radi .Každopadne jeden z tych lepšich športovych filmov 8/10.(2.2.2018)

 • david666
  ****

  Super retro atmosféra a zajímavý pohled na oba tenisty. Vyvážené z obou stran. Oba herci velmi dobře zvládli své role(3.2.2018)

 • Standey
  ****

  Kdyby byl film trochu víc zábavnější dal bych plný kotel. Finálový zápas je vykreslený opravdu jak přes kopírák a Gudnason je snad Borgův syn nebo co. Taková podoba se hned tak nevidí...(12.2.2018)

 • foils
  ****

  Borg s McEnroem formálně připomenou nedávný film o Niki Laudovi Rivalové s tím rozdílem, že Janusu Metzovi a spol. se některým problémům Howardova počinu podařilo vyhnout. Hodně zdařilý je vizuál - estetika přelomu 70. a 80. let dnes celkem frčí a Borg/McEnroe toho v nemalé míře využívá. Mizanscéna vyvolává dojem skutečného světa, nepůsobí jen jako kulisa. I když se snímek neubránil určité videoklipové efektnosti, docela se mu to povedlo vybalancovat určitou uměřeností a střídmostí. Leckteré výjevy jsou jen naznačeny a tím věrněji zobrazují krátký ale intenzivní zážitek či vzpomínku. Podobnou kvalitu má i filmové ztvárnění tenisových duelů. I přes uvedené přednosti je potřeba přiznat, že Borg/McEnroe nedisponuje příliš silným scénářem. Aspoň však většina dialogů nezní tak idiotsky jako v Rivalech a oba protagonisté se snaží i trochu hláškovat. 75%(19.2.2018)

 • honza1205
  *****

  Tak mohlo to bejt delší...aspon z komentu vime, kdo nikdy nedelal sport. To neni vytka, jen poznamka.(2.3.2018)

 • Radim98
  ***

  Nevadí mi, že to není Hollywood, ale když už to tu všichni srovnávají s Rivaly, což se nabízí, sluší se připomenout, že Rivalové nikomu nestranili. To se bohužel o BORG/mcenroe říci nedá a osobně mě to dost rušilo. Jinak solidní film, výkony herců super a chtělo by se říct tím pádem i skvělé obsazení, jenže když si zasadíme film do doby, kdy se odehrával, jsou najednou herečtí protagonisté oproti oběma tenistům z roku 1980 (Borg 24 a McEnroe 21 let) poměrně výrazně přestárlí (Gudnason 39 a LaBeouf 31 let), což je obzvláště v těch herecky nejnáročnějších scénách dost vidět a na autentičnosti to filmu nepřidá. Výsledné hodnocení, které se tak na konci dere na jazyk zní - rozpačité.(11.4.2018)

 • karnifex
  *

  Plno klišé, plno kýče (zdůrazněného hudbou). Chápu, že sportovní drama je zvláštní žánr, jehož hranice a omezení není snadné překročit, ale pokud jsou zde postavy natolik neslané-nemastné, že nemáte důvod některé z nich fandit, a to, jak dopadne klíčový zápas, k nemuž vše směřuje, vás přestane zajímat už v první půlhodině snímku, není to pro film dobrá vizitka..(29.4.2018)

 • Kortexo
  ****

  Vynikající film, který ukazuje co dává a bere profesionální kariéra ve sportu.Skvělé herecké výkony. Vřele doporučuji film : Tah Pěšcem , který je o profesionálních šachistech v době studené války, který svou kvalitou i obsazením ( Maguire, Sarsgaard, Schreiber ) je stejně vyjímečný...(8.5.2018)

 • durkes
  *****

  Zaujímavé spracovanie o svetových tenisových velikánoch - Bjornovi Borgovi a Johnovi McEnroeovi. Kým jeden je na vrchole a pomaly prichádza jeho koniec (v roku 1982 skončil vo veku 26 rokov), druhý je vychádzajúcou hviezdou a "enfant terrible" svetového tenisu. Zaujímavé bolo zistenie, že chladný Švéd bol tiež v mladosti cholerikom. Severské dielo európskeho typu zobrazuje aj odvrátenú stranu vrcholových športovcov - dopad veľkého vypätia, driny a odriekania na ich psychiku. Borgovou manželkou sa stala rumunská tenistka Mariana Simionescu (brali sa v roku 1980 v Bukurešti a manželstvo vydržalo 4 roky). Hlavní predstavitelia sú vybraní veľmi reálne. Športové filmy milujem a tento nemôžem neohodnotiť plným počtom. Fajn.(26.5.2018)

 • oSiSko
  ****

  Veľmi dobre spracovaný film o rivalite, ktorá nemala v tenise obdoby.(11.8.2018)

 • JCS
  *****

  Sportovní drama ftopu. Není tomu co vytknout. A milovníci tenisu si také přišli na své, podobně, jako já ... :)(26.8.2018)

 • bonovox
  ****

  Príjemné prekvapenie na poli športových snímkov. Pekná pocta dvom legendám tenisu. Hlavne hereckí predstavitelia zahrali svoje postavy veľmi vierohodne.(29.9.2018)

 • Kodousek
  *****

  Málokdy opravdu málokdy dávám 5*, zde ale uděluji naprosto jednoznačně, tleskam hlavně atmosféře a výběru obou hlavních hrdinů plus ty české lokace super pro mě neuvěřitelně příjemné a dojemné zároveň.(13.10.2018)

 • papuchalk
  ****

  Doporučuju před koukáním shlídnout ten finálový zápas, nebo aspoň těch 7 mečbolů, který McEnroe odvrátí. A je zcela evidentní, že ten film tahá z paty něco, co tam ve skutečnosti nebylo ani náznakem vidět. McEnroe nebyl zdaleka tak excentrický a roztěkaný, jako ho ztvárnil Labeouf, je velice klidný a maximálně koncentrovaný na hru. A Borg nebyl zdaleka tak vystíhovaný a poraženecký jako ho ztvárnil Gudnason. Prostě když přišel asi o pátý mečbol, a vyválel se tam v trávě při akrobatickém bekhendu, tak hbitě vstal, zadribloval si míčkem o trávu, a šel zase podávat jakoby to byl první gem zápasu. Ani jediný gesto zmaru! Borga považuju za jednoho z nejsilnějších sportovců všech dob právě po stránce mentality a totální kontroly sebe sama. A to ve sportu, kde tohle udržet pod kontrolou je strašně těžký a hlavně je tam jakákoliv slabší chvilka strašně ale strašně viditelná. O zákulisních pocitech aktérů se nikdy nedozvíme jak to bylo, a je jasné, že každému se vkrade do hlavy trochu pochybnosti a nervozity. Jakmile ale začne zápas, jsou ve svým živlu. Přesto jsem za tento film velice rád, jelikož filmů o tenise je velice málo, a pro mě to jsou vzpomínky na dětství. Tenisové bitvy Edberga, Beckera, a hlavně Mečíře, později i Kordy, velice významně formovaly můj charakter (spolu s filmy o Vinetuovi) ve věku asi tak od osmi do dvanácti let. Nic jiného mi tenkrát nedokázalo zprostředkovat to soupeření dvou lidí o všechno, jako tenisové reality show v televizi.(17.10.2018)

 • Vaso
  ***

  Nebylo to špatné, ale tak trochu to postrádalo více napětí (nebo větší gradaci). Ze sportovního prostředí jsem viděl už lepší.(4.1.2018)

 • adaben
  ****

  Dobrý až znamenitý film to je, ale trochu mi vadilo, že to v krátké době poněkud napodobuje film o Laudovi s Huntem. Možná kdyby ten film měl jednoznačně hlavního hrdinu jen Borga, bylo by to lepší. Nejvíc mne zaujaly scény z Borgova dětství a mládí ve Švédsku (zásluhu na tom má určitě i znamenitý Skarsgard v roli Bergelina) a z Monaca, obdiv si samozřejmě zaslouží, jak byl natočen tenis ve Wimbledonu, z Borga ale v jistých momentech dělaly až jakoby omámeného člověka, takový myslím docela nebyl. A úplnou mašinou také myslím nebyl, tou byl víc až Lendl. Jít do kina už jen pro to připomenutí Borgovy tenisové éry, atmosféry přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy mužské finále Wimbledonu byl jediný velký tenis ze světa, který naše televize vysílala v přímém přenosu, však stojí zato. a podle závěrečných titulků, kde je plno českých jmen, usuzuji, že část filmu se musela točit u nás - to mne překvapilo, vzhledem k prostředí Wimbledonu.(10.1.2018)

 • 52637
  *****

  Naprosto dokonaly, troufam si rict, ze i lepsi nez Rivalove(28.1.2018)

 • mskarabeus
  *****

  Tenisová srdcovka :-). Jen proč z Borga udělali mimo kurtu takového "mimoně" ?(29.1.2018)

 • obewankenobe
  ***

  Když měli finále, tak jsem se v tom roce teprve narodil. Jinak je jako hráče samozřejmě znám. Je zajímavé se po tolika letech dozvědět co si v té době slávy museli prožívat.(2.2.2018)

 • Maratonec
  *****

  Rivalové ve Formuli F1 a teď ta samá citová palba v tenise! Hudba,výkony Gudnasona a Shia LaBeoufa, výborný střih! Výborně vystavěné drama podle legendárního souboje dvou tenisových legend!(11.2.2018)

 • will_hunting

  Tenisové kurty, kam přichází Bjorn Borg v cca 6 minutě filmu označené jako "Tennis Club Monaco", jsou ve skutečnosti kurty na pražské Hanspaulce.(13.2.2018)

 • Franki69
  *****

  Björn Borg a John McEnroe patřili k sportovním celebritám minulého století. Zasloužili si dobrý film a také ho dostali. Rozhodně by vám neměl ujít…tedy pokud nejste výhradní vyznavači béčkových slasherů nebo japonského hentai. Film nikam nespěchá, až voyeursky nahlíží do soukromí dvou soupeřů v nejvypjatějších dnech a hodinách jejich kariéry. Děj směřuje k finálovému duelu turnaje Wimbledonu roku 1980 a tenis si vás určitě alespoň pro tyto chvíle získá. Nejsem fanoušek tohoto sportu, ale vůbec mi to nevadilo v tom, abych si tenisové drama neužil. Je to výborný film a dávám 90%.(16.3.2018)

 • Sofius
  *****

  Mám rád poctivě zpracované filmy, obzvláště pokud představují "historickou látku" realisticky. Bylo velmi zajímavé sledovat okolnosti a detaily "toho památného zápasu" a zároveň film je rovněž technicky na úrovni. Herecké výkony jsou dobré a Shia dává tušit možnost, že se jednou přetransformuje v charakterního herce.(7.4.2018)

 • aneken
  *****

  Sportovní filmy mám velice rád a tenhle se mezi nimi neztratí. Hezky zpracované oba charaktery tenisových legend, výborně odehrané a dobře natočené. Milé překvapení, ani jsem popravdě nečekal tolik;)(18.4.2018)

 • stihac10
  ****

  7/10(26.4.2018)

 • Actias
  *****

  Borg – McEnroe. Dva zcela odlišné charaktery, přesto během filmu cítíte podobnost, která není navenek zjevná. Když potom vidíte záběry, jak oba trénovali v mládí, je Vám jasné, že obsesivní Borg a neurotický McEnroe mají uvnitř úplně stejné jádro. Zajímavá sonda do psychiky vítězů na sportovním pozadí. Nefandíte nikomu a oběma. Výborný scénář i režie. Původní název filmu je Borg, ale Shia LaBeouf sekunduje Gudnasonovi stejně skvělým hereckým výkonem, tak i když bylo Borgovi věnováno o něco více prostoru (za to bych scénáristu nevinila), je postava McEnroa zcela rovnocenná. Není o čem přemýšlet – pět hvězd.(18.7.2018)

 • solisoli
  ****

  Slušne zrežírovaný zápas dvoch tenisových gigantov, ktorí boli tak odlišní a pritom tak blízky. Nechýbala autentickosť a slušná kamera. Strihy, ktoré vystihovali vtedajší dobový tenis, slušne zladené originál momenty zo zápasu s dabingom. Hlavne, že to malo spád, žiadny cirkus, ale skutočnú prirodzenosť a atmosféru, aká v skutočnosti vtedy v tenisovom svete vládla.(19.9.2018)

 • pds
  ***

  No čakal som viac emócií , viac vtiahnutia do boja. Zdalo sa mi to nudné, snáď len flashbacky zo života mladého Bogra a McEnroa boli zaujímavejšie. 55%(24.9.2018)

 • Tempter
  **

  Myslím, že v roce 1980 se stalo asi 1000 x více zajímavějších událostí, než kterou popisovala tato tragikomedie, navíc stylem posledního zápasu o samotný osud lidského pokolení. Prostě patetická nuda, jediné emoce přišly se závěrečnými titulky. Pozdě. Shia byl legrační :-D(24.9.2018)

 • KatInTheBox
  ****

  Na tento film som narazila uplnou nahodou a vo finale to bola celkom stastna nahoda. Prijemna oddychovka ktora vtiahne do deja a nijak neurazi. Vidim to tak, ze to bude film na ktory sa rada pozriem pri zehleni kludne i za 10 rokov:D Neustale som ale mala pocit, ze miesto na Gudnasona pozeram chvilami na Toma Hiddlestona - ta podoba bola v urcitych zaberoch sialena, dokonca pri pozerani traileru som si povodne myslela, ze Borga hra on a nakoniec nie. Shia sa velmi snazi, ale nemozem si pomoct - tento herec u mna i po rokoch zostal ako ten typek z transformerov.(2.10.2018)

 • potok.009
  *****

  Tenisové veledílo...(11.10.2018)

 • k.rakonos
  ****

  Jako rekreacniho tenistu/squashistu me film velmi lakal, nicmene slo spis o komornejsi snimek, sice lehce nadprumerny, ale vic strhujici byli Rivalove, a to presto, ze automobilovy sport prakticky vubec nesleduju..Borg/McEnroe nebyli nepratele na zivot a na smrt, jak nam cpala media, vzdyt sel jeden druhemu posleze za svedka na svatbu :-)(26.10.2018)

 • ZOMO
  ***

  Nie je to zlé, ale nepozerať moc neskoro vecer.(16.11.2018)

 • JerryPilsen
  *****

  Úžasný sportovní film.kterému se dá věřit.Tenis je nasnímán opravdu věrohodně a překvapivě i hlavní zápletka není nějak uměle hnaná do extrému.(25.11.2018)

 • mavin
  ***

  Tak, že se jedná o legendární tenisový zápas na světě, dosti nudně natočeno! Tak co by člověk taky očekával od holobrádka Januse Metze, který toho opravdu skoro vůbec nic nenatočil!!!(6.12.2018)

 • marcoss
  ****

  Trosku skoda Skandinavskej nie uplne najlepsiej tvorbe v tomto pripade. Film ma obrovsky potencial. Shia zahral tu rolu na tutovku vyborne. Film drzal napatie a celkom rychlo som sa vcitil do postav a fakt ma to bavilo sledovat. Cele je to ale venovane Borgovi, ktory ma praveze az tak nebavil, herec nudny, stale to iste, a pre mna ak nieco filmu fakt ze ubralo, tak to bol Borg. ZA to McEnroe by si zasluzil, ale vo filme bolo trosku viac aj o nom, kedze bol vykresleny ako agresor, nasilnik a nestabilna postava, ale realita je trosku hlbsia a skresluje jeho osobnost. Kazdopadne Shia sa s tym popasoval na vybornu, Vyprava to nepokazila a ta vznikol film ktory sa oplati vidiet .(6.1.2019)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace