• Švédsko

• Austrálie

Borg vs McEnroe

Drama / Životopisný / Sportovní

Švédsko / Dánsko / Finsko, 2017, 107 min

Když se v tuto dobu koukneš na program multikin je to to tam samej těžkotonážní blockbuster s obr budgetem na marketing, Star Wars (stále ještě ), Ferdinand, Jumanji, Největší showman no a někde tam v rohu se krčí jak chudej příbuznej tenhle filmeček. Jak známo filmový fanoušek se nehoní za nablýskaným pozlátkem, ale za dobrým filmem z tohoto důvodu jsem se rozhodl dát přednost chudýmu příbuznýmu před pozlátky a nelituju jedinou vteřinu mé volby. Film je spíše takový povrchnější náhled do duše dvou tenisových legend, spolehající se na vynikající herecké schopnosti obou představitelů a nutno říci, že jak Shia tak Sverrir jedou herecky na plný plyn. Trošku mně mrzelo, že film dává přednost Borgovi před Macem, protože John mně přijde svou povahou divácky atraktivnější, na druhou stranu z diváckého zážitku je mnohem složitější zahrát tichého Borga, ale tím nesrážím Shiův výkon, vůbec ne. Schválně si někdy dej video pohybu Johna McEnroa a porovnej, opravdu hodně poctivá práce. Tenis je sice silně emotivní hra, alespoň pro nás Fedcupový fanoušky (naše tenisový holky děkujem), ale neuměl jsem si představit, že se dá nastříhat filmově, tak aby vypadal sexy, ale to jsem byl vedle jak ta jedle, Horní záběry na hráče u základní lajny, to je tedy hodně stylový, to se bude líbit i Káje, Pétě, Lucince i Barunce. Tiebreak 4 setu strčí svým napětí do kapsy leckterou detektivku a mnoho nedialogových záběrů jsou krásnou ukázkou poctivé filmařiny. Film není o dlouhém střetu dvou rivalů, ale o dvou lidech milující tenis a vítězství a to je dost rozdíl, ale je mně jasný že se neubrání srovnání s Rivaly, který je ovšem z mého pohledu zcestný.(28.12.2017)

Pětka od srdce, protože ratio může namítat, že scénář Ronnie Sandahla se v prostřední pasáži trochu nepřehledně utápí v odbočkách. Srovnání s Rivaly je na místě. Borg/McEnroe jsou ale lepším dramatem, protože místo povrchního konfliktu dvou plakátových ikon pracují se subtilnějším typem napětí – jsou o dvou typech překonávání vnitřní tenze, o dvou typech přijetí sebe samého. Stroj vs. Floutek, přitom ale vnitřně dva podobné typy vulkánů, kteří volí různé cesty k cíli. Filmu dominují precizní herecké kreace.LaBoeuf musí hrát magora, aby konečně našel hereckou disciplínu a to, co předvádí lidská jehla Sverrir Gudnason je jednoduše fenomenální. Dokáže být strhující i ve chvíli, kdy stojí zády ke kameře. Film je především BORG, ale přesto si najde dost prostoru, aby v závěru zúročil i zvláštní sympatie k McEnroeovi. Poslední půl hodina jen umocní obrovskou zbraň v podobě dynamického střihu, skvělého výtvarného využití kurtu a osobní kamery Nielse Thastuma. Elegantní, strhující a inteligentně vrstevnaté drama, kterému nepodrazí nohy ani nižší rozpočet. Pleasure do posledního míčku. Game, set, Metz.(4.1.2018)

Až překvapivě nudný film o jednom z nejlepších tenisových zápasů všech dob. Ten severský chlad tomu asi příliš nesvědčí. Nečekaně mnohem nosnější je nedávná americká krátkometrážní parodie inspirovaná legendárním winbledonským finále z roku 1980 Sedm dní v pekle...(28.1.2018)

“KDYŽ PROTI TRIUMFU I PONÍŽENÍ JAK PROTI SVŮDCŮM SPOLČENÝM JSI KRYT“... /// Švédsko dalo světu Volvo, skupinu ABBA a Björna Borga… (no možná i něco jinýho, ale…). A Amerika?… prostě jen vyprodukovala dalšího šílence (vím vo čem píšu – byl to můj tenisovej vzor!). Nejdřív to vypadalo na dva životopisy, ale ten Johnův je hodně stručnej. (Nakonec – to severský tvůrčí obsazení mluví za všechno.) Kulisu tomu dělá Wimbledon 1980, kterýho tématem bylo čekání na rozbití stroje jménem Borg. Palečky mám držet Björnovi, což mi nevadí, protože mám tyhle kluky, co něco uměj rád. Navíc Shia je super a Gudnasson… to je jako by Borg hrál sám sebe. Srovnání s filmem Rivalové je na místě, ale… Ano, jedná se o nejlepší film s tenisovýho prostřed (když vono jich moc není). Jenže na rozdíl třeba od Pelého, si moc neužijeme dramatickýho sportu. Psychologie tu je, ale nezainteresovanýmu publiku to asi stačit nebude. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) U sportu nedávám najevo emoce. 2.) Miluju tenisty se záchvatem vzteku. 3.) Thx za titule „Num71“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(31.1.2018)

Pro fanoušky "bílého" sportu rozhodně povinnost, protože lepší film z tenisového prostředí uvidí jen těžko. Slavné wimbledonské finále z roku 1980, v němž se tehdy utkali dva největší rivalové, kteří nemohli být charakterově víc odlišnější. Snímek je sice hlavně o chladně působícím Borgovi, než o neřízené střele McEnroeovi, ale je fajn poznat, že i slavný "Ice Borg" měl své vlastní démony. Každopádně ono očekávané finále dvou emočně vyšťavených soupeřů je zde podáno opravdu jako skvělé drama a do sedačky musí přikovat i diváky, kteří znají tuto část tenisové historie.(13.1.2018)

Podobnost s Howardovým majstrštykem Rivalové o soupeření Laudy s Huntem čistě náhodná? Těžko říct. Tenisová novinka o legendárním mači ve wimbledonském finále má vyladěný vizuál a závěrečné válčení na kurtu donutí nejednoho (nejen) tenisového fanouška kousat si nehty nervozitou. Přesto filmu o maximální houževnatosti a touze po vítězství chybí právě ona sveřepost a ochota jít až na dřeň, kterou disponují oba borci na dvorci. A je to docela škoda, protože LaBeouf s Gudnasonem v hlavních rolích odvádí maximum a svým předobrazům jako by vypadli z oka nejen vizuálně. Finále ovšem aortální pumpu pookřeje, ne že ne. [TIFF17](8.9.2017)

Úsporné a přitom rychlé vyprávění o dvou vrcholových sportovcích, kteří jsou hned od nástupu na scénu pod neskutečným tlakem. Flashbacky nejsou jen nutným přeříkáním biografie, ale po dlouhé době jsem měl pocit, že se tvůrci snaží osvětlit nějaký konkrétní aspekt postavy. V druhém plánu se těmi výlety do dětských let zřetelněji projevuje podobnost mezi již dospělými soupeři. Nejprve potěší závratné tempo, jakým se film řítí, s přibližujícím se závěrečným aktem si však začnete uvědomovat, že Shia LaBeouf nemá prostor vymodelovat McEnroea výrazně daleko za hranici cholerického spratka, a Sverrir Gudnason tak předvádí mnohem vrstevnatější výkon. Největším zklamáním je však finále. Vlastně je fajn, že se tvůrci nedrželi typického mustru „prvních pár minut ukážeme v kuse a pak pojedem montáž“ a po rychlých střizích sáhli rovnou, ale celé je to ve výsledku příliš monotónní, bez sebemenšího vydechnutí a jakéhokoliv náznaku napětí.(3.12.2017)

Podstatně lepší než nereálně vyhlížející Wibledon s Bettanym. Škoda že si Shia svého času pustil hodně pusu na špacír, protože herec je to nesmírně talentovaný a jeho McEnroe je správně šťavnatý hajzlík. 70%(31.1.2018)

Na Borgovi jsou "překvapivě" nejlepší momenty ty se samotnou hrou na kurtu. Tenis mám hodně rád, obě finále Borga a McEnroea jsou na mě ale nepřekvapivě až příliš staré, takže jsem se předem snažil o filmu zjistit co nejméně. To se mi sice nakonec samozřejmě nepodařilo, ale i tak jsem se filmu docela dobře bavil, vyloženě si užíval těch několik velmi vyhrocených momentů a ačkoliv tempo občas povážlivě klesalo, není to tak dlouhé, aby to bylo ke konci na obtíž. A oba hlavní představitelé jsou v rolích naprosto perfektní, škoda, že je Shia poměrně upozaděn. PS : Kdo poznal Zuzanu Geislerovou?(31.1.2018)

Když by film byl ještě o 25 minut delší a rozpracovali by i McEnroea bylo by to dokonalé. Takhle je to "jen" vynikající.(16.2.2018)

Finálový zápas vo Wimbledone r. 1980 medzi týmito dvomi tenisovými velikánmi je mnohými považovaný za ten najlepší vôbec - zápas tenisových legiend a súboj titánov v jednom. Či je to pravda neviem posúdiť, no musím uznať, že ide o jeden z najlepších filmov, kde má hlavné slovo tenis. Dejová linka má síce svoje muchy a občas príbeh skĺzaval do situácií, ktoré ma až tak nebavili, pričom by som uvítal i viac emócií (hlavne v závere) a lepšie dramatické spracovanie, no na druhú stranu je snímok priam nabitý užitočnými informáciami o týchto postavách a ich legendárnom finále. Takže ten, kto pred filmom o Borgovi, McEnroeovi či tenise nič nevedel, po filme už bude podstatne múdrejší. Je to taká tenisová encyklopédia. Nadpriemer. 75/100(31.1.2018)

“Za 20 rokov si Ťa každý bude pamätať, iba ako hulákajúceho pošuka na kurte”. No a ja skutočne nemôžem nič iné, ako len súhlasiť. Ja som fakt nevedel, či McEnroe niečo niekedy v živote vyhral, no jeho správanie počas zápasov, bolo doslova legendárne. Ja milujem filmy so športovou tematikou! Snímok je schématicky veľmi podobný “Rivalom”, no bohužiaľ, napriek solídnej kvalite, po emocionálnej stránke, nedosiahol jeho úroveň. Každopádne, toto rozhodne stojí za pozornosť a ja dávam 👍 nahor.(27.1.2018)

O tenisu moc kvalitních filmů nevzniklo. "Wimbledon" byl filmová tragédie, "Souboj pohlaví" také příliš nezabodoval. Svitlo na lepší tenisové časy? Nedobrý dojem vyvolá samotný Borg, má mu být 24 let, vypadal, že mu táhne na padesát. Jeho představitel, divně působící Sverrir Gudnarson, je už čtyřicátník. O moc lépe na tom nebyl ani McEnroe, ten už tak přestárle nevypadal, ale co ty kadeře?! Předpokládám, že Shia LaBeouf si půjčil kulmu od Victorie Silvstedt, když už jsme v tom Švédsku, a naonduloval se do směšných rozměrů. Nešlo se nesmát. A navíc nikdo z nich nebyl svým slavným předobrazům vnějškově podobný, ale studie pohybů celkem věrná. Pokud od filmu očekáváte strhující průběh, vezměte si na projekci kalendář s tenistkami Bouchard, Kerberovou a spol., abyste se alespoň nějak zabavili, neb film kromě závěrečného duelu nenabízí nic záživně skvostného. Na dobrou hodinu jej ovládne taková filosoficko/popisná nuda, až to nebylo hezké. Vše je dost jednostranně cíleno na nudného, málomluvného Borga, zajímavější, prchlivý a výbušný McEnroe dostal jen minimum prostoru. Nepřipadalo mně, že by film byl až tak brutálně věrohodný. Závěrečný souboj je ovšem bombastický - je nebývale dramatický, dynamický, plný divokých střihů, napínavý, bez ohledu na to, že divák (znalý sportovní historie) ví, jak zápas skončil. Je to rozhodně ta nejlepší část z celého filmu, který sice nenasekal takové kvantum iritujících chyb, přesto spoléhat jen na závěrečný match, to není zrovna ideální výsledek. Za umrlou nudu a Sverrir Gudnarsona (neskutečně špatný ochotník) bych udělil odpad, závěrečný zápas to nebývale pozvedl. Shia LaBeouf hodně příjemně herecky překvapil, pokud si odmyslíme ten účes, ten měl hrát prim v příběhu. A filmů o tenise nevzniká kvantum. 6/10(30.12.2017)

I když jsem věděl jak turnaj dopadne, tak i přesto jsem byl napjatý jak letos u žádného jiného thrilleru. Mistrovsky zrežírovaný film s bezchybným střihem a hereckým obsazením. Shia LaBeouf se do téhle role hodil, protože vlastně hrál chováním téměř sám sebe. Sverrir Gudnason si svým výkonem, taky už pomalu otvírá dveře do Holywoodu. Možná je trošku škoda, že film spíše rozebíral dětství a mládí Borga a na McEnroa se trošku kašlalo, ale i tak bylo aspoň naznačeno proč v dospělosti byl bouřlivák, rebel a výbušné ho*ado. Vlastně žil jako rocková hvězda a zaslouží si respekt, že to i přesto dotáhl na světovou jedničku. Zpracování finalového zápasu silně připomínalo mistrovské dílo od Howarda Rivalové. Střihem, napětím a kvalitou režie. Klobouk dolů za zpracování vnitřním démonů a neuvěřitelného stresu u obou protagonistů. Hlavně stres před finalovým zápasem musel být pro normálního smrtelníka něco nepředstavitelného.(4.1.2018)

Strašně se ve mě pere to, jak mě souboj v cíli strhl s sebou s tím, jak to ze mě hned za pár minut všechno vyprchalo a teď vlastně nevím, co mi film dal, krom půl hodiny hodně solidně napjaté atmošky. Je to nejlepší LaBeoufova role a je to možná nejlepší zpracování, jaké z toho mohlo vylézt, ale i tak to mnou trošku proplulo. Prostřední pasáž to všechno trošku sráží dolů, ale možná je to jen tím, že tohle neutáhne celovečerní stopáž.(27.1.2018)

Nuda jak Brno.(13.1.2018)

Film provází téměř výhradně kladné ohlasy, takže jsem chtě nechtě očekával nějaké ty lepší a psychologičtější Rivaly. Ve výsledku jsem trochu zklamán, ač bych rozhodně neřekl, že Borg/McEnroe je špatný film. S ohledem na můj zážitek to je film ale pouze lehce nadprůměrný. Herecky vše v pořádku, ta zmiňovaná psychologie tam je a její zjištění, že zdánlivě rozdílní soupeři jsou ve svém niterném základu vlastně stejní (tedy přesný opak Rivalů), je asi tím nejzajímavějším na celém filmu. Bohužel mě příliš nechytla ta dramaturgická konstrukce a ani její vyvrcholení (tedy samotný zápas). Narozdíl od ostatních mi technické zpracování přišlo trochu jalové. Měl jsem pocit, že střih víc zachraňoval samotný dojem, že se opravdu jedná o světový tenis (střih sem, střih tam, ať si divák nestačí uvědomit, že hra není na takové úrovni, na jaké by měla být), než že by primárně podporoval dynamiku vyprávění. I tak jde ale o film, který nijak neurazí a určitě patří k tomu lepšímu, co o tenise vzniklo. 6/10(13.1.2018)

Jeden z nejlepších sportovních filmů co jsem viděl. Úžasný střih, kamera a i dobové kolorování. Herecké výkony naprosto pergektní a já snad toho Shiu začnu zase brát! Místy sice pár hluchých míst, ale v konečném sečtení je to výborný snímek.(30.1.2018)

You cannot be serious! ... výborne odvedená práca, Shia a Sverrir úžasní.(27.1.2018)

Bezesporu námět jako hrom. Dva tenisoví bohové, povahově totálně odlišní a jejich památné finále z Wimbledonu roku 1980, které překonalo až to další Rafaelova a Rogerovo o notkou řádku let později. Prostě reklama na špičkový tenis té nejvyšší kvality. Na jedné straně pečlivě uhlazený, solidně vystupující Borg, jehož největší devízou byla povětšinou trpělivá hra od základní čáry, na straně druhé, tehdy ještě nastupují princ, vzteklý a výbušný hráč John McEnroe, který si naopak zakládal na útočném stylu servis, síť, volej. Tihle dva, byli tou dobou snad nejlepší reklamou na tenis a plnili stránky, všech novin hodně dlouho před začátkem turnaje. Co se však týká samotného filmu, nemohu se ubránit pocitu mírného zklamání. I když jsem to tak trošku čekal. Výborných, sportovních filmů se moc nerodí a tenhle nebyl bohužel žádnou výjimkou. Vadilo mi tam víc věcí. Nejvíc asi obsazení McEnroea. Sia na to sice herecky má, ale tady nedostal moc prostoru a ať se na mě nikdo nezlobí, mohli mu dát aspoň rezavou paruku. Tahle jsem měl před očima pořád starého Johna a na toho filmového jsem si až do konce nezvykl. Sverrir je naopak naprosto věrnou a dokonalou Borgovou kopií a za jeho výběr zvedám všechny palce nahoru. Celkově je to tak nějak přesně mezi, finále celkem ok a hlavně za pár maličkostí ( třeba střídání jazyků, věrohodně vypadající Borgova tehdy budoucí a pak jen bývalá žena) to nakonec zvedám na čtyři. Pokud chcete vidět, jak vypadalo jejích finále i s kulervoucím tiebreakem, zkuste kanál Yuotube, určitě ho bez problémů najdete.(30.12.2017)

Tohle je něco pro ženský. Dva krásní chlapi proti sobě. Jen škoda, že u toho nehekali tak, jak je zvykem. Ocenila bych to více, než komentátorské kecy.(30.1.2018)

Strhující životopisný snímek, který svým originálním pojetím a atraktivním vyobrazením tenisových zápasů uchvátil i mne, člověka, jenž si celý život myslí, že tenis je absolutní nuda. Snímek Borg/McEnroe primárně těží z faktu, z něhož čerpal i Ron Howard ve filmu "Rush". Totiž z onoho divokého rivalství, které oba oponenty přivede až na pokraj vlastních sil, aby si později uvědomili své chyby a stali se nejlepšími přáteli. Rovněž musím ocenit i "severský" styl, do něhož je celý film zahalen, což ve výsledku působí mnohem uvěřitelnějším dojmem. Samozřejmě tento úspěch by nebyl takový bez skvělých hereckých výkonů Sverrira Gudnasona a Shiai LaBeoufa, jejichž výkon je v rámci mantinelů kurtu výborný a příjemně civilní zároveň. Borg/McEnroe je tedy výborným sportovním filmem, který se bez ostudy může zařadit k dalším filmům stejného či podobného žánru. Skvělá práce!(28.1.2018)

Rivali presedlali z áut na tenisový kurt. Borg/McEnroe má veľmi podobný, príťažlivý vizuál a pár paralel by sa našlo aj v samotnom príbehu. No rozhodne tým nechcem tento životopis posudzovať ako nejakú napodobeninu či klon filmu, ktorý bol v roku 2013 okato prehliadnutý oscarmi. Metzov debut má svoj svet dobre vystavaný. Je tu v podstate všetko: charizmatické postavy (len neviem posúdiť, aký podiel na tom mali skutočné osobnosti a aký herci...), spád, silné momenty, vyváženú dejovú líniu (dobre, zrejme sa režisérovi trošku viac zapáčil Borg) a hlavne vyvrcholenie, na ktoré sa film pripravuje v podstate celý čas; je naozaj vyvrcholením, žiadna nafúknutá bublina. Dostatočným dôkazom je snáď to, že som bola napätá aj keď som výsledok veľkého tenisového boja vedela. Nakoľko boli fakty komerčne prikrášlené, to netuším. Nech už je to akokoľvek, ja som to Metzovi uverila. ...o kvalitách LaBeoufa viem, ale Sverrir Gudnason - tak to je pre mňa veľký objav... dúfam, že ho nevidím naposledy!(23.1.2018)

Rivalové v krátkých trenclích, kteří nepočítají kola, ale tiebreaky. Celé je to zajímavě stavěné jako hra o vaše srdce, kdy se po každé scéně rozhodujete, komu vlastně fandíte a kdo si vítězství zaslouží víc. Ve střední části se to celé trochu zpomaluje flashbacky, které nenesou moc příběhové informace, a jen dokreslují, jací dickové byli hrdinové v dětství. Ale závěr opět nabere grády -- i když ve skutečnosti si režie musí vystačit asi se třemi typy akce (míč vrazí do sítě, přeletí síť dobře, přeletí síť špatně) a co se mění je jen tabule skóre -- a stejně okusujete nehty.(5.1.2018)

Asi nejlepší tenisový film. Metz se celkem logicky soustředí především na rozdílné charaktery obou velikánů, přičemž víc prostoru dostává Borg, což ale není ku neprospěchu věci, protože jeho životní cesta je jímavější. A tak tu máme na jedné straně introverta, kterého popularita dohání k úzkosti a extrovertní neřízenou střelu, která upouští emoce nad rámec mezí. Film nabízí i pohledy do zákulisí, kde vládnou sponzoři a samozřejmě dojde na tenisové zápasy, přičemž ten finálový diváka nutí nedýchat. Tiebrerak ve čtvrtém setu patří k nejlepším sportovním sekvencím v dějinách filmu. Herecky je vše ok, ačkoliv od Gudnasona bych čekal přeci jen výraznější záchvěvy mimických svalů. Něco tomu sice chybělo, ale spokojen jsem i tak. 80%(27.1.2018)

Kdo se těšil na obdobu Howardova Rush z tenisového prostředí (patřil jsem mezi ně), bude nebývale zklamán. Příběh se sice soustředí na zákulisní přípravy/rituály/relax obou ve všech směrech totálně rozdílných protagonistů, jenže bohužel prim zde hraje nudný Borg (hraný polomrtvým ghoulem) a záživný McEnroe (prezentovaný nechtěně vtipným Shiou) dostal jen minimum prostoru. Pro tenisem nepolíbeného diváka (nepatřím mezi ně) to nejspíš bude velká nuda. To už se ovšem nedá říci o závěrečném zápase, který, ač postrádá klasický tv-angle, je natočen na výbornou - rozuměj napínavě, svižně a je schopný zaujmout každého diváka. Je tedy evidentní, že se všichni spoléhali na dramatičnost tohoto památného zápasu, nicméně omáčka okolo se moc nepovedla.(8.2.2018)

Tenis není sport, který bych vyloženě vyhledával, ale pokud se na něj mohu pasivně podívat, proč ne. Přece jen, doba Borga a McEnroa je trochu mimo mě, jsem ještě ani nebyl na světě, ale takhle podaný film o dvou osobnostech tenisu se mi hodně zamlouval a do poslední minuty jsem sledoval s napětím, jak to vlastně dopadne. Herecky výborné, ale i režijně.(26.1.2018)

Celovečerní prvotina Januse Metze, který skóroval v minulosti hlavně válečným dokumentem Armadillo a teď přibližuje osobnosti dvou tenisových legend, kteří patří mezi nejlepší tenisty historie. Vše se točí kolem finále Wimbledonu v roce 1980, které je nazýváno jako nejlepší wimbledonské finále všech dob a rozhodovalo o tom, zda bude mít Borg pátý titul v řadě nebo se McEnroe poprvé dostane k grandslamovému titulu. Naprosto odlišné osobnosti i styly tenisu. Oba herci své úlohy zvládli na výbornou. Shia LaBeouf je podle mého trošku pozapomenutý herec, který vyklidil pole po svém rychlém nástupu. Technicky přesná práce. Místy možná trošku nudná, ale pro sportovní fanoušky rozhodně povinnost a pro ty ostatní rozhodně kvalitní film ze sportovního prostředí.(30.1.2018)

Psychicky labilni tenisti.(3.11.2017)

Povahově je mi bližší Borg, ale jako divák bych šel raději na zápas nepředvídatelného McEnroa. Překvapilo mě, že obě legendy byly divákovi prezentovány sympaticky, tady bych očekával náklonost k Borgovi. Před tím, jak se povedlo trefit Borgovu podobu hluboce smekám, na Shiu jsem si přeci jen chvíli zvykal. Psychologie v zákulisí posouvala film na hodně soustředěné drama, které by se mohlo líbit i tenisem nepolíbenému diváku. Sám hraji tenis půl života, takže jsem si film uměl vychutnat.(27.1.2018)

(7/2018) / Poctivo poskladané a luxusne natočené športové bio. Švédsky herec úplna kópia Borga. Aj ostatné detaily filmu sú nebezpečne blízke realite takže zážitok. Rush bol ale filmovejší trochu. (8/10)(9.2.2018)

Nevím, jestli jsem měl jiná očekávání, nicméně filmu značně chybí to nejpodstatnější - konflikt. Takto se Borg/McEnroe smrskává na portrét dvou naprosto odlišných osobností, které si to na konci rozdají ve finálním mači. A to je vše, bez jakékoliv vyhrocenosti. Ústřední herecké duo je výborné, ani to ale nestačí k tomu, aby si člověk pár minut po zhlédnutí z filmu něco výraznějšího pamatoval. Howard s Rivaly zabodoval násobně více.(20.12.2017)

Poctivý snímek o dvou legendárních tenistech. Vypíchnul bych několik věcí, které se mi líbily. Za prvé skvěle vybraní herci do hlavních rolí, zejména Björna Borga trefili exkluzivně, ale i McEnroe vypadá výborně, s pečlivým důrazem na výbuchy vzteku. Za druhé si film na nic nehraje, a to mu jedině prospívá. Za třetí jsem rád, že sportovní scény dopadly věrohodně, protože film o sportu nejvíc zničíte tím, že scény při hře vypadají uměle. Jedinou výtku bych viděl v rozložení času mezi oba "hrdiny", protože bych klidně přidal deset minut k celkové stopáži, pokud by se tím rozšířil čas pro McEnroea, jehož životu se film věnuje výrazně méně.(29.12.2017)

Na 100 points lepšie než pičoidná Billie Jean v Battle of the Sexes.(21.1.2018)

Strhujúci príbeh dvoch športovcov, kde ich vlstný príbeh je tu vlastne primárnym konfliktom a dejom než samotný šport. Herci super a hlavne parádny strih s konfrontáciou finálneho zápasu.(25.1.2018)

• sator

Lezli mi na nervy oba a teď ještě otravovali furt s tím tenisem :-)(29.1.2018)

Velké, impozantní a zároveň těžké. Jen je to jak u Rivalů. Když to vypráví pouze jedna strana, tak si říkáte: jestli ta druhá strana to viděla stejně. Proto je to jen na motiv a ne podle skutečné události.(29.12.2017)

švédský distribuční název Borg tenhle kousek vystihuje přeci jen lépe,protože film je primárně o Borgovi,což je nakonec celkem škoda.Ne snad že by nebyl zajímavou figurou,ale tou je i McEnroe a určitě by si tady zasloužil víc prostoru.Je těžké říct,který z pánů herců měl svojí roli těžší,ale oba odvádí maximum a divák tak díky tomu nemá jasného favorita (samozřejmě pokud už v minulosti nebyl fanouškem jednoho z nich).Osobně jsem věděl,že McEnroe byl nervák a Borg byl "zvláštní",ale tady bylo hodně zajímavé vidět,že ne všechno bylo černobílé a oba hráči si byli víc podobní než by člověk čekal.Po technické stránce je pak všechno jak má být.Osmdesátkový look je okouzlující a finální zápas je natočen opravdu velmi dobře a napětím rzhodně nešetří i přesto,že se ví jak zápas dopadl.Je i celkem pochopitelné,že se nabízí srovnání s Howardovými Rivaly,ale to není tak úplně na místě...80%(28.1.2018)

Srovnávání s Rivalama chápu, ale zatímco Howardova svižná režie z toho udělala hodně friendly filmek, tohle severské chladné drama zas tak přístupné není. Každopádně oba herci v hlavních rolích parádní.(3.2.2018)

Čekal jsem našláplou akci v čele se Shiovým McEnroem a dostal jsem ufňukanýho Borga zahranýho nijak výrazným hercem. Zřejmě si to myslím jen já, ale podle mě tvůrci vsadili na špatnou postavu této události. Dalo se z toho vytěžit mnohem víc.(27.1.2018)

Chybí více sportovních filmů. V podstatě nejchudší žánr dostává poslední dobou méně a méně příležitosti. Je tedy příjemné, že se na plátna film dostává tenisový film a navíc tenisový film o skutečné události. A i když ten film není dokonalý dá se označit za dobrý. Příběh sleduje dva tenisové opaky:chladného profesionála Björna Borga a nezkrotného bouřliváka John McEnroa kteří se kdysi jednoho léta roku 1980 utkali o ten slavný titul nejlepšího tenisty. Naštěstí se k těmto dvou tenistům dokázali sehnat herci kteří jsou skutečným postavám nejen podobní ale navíc i dokážou hrát. Borga hraje také švéd Sverrir Gudnason kterého jsem ve filmu viděl poprvé a musím říct, že má talent. Dokáže správně chvilky kdy je Borg na dně. McEnroa hraje Shia LaBeouf který pořád vypadá, že s těmi drogami nepřestal ale také se do role dokáže ponořit. Dokonce mi přijde, že herecky vyspěl a časy kdy vesele skotačil s roboty v Transformerech nebo s opicemi v Indianu Jonesovi jsou definitivně pryč. A nemůžu skončit hereckou stránku bez Stellana Skarsgårda který hraje Borgova mentora. Skarsgård roli hraje perfektně, dokáže zahrát skvěle scény kdy má být ten rozumný i když se rozzuří a jediná vada na kráse je tedy maska kdy se ho filmaři snaží udělat staršího (A moc jim to nejde). Hlavní problém toho filmu ale podle mně je ten, že trvá 107 minut a v podstatě by se nedalo říct, že se vleče ale, že se trvá než se rozproudí akce. Tenisové zápasy jsou během půl minuty odbyty a místo toho se řeší vzpomínky minulosti, láska a spousta dalších věcí těchto dvou které většinou prostě nezaujmou tolik. Jakmile ale začne ta závěrečná osudová hra jakoby někdo zapnul páku na plnou rychlost. Jede to svižně, je tam spousta úžasných vizuálních nápadů (zpomalovačky s míčem jsou nádherné) a nenudí to ani chvilku. Závěrečná hra je prostě nejlepší část filmu která několikrát překvapí a způsobí napětí až do konce. A pak je tu ještě jeden takový problém: Ten film skončí aby následně následovaly vysvětlovací titulky.... které by ve filmové podobě vystačily na další hodinu materiálu. Ta osudová hra totiž nakonec nebyla jenom jedna ale dokonce dvě. A té druhé se vůbec nedočkáme. Což je škoda jelikož by mohla fungovat ještě lépe a ten film by nebyl jenom nadprůměrná tenisová pocta ale skutečně svižný sportovní film.(14.2.2018)

Jedna z nejlepších expozic ve filmu. Ever. Po deseti minutách známe perfektně jak fyziologickou tak i psychologickou rovinu obou postav a pomocí flashbacků se po zbytek filmu dozvídáme vše i o sociologické rovině. Zpátky k prvním deseti minutám. Každý pohyb, každý výraz i to kde zrovna postava na scéně stojí něco vypovídá o jejím charakteru. Stačily dvě kratičké scény, jedna s Borgem a jedna s McEnroem a věděl jsem o nich vše. Jestli jsou stateční, výbušní, proč chtějí vyhrát nebo čeho se bojí. Samozřejmě po zbytek filmu se dozvídáme další vlastnosti, ale to co potřebujeme vědět pro poznání postav, víme. Zní to jako vlastnost, kterou by měl mít každý film a taky ano. Dobrá expozice je základ, bohužel je tento film výjimkou a pouze párkrát za rok se v kinech objeví film s opravdu vydařenou expozicí. Film jako takový funguje určitě lépe pokud neznáte historická fakta a nevíte kdo vyhrál. Dovedu si představit, že by někdo kdo zápas zná označil film za nudný. Ovšem nemusí tomu tak být. Ztratíte sice část napětí, kterého je ve filmu opravdu hodně, ale stále budete moct sledovat velice komplexní náhled do hlavy obou sportovců. Oba dva herci hrají opravdu skvěle a také vypadají velice podobně jako postavy, které ztvárnili. Všechny ostatní složky filmu jako kamera, hudba nebo režie fungují perfektně. Sice je i zde pár klišé scén jako například: postava z ničeho nic řekne "Pamatuješ na naše první rande?" ale to bych snímku s lehkostí odpustil. Určitě jeden z nejlepších nových filmů, které můžete vidět, dokonce srovnatelný s Rivaly Rona Howarda.(20.2.2018)

Promrdat ve finale Wimbledonu sedm mecbolu a stejne ho nakonec vyhrat? Kloboucek dolu, pane Borg! Skoda, ze jsem tenhle zapas nemohl sledovat live. Pro fanouska tenisu naprosta povinnost, perfektni filmove zpracovani!(3.2.2018)

8/10 Souboj dvou velkých sportovců, jejichž jedinou touhou je být nejlepší. Ne ve Švédsku, ne v USA, ale na celém světě. Z plátna doslova stříkají emoce. Dobrá práce!(31.1.2018)

• kuckaAFC

Čekal jsem o hodně víc a nyní jsem z tenisových Rivalů zklamán, protože tohle mi nesedlo. První část filmu pomalé tempo umocněné "nudným" Borgem, kterému se tvůrci v dlouhých scénách věnují bohužel více, než pro mě potenciálně povahově zajímavějšímu McEnroeovi. Navíc hlavní hrdinové spolu až na posledních pár minut vůbec nekomunikují, i když na sebe civí v šatně. Ve druhé polovině film zlehka graduje a naštěstí přibude tenisových scén, jak se děj blíží k velkému finále. Rozpačitý pocit mám i z různých nedotažených myšlenek - například zda nakonec ovládli apatického Borga sponzoři, anebo jeho žena? Z tohoto tématu se mělo vytěžit víc, 40 %.(28.12.2017)

Pokud vás odrazuje, že je to film o tenise, sportu, který vás až tak moc nebere, tak je na místě poznamenat, že budete ve velké výhodě, že nevíte jak zmiňovaný zápas dopadl. A navíc je vaše obava zbytečná, protože to není film až tak moc o tenise, ale spíš o tenistech. Sledujeme nejen samotný zápas, ale také co předcházelo tomu, aby právě takovou bitvu sehrál Borg s McEnroem. Ale jen o tom, Borg/McEnroe, zdaleka není. Náměty k různým úvahám, se to ve filmu jen hemží. Obrovský tlak na šampiona, porucha osobnosti a zadržované emoce, jaké to je být blízký někoho takového, co vlastně žene tyto šampiony dál... . Vše podané velmi věrohodně a lidsky. Tvůrci by mohli nadržovat Borgovi stejně tak, jako diváci, ale vydali se korektní cestou a ve výsledku jste mohli fandit dravému rebelovi, ale stejně tak preciznímu králi kurtů. Podobných megasoubojů, kde se střetli úřadující šampioni se svými budoucími nástupci, zase tak moc není. Dodnes si pamatuju zápas ve čtvrtém kole Wimbledonu, kde Roger Federer porazil Peta Samprase v pěti setech a vlastně ho tak popohnal do tenisovém důchodu. Bylo skvělé ten boj sledovat a to šlo jen o tenis. V Borg/McEnroe dostanete navíc příbeh. A to tak dobrý příběh, že nemám potřebu pátrat, jak moc se film opírá o skutečnost. Velkou měrou se na těch psychopogických orgiích podíleli také velmi dobře zvolení a výborně hrající herci. V kombinaci s parádní režií, je to jeden z nejlepších severských filmů, které jsem viděl. A to i přes ten občas hollywoodský smrádek. Málokdy se mi stane, že v polovině filmu vím, že dám nejvyšší hodnocení. A to nemluvě o tom, že sportovní filmy moc nevyhledávám. Srovnání s Rivaly není úplně mimo mísu, ale Borg/McEnroe je mnohem víc psychologický a intimní.(28.1.2018)

Nejsem tenisový fanda a v historii tohoto sportu se příliš nevyznám.Věděl jsem,kdo je Borg,kdo je McEnroe,věděl jsem o nich pár věcí,ale ani náhodou jsem netušil,kdo vlastně bude vítězem zápasu,který sledujeme.A jsem tomu rád.Byl to úžasný filmový zážitek a jak už tu napsal Enšpígl,tenhle snímek je sice takový chudý příbuzný vedle všech velkých blockbusterů,ale o to dojemnější,lidštější a opravdovější je.Díky za to,že je v Plzni Měšťanská beseda,jinak bych to ani v kině neviděl.(12.1.2018)

Sverrir absolútne dokonalý Borg. Prečo tam za McEnroa dali Shiu je mi nepochopiteľné. Rivalita je v športe všade aj keď sa to dnes nenosí. Vždy ide o slávu a peniaze. Vytrieskať z toho čo najviac je snom všetkých tých prísavníkov okolo. Tí chalani sa inak celkom rešpektujú. Mrzí ma len to zbytočné naťahovanie od polovice. Veď kto má rád tenis a jeho históriu si môže ten zápas pozrieť na Youtube. Inak spokojnosť. Som zvedavý na pokračovanie Roger versus Rafa..(3.2.2018)

• Marze

Příběh zaujme především tenisty, protože srovnatelní Rivalové byli mnohem vzrušivější. Zde jsou přitom oba hrdinové také pohlední a výrazní. Na vině je mizerně napsaný scénář. O zákulisí světa tenisu se toho moc nedozvíme, protože se děj soustředí na obě postavy a jejich tenisovou duši. Poznáme i jejich rodiče , dětství, lásky. Vše směřuje k vrcholu filmu - slavnému turnaji.(27.1.2018)

Toto nie je športová dráma o jednom finálovom zápase, ale psychologická sonda do vnútra osobnosti jeho dvoch aktérov, ktorá skúma predovšetkým to, ako celé to vlastne vnímajú ešte pred prvým podaním. A najmä Borg, ktorý sám so sebou odohrával ešte väčší zápas a okolo ktorého sa to točí väčšinu času. Fifteen po fifteene budovaný tlak a napätie, ktoré vybuchnú v naozaj ukážkovo zostrihanom a podanom závere. Dynamický aj tichý, štýlový aj uzemnený snímok, pri ktorom celkom nechápem to porovnávanie s Rivalmi, pretože počas celého priebehu filmu sa Bjorn s Johnom videli minútu v šatni, tri hodiny na kurte a dve minúty na letisku a pravá "nevraživosť" či ovplyvňovanie jeden druhého chýbalo.(27.1.2018)

Slabší 4 *. Celkem slušně natočený film, který následuje styl Rivalů. Začátek je poněkud pomalejší, ale jeho devizou jsou mnohé retrospektivní pasáže. Zato druhá polovina je prakticky jen o finálním zápasu mezi Borgem a McEnroem. Film je to tedy poněkud zvláštní, ale to rozhodně nemyslím negativně. Směřuji hlavně k jeho feelingu - je zde snaha předat epický příběh poněkud komorním způsobem. A... funguje to! Rozhodně celkovému vyznění napomáhá hudba, kamera a snaha o autenticitu (podobnost reálných aktérů s herci je až dechberoucí). Líbila se mi i ústřední myšlenka díla, takřka wildeovská, tedy to, že silná přátelství vznikají ze vzájemné rivality. Což možná neplatí pro Francouze a Angličany, ale rozhodně pro Borga a McEnroea.(3.2.2018)

Další filmový souboj dvou Rivalů. Rivalové jsou Top, ale tohle se řadí za ně s mírným odstupem. Herecky dokonalé až na dřeň. Ale chybí tomu příběhova struktura, která v případě Rivalů byla dokonalá...(1.1.2018)

Zásah do srdca. Nielen tenisového. Áno, tenis mám veľmi rád, každý Grandslam sledujem už veľa veľa rokov a keď sa vrátim do detstva, spomínam ako som už vtedy sledoval zápolenia Lendla, Beckera a Edberga. Následovne Samprasa a Agassiho. Éra Borga a McEnroea mi už ušla, no časom som o ich športovej rivalite a výnimočnosti neraz čítal, alebo videl kde tu dáky dokument. Ale mám pocit, že až tento film mi (nám) ukázal, čo borci prežívali mimo dvorcov (najmä Borg, keďže 3/4 filmu je venovaných jemu). A musím povedať, že Janus Metz natočil film naozaj s citom a so značnou odvahou, pretože okrem finálneho zápasu je tento film všetko, len nie hollywoodskym trhákom. Neskutočný výkon Sverrira Gudnasona a tiež výnimočná premena Shia LaBeoufa dopomohla tomu, že som filmu a jeho postavám úplne prepadol a pri wimbledonskom finále nedýchal. Celý film a aj jeho obsah je o srdci a nie o rozume. Tlieskam a mám chuť ihneď si dať repete! [#4/2018](20.1.2018)

Gudnason a ostatní tři herci v hlavních rolích jsou skvělí. Přesto dávám jen průměrné hodnocení. Célé ty skoro dvě hodiny se točí pouze okolo dvou myšlenek, osamělost slavných a práce s emocemi při tenisovém zápase. A to mi přišlo málo.(30.1.2018)

Po dlouhé době, je tu opět pořádná filmová radost.(20.2.2018)

Moho to být další skvělý sportovní drama, kterých znám nespočet a mam tenhle subžánr moc rád. Jenže při sledování Borg/Mcenroe jsem čekal na rozjezd tak dlouho, že se najednou odehrával TEN zápas a já si uvědomil, že nic lepšího už nepřijde. Metz to prostě a jednoduše nezvládl. Režisérsky se mu film rozpadl pod rukama už se mu to nepodařilo slepit. A přitom měl před kamerou kvalitu. Gudnason je velmi přesvědčivý a Shia září jak supernova. Jako vždy předvedl precizní a přesný výkon a i když je tady vlastně tak trochu za padoucha, krade si každičkou scénu pro sebe. To je ale jedna z mála plusových bodů, který si tenhle film přepisuje.(1.2.2018)

Minimalistická dokonalosť.(18.12.2017)

Shia LaBeouf opět dokazuje jak skvěle zvládá um herce. Pro je tenis jen ,,tenis,, Ale takto zpracovaný příběh a herecké podání... Skvělá záležitost, motivace. Energie!(24.12.2017)

Hodně povedené sportovní drama. Uplně mě to vrátilo do dětství.(11.2.2018)

Pokud vám srdce bije o sto šest, i když dobře víte, jak to celé dopadne, něco se zatraceně povedlo. Režijně čistá práce, která maximálně čerpá ze dvou castingových tref do černýho. Oba borci mají svoje předobrazy v malíku ve všech jejich polohách (i na kurtech, za což má film velký plus). LaBeouf by měl konečně dostat nějaký to uznání. Nedovedu si představit, jaká ikonická role by ho vytrhla ze současnýho uvědomělýho přehlížení aneb když jedinečnej talent a neomezená oddanost řemeslu nestačí.(18.1.2018)

Na Borg/McEnroe som sa tešil dlho. Nechcem povedať, že som ostal nejako sklamaný alebo niečo podobné, lebo išlo o prekrásne prerozprávanie jedného z najlepších a najstrhujúcejších tenisových príbehov, aké boli kedy životom zrežirované a aj nasnímaný bol tento film perfektne, hercov ani nespomínam, no miestami to chcelo asi viac energie. Občas sa mi zdalo, že vidíme brilantne natočený dokument - film, ale bez patričnej svižnosti, možno by som povedal až elánu. No ani tieto moje mierne výhrady nemenia nič na tom, že sme boli svedkami skvelého filmu o už legendárnom nie len zápase, ale aj kontexte okolo neho. 80 %.(29.1.2018)

• krystof34

Solidní Šája jinak nic moc. Roztahaný zbytečně, Rivalové výrazně lepší.(29.1.2018)

Musím povedať, výber hercov briliantný. Vlasy tomu Borgovi akosi maskéri počas finále neriešili a vôbec im nevadilo, že vidno, že to nie sú jeho. (lol) Film super, ako relatívne novému tenisovému fanúšikovi to vo mne vyvolalo napätie ako, keď pozerám zápas naživo, pretože som nevedela ako sa to skončí. 4*(8.2.2018)

Příběh je to určitě hezký, sportovní období jakbysmet. Slavnou dobu mezi těmito dvěma tenisovými velikány jsem nezažil, ale znám z vyprávění. Co mi ale trochu vadilo, tak jak tvůrci tlačili na pilu, snažili se ždímat emoce a až moc emotivně příběh popisovali. Na jeden z nejlepších tenisových zápasů se tak tolik nedbalo, což je škoda. Jinak slušné herecké výkony, reálné prostředí i kamera. Lepší tři hvězdy - 70%.(13.2.2018)

Z dětství si pamatuju pouze konec kariéry Johna McEnroea a v těch časech na konci osmdesátých let byl již za zenitem; nebyl to můj hero. Björn Borg pak byl již jen přelud, který možná ani neexistoval, a jeho pět wimbledonských titulů v řadě se jevilo v časech trápení Ivana Lendla jako příběh nenucené pohádky. A tenis jsem pak sledoval dál, i když s přibývajícími léty spíše méně, a tenhle film mi přišel opravdu parádní – dost hluboká, přesná a emočně nabitá sonda do jednoho velmi pohnutého ročníku Wimbledonu a vrcholového tenisu vůbec. Fakt dobrý biják. A točený i v Praze. A navíc – loni při Laver Cupu, kdo byli nehrající kapitáni Evropy a Ameriky? Kruhy mají tendenci se uzavírat... [90%; 2017-12-30 Kino BioOKO](31.12.2017)

Skvělé. Osobně mě kromě té úžasné retro podívané (byl - a stále jsem - velký Borgův fanda a dotyčný mač jsem viděl live) potěšilo, že si zahrály kurty na Hanspaulce, kde jsem zrovna v té době hrál. Nostalgie jak prase.(4.1.2018)

Je to tenis, není to takový adrenalin jako jezdci formule 1 v Rivalech. Ani se na kurtech a v jejich pozadí neodehrávají taková dramata jako v tom zmiňovaném filmu, který je náplní srovnatelný s tímto. Snad proto mi vadilo poněkud pomalejší tempo bez jakýchkoli zvratů či narušení. Až poslední půlhodina je napínavá samotným soubojem obou soupeřů. Ale to je na téměř dvouhodinový film hodně málo. Jako připomenutí dramatického soupeření ano, jako film, na kterých bych se měl podívat znovu, rozhodně ne.(26.1.2018)

Velmi podobne rivalom a podobne chytilo za srdce...(17.12.2017)

Dobře zfilmované...i když tomu něco chybělo-trochu větší napětí a i kdybych o tenise nic nevěděl, tak mi dojde, že si scénárista hodně vypomohl fantazií. Nakonec sám McEnroe film odsoudil s tím, že nemá s realitou nic společného a Borg prohlásil to samé.(20.1.2018)

Mám rád tenhle druh filmů. Postupem let zájem o ně upadá, ale ne kvalita jejich hodnocení. Stupidní filmy typu Transformers, nebo celé řady fantasy, komerčně válcují tenhle druh produkce. Borg je zde doslova přes kopírák, McEnroe už tolik ne, ale i tak je zahranej dobře. Nelze přehlédnout Štvanici a další pražské lokality. Borg je mi jako hráč bližší, podle mě to byl největší talent v historii tenisu. Je stále jediným hráčem historie, který dominoval jak na trávě tak i na antuce. Jedenáct grandslamů vyhrál během svých 24 let. Pak neunesl slávu a začal i pít. Z filmu ale vyplývá, že byl velký trémista a ta tréma byla větší než touha hrát dál. V 26 to raději zabalil. Jeho comeback po pětatřicítce už byl propadák. Scénář, kolorace filtry) i výprava mi přišly vynikající.(31.1.2018)

Je škoda, že sa film viac zameriava na Borga a McEnroe zostáva v pozadí ako záporná postava, pritom mne osobne bol v tomto filme viac sympatický druhý spomínaný. Koniec váhy pozornosti trochu narovnal a ukázal aspoň zrod ich priateľstva. Film však neservíruje taký vyvážený mix drámy a rivality ako film RUSH. 7/10.(31.1.2018)

Film ktory sa vydaril nad mieru a niekolko nasobne prekonal moje očakavania.Vyborny a velmi presvedčivy je v uloke Borga herec Sverrir Gudnarson.v ničom nezaostava ani Shia LaBeouf.Metzova režia je vyborna a dobre su aj časte flashbacky do Borgovho detstva.Velmi dobre je natočeny aj slavny finalovy zapas na Wimbledone.Je to seversky odtažite,filmu nechyba napetie a aj hudba sa vydarila.Je otazne či si film tak užiju aj ludia ktory tenis nemaju radi .Každopadne jeden z tych lepšich športovych filmov 8/10.(2.2.2018)

Super retro atmosféra a zajímavý pohled na oba tenisty. Vyvážené z obou stran. Oba herci velmi dobře zvládli své role(3.2.2018)

Kdyby byl film trochu víc zábavnější dal bych plný kotel. Finálový zápas je vykreslený opravdu jak přes kopírák a Gudnason je snad Borgův syn nebo co. Taková podoba se hned tak nevidí...(12.2.2018)

Borg s McEnroem formálně připomenou nedávný film o Niki Laudovi Rivalové s tím rozdílem, že Janusu Metzovi a spol. se některým problémům Howardova počinu podařilo vyhnout. Hodně zdařilý je vizuál - estetika přelomu 70. a 80. let dnes celkem frčí a Borg/McEnroe toho v nemalé míře využívá. Mizanscéna vyvolává dojem skutečného světa, nepůsobí jen jako kulisa. I když se snímek neubránil určité videoklipové efektnosti, docela se mu to povedlo vybalancovat určitou uměřeností a střídmostí. Leckteré výjevy jsou jen naznačeny a tím věrněji zobrazují krátký ale intenzivní zážitek či vzpomínku. Podobnou kvalitu má i filmové ztvárnění tenisových duelů. I přes uvedené přednosti je potřeba přiznat, že Borg/McEnroe nedisponuje příliš silným scénářem. Aspoň však většina dialogů nezní tak idiotsky jako v Rivalech a oba protagonisté se snaží i trochu hláškovat. 75%(19.2.2018)

Nebylo to špatné, ale tak trochu to postrádalo více napětí (nebo větší gradaci). Ze sportovního prostředí jsem viděl už lepší.(4.1.2018)

Dobrý až znamenitý film to je, ale trochu mi vadilo, že to v krátké době poněkud napodobuje film o Laudovi s Huntem. Možná kdyby ten film měl jednoznačně hlavního hrdinu jen Borga, bylo by to lepší. Nejvíc mne zaujaly scény z Borgova dětství a mládí ve Švédsku (zásluhu na tom má určitě i znamenitý Skarsgard v roli Bergelina) a z Monaca, obdiv si samozřejmě zaslouží, jak byl natočen tenis ve Wimbledonu, z Borga ale v jistých momentech dělaly až jakoby omámeného člověka, takový myslím docela nebyl. A úplnou mašinou také myslím nebyl, tou byl víc až Lendl. Jít do kina už jen pro to připomenutí Borgovy tenisové éry, atmosféry přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy mužské finále Wimbledonu byl jediný velký tenis ze světa, který naše televize vysílala v přímém přenosu, však stojí zato. a podle závěrečných titulků, kde je plno českých jmen, usuzuji, že část filmu se musela točit u nás - to mne překvapilo, vzhledem k prostředí Wimbledonu.(10.1.2018)

Naprosto dokonaly, troufam si rict, ze i lepsi nez Rivalove(28.1.2018)

Tenisová srdcovka :-). Jen proč z Borga udělali mimo kurtu takového "mimoně" ?(29.1.2018)

Když měli finále, tak jsem se v tom roce teprve narodil. Jinak je jako hráče samozřejmě znám. Je zajímavé se po tolika letech dozvědět co si v té době slávy museli prožívat.(2.2.2018)

Rivalové ve Formuli F1 a teď ta samá citová palba v tenise! Hudba,výkony Gudnasona a Shia LaBeoufa, výborný střih! Výborně vystavěné drama podle legendárního souboje dvou tenisových legend!(11.2.2018)

• will_hunting

Tenisové kurty, kam přichází Bjorn Borg v cca 6 minutě filmu označené jako "Tennis Club Monaco", jsou ve skutečnosti kurty na pražské Hanspaulce.(13.2.2018)