• Švédsko

• Kanada

• Austrálie

Drama / Životopisný / Sportovní

Švédsko / Dánsko / Finsko, 2017, 107 min

O tenisu moc kvalitních filmů nevzniklo. "Wimbledon" byl filmová tragédie, "Souboj pohlaví" také příliš nezabodoval. Svitlo na lepší tenisové časy? Nedobrý dojem vyvolá samotný Borg, má mu být 24 let, vypadal, že mu táhne na padesát. Jeho představitel, divně působící Sverrir Gudnarson, je už čtyřicátník. O moc lépe na tom nebyl ani McEnroe, ten už tak přestárle nevypadal, ale co ty kadeře?! Předpokládám, že Shia LaBeouf si půjčil kulmu od Victorie Silvstedt, když už jsme v tom Švédsku, a naonduloval se do směšných rozměrů. Nešlo se nesmát. A navíc nikdo z nich nebyl svým slavným předobrazům vnějškově podobný, ale studie pohybů celkem věrná. Pokud od filmu očekáváte strhující průběh, vezměte si na projekci kalendář s tenistkami Bouchard, Kerberovou a spol., abyste se alespoň nějak zabavili, neb film kromě závěrečného duelu nenabízí nic záživně skvostného. Na dobrou hodinu jej ovládne taková filosoficko/popisná nuda, až to nebylo hezké. Vše je dost jednostranně cíleno na nudného, málomluvného Borga, zajímavější, prchlivý a výbušný McEnroe dostal jen minimum prostoru. Nepřipadalo mně, že by film byl až tak brutálně věrohodný. Závěrečný souboj je ovšem bombastický - je nebývale dramatický, dynamický, plný divokých střihů, napínavý, bez ohledu na to, že divák (znalý sportovní historie) ví, jak zápas skončil. Je to rozhodně ta nejlepší část z celého filmu, který sice nenasekal takové kvantum iritujících chyb, přesto spoléhat jen na závěrečný match, to není zrovna ideální výsledek. Za umrlou nudu a Sverrir Gudnarsona (neskutečně špatný ochotník) bych udělil odpad, závěrečný zápas to nebývale pozvedl. Shia LaBeouf hodně příjemně herecky překvapil, pokud si odmyslíme ten účes, ten měl hrát prim v příběhu. A filmů o tenise nevzniká kvantum. 6/10(30.12.2017)

Strašně se ve mě pere to, jak mě souboj v cíli strhl s sebou s tím, jak to ze mě hned za pár minut všechno vyprchalo a teď vlastně nevím, co mi film dal, krom půl hodiny hodně solidně napjaté atmošky. Je to nejlepší LaBeoufova role a je to možná nejlepší zpracování, jaké z toho mohlo vylézt, ale i tak to mnou trošku proplulo. Prostřední pasáž to všechno trošku sráží dolů, ale možná je to jen tím, že tohle neutáhne celovečerní stopáž.(27.1.2018)

I když jsem věděl jak turnaj dopadne, tak i přesto jsem byl napjatý jak letos u žádného jiného thrilleru. Mistrovsky zrežírovaný film s bezchybným střihem a hereckým obsazením. Shia LaBeouf se do téhle role hodil, protože vlastně hrál chováním téměř sám sebe. Sverrir Gudnason si svým výkonem, taky už pomalu otvírá dveře do Holywoodu. Možná je trošku škoda, že film spíše rozebíral dětství a mládí Borga a na McEnroa se trošku kašlalo, ale i tak bylo aspoň naznačeno proč v dospělosti byl bouřlivák, rebel a výbušné ho*ado. Vlastně žil jako rocková hvězda a zaslouží si respekt, že to i přesto dotáhl na světovou jedničku. Zpracování finalového zápasu silně připomínalo mistrovské dílo od Howarda Rivalové. Střihem, napětím a kvalitou režie. Klobouk dolů za zpracování vnitřním démonů a neuvěřitelného stresu u obou protagonistů. Hlavně stres před finalovým zápasem musel být pro normálního smrtelníka něco nepředstavitelného.(4.1.2018)

Hodně to připomíná Rivaly (The Rush), kde ve firmulích soupeří Niki Lauda s tím Anglánem. Akorát Rivalové mají mnohem lepší tempo a vykreslení postav a jejich pohnutek je takové celé míň, hmm, nudné. Možná bych řekl, že v mých očích filmu ublížilo, že tenis moc nesleduju, jenže to formule taky ne a přitom mě bavily o hodně víc.(31.3.2018)

Přestože zpracování nijak nevyčnívá z průměru, mohlo by se jednat pro tenisové fandy o podobně kvalitní snímek, jako byly Rivalové pro fandy motorsportu.(12.8.2018)

You cannot be serious! ... výborne odvedená práca, Shia a Sverrir úžasní.(27.1.2018)

Tohle je něco pro ženský. Dva krásní chlapi proti sobě. Jen škoda, že u toho nehekali tak, jak je zvykem. Ocenila bych to více, než komentátorské kecy.(30.1.2018)

Jeden z nejlepších sportovních filmů co jsem viděl. Úžasný střih, kamera a i dobové kolorování. Herecké výkony naprosto pergektní a já snad toho Shiu začnu zase brát! Místy sice pár hluchých míst, ale v konečném sečtení je to výborný snímek.(30.1.2018)

Film provází téměř výhradně kladné ohlasy, takže jsem chtě nechtě očekával nějaké ty lepší a psychologičtější Rivaly. Ve výsledku jsem trochu zklamán, ač bych rozhodně neřekl, že Borg/McEnroe je špatný film. S ohledem na můj zážitek to je film ale pouze lehce nadprůměrný. Herecky vše v pořádku, ta zmiňovaná psychologie tam je a její zjištění, že zdánlivě rozdílní soupeři jsou ve svém niterném základu vlastně stejní (tedy přesný opak Rivalů), je asi tím nejzajímavějším na celém filmu. Bohužel mě příliš nechytla ta dramaturgická konstrukce a ani její vyvrcholení (tedy samotný zápas). Narozdíl od ostatních mi technické zpracování přišlo trochu jalové. Měl jsem pocit, že střih víc zachraňoval samotný dojem, že se opravdu jedná o světový tenis (střih sem, střih tam, ať si divák nestačí uvědomit, že hra není na takové úrovni, na jaké by měla být), než že by primárně podporoval dynamiku vyprávění. I tak jde ale o film, který nijak neurazí a určitě patří k tomu lepšímu, co o tenise vzniklo. 6/10(13.1.2018)

Asi to byl výborný zápas. Ve finále se ukázalo, že bouřlivák McEnrou a ledovec Borg si byli velice podobní. Jen ten druhý se naučil své emoce překrývat. Určitě to byl skvělý zápas. Ale, kluci, byla to jen hra! _____ V čemž bychom si asi nikdy nerozuměli, protože vaše povahy z toho dělaly válku a z vás vítěze. Má povaha ze mě dělá pozorovatele těchto filmů a nikdy by mě nenutila vyhrát ani okresní přebor. No, každý máme to své. Podle svého založení. ____ Ale film podaný více z pohledu podivínského Borga s asociálními sklony a krutostí mě v některých pasážích nudil. I když oceňují pojetí, asi dost reálné, že oni se vzájemně jako vrcholoví sportovci oceňovali a jen tisk - a lačná přání publika - z nich dělali nepřátele a vzájemně protichůdné charaktery.(27.3.2018)

Bezesporu námět jako hrom. Dva tenisoví bohové, povahově totálně odlišní a jejich památné finále z Wimbledonu roku 1980, které překonalo až to další Rafaelova a Rogerovo o notkou řádku let později. Prostě reklama na špičkový tenis té nejvyšší kvality. Na jedné straně pečlivě uhlazený, solidně vystupující Borg, jehož největší devízou byla povětšinou trpělivá hra od základní čáry, na straně druhé, tehdy ještě nastupují princ, vzteklý a výbušný hráč John McEnroe, který si naopak zakládal na útočném stylu servis, síť, volej. Tihle dva, byli tou dobou snad nejlepší reklamou na tenis a plnili stránky, všech novin hodně dlouho před začátkem turnaje. Co se však týká samotného filmu, nemohu se ubránit pocitu mírného zklamání. I když jsem to tak trošku čekal. Výborných, sportovních filmů se moc nerodí a tenhle nebyl bohužel žádnou výjimkou. Vadilo mi tam víc věcí. Nejvíc asi obsazení McEnroea. Sia na to sice herecky má, ale tady nedostal moc prostoru a ať se na mě nikdo nezlobí, mohli mu dát aspoň rezavou paruku. Tahle jsem měl před očima pořád starého Johna a na toho filmového jsem si až do konce nezvykl. Sverrir je naopak naprosto věrnou a dokonalou Borgovou kopií a za jeho výběr zvedám všechny palce nahoru. Celkově je to tak nějak přesně mezi, finále celkem ok a hlavně za pár maličkostí ( třeba střídání jazyků, věrohodně vypadající Borgova tehdy budoucí a pak jen bývalá žena) to nakonec zvedám na čtyři. Pokud chcete vidět, jak vypadalo jejích finále i s kulervoucím tiebreakem, zkuste kanál Yuotube, určitě ho bez problémů najdete.(30.12.2017)

Tak tu pôjde najmä o to, či vám tieto dve mená vôbec niečo hovoria. Ak áno, tak buď ste túto dobu zažili alebo tenis radi máte, ale o Borgovi a McEnroeovi ste veľa počuli a tak trochu ľutujete, že ste ich dobu nezažili. Ale zase tu boli potom divoch Agassi so slušňákom Samprasom a dnes je to tiež bohaté. Metz sa so scenáristom snažili nachádzať paralely v povahách týchto dvoch géniov tenisových dvorcov a ukázať, že až zase taký veľký rozdiel medzi nimi nebol. Vyzerá to viac založené na realite, ako napríklad Rivali, len tu trochu chýba skutočný konflikt. Osobne mi vypadlo z pamäte, ako tento zápas skončil a pokiaľ to neviete a film chcete vidieť, tak si to nezisťujte. Casting je typologicky veľmi presný. Ako tenisový fanúšik (pasívny aj aktívny) som si film skutočne užil.(7.5.2018)

Tak jsem si zavzpomínal na dětství, když jsem pilně sledoval zápasy tenisového bouřliváka a magora Johna McEnroa, který byl ovšem talent od Boha a dodnes odborníci tvrdí, že měl nejlepší cit pro úder a patřil a patří mezi absolutně nejlepší tenisty historie. Björna Borga už jsem na kurtech nezažil, protože skončil příliš brzy (v 26 letech) a tudíž jsem ani neviděl finále Wimbledonu v roce 1980. Tímhle skvělým filmem jsem si obě ikony tohoto sportu připomněl a v závěru mi i slza ukápla, byť byl film důsledně natočen bez zbytečných nánosů patosu, což je jinak ve sportovních dramatech poměrně častým jevem (naštěstí to není hollywoodská produkce :) ). Spíše než o tenise je snímek věnován životu a charakterům obou géniů, který by se dal pejorativně nazvat "autista vs. neurotik". Debutant z Dánska Janus Metz natočil strhující, nepovrchní drama i pro ty diváky, kteří neví, co je to tie-break. Herci jsou skvěle vybraní i fyziognomicky, navíc šli oba až na dřeň. A jak vůbec nemusím Shiu LaBeoufa, tak z jeho převtělení se do "Big Maca" jsem nadšený. Bravo a dávám pět! :-) https://www.youtube.com/watch?v=nFeLpTjH2pk(7.4.2018)

Strhující životopisný snímek, který svým originálním pojetím a atraktivním vyobrazením tenisových zápasů uchvátil i mne, člověka, jenž si celý život myslí, že tenis je absolutní nuda. Snímek Borg/McEnroe primárně těží z faktu, z něhož čerpal i Ron Howard ve filmu "Rush". Totiž z onoho divokého rivalství, které oba oponenty přivede až na pokraj vlastních sil, aby si později uvědomili své chyby a stali se nejlepšími přáteli. Rovněž musím ocenit i "severský" styl, do něhož je celý film zahalen, což ve výsledku působí mnohem uvěřitelnějším dojmem. Samozřejmě tento úspěch by nebyl takový bez skvělých hereckých výkonů Sverrira Gudnasona a Shiai LaBeoufa, jejichž výkon je v rámci mantinelů kurtu výborný a příjemně civilní zároveň. Borg/McEnroe je tedy výborným sportovním filmem, který se bez ostudy může zařadit k dalším filmům stejného či podobného žánru. Skvělá práce!(28.1.2018)

Průměrné sportovní drama se zajímavým, byť již mírně přezrálým obsazením rolí obou ústředních rivalů. Mimo pár vlažnějších náhledů do rodinného zázemí tenistů a legendárního závěrečného duelu ve Wimbledonu toho však moc jiného nenabízí. Což je škoda, bo už to povedené herecké obsazení si vyloženě říkalo o víc.(10.8.2018)

Mám moc ráda tenis a v minulosti se mi líbili Rivalové, proto byl film Borg/McEnroe pro mě takřka povinností. A musím říct, že mě rozhodně nezklamal. I když člověk ví, jak všechno dopadne, scénář je fajn, napětí se příjemně stupňuje a diváka to prostě baví. Výborné drama i životopisný snímek.(25.2.2018)

"NOBODY WILL REMEMBER THAT I WON WIMBLEDON FOUR TIMES IN A ROW. JUST THAT I LOST THE FIFTH TIME." ------------ Efektne a dokonalo natočená dráma o jednej nezabudnuteľnej rivalite a o finálovom zápase, ktorý menil dejiny. Parádne zdokumentované, rozprávačsky a režisérsky brilantné. Neznalosť danej látky divákovi pomôže prehĺbiť zážitok a určite sa niekomu môže stať, že sa ocitne skôr či neskôr v pozícii fanúšika. Vtedy môžeme Borg/McEnroe vnímať viac ako tenisový zápas, s pôsobivým filmovým spracovaním, než ako film samotný. Opomenúť takisto nemôžem ani kameru a perfektný výkon oboch hercov, pre mňa najmä LaBeoufa. Keby som mohol dať 6*, tak s radosťou dám.(3.3.2018)

Rivali presedlali z áut na tenisový kurt. Borg/McEnroe má veľmi podobný, príťažlivý vizuál a pár paralel by sa našlo aj v samotnom príbehu. No rozhodne tým nechcem tento životopis posudzovať ako nejakú napodobeninu či klon filmu, ktorý bol v roku 2013 okato prehliadnutý oscarmi. Metzov debut má svoj svet dobre vystavaný. Je tu v podstate všetko: charizmatické postavy (len neviem posúdiť, aký podiel na tom mali skutočné osobnosti a aký herci...), spád, silné momenty, vyváženú dejovú líniu (dobre, zrejme sa režisérovi trošku viac zapáčil Borg) a hlavne vyvrcholenie, na ktoré sa film pripravuje v podstate celý čas; je naozaj vyvrcholením, žiadna nafúknutá bublina. Dostatočným dôkazom je snáď to, že som bola napätá aj keď som výsledok veľkého tenisového boja vedela. Nakoľko boli fakty komerčne prikrášlené, to netuším. Nech už je to akokoľvek, ja som to Metzovi uverila. ...o kvalitách LaBeoufa viem, ale Sverrir Gudnason - tak to je pre mňa veľký objav... dúfam, že ho nevidím naposledy!(23.1.2018)

Mám ráda Shiu a taky se čas od času podívám na nějaké tenisové utkání, takže mi tenhle snímek, nenápadně skrytý v programu kin mezi "Star Wars" a dramaty s oscarovými ambicemi, nemohl uniknout. V jedné scéně si John McEnroe stěžuje otci, že během rozhovorů nikoho nezajímá on sám, ale jeho největší soupeř Borg. To je zároveň největší problém celého filmu, protože postavě Borga (jeho dětství, vztahu s trenérem atd.) je věnováno neúměrně větší množství času. Na stěžejní finále Wimbledonu 1980 je ale radost pohledět.(3.3.2018)

Ať už je to s reálným základem filmu, jak chce, Borg/McEnroe je velmi dobré tenisové drama o tom, že tenis je asi nejindividuálnější sport na světě a strašně moc v něm záleží na hlavě. Janus Metz v něm po vzoru slavnějších (a lepších) Rivalů staví do kontrastu dva zcela protichůdné soupeře - na jedné straně chladného, podivínského a silně pověrčivého Borga, na té druhé pak bouřliváka McEnroea, který neměl problém hádat se s rozhodčím, nadávat a plivat na kurt - a tahle sázka mu poměrně vychází, i když víc prostoru dostává Borg. Dobová atmosféra funguje od první do poslední minuty, všechny tenisové zápasy včetně finále jsou natočeny precizně a napínavě, a pokud navíc divák neví, jak skončí, je prožitek ještě intenzivnější. Tempo je velmi slušné, i když někde uprostřed se film nevyhne určitému stereotypu, což ale naštěstí tolik nevadí. Je to i proto, že v těchto momentech vyniká výborné obsazení, jemuž vládne dokonalý Gudnason, za nímž moc nezaostává Shia LaBeouf, pro něhož je role kontroverzního bouřliváka jako dělaná, vůbec se ale neztratí ani Stellan Skarsgard a Tuva Novotny, kteří jen dotvářejí celkově dobrý dojem. Ano, asi můžeme výsledku vytýkat nedostatek odvahy a to, že příběh nejde úplně na dřeň a před zásadními momenty trochu couvá, to ale zase tolik nevadí. Borg/McEnroe určitě není originální film, svůj účel ale splní a fanoušky sportovních dramat rozhodně potěší. 70 %(6.7.2018)

Tenis není sport, který bych vyloženě vyhledával, ale pokud se na něj mohu pasivně podívat, proč ne. Přece jen, doba Borga a McEnroa je trochu mimo mě, jsem ještě ani nebyl na světě, ale takhle podaný film o dvou osobnostech tenisu se mi hodně zamlouval a do poslední minuty jsem sledoval s napětím, jak to vlastně dopadne. Herecky výborné, ale i režijně.(26.1.2018)