poster

Borg/McEnroe

 • Švédsko

  Borg

 • Švédsko

  Borg/McEnroe

  (pracovní název)
 • Dánsko

  Borg

 • Finsko

  Borg/McEnroe

 • Slovensko

  Borg/McEnroe

 • Velká Británie

  Borg vs. McEnroe

 • Kanada

  Borg vs. McEnroe

 • Nový Zéland

  Borg vs. McEnroe

 • USA

  Borg vs. McEnroe

 • Austrálie

  Borg vs. McEnroe

Drama / Životopisný / Sportovní

Švédsko / Dánsko / Finsko, 2017, 107 min

Komentáře uživatelů k filmu (183)

 • Tuxedo
  ***

  Úsporné a přitom rychlé vyprávění o dvou vrcholových sportovcích, kteří jsou hned od nástupu na scénu pod neskutečným tlakem. Flashbacky nejsou jen nutným přeříkáním biografie, ale po dlouhé době jsem měl pocit, že se tvůrci snaží osvětlit nějaký konkrétní aspekt postavy. V druhém plánu se těmi výlety do dětských let zřetelněji projevuje podobnost mezi již dospělými soupeři. Nejprve potěší závratné tempo, jakým se film řítí, s přibližujícím se závěrečným aktem si však začnete uvědomovat, že Shia LaBeouf nemá prostor vymodelovat McEnroea výrazně daleko za hranici cholerického spratka, a Sverrir Gudnason tak předvádí mnohem vrstevnatější výkon. Největším zklamáním je však finále. Vlastně je fajn, že se tvůrci nedrželi typického mustru „prvních pár minut ukážeme v kuse a pak pojedem montáž“ a po rychlých střizích sáhli rovnou, ale celé je to ve výsledku příliš monotónní, bez sebemenšího vydechnutí a jakéhokoliv náznaku napětí.(3.12.2017)

 • Tosi
  *****

  Povahově je mi bližší Borg, ale jako divák bych šel raději na zápas nepředvídatelného McEnroa. Překvapilo mě, že obě legendy byly divákovi prezentovány sympaticky, tady bych očekával náklonost k Borgovi. Před tím, jak se povedlo trefit Borgovu podobu hluboce smekám, na Shiu jsem si přeci jen chvíli zvykal. Psychologie v zákulisí posouvala film na hodně soustředěné drama, které by se mohlo líbit i tenisem nepolíbenému diváku. Sám hraji tenis půl života, takže jsem si film uměl vychutnat.(27.1.2018)

 • filmfanouch
  ***

  Chybí více sportovních filmů. V podstatě nejchudší žánr dostává poslední dobou méně a méně příležitosti. Je tedy příjemné, že se na plátna film dostává tenisový film a navíc tenisový film o skutečné události. A i když ten film není dokonalý dá se označit za dobrý. Příběh sleduje dva tenisové opaky:chladného profesionála Björna Borga a nezkrotného bouřliváka John McEnroa kteří se kdysi jednoho léta roku 1980 utkali o ten slavný titul nejlepšího tenisty. Naštěstí se k těmto dvou tenistům dokázali sehnat herci kteří jsou skutečným postavám nejen podobní ale navíc i dokážou hrát. Borga hraje také švéd Sverrir Gudnason kterého jsem ve filmu viděl poprvé a musím říct, že má talent. Dokáže správně chvilky kdy je Borg na dně. McEnroa hraje Shia LaBeouf který pořád vypadá, že s těmi drogami nepřestal ale také se do role dokáže ponořit. Dokonce mi přijde, že herecky vyspěl a časy kdy vesele skotačil s roboty v Transformerech nebo s opicemi v Indianu Jonesovi jsou definitivně pryč. A nemůžu skončit hereckou stránku bez Stellana Skarsgårda který hraje Borgova mentora. Skarsgård roli hraje perfektně, dokáže zahrát skvěle scény kdy má být ten rozumný i když se rozzuří a jediná vada na kráse je tedy maska kdy se ho filmaři snaží udělat staršího (A moc jim to nejde). Hlavní problém toho filmu ale podle mně je ten, že trvá 107 minut a v podstatě by se nedalo říct, že se vleče ale, že se trvá než se rozproudí akce. Tenisové zápasy jsou během půl minuty odbyty a místo toho se řeší vzpomínky minulosti, láska a spousta dalších věcí těchto dvou které většinou prostě nezaujmou tolik. Jakmile ale začne ta závěrečná osudová hra jakoby někdo zapnul páku na plnou rychlost. Jede to svižně, je tam spousta úžasných vizuálních nápadů (zpomalovačky s míčem jsou nádherné) a nenudí to ani chvilku. Závěrečná hra je prostě nejlepší část filmu která několikrát překvapí a způsobí napětí až do konce. A pak je tu ještě jeden takový problém: Ten film skončí aby následně následovaly vysvětlovací titulky.... které by ve filmové podobě vystačily na další hodinu materiálu. Ta osudová hra totiž nakonec nebyla jenom jedna ale dokonce dvě. A té druhé se vůbec nedočkáme. Což je škoda jelikož by mohla fungovat ještě lépe a ten film by nebyl jenom nadprůměrná tenisová pocta ale skutečně svižný sportovní film.(14.2.2018)

 • Johnny.ARN
  **

  Chápem, čo chcel autor povedať. Vyrozprávať príbeh dvoch tenisových legiend, dvoch rivalov, s celým pozadím, aby sa im divák dostal do hlavy a chápel myslenie a celkovo hru a všetky kekse okolo toho. Ale prečo to natočil, pre kristove rany, tak nudne a nezáživne? Subjektívne bol ten film dlhší jak Kližanové zápasy keď otáča z 0:2 na sety. Ten zápas vyhral 3:2, bol som tam. Trvalo to viac ako tri a pol hodiny, teda skoro tak dlho ako tento film subjektívne. Zahrané dobre, ale to oceníte, až keď v závere uvidíte dobové fotečky. Na jednej strane sa niečo naučíte z histórie tenisu, na druhej strane vyštrikujete peknú vlnitú čiapku a neujde vám ani jeden game. Lepšie dať silné ako rozpačité. Preto silné 2 z 5(7.10.2018)

 • Marze
  **

  Příběh zaujme především tenisty, protože srovnatelní Rivalové byli mnohem vzrušivější. Zde jsou přitom oba hrdinové také pohlední a výrazní. Na vině je mizerně napsaný scénář. O zákulisí světa tenisu se toho moc nedozvíme, protože se děj soustředí na obě postavy a jejich tenisovou duši. Poznáme i jejich rodiče , dětství, lásky. Vše směřuje k vrcholu filmu - slavnému turnaji.(27.1.2018)

 • elanius
  ****

  (7/2018) / Poctivo poskladané a luxusne natočené športové bio. Švédsky herec úplna kópia Borga. Aj ostatné detaily filmu sú nebezpečne blízke realite takže zážitok. Rush bol ale filmovejší trochu. (8/10)(9.2.2018)

 • Ediebalboa
  ***

  Určující tenisový zápas 20. století ano, Borg a McEnroe v hlavních rolích ne. Skončilo se někde na půl cesty mezi biografií Borga kombinované s Rivaly a výsledek drhne. Amerického bouřliváka je mimo kurty žalostně málo a jeho pár scén z pokoje či interview na vykreslení charakteru nestačí. Shia tak může nadávat sebevíc, je mu to však k ničemu. Celý film proto stojí na Sverriru Gudnasonovi, který je ledovým Borgem, jak se sluší a patří. Samotný legendární zápas má potom po tenisové stránce své rezervy, ale napětí by se v něm krájet dalo. Škoda, že tomuto finále jednoduše nepředchází vyrovnanější expozice postav, což zamrzí dvakrát tolik, když i samotný McEnroe po premiéře přiznal, že by byl na sebe schopný prásknout lepší historky než ty, které se ve filmu objevily.(4.3.2018)

 • sator
  **

  Lezli mi na nervy oba a do toho ještě otravovali s tenisem :-)(29.1.2018)

 • C0r0ner
  *****

  Kde je, kurva, nějaká nominace na Oscara? Zvlášť v konkurenci takových příšerných sraček v kategorii Cizí film? Tenis je pro mě synonymem nudy, a tak bych nikdy nevěřil, že film o něm mě tak nadchne a pohltí. Nejenom dokonalým zpracováním, ale především excelentním příběhem, který se jen tak nevidí. 95%(4.3.2018)

 • svobik
  ***

  Nevím, jestli jsem měl jiná očekávání, nicméně filmu značně chybí to nejpodstatnější - konflikt. Takto se Borg/McEnroe smrskává na portrét dvou naprosto odlišných osobností, které si to na konci rozdají ve finálním mači. A to je vše, bez jakékoliv vyhrocenosti. Ústřední herecké duo je výborné, ani to ale nestačí k tomu, aby si člověk pár minut po zhlédnutí z filmu něco výraznějšího pamatoval. Howard s Rivaly zabodoval násobně více.(20.12.2017)

 • Nyck
  ****

  Poctivý snímek o dvou legendárních tenistech. Vypíchnul bych několik věcí, které se mi líbily. Za prvé skvěle vybraní herci do hlavních rolí, zejména Björna Borga trefili exkluzivně, ale i McEnroe vypadá výborně, s pečlivým důrazem na výbuchy vzteku. Za druhé si film na nic nehraje, a to mu jedině prospívá. Za třetí jsem rád, že sportovní scény dopadly věrohodně, protože film o sportu nejvíc zničíte tím, že scény při hře vypadají uměle. Jedinou výtku bych viděl v rozložení času mezi oba "hrdiny", protože bych klidně přidal deset minut k celkové stopáži, pokud by se tím rozšířil čas pro McEnroea, jehož životu se film věnuje výrazně méně.(29.12.2017)

 • majo0007
  ****

  Na 100 points lepšie než pičoidná Billie Jean v Battle of the Sexes.(21.1.2018)

 • Maynard.
  ****

  Hmm, tak nejsem zrovna 100% příznivcem sportovních filmů, ale čas od času udělám vyjímku a skouknu nějakej ten sporťák :o). Tohle mi krapet svou kvalitou přípomínalo Rivaly, což je asi jeden z nej sportovních filmů, co sem viděl. Tohle bylo od začátku protkaný vzpomínkama, retrospektívou a střídáním dějových linek, což z tohodle jinak naprosto obyčejnýho příběhu dává pořádný grády. Ani o jednoho z tědlech dvou tenistů sem nikdy pořádně nezajímal, jen vím, že McNrou byl nervák a mlátil do země každou chvíli raketou :o) LaBeouf ho zahrál na jedničku a ten druhej týpek taky hodně slušný. CO bylo na jejich životě zajímavý, tak že v mládí byli oba uplně jiný než v dospělosti (totální zrcadlo.). No, jestli mi další novej film bude trvat zase 14 dní, tak těch filmů za tenhle rok tolik neuvidím. Na druhou stranu, sjíždím Infiniti War skoro ob den:o).(20.8.2018)

 • bari68
  ****

  Strhujúci príbeh dvoch športovcov, kde ich vlstný príbeh je tu vlastne primárnym konfliktom a dejom než samotný šport. Herci super a hlavne parádny strih s konfrontáciou finálneho zápasu.(25.1.2018)

 • Hanys_
  ***

  Srovnávání s Rivalama chápu, ale zatímco Howardova svižná režie z toho udělala hodně friendly filmek, tohle severské chladné drama zas tak přístupné není. Každopádně oba herci v hlavních rolích parádní.(3.2.2018)

 • Elvisjagger
  *****

  Jedna z nejlepších expozic ve filmu. Ever. Po deseti minutách známe perfektně jak fyziologickou tak i psychologickou rovinu obou postav a pomocí flashbacků se po zbytek filmu dozvídáme vše i o sociologické rovině. Zpátky k prvním deseti minutám. Každý pohyb, každý výraz i to kde zrovna postava na scéně stojí něco vypovídá o jejím charakteru. Stačily dvě kratičké scény, jedna s Borgem a jedna s McEnroem a věděl jsem o nich vše. Jestli jsou stateční, výbušní, proč chtějí vyhrát nebo čeho se bojí. Samozřejmě po zbytek filmu se dozvídáme další vlastnosti, ale to co potřebujeme vědět pro poznání postav, víme. Zní to jako vlastnost, kterou by měl mít každý film a taky ano. Dobrá expozice je základ, bohužel je tento film výjimkou a pouze párkrát za rok se v kinech objeví film s opravdu vydařenou expozicí. Film jako takový funguje určitě lépe pokud neznáte historická fakta a nevíte kdo vyhrál. Dovedu si představit, že by někdo kdo zápas zná označil film za nudný. Ovšem nemusí tomu tak být. Ztratíte sice část napětí, kterého je ve filmu opravdu hodně, ale stále budete moct sledovat velice komplexní náhled do hlavy obou sportovců. Oba dva herci hrají opravdu skvěle a také vypadají velice podobně jako postavy, které ztvárnili. Všechny ostatní složky filmu jako kamera, hudba nebo režie fungují perfektně. Sice je i zde pár klišé scén jako například: postava z ničeho nic řekne "Pamatuješ na naše první rande?" ale to bych snímku s lehkostí odpustil. Určitě jeden z nejlepších nových filmů, které můžete vidět, dokonce srovnatelný s Rivaly Rona Howarda.(20.2.2018)

 • P1tr
  ****

  Jeden z nejlepších tenisových soubojů historie se dočkal důstojného filmového zpracování, které si zasloužil. Ačkoliv snímek nenabízí informačně příliš navíc oproti četným dokumentům a diváka tak v tomto ohledu nijak neobohatí, má velkou výhodu v tom, že příběh prezentuje s filmařskou jistotou velice dynamicky a napínavě a naplno tak využívá možností, kterým se dokumentaristům nedostává. Je bezpochyby zajímavé sledovat také zákulusí velkého zápasu, ovšem je celkem škoda, že na samotném tenisovém kurtu nestrávíme více času. Herecky je film na špici a pokud by nabídl více tenisových záběrů, šlo by o skoro dokonalé dílo. Takhle jde "jen" o kvalitní adaptaci významné části sportovní historie.(4.3.2018)

 • sedm.1
  ****

  Sice jinak zpracovaný, nicméně tématem film hodně podobný Tahu pěšcem Edwarda Zwicka. I zde se totiž tvůrci zaměřili na legendární sportovní duel dvou géniů svého odvětví, na jejich život, emoce, přístup, charakteristiku povah a především pak i na samotný souboj, který svou vygradovaností, významem a i dopadem patří mezi nejen sportovní milníky novodobých lidských dějin. A i stejně primárně je zde především poukazováno, a to bez ohledu na odlišnost obou sportů, na problematičnost, ojedinělost, psychickou labilnost a v podstatě až chorobnost obou ústředních soupeřů, kteří byli pod tak neuvěřitelným tlakem, že si to normální smrtelník snad neumí ani na mini procento představit. Především pak Borgova postava je zde vylíčena vážně nezávidění hodným způsobem, kdy si člověk, bez znalosti zákulisí, myslel, jaký nepřemožitelný stroj vstupuje na tenisový kurt, a přitom šlo jen o uzlíček nervů, který se mohl každým míčkem sesypat jako nic. A právě proto mám tyto filmy tolik rád, že divák zjistí, co vše se skrývá za legendárními a nezapomenutelnými zápasy, kdy ve výsledku pak na samotný zápas a hlavně jeho ústřední hrdiny, díky těm mnoha informacím, získá úplně odlišný pohled, a i zjistí, že sláva a peníze stojí tyto sportovní giganty víc, než kdo by chtěl obětovat. Z filmařského hlediska jinak též není příliš co kritizovat, Borg/McEnroe je natočen strhujícím, napínavým (naštěstí pro mě jsem netušil výsledek zápasu, což byla obrovská výhoda) a sakra vygradovaným způsobem, se silnými, velmi přesvědčivými emocemi, mnoha nervy drásajícími momenty a i skutečně působivou atmosférou, a to vše podpořeno zatraceně výbornými hereckými výkony ústředního dua, které lze označit za doslova bezchybné. Zkrátka, tato podívaná přináší vážně silný divácký zážitek, se spoustou zajímavých informací, takže určitě doporučuji neminout.(19.10.2018)

 • joshula
  ****

  Velké, impozantní a zároveň těžké. Jen je to jak u Rivalů. Když to vypráví pouze jedna strana, tak si říkáte: jestli ta druhá strana to viděla stejně. Proto je to jen na motiv a ne podle skutečné události.(29.12.2017)

 • mickyreed
  ***

  Čekal jsem našláplou akci v čele se Shiovým McEnroem a dostal jsem ufňukanýho Borga zahranýho nijak výrazným hercem. Zřejmě si to myslím jen já, ale podle mě tvůrci vsadili na špatnou postavu této události. Dalo se z toho vytěžit mnohem víc.(27.1.2018)

 • M.i.k.e
  ****

  švédský distribuční název Borg tenhle kousek vystihuje přeci jen lépe,protože film je primárně o Borgovi,což je nakonec celkem škoda.Ne snad že by nebyl zajímavou figurou,ale tou je i McEnroe a určitě by si tady zasloužil víc prostoru.Je těžké říct,který z pánů herců měl svojí roli těžší,ale oba odvádí maximum a divák tak díky tomu nemá jasného favorita (samozřejmě pokud už v minulosti nebyl fanouškem jednoho z nich).Osobně jsem věděl,že McEnroe byl nervák a Borg byl "zvláštní",ale tady bylo hodně zajímavé vidět,že ne všechno bylo černobílé a oba hráči si byli víc podobní než by člověk čekal.Po technické stránce je pak všechno jak má být.Osmdesátkový look je okouzlující a finální zápas je natočen opravdu velmi dobře a napětím rzhodně nešetří i přesto,že se ví jak zápas dopadl.Je i celkem pochopitelné,že se nabízí srovnání s Howardovými Rivaly,ale to není tak úplně na místě...80%(28.1.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace