10. září 2001, den před teroristickým útokem na výškové budovy dvojčata v New Yorku. Rudy Giuliani se pomalu loučí s funkci starosty města druhý den se mají konat volby nového starosty. Druhý den přichází ale útok, a tak na plánované volby není ani čas, ani vhodná chvíle. Rudy zůstává i nadále ve funkci a věnuje se řízení záchranných prací.. O devatenáct let dříve Giuiani skládá přísahu a stává se vrchním státním zástupce, třetím nejmocnějším mužem zákona v zemi. Seznamuje se se svou pozdější manželkou a matkou jeho dvou dětí, televizní redaktorkou Donnou. Následují všechny důležité etapy jeho života: svatba s Donnou, funkce státního žalobce pro jižní okres města New York, neúspěšná kandidatura na post starosty v r. 1989 a konečné vítězství v kampani v r. 1994, kdy se stává starostou Film ukazuje nejen Rudyho kariéru, ale odkrývá i všechny stránky jeho povahy v kontextu s profesionálním i soukromým životem. (oficiální text distributora)

StarsFan

"Můj osobní život je můj osobní život. Jestli mě máte rádi, tak fajn, jestli ne, tak na to, dámy a pánové, upřímně kašlu." Musím se přiznat, že úplně nechápu nízké hodnocení tohoto snímku na CSFD. Ne, Příběh Rudyho Giulianiho možná není osobitě a úžasně režisérsky podaný, zato skvěle balancuje na hraně dokumentu a filmu. Bývalý starosta New Yorku tu není vylíčen jako hrdina, ani jako despota, spíš jsou citlivě prezentovány jeho názory a činy, jejich důsledky a odezva obyvatel. Bohužel 90 minut je dost málo na vylíčení postojů tak kontrovezního politika. Divák tak spíš sleduje jednotlivé střípky jeho života, které film nakousne, ale už se k nim nevrátí, což v důsledku znamená, že bez základních znalostí jeho politiky, si ani film o něm moc neužijete. Nechci Rudyho přeceňovat, ale jeho příběh by byl přece jen více hodný seriálu nebo dlouhého eposu, než krátkého televizního zpracování. Je to totiž příběh právníka, který dostal za mříže tisíce zločinců, starosty, který učinil z New Yorku bezpečné město, ale kvůli svým razantním krokům byl nenáviděn mnohými občany, manžela, který své práci zasvětil tolik, že jeho osobní život šel stranou, syna, který si pozdě uvědomil, že jeho otec není dokonalý, nemocného muže, který se léčil s rakovinou, hrdiny, kterého pro jeho bleskové reakce po 11. září celý svět obdivoval. Film tak jen bezmocně poskakoval mezi útoky na WTC a Rudyho minulostí a ve snaze zachytit každý zlom jeho života nic nedořekl. Především mě to mrzelo v části líčící Giulianiho plán na zvýšení bezpečnosti ve městě, který jaksi úplně ze snímku vymizel, takže nezainteresovaný divák nemohl ani pořádně vědět, proti čemu lidé protestují, a v časti zabývající se už několikrát zmiňovanými nálety do Dvojčat, během nichž Rudy působil asi jako člověk, který přijel na místo neštěstí, poplácal několika lidem po ramenech, pronesl pár projevů a tím jeho úloha v celé záležitosti skončila. Ale nebudu to dále protahovat. Vím, že jsem teď vyjmenovala řadu záporů, kterým hodnocení neodpovídá, jenže Příběh Rudyho Giulianiho mě bavilo sledovat. Těžko říct, jestli je to proto, že mi jako postava přijde zajímavý, nebo třeba jen proto, že ho hraje můj obíbenec James Woods, v mnoha ohledech Giulianimu podobnější, než bych kdy čekala. Jenže ať si to odůvodním jakkoliv, závěr bude vždy stejný. Příběh Rudyho Giulianiho mě bavil, přišel mi zajímavý a já si časem některé scény pustím s radostí ještě jednou. "Jdeme do války. Války proti drogovým dealerům, války proti mafii - a ano, pane Hoovere, mafie existuje - proti zkorumpovaným politikům a makléřům, proti nespravedlivým soudcům a podplaceným policistům. Můžete se ptát, jak s korupcí skončíme. Jen tak, že zločince vyděsíme k smrti!" ()