Dublin, 1904. Gabriel Conroy se společně se svou ženou Grettou účastní velké vánoční večeře s několika přáteli u svých tet. Večer se pro oba stane nezapomenutelným. Conroy teprve nyní zjistí, že jeho žena zamlada milovala někoho jiného, někoho, koho jí dnešní večer připomněl. To Gabriela přiměje k zamyšlení. (fleurette)

Anderton

Pri sledovaní tejto adaptácie si asi nejeden divák povie, že jej plné užitie si závisí aj na tom, či ste čítali poviedku. Ak nie, tak ide viac menej o štandartnú kostýmovú konverzačku, ktorá sa odohráva takmer celá v jednom dome, respektíve v jednej miestnosti, a to jedálni. Nie žeby tieto dialógy nemali silu, ale skutočné emócie sa dostavia paradoxne až po tom, čo dom opustíme a sledujeme iba dôležitý rozhovor manželského páru. K tomu Huston navodzuje atmosféru snímaním melancholických záberov írskej krajiny mimo sujetu filmu. 70% ()

kaylin

John Huston a jeho rozjímání nad smrtí v době, kdy už se sám chystal na věčnost. Ne, tímhle filmem si rozhodně neublížil, on už na tom piedestalu stál dávno. Je to ale zajímavé rozloučení, rozhodně ne špatný film, který ale uchvátí spíše milovníky literatury než filmu. Je to skvěle stylizované, ale prostě mě to neohromilo, ani mi to tolik neřeklo. ()

Martin741

Teda legendarny reziser John Huston /Maltese Falcon 1941, Moby Dick 1956, Noc s Leguanem 1964/ koncil hodne biedne. Ani film nema dej, je to len spolocenska konzervacka a zase dostali medziludske emocie a vztahy prilis vela priestoru. Huston film tocil ako 80 -cny a myslim ze sa ani nedozil uvedenia do kin : 60 % ()

Rozjimatel

Skoro celý film sa odohráva v jednej miestnosti, počas slávnostnej večere (na Zjavenie Pána), kde sa v zásade nič nedeje, iba hostia medzi sebou konverzujú, jedia, pijú, prípadne tancujú. Prekvapivo ma to ale bavilo, čo poukazuje na to, ako dobre je film nakrútený. Sú tu viaceré zaujímavé postavy, veľmi vierohodne stvárnené a z každého kúsku priam srší veľká vášeň pre hudbu a umenie všeobecne. Okrem výbornej hudby tu navyše krásne znie aj angličtina, čo je oproti typickej americkej produkcii celkom osviežujúce. Predčasným vyvrcholením filmu bol pre mňa koniec oslavy, ten dodatok s melodramatickým príbehom lásky mi už prišiel trochu nadbytočný, akoby z iného filmu. Trochu rušivo na mňa pôsobilo aj to, že postava Gretty (Anjelica Huston), ktorá bola dovtedy na okraji, sa tu stáva pomaly hlavnou postavou. Celkom desivo pôsobí v závere to rozjímanie nad smrťou, keďže režisér zomrel krátko po dokončení filmu. ()

fleurette

Na konci svých sil John Huston natočil adaptaci jedné z povídek z cyklu 'Dubliners' od svého oblíbeného autora Jamese Joyce. Byla to pro něj také příležitost pracovat znovu se svými dětmi, synem Tonym jako scénáristou a Anjelicou jako hlavní herečkou. ()

Krojcek3

Film podle povídky irského spisovatele Jamese Joyce ze sbírky Dubliners. Huston točil film již těžce nemocen a uvedení do kin se nedožil. ()

S.Dedalus

myslím že se Hustonovi podařilo nevídaně věrně zpracovat the dead vzhledem k tomu jak propracováná povídka je s nesmírným důrazem na každičký detail vzládl režisér do filmu dostat takřka vše a drobnou změnou oproti předloze což je recitovaná báseň kdy Gretta s Gabrielem na sebe hledí na schodech jen umocnil efekt jejich duševního hledání který by jinak bylo velmi těžké do filmu dostat musím také vyzdvihnout všechny herecké výkony a tak jedinou vadou filmu je že pokud člověk předlouhu nečetl unikne mu v rychlém běhu filmu spousta oněch nesmítně důležitých detailů které si čtenář znalý náležitě užije a požitek filmu je tak téměř srovnatelný s požitkem s povídky ()