poster

The Dead

Drama

Velká Británie / Irsko / USA, 1987, 83 min

Režie:

John Huston

Předloha:

James Joyce (kniha)

Scénář:

Tony Huston

Kamera:

Fred Murphy

Hudba:

Alex North
(další profese)
 • S.Dedalus
  ****

  myslím že se Hustonovi podařilo nevídaně věrně zpracovat the dead vzhledem k tomu jak propracováná povídka je s nesmírným důrazem na každičký detail vzládl režisér do filmu dostat takřka vše a drobnou změnou oproti předloze což je recitovaná báseň kdy Gretta s Gabrielem na sebe hledí na schodech jen umocnil efekt jejich duševního hledání který by jinak bylo velmi těžké do filmu dostat musím také vyzdvihnout všechny herecké výkony a tak jedinou vadou filmu je že pokud člověk předlouhu nečetl unikne mu v rychlém běhu filmu spousta oněch nesmítně důležitých detailů které si čtenář znalý náležitě užije a požitek filmu je tak téměř srovnatelný s požitkem s povídky(6.11.2009)

 • Houdini

  Oscar 2 nominace: Kostýmy, Scénář - A(29.3.2004)

 • Martin741
  ***

  Teda legendarny reziser John Huston /Maltese Falcon 1941, Moby Dick 1956, Noc s Leguanem 1964/ koncil hodne biedne. Ani film nema dej, je to len spolocenska konzervacka a zase dostali medziludske emocie a vztahy prilis vela priestoru. Huston film tocil ako 80 -cny a myslim ze sa ani nedozil uvedenia do kin : 60 %(16.5.2017)

 • kaylin
  ***

  John Huston a jeho rozjímání nad smrtí v době, kdy už se sám chystal na věčnost. Ne, tímhle filmem si rozhodně neublížil, on už na tom piedestalu stál dávno. Je to ale zajímavé rozloučení, rozhodně ne špatný film, který ale uchvátí spíše milovníky literatury než filmu. Je to skvěle stylizované, ale prostě mě to neohromilo, ani mi to tolik neřeklo.(29.1.2016)

 • Anderton
  ***

  Pri sledovaní tejto adaptácie si asi nejeden divák povie, že jej plné užitie si závisí aj na tom, či ste čítali poviedku. Ak nie, tak ide viac menej o štandartnú kostýmovú konverzačku, ktorá sa odohráva takmer celá v jednom dome, respektíve v jednej miestnosti, a to jedálni. Nie žeby tieto dialógy nemali silu, ale skutočné emócie sa dostavia paradoxne až po tom, čo dom opustíme a sledujeme iba dôležitý rozhovor manželského páru. K tomu Huston navodzuje atmosféru snímaním melancholických záberov írskej krajiny mimo sujetu filmu. 70%(29.7.2019)