poster

Nadmuté město

 • Česko

  Za vodou

 • USA

  Fat City

 • Československo

  Nadmuté mesto

 • Velká Británie

  Fat City

Drama / Sportovní

USA, 1972, 96 min

Režie:

John Huston

Předloha:

Leonard Gardner (kniha)

Scénář:

Leonard Gardner

Kamera:

Conrad L. Hall

Producenti:

John Huston, Ray Stark

Střih:

Walter Thompson

Scénografie:

Richard Sylbert

Kostýmy:

Dorothy Jeakins
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JimiH
  ****

  Připomnělo mi to Malé životní etudy a podobné filmy o životních ztroskotancích z té doby. Huston opět potvrzuje, že patřil mezi skvělé režiséry, kteří zvládli přejímat moderní trendy a obohacovat jimi svou filmografii. Životem jednotlivých postav proplouvá skrz epizody, které nejsou ohraničené konkrétními daty, ale událostmi. Zásluhu na úspěchu má scénář, který kouká na úlety jednotlivých postav schovívávě bez káravého prstu a pochopitelně herecké výkony (Stacy Keach a Susan Tyrell).(30.8.2015)

 • kagemush
  *****

  Nemilosrdný příběh,kde jsou všichni pořád na konci cesty.Jak já všem těm troskám rozuměl.Cítil bych se tam u nich jako doma.---Film z dob ,kdy si i v holyvůdu mohl režisér dělat co chtěl.Teď by to asi žádný produkční nerozchodil.Vždyť v tomhle bijáku nehraje ani jeden zuřící býk ,nebo alespoň transformers! A Susan Tyrrell,toť ahasverka všech žen ,kterým se nezadařilo a smrt je ještě daleko.Vynikající výkon.(6.8.2009)

 • Douglas
  ****

  Existenciálně-sociální „newhollywoodské“ drama Johna Hustona místy působí jako prequel Zuřícího býka nebo Plačící pěsti. Ve všech případech jde o zdánlivě boxerská dramata, ve kterých ale o box vůbec nejde a důležité jsou jen víceméně zoufalé charaktery hrdinů, kteří možná mají nebo měli úspěchy v ringu (v tomto případě ani to ne), nicméně jejich životy se jim rozkládají pod rukama a zoufale hledají svoje místo ve společnosti. Problémem jinak vynikajícího Nadmutého města je skutečnost, že na rozdíl od Zuřícího býka nebo Plačící pěsti samo sebe historicky ani prostorově nekontextualizuje, takže spíše než drama vypovídající o lidech určité doby a na určitém místa jde o drama nějakých typově vykonstruovaných postav v nějaké době a na nějakém místě, což sráží jeho působivost vycházející ve výše zmíněných příkladech právě z paralel mezi filmem a světem, o němž vypráví. Nadmuté město je de facto příběhem řady slabochů, kteří se nevyznají ani v sobě, natož ve světě a lidech kolem. Jejich urputný boj s osudem, za který si mohou jen oni sami, tak vždycky končí ještě hůř, než začal... Marnost této snahy pak dokonale vyjadřuje brilantně mnohoznačný závěr filmu. Nějak bylo, nějak bude.(20.5.2007)

 • Martin741
  ****

  Axte funda Rokyho Brambory, teda pardon, Rockyho Balbou taxa radsej na tento film an ineopozerajte. je to totiz hodne drsna boxerska drama, kde nejde o hviezdne zapasy ani o to, ako prerazit. Naopak, depresivne posobia predmestia kalifornskeho mesta, kde sa casto siaha az na existencne dno, caste su aj existencne, psychicke a financne problemy, ze jo. Dzef Mosty /Big Lebowski/hral ulohu obstojne, John Hurt na urovni, dialogy su perfektne, prakticky k nim nemam co dodat. Box je len doplnkom, hlavna je depresia predmestia a slusny koniec : 77 %(16.5.2017)

 • misterz
  ****

  Hrozne depresívny film. Ani nie tak spracovaním a atmosférou ako skôr po obsahovej stránke a svojim finálnym odkazom. Hrozne škaredá a zlá pointa, pri ktorej si človek uvedomí, že vždy neplatí, že nádej umiera posledná, to nie.... niekedy už proste nie je žiadna nádej a šmitec, finito, koniec všetkému... Kruté, smutné, žiaľ ale až desivo reálne, je to príbeh ako vystrihnutý zo života. Druhá vec, ktorú som si pri sledovaní filmu uvedomil je to, že ako ten čas neúprosne letí. Zoberme si napríklad takého J. Bridgesa. Celkom pohľadný mladíček to bol a aj sa mu dalo rozumieť, a teraz... teraz už je len starček s horúcim zemiakom v ústach. Tento snímok veru nikomu na nálade nepridá. 85/100(30.6.2016)

 • - Candy Clark v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)