Vzducholoď

Zeppelin

Dobrodružný / Drama / Válečný

Velká Británie, 1971, 100 min

Hudba hodně připomene o tři roky starší nedostižný Kam orli nelétají. Také v tomto případě budeme svědky kontrašpionáže. Děj není tak napínavý, ale přestože se pohybujeme v roce 1915, budete mít z filmu podobný pocit, jaký zažívá fanoušek filmů z WWII. První světovou válku totiž sledujeme z paluby ZP 36, nejmodernější německé vzducholodi. Nenechte si zážitek zkazit úsporným dabingem, kdy v první půlhodině Bohumil Švarc (jinak také komisař Lassard z PA) svým výrazným hlasem namluvil asi osm různých postav. A přátelé, v obsazení nacistů nechybí Anton Diffring! Info pro dabingforum: V českém znění: Gustav Bubník, Petra Hanžlíková, Petr Pospíchal, Jan Hanžlík, Bohumil Švarc, Karel Chromík, Jiří Zavřel, Hana Talpová. Zvuk: Ivo Novák Produkce: Zdena Sirotková Překlad: Milan Sysel Režie: Jiří Ptáčník Pro Warner home video vyrobilo studio Dabing AB Barrandov(13.1.2013)

Váhám mezi 3* a 4*. Vydařený snímek z první světové války na téma vzducholodě v německé armádě. Skrytě jsem Angličanům ten výprask přál, jelikož jejich nadutost a namyšlenost ve smyslu: máme všechno pod kontrolou, byla do nebe volající. Hm, mají v Německu špiona, ale téměř nikdo o něm neví, byť se snaží doručit klíčové informace.... A jelikož film točili Angláni, tak předpokládám, že se zobrazili opravdu věrně. York nepatří mezi mé oblíbence, ale zde jsem mu držel palce. Nejnapínavější scény - ty u radiové stanice, fakt na mrtvici... A Elke Sommerová byla vopravdu kóča!(18.9.2013)

Film u mě získává body už za málo využívané téma vzducholodí, přestože bych si neskromně představoval, že bude nasnímána tak, abych cítil tu posvátnou úctu před monstrózní hrozbou, jako když se z vodní tříště vynoří Moby Dick… no nic. I tak slušně natočené, ruší jen některé špatně napsané dialogy a trochu mi tam neseděl Michael York. Samotného zeppelínu si díky zasazení většiny děje na jeho palubu divák užije dost, včetně podařeného vzdušného souboje, ale skutečný cíl mise je – nemůžu si pomoct – jak ze Špionátora.(8.3.2015)

Jak tak na to koukám, mnoho svých hodnotitelů tento snímek nemá, což je škoda, jelikož si svoji pozornost jistě zaslouží. Tak zaprvé: jedná se o příběh z první světové války; dále: ústředním tématem jsou německé vzducholodě; a do třetice: akce (téměř) od začátku do konce s nosnou dávkou napětí. O to větší překvapení vzhledem k době svého vzniku a zpracování… A v doprovodu krásných žen... 74%(26.9.2013)

Zajímavý válečný film o nepříliš popularizovaném tématu - německých zeppelinech, podnikajících výpravy do britského vzdušného prostoru. Ústřední zápletkou snímku je špiónský příběh Michaela Yorka - Angloněmce - , který postupně poznává, jak je jeho špionské poslání ošidná záležitost, zvláště když se obrací proti jeho starým známým. Film je zdatně zrežírovaný, zpočátku celkem klidný, závěr je ale velmi slušně akční, možná až trochu uspěchaný. Zaujmou pochopitelně letecké scény, Michael York podal už lepší herecké výkony, ale jeho postava je dost zajímavá, jen nechápu, jak to dělal se ženami - stačilo, aby se na nějakou podíval, a už si zajistil její sympatie a především ochranu.(14.8.2006)