Co skrývá darknet? (TV film)

• Česko

V temnotách webu

(festivalový název)
  • Izrael

Down the Deep, Dark Web

Dokumentární

Izrael / Francie / Česko / Německo, 2016, 54 min

Duki Dror

[Jeden svět - 2017] Dokument, který nabízel velmi zajímavé téma. O Dark Webu ví asi každý, tedy alespoň o jeho existenci určitě ano. A já doufal, že mi tento dokument znalosti nějak více prohloubí, ale to se úplně nestalo. Jedná se spíše o základní průvodce co Dark Web vlastně je, jak se na něj dá dostat a co všechno se vlastně na něm dá získat. Následuje ''troška konspirace'' na téma jediná svobodná část webu, kde Vás vlastně nikdo nesleduje. Něco pravdy na tom rozhodně bude, ale závěrečná diskuze s jedním z tvůrců mě utvrdila, že ani on není úplně ponořený do tématu a zas tolik se mu nevěnuje, jelikož už pracuje nebo pracoval na dalších věcech z úplně jiných odvětví. Zajímavý průvodce základy, ale do hloubky příliš nejde.(15.3.2017)

Základní přehled o dark webu, který získá každý, kdo pravidelně sleduje toto téma. Přidanou hodnotou jsou úvahy o svobodě a setkání s hackery.(10.3.2017)

Film měl 8.3.2017 na Jednom světě víceméně českou premiéru a plný sál Světozoru byl sympatický. Můj komentář a hodnocení je ovlivněno tím, že se pohybuji "v branži", takže jsem se nedozvěděl skoro nic nového. Pro běžné bezstarostné internetové brouzdače to však bude jistě zajímavé, nové a třeba se chvíli nad tématy zamyslí.. a pak asi stejně postne na FB další osobní údaje a fotku z dovolené.. Dozvíte se něco o cipherpunku, kryptoanarchistech, bitcoinu, hackerech, nástrojích a prostředcích, současných možnostech i vizích budoucnosti. Od všeho trochu, nic pořádně, ale tak se teď přehledové dokumenty dělají. Však on se i pan režisér přiznal, že toho o tématu zas tak moc neví. Pokud jste na tom stejně, určitě se na film podívejte, ale pokud budete mít možnost shlédněte raději povedenější snímek "Do hloubky webu / Deep Web" z roku 2015; http://www.csfd.cz/film/409329-do-hloubky-webu/komentare/. Zajímavé je jistě to, že se část filmu odehrává v pražské Paralelní polis, protože mezi Čechoslováky je, především vzhledem k počtu obyvatel, (krypto)anarchistů docela dost.(8.3.2017)

• - Část záběrů ve filmu je z Prahy, z budovy Paralelního Polisu, které zde scenárista Yuval Orr se svým týmem pořídil během návštěvy konference Hackers Congress. (JeyeK)