Přicházejí v noci (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

• Nový Zéland

Horor / Mysteriózní / Psychologický

USA, 2017, 91 min

Trey Edward Shults

Drew Daniels

Brian McOmber

Triumf smrti. Obraz vlámského malíře Pietera Brueghela st. budiž symbolem světa, kde živí budou dříve nebo později závidět mrtvým.. Autor Trey Edward Shults překonává zármutek nad smrtí otce způsobem, který konzumní hororový divák nemusí vstřebat. Pokud je navyklý, že v „nákazových filmech“ sprintují infikované zrůdy a s rudýma očima se zakusují do krků obětí s takovou vervou, že jsou i renomované čistírny koberců bezradné, může zažít nevýslovné zklamání. Ač využívá ve velké míře klasické postupy žánru, je It Comes at Night postaveno na vykreslení psychologie postav obklopených strachem, paranoiou a touhou žít navzdory podmínkám. Člověk se vždycky bojí neznámého a strach ze smrti je ten ultimátní. Nevyřčenost, symboly a náznaky (červené dveře, noční můry či labyrint vnitřních prostorů domu, který spíše odpovídá dění v Travisově hlavě než očekávané dispozici domu při pohledu zvenčí) pak sebou přináší imponující dávku tajemna a těm vnímavějším ponechávají prostor pro různé interpretace. Ten vyčichlý žánr je potřeba nějak revitalizovat a tohle je jedna z cest..(4.9.2017)

"It Comes at Night" je velmi nadějný horor.. Bylo by to i velice solidní postapokalyptické drama.. Bohužel z něj mám silně rozpolcené pocity.. Na můj vkus je látka málo rozpracovaná.. Chybí mi pointa.. Veškeré dění na plátně si divák může vykládat několika způsoby.. Nevím, jestli jde o hodně blbej zombie horor nebo špatně zrežírované psychologické drama.. Prosím, příště více vysvětlování a méně náznaků..(22.11.2017)

• A.Fish

Název filmu je velice zavádějící. Celou dobu jsem čekal co jako vlastně přichází v noci ale odpovědi jsem se prostě nedočkal(4.1.2018)

• majo0007

Vraj horror. Ani s odretými ušami. A ako dráma to pláva len v priemere, o nákaze sú desiatky oveľa lepších flákov. Celý film je jeden vykalkulovaný a prefikaný marketingový ojeb, počnúc trailerom, pokračujúc posterom a končiac názvom filmu. Prichádza v noci... WTF! Pri filmoch ako It Follows, It Came From Another World, It, It Lives Again, It Came From Outer Space... ste sa dočkali. Tuná na to It môžete čakať do aleluja. Hlavná vec, že je TO v názve, ľudia na TO skočia. Nabudúce natočím nejakú kktinu s názvom "It gonna eat you", dám tomu thrill trailer a poster na posranie, ale dej filmu sa bude odohrávať v samoške na stojáka s Ferom žerúcim langoš. Veď kto by sa by pri tom neposral od strachu?! Pri hodnotení by sa mala zaviesť nová kategória: "Ofajč roka"!(30.8.2017)

Tohle nebude pro každého, film má totiž dost pomalé tempo. Navíc jde spíše o psychologické drama, než horor. Zavřená dřevěná chata uprostřed lesa a lidi v ní čelící vnějšímu zlu. Úvodní zmatek a chaos, skoro nic se nevysvětlí ani později, ovšem ta tíživá atmosféra, pro tyto filmy zcela klíčová, se tady povedla vytvořit díky neskutečně parádní a zajímavé kameře. 70%(2.9.2017)

• Honzek

Velmi nudné nízkorozpočtové béčko (a že si na tento styl filmu potrpím), které mě nezaujalo ani hereckými výkony, ani prostředím a bohužel ani premisou. Mělo by vás dovést maximálně k zamyšlení, že po dobu epidemie a podobných věcí si nepouštíte do baráku naprosto cizí lidi i když vás o to žena požádá. Když tak nad tím přemýšlím chyběl tomu i drajv a napětí. Nestálo to úplně za prd, ale před spaním bych to raději nepouštěl - hrozilo by vám totiž, že usnete.(12.11.2017)

Tak špatné, jak se to tady hodnotí, to není, ale žádná sláva to tedy nebyla. Celou dobu se totiž operuje s tím, že se někde něco děje, ale vlastně se nikdy nic nedozvíme. Zbude tedy jenom ponorkové drama, kterých se dá vidět lepších hned několik. 65%(9.4.2019)

Komorní postapokalyptický snímek, kde se mi nejvíce líbil herecký výkon Edgertona. Nedozvíme se, proč se co a jak děje, i přesto jsou některé scény silné a vyhrocený závěr je tíživý.(25.11.2019)

Určitě jedna z nejlepších záležitostí, kterou nám rok 2017 zatim přinesl.. myslim si, že takhle nějak by to mělo vypadat.. zajímavej začátek, kterej hned diváka přinutí přemejšlet a vtáhne ho do děje, povedená kamera, povedená atmosféra a děsivá hudba, ale jenom tu vlastně nebylo nic vysvětleno, takže kvůli tomu nemůžu dát plnej počet..(16.9.2017)

• M.i.k.e

celých 90 minut jsem marně přemýšlel co,že to vlastně má v noci přijít až mi to nakonec došlo...nuda.Ty lidi tam se prostě jen bojí,že se budou nudit a tak si pozvou další lidi a hledají nějakou rutinu.Jasně,primárně je It Comes At Night spíš psychothrillerem o tom,jaká je paranoia svině a jak moc nás strach z čehokoliv svazuje,ale tady je to podáno tak nezáživně až to místy fyzicky bolí.Po traileru sem spíš čekal nějaké to klasické bubání a ono nic.Tady se regulérně nestane vůbec nic.Kdybych byl připravený na komorní postapo psycho něco,pak budiž.Já ale čekal horor a ten to rozhodně není...40%(5.9.2017)

Spravne vygradovana nemonotonna konverzacka v komore, plna strachu z neznameho a sympatickeho osadenstva. Milujem les, co je +, je tajomny, magicky, a skryva nespocetne vela tajomstiev. V tomto lese je isto nejedno, ale nedozviem sa. kazdopadne paradny H-oror, kde vobec neni treba bubakov , piskoty a inych skarednikov a uz vobec nie barely krvi, ci tolko oblubene G O R E . Zaner H-oror je o niecom inom ako o grafickom vyobrazeni nasilia, sraciek a vyvratenych vnutornosti.(19.12.2017)

Velmi silné. Pod povrchem.(16.6.2017)

Na jednu stranu se z toho filmu teď asi příště strachy poseru, až budu přespávat v dřevěný chatě někde uprostřed lesů. Na druhou stranu jsem místy měla pocit, že by se to dalo udělat ještě mnohem líp, tak o polovičním čase, a hodně často byl děj uměle natahovaný. Z kina jsem odcházela s velmi smíšenými pocity.(9.7.2017)

Pokud by se mě někdo na začátku roku zeptal, který horror by mohl nejvíc překvapit širokou veřejnost, nejspíš bych ukázal právě na It Comes at Night. Trey Edward Shults se ukázal jako velká naděje minulý rok jeho premiérovým snímkem Krisha. Tady znovu ukazuje svůj talent, jen se bohužel nejedná o natolik silný snímek jaký byl v očekávání. Namísto těžce napínavého hororu jsme dostali spíš grief porn thriller, za následek to má nejspíš ten fakt, že Trey Edward Shults psal scénář v době kdy mu umřel otec a tak to nejspíš bral jako způsob jak se s tím vyrovnat. Z filmu je to opravdu cítit, pochmurná atmosféra nastupuje hned na začátku a drží se jako klíště celých 91 minut. Jenže film sám o sobě je dějově poměrně prázdný. Máme jednu tříčlennou rodinu, která žije v zabarikádovaném domě uprostřed lesa a jednoho narušitele, který následně přivede svojí tříčlennou rodinu. Chvíli spolu vesele bydlí než se všechno zvrtne. Film tak není o tom co může přijít v noci a strašák nečíhá někde venku (i když se to film snaží takto postavit), je spíš o tom kdy dojde k okamžiku, který je nad slunce jasný od začátku a to kdy se něco zvrtne a obě rodiny se proti sobě postaví. Je tu spousta náznaků jak by k tomu mohlo dojít, ale kosa na kámen narazí až v samotném finále, které graduje a přichází se zvratem alá The Mist, jen ne tak zdrzujícím jak bylo nejspíš zamýšleno. Po herecké stránce se jedná o jednu velkou přehlídku smutných obličejů, všichni se neustále tváří zachmuřeně a jediný skutečně lidský okamžik dostaneme pouze ve scéně uprostřed noci kdy se setkává Riley Keough a Kelvin Harrison Jr.,když nemůžou usnout, zbytek filmu je odtažitý, nechce diváka vpustit dovnitř a jede si po svojí lince s pózou buď se s tím smiř nebo odejdi. Je tu však spousta věcí, které se musí ocenit, ty přicházejí především z režijní práce Treye Edwarda Shultse a jeho kameramana Drewa Danielse, ti odvádějí výtečnou práci a hororový element filmu vychází především z jejich dobře odvedené práce. Pomalé záběry chodby, červených dveří, obrazů v domě, lesa atd. mají svoje kouzlo a náběh na mrazení v zádech by se určitě našel. Stejně tak Brian McOmber, který skládal hudbu ke Krishe, znovu dokazuje svoje umění originálním a velmi dobře zkonstruovaným score. It Comes at Night má svoje neodpáratelné kvality, ale po dějové stránce je celkem prázdné, řadí se tak bohužel mezi dějový průměr žánru, ovšem po řemeslné stránce se jedná o nadprůměr. 64%(4.9.2017)

Uz dlouho mi nebylo po skonceni filmu tak zle od srdce...(15.9.2017)

Atmosférické a jednoduché, což oceňuji. Bohužel ke konci nedotažené. Nevím, co si z filmu mám odnést, tedy krom toho, že Trey Edward Shults je šikovný mladý tvůrce. Lepší dny má jistě teprve před sebou. 6/10(18.10.2017)

Skvelo natočený a zahraný pokus o ukážku dna ľudskosti.. Bohužiaľ však bez akejkoľvek šance aby si divák odpovedal na akúkoľvek otázku, čo prudko kazí dojem zo síce atmosferického a tiesnivého, no inak nikam nevedúceho filmu, ktorého dej je prudko predvídateľný a absencia toho "it", ktoré prichádza v noci, je cítiť.(11.9.2017)

• chaometic

Jenom tam kecaj a nic se tam neděje, občas tram jsou scény, kterým ani nerozumím ani jejím spojitostem. Hlavně, že to přichází v noci. Bulshit je to jenom o jedné paranoidní komunitě. Nečekejte horor, je to jen laciné drama. CSFD zase jednou šláplo vedle.(4.11.2017)

Rozhodně ne horror. Spíš jen další postapo depka, která si většinu filmu vystačí se čtyřmi herci v jednom domě. Zpočátku nic exkluzivního, postupně ale hodně nepříjemná sonda do nitra vyděšených lidí.(18.6.2018)

Horor se skvělou tísnivou atmosférou, malým, ale velmi zajímavě se rozvíjejícím dějem a zajímavými postavami. Navíc se tu i pomalu, ale účinně rozvíjí napětí. A finále docela drsné, teď tím nemyslím, že by to bylo brutální, ale tím, co se tam děje a jak se to tam děje. Na 5* to není, ale horor je to fakt dobrý. Konečně jsem na nějaký takový narazil, který by vyděsil, který by měl určité mystično. Už mě ty blbinky se zamaskovanými vrahy lezly na nervy. 4*(24.6.2018)

Atmosfericka podivana s realnym koncem, takovych filmu je dneska jako safranu. Za me dobry!(13.9.2017)