Přicházejí v noci (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

• Nový Zéland

Horor / Mysteriózní / Psychologický

USA, 2017, 91 min

Trey Edward Shults

Drew Daniels

Brian McOmber

Triumf smrti. Obraz vlámského malíře Pietera Brueghela st. budiž symbolem světa, kde živí budou dříve nebo později závidět mrtvým.. Autor Trey Edward Shults překonává zármutek nad smrtí otce způsobem, který konzumní hororový divák nemusí vstřebat. Pokud je navyklý, že v „nákazových filmech“ sprintují infikované zrůdy a s rudýma očima se zakusují do krků obětí s takovou vervou, že jsou i renomované čistírny koberců bezradné, může zažít nevýslovné zklamání. Ač využívá ve velké míře klasické postupy žánru, je It Comes at Night postaveno na vykreslení psychologie postav obklopených strachem, paranoiou a touhou žít navzdory podmínkám. Člověk se vždycky bojí neznámého a strach ze smrti je ten ultimátní. Nevyřčenost, symboly a náznaky (červené dveře, noční můry či labyrint vnitřních prostorů domu, který spíše odpovídá dění v Travisově hlavě než očekávané dispozici domu při pohledu zvenčí) pak sebou přináší imponující dávku tajemna a těm vnímavějším ponechávají prostor pro různé interpretace. Ten vyčichlý žánr je potřeba nějak revitalizovat a tohle je jedna z cest..(4.9.2017)

• hurki

Rotující nuda v nekonečném intervalu komorní atmosféry....Velké zklámaní a velké nic.(3.9.2017)

• Hashirama

Prý je to jako epizoda The Walking Dead zbavená adrenalinu a dynamiky...takže jako klasická epizoda The Walking Dead. Tohle v hororové branži populární přesvědčení, že necháte chlápka staticky hodinu a půl čumět do jednoho bodu a obohatíte to zvuky z diktafonu ponechaného dva týdny pod kapotou felicie, se šíří jak lepra. A pokud si chcete honit triko na Sundance, natočte aspoň polovinu ve tmě a beze slov. Zkrátka a dobře, It Comes At Night je video, které si hraje na dramatické cosi, a dosahuje toho proprietami, které byly "in" naposled před třemi lety (It Follows). Scénář nemusím popisovat jedinou větou, jelikož k jeho definici není třeba jediného slovesa - nejdřív šest lidí, pak dva lidi. Z žumpy ho vytahuje pouze posledních 15 minut, které jsou atmosférou a gradací někde jinde, ale po cestě k nim stejně většina diváků umře...a dát palec nahoru kapavce jen proto, že jste před ní měli orgasmus, je velice neadekvátní.(9.9.2017)

Slušný horrůrek, který nestaví na lekačkách, ale spíše děsivých implikacích, které by mohli z dané konstelace vyplývat. Bohužel mám asi zvrácenější fantazii než autoři a proto jsem byl v důsledku spíše zklamaný, a i když vlastně celý film je dokonale komorní a nijak nevybočuje v rámci své vnitřní logiky, tak bych uvítal trochu odvahy a rozvinout právě to jedno děsivé a pouze nakousnuté téma.do většího explicitna.(10.9.2017)

Nevadí mi, dokonca by som povedal, že mám rád, ak sa tvorcovia vyserú na publikum a neservírujú mu vysvetlenia na tácke. It Comes at Night je učebnicový príklad takéhoto ignorovania diváka a mne sa to nadmieru páčilo. Pohľad jednej rodiny, ktorá si ide svoj Robinson Crusoe freestyle niekde (vlastne ani neviem kde) a pritom divák sa cíti ako totálny narušiteľ, áno to môžem. Neustále som hádal či ide o nejakú zombie záležitosť alebo sa iba vrátil stredovek so svojou ňuňu príjemnou vredovou nákazou... Ak by ten čokel nezatrepal kopýtkami, myslel by som, že ide o perfektné paranoidné ultimate survival. A vôbec mi nevadí, že sa to nevysvetlilo ani na konci, aspoň bol priestor na dlhý rozhovor s témami - "tak čo myslíš, čo sa im vlastne dialo?" Horšie to však bolo so stopážou. Ak sa totiž snažíte zamlčať všetko podstatné, tak to musí odsýpať, aby sa divák nenudil nepodstatnými scénami nočných prechádzok alebo dennej idylky. A v tomto smere to krívalo na obe nohy. Paranoju a ťaživú atmosféru úplne ničili scény typu "nebuď kokot, pozri takto sa drží sekera a takto sa kála drevo, tak vidíš? Teraz si to skús a pokým sa to nenaučíš, kamera a ani príbeh sa ďalej nepohnú..."(11.9.2017)

• DonBraso

Na začátek se sluší říci,že jsem si film určitě nepouštěl kvůli tomu,že mě má čekat spanilá jízda hororovou pastvou pro mé oči.Určitě nemíním psát o atmosféře,že to byl orgasmus nové vlny.Jedině proč jsem si tenhle film pustil byl Joel Edgerton,kterýho jako herce obdivuju.Vlastně jsem dostal jenom to.Jako táta rodiny to zahrál dobře,né skvěle,protože v tomhle filmu nešlo absolutně moc co hrát.Já v tom nevidím thriller,drama,horor a ani pomůcka pro všechny mysteriózní film.Je to nízkorozpočtováná seance u které jsem krásně usnul.S podivem jsem si říkal,že jsem i zvědav na konec.Pointa hadr a vypínám.Nahodit téma nákaza je pěkná sprosťárna.Nechtěl jsem moc,ale nedostal jsem absolutně nic.Synáček má sny,který nám rejža ještě musí vetřít do obrazu,kdy se zkrátí poměr stran filmu.Bože.Pak se to snaží šněrovat hororovým prvkem o jedné zapadlé chatě a doopravdy do nebe volající chodbou.Proč se ten film nejmenoval radši chodba u dveří.Všechno je to škvár,kdy chemie mezi hercema hapruje neskutečně a tím pádem se nedostaví vlastně to hlavní co chtěl snímek říci.To,že to půlka diváků vidí jinak,tak sláva jim,já na tohle neměl.Hudba měla dovolenou,atmosféra se vytratila po 10 minutách,náměť ubohej a zas jen ten Joel.30%(20.9.2017)

• Kushina

Tento film mě hluboce zklamal. Jediné co by se dalo považovat za zdařilé byla kamera, režie a herecké role. Jinak scénář naprostý bullshit. Konec filmu byla i dost nechutná záležitost. Opravdu se mi to nelíbilo. A horor? To vážně? tak z 10%, mysteriozní ze 30% a největší část bych řekl drama. Když to shrnu tak:1) Nechutné až morbidní scény 2) Naprosto odlišný žánr než se uvádí 3) Nudný a nezáživný příběh a 4) film na mě působil negativně jako celek. To že jsem se nedozvěděl nic o nemoci a dalších věcech to už je detail. Navíc podle názvu jsem čekal naprosto něco jiného. Tento film si ale rozhodně už znova nepustím. 35%(28.9.2017)

Na toto som čakal dosť dlho a konečne som sa dočkal, premiéry aj tu u nás. Je to celkom kvalitné - herci robia dobru prácu, atmosféra funguje a scenár je dobrý. Jediná chyba je to, že film nevenuje dostatok času nákaze, teda hlavnej dejovej linke, ale skôr postavám, ktoré sú viacmenej nesympatické. Preto tomu dávam 3* , i keď by sa mohlo jednať naozaj o kvalitný kúsok.(1.10.2017)

• Aywes

Izolační thriller staví převážně na dobrých hereckých výkonech a vyhrocených situacích. Tenhle film nemá ani jedno.(6.1.2018)

Fajný thriller s prvkami hororu. Atmosferické, miestami napínavé a miestami psycho. Plus dávam aj dobrým hercom, ktorí odviedli dobrú prácu. Jeden z lepších hororov 2017. 80%(19.5.2017)

Ok, proč to má tak zavádějící název? Čekala jsem nějakej cool horor, místo toho jsem dostala psycho thriller, čas od času s lekačkou nechutného nemocného dědečka. Tak v půlce filmu mě to začalo bavit, čekala jsem nějakou zradu od týpka, co se jim snažil něco doma ukořistit, ale bohužel, byl to jen obyčejnej manžel a otec strachující se o rodinu. Taky jsem čekala nějakej zakázanej románek... Škoda.(8.9.2017)

• raxxx

Je těžke si nedělat srandu z američanu když nevi coje Arizona , periodicka tabula apd , pak použivaji plynové masky proti nějake "nákaze" a jak už člověk dostane ty "zarděnky" tak ho chtěji mermomoci odbouchnout , tohle je cely film ! přislo mi to jako podobna píčovina jako cabin ferever nebo tak nějak. Jo a co to přišlo v noci ? :-)(9.9.2017)

A další nízkorozpočtový film, který si vystačil s hrstkou herců a domem v lese. V něm se ukrývají 2 rodiny před jakousi nákazou, která bohužel specifikovaná není. Divák tak čeká na zombíky či jinak nakažené, ti ale stále nepřicházejí a o hororovou atmosféru se tak starají pouze noční můry jednoho ichtyla a celkem slušně vyhrocené vztahy mezi rodinami.(9.9.2017)

Film má neskutečně hustou atmosféru a perfektně prokreslenej vývoj postav podle závažnosti situace... Ale to je asi tak vše.. Celej film jsem čekal, že se přece musí začít dít něco neskutečně parádního, ale nikdy to nepříjde. Příjde mně, že tvůrci zdaleka nevyužili potenciál, kterej se tady schovává, což je velká škoda. Přesto si myslím, že film už jen kvůli té atmosféře určitě stojí za zhlédnutí... Btw ponurejší konec filmu než tady jsem už dlouho neviděl..(13.9.2017)

• Patr1k

"Najprehajpovanejší" film roka, ako toto mal byť horor? Čo tu bolo mysteriózne? Herecký výkon manželky a syna hlavnej postavy (Edgerton) bol naozaj podpriemerný a pokazil už aj tak naštrbený dojem - ostatok to zahral uveriteľne nastolenej situácii. Film lákal apokalyptickou zápletkou, ktorá samozrejme kvôli rozpočtu hraje nie druhé, ale tretie husle. Okej...v poriadku. Tak to bude aspoň o prekvapivej pointe? POZOR ODTERAZ SPOILERY - nie je. ide o drámu, kde nám je predostrené, že aj učiteľ dejepisu dokáže pod ťarchou priposratého syna a prepatej manželky zastreliť kohokoľvek. Mna ten koniec vyslovene naštval, pretože vôbec nebola potreba to takto ukončiť. Prečo ich nemohli nechať odísť? Aj tak by zrejme umreli skrz nákazu svojho syna. Zámer bol zrejme spôsobiť zhrozenie u diváka - v mojom prípade sa to podarilo, no nie kvôli tomu "masakru" na konci, ale že ten film smeroval k tak banálnej a tupej pointe. Dať odpad by ale nebolo fér, pretože forma bola v poriadku.(19.9.2017)

Komorní postapokalyptické drama ..zaujme atmosférou nejistoty, stísněnosti a dobrými hereckými výkony.(2.10.2017)

Pěkný ... jako fakt, není to pro někoho kdo má rád akční řežbu, ale kdo si rád užije tísnivou atmosféru strachu a bezradnosti, ten si přijde na své. I přes zdánlivé pomalé tempo, hodina a půl utekla jako nic a musím uznat, že mě film bavil. Žádní zombíci, žádná monstra, jen lidi a strach. 78 %(11.10.2017)

• brasek

Nová doba, ako už v niekoľkých prípadoch absolútne neznámy človek napíše scenár a sám si ho aj zrežíruje, pretože ostatní dajú ruky preč od krásneho obalu v ktorom sa skrýva exkrement. Príbeh je absolútne o ničom, nudný, bez myšlienky, pointy a tempa, práca s atmosférou žiadna. Verím, že Trey Edward Shults si splnil sen a ukončí touto pliagou svoje filmárske pokusy.(23.10.2017)

Pekne spracovaný psychologický film s hororovým nádychom. Už od začiatku cítiť zvierajúcu atmosféru, strach a bezmocnosť postáv, čo pramení zo smrteľnej infekcie, ktorá je všade naokolo. Vynikajúce sú scény v noci vnútri v chate, kde sa vystrieda snáď všetko od radosti, pocitu bezpečia, súdržnosti až po nedôveru, obavu, vyššie spomenuté pocity strachu a bezmocnosti. Film je príkladom, že aj s nízkym rozpočtom a pár hercami sa dá natočiť film na úrovni. Chýbalo mi tam ale zakončenie s vysvetlením.(30.10.2017)

Atmosféra, která by se dala krájet jako mlha u Rákosníčkova rybníku, ale bez vyvrcholení...Nicméně film mne udržoval v napětí až do závěrečných titulků, za což hodnotím čistým průměrem.(3.1.2018)

• TesterX

Pro mne největší zklamání roku - samoúčelně pomalé záběry, v kterých se nic neděje, vyvolávají pouze jeden jediný pocit - nudu.(7.1.2018)