Život a doba soudce Roye Beana

• slovenský

Život a doba sudcu Roya Beana

Komedie / Western / Romantický

USA, 1972, 118 min

Mám rád westerny, ale ne všechny. Musí to být něco opravdu výjimečného, strhujícího a to tenhle film nebyl. Chvílemi nostalgický, chvílemi komediální, chvílemi převelice nudný, ve finále přehnaný a nesmyslný. Soudce Bean mi přišel spíše jako samozvaný diktátor než jako představitel spravelnosti, onen "zlý" právník jako člověk, který od začátku byl v podstatě v právu. Zajímavých postav (kněz v podaní Antonhy Perkinse se režisér hned zbavil), nevím, tomuhle filmu prostě něco chybělo.(23.1.2009)

Žádný podobný western jsem asi ještě neviděl. Ze začátku se to zdá jako ptákovina, ale pak tomu přijdete na chuť. Film podobně jako Nesmiřitelní ukazuje Divoký západ bez příkras, ale zcela jedinečnou humornou formou. Zároveň to je poutavý životní příběh existující postavy ve skvělém podání Paula Newmana a čiší z něho smutná nostalgie na zašlé staré doby, které možná byly drsné, ale měly své kouzlo.(4.8.2004)

Hodne netypickej western s netypickym hrdinou, ale zaroven taky opravdu skvelej film. Newman je v roli lehce natvrdlyho zlodeje, kterej se po tom, co ho zmlatila banda kurev a nasledne vystrilel hospodu plnou asi tak padesati smejdu, jen tak rozhodne, ze se stane soudcem, naprosto perfektni. Film je vlastne takovej slepenec jeho prihod, kde smejdy vesi na potkani vicemene aby je moh okrast, obdivuje herecku a v podstate se jen poflakuje a casem vybuduje docela slusny mestecko. Film tak nema nejakej vyraznejsi pribeh, ale presto docela odsejpa, lehce komedialni sceny nijak nerusi a stridaj se docela plynule s drsnejsima scenama, kde dojde na nejakou tu krev a veseni. Krome perfektniho Newmana jeste musim zminit jednoho z nejlepsich medvedu ve filmu. Celkove tak proste perfektni western se spoustou nezapomenutelnejch scen a prijemnou, lehce nostalgickou atmosferou.(21.9.2011)

• Martin741

Nemam rad Pala Novomuza, ale uznavam, ze herecky talent mal mimoriadny, a ze vedel hrat. To uznava aj taky zakomplexovany debil ako som ja. Tuna sa predstavil pan Novomuz v roli gaunera, pomsti sa ale stamgastom v istej krcme, a tak pre Mexicanov sa stal hrdinom, a stal sa sudcom. Prva polka filmu je zaujimava, divaka dostatocne navnadi, aby v druhej polke prislo jednoi velke nic a kopa nudy. Okrem Novomuza tu bol aj Anthony Perkins /Psycho, Proces/. 40 %(23.9.2014)

Najbizarnejší western,aký som asi v živote videl,čo pozoruhodný je tiež,myslel som,že Hombre predčí moje očakávania,ale sudca Roy Bean je ešte väčší týpek,t.j Paul Newman je herec,ktorý sa hodí do projektov,ktoré potrebujú zvláštnosť,čo Hustonov absurdný,ale výborný počin jednoducho má. Inak Jankovia,t.j režisér,scenárista Milius a producent Foreman sú po celý čas ako opití,mal som pocit,že sú sústavne pod vplyvom alkoholu,či omamných látok...(22.7.2014)

• - Režisér John Huston se ve filmu objevil v roli medvědáře Grizzlyho Adamse. (John Dunbar)

• - Režisér John Huston po celou dobu natáčení popíjel čistou vodku, což vysvětlovalo jeho hravou náladu. (Mikino00)

• - Skladba "Marmalade, Molasses and Honey", která ve snímku zazní, byla nominována v roce 1973 jak na Golden globe adward, tak na Oscara jako Nejlepší originální song. (Terva)