V časech, kdy se odehrává tento western, byly zákon, morálka a pořádek zpovykanými evropským výmysly, které do prérie Divokého západu ještě nezavály – zde, ve městečku Vinegaroon, panoval pouze jeden zákon: oko za oko, zub za zub. Alespoň do doby, než přivandroval do hnízda chřestýšů psanec Roy Bean (Paul Newman). Ten se prohlásí za samozvaného soudce všeho na západ od řeky Pecos, kde civilizace byla dosud sprostým slovem. Royova svrchovaná nadvláda přináší své plody, ale všechno jednou končí, a ne vždy dobře… nebo snad ano? Klasický western natočil velikán žánrového amerického filmu John Huston (Maltézský sokol, Asfaltová džungle, Bílá velryba, Mustangové, Za vodou a další), který spojil síly se zářící hvězdou Paulem Newmanem (Butch Cassidy a Sundance Kid, HarperHazardní hráč). Naturalistická a současně nadsazená stylizace snímku se opřela o vyvážený scénář Johna Miliuse, který podobné variace propracovával v takových hitech, jako Drsný Harry, Jeremiah Johnson či Apokalypsa. Výsledkem je nezapomenutelná westernová jízda, drsná i vtipná, a v mnoha ohledech nápaditá, která diváka nenechá chladným. (Česká televize)

dr.fish

Jak z dob Butche Cassidyho a Sundance Kida. Lehce a pomalu našlapovat, dílo se podaří. Vtipně a úplně jiné než jsem čekal. ()

andrii

Už nějaký ten rok bojuje s rojem nerozumu v rajónu. Vlajkový talár nasazuje pro ty, co jsou v maléru. Na rovinu. Na slunce jasné s nimi, pod oprátku. Ať houpají se v plenéru. V houpacím křesle na terase zarostlá tvář, medvědář. Pán krátkých procesů, megaloman, co si nosí slabost na rtech, na řasách. Pro rajskou pěnici z plakátu. ()

senor

Zábavný, malý, amorální western.Navíc Roy Bean byl skutečná postava a i když je ve ve filmu vše trochu přibarvené byl to podle všeho opravdu charakter.Supr méďa. ()

Mirokukii

Vcelku zábava, s jak jinak než kvalitně hrajícím Paulem. Nejvíce však na mě zápusobil medvěd a scény s ním a krása Victorie Principal. ()

Vencisak

Nesmírně milý, upřímný a zároveň absurdní snímek, který posouvá pohled na westernový žánr zase o kousek dál. Nicméně Roy Bean a jeho svět si diváka omotá a už nepustí. Celý film jsem čekal, kdy se Soudce dočká své zbožňované modly Lilly Langtry, a byť očekávání bylo naplněno trochu jinak, přec dostavila se jako správná dáma - in natura. ()

progression

Trošku netradiční western s krásnou hudbou Maurice Jarreho si samozřejmě "krade pro sebe" fascinující Paul Newman, ale hodně zajímavé jsou i některé ženské postavy. Nádherná Viktoria Principal, nastupující hvězda Jacqueline Bisset tu má sice epizodní, ale hodně zajímavou roli a "virtuální" Lily Langtry v Beanových myšlenkách a touhách se nakonec v samém závěru rovněž zhmotní s hvězdou předešlých období Avou Gardner. Zajímavé je i, že když se v epizodní, ale nikoliv nepodstatné roli objeví Anthony Perkins, hned se mi asociovalo "Psycho", i když hrál i ve vícero westernech a nikoliv nezajímavých. Malá poznámka - ta krásná bajka o ptáčeti a krávě byla v daleko povedenější a výstižnější variantě použita ve filmu Divoký Mesiáš (a myslím, že dříve, i když rok vzniku obou filmů je stejný). ()

Kubaso

"Možná, že to nebylo přesně takhle, ale takhle nějak to být mohlo." Těžko najít western, který by tak dokonale kombinoval melancholii s humorem. Newman je tu naprosto skvělý a když v přízračném závěru skoncuje se vší tou byrokratickou chátrou a zvolá: "Za Texas a slečnu Lily!", vstupuje tím jaksi mimochodem nejen do historie, ale taky do mojí osobní TOP 5 nejoblíbenějších filmových postav. Když k tomu přidám epizodky s medvědem a se Zloduchem Bobem ("Jak chcete toho koně, pane?" "Namodro."), není co řešit, i kdyby to tehdy nebylo PŘESNĚ takhle. Ale takhle nějak to být mělo... ()

JohnSmith

Tak tohle je vskutku nářez. Paul Newman je naprosto skvělý samozvaný soudce,který si vykládá zákon po svém,ale i tak sjednal pořádek tam,kde nebyl. Je to jeho herecký koncert plný skvělých hlášek. ()

Autogram

Svojrázny western so svojráznym samozvaným sudcom a veľkou dávkou absurdnosti, ktorý sa inšpiroval možno aj u Limonádového Joa. Zaujímavé sú aj akoby dokrútky s výpoveďami krátkodobo zúčastnených, ktorí končia vždy rovnako. Demokracia a civilizácia sudcovi nerobí dobre, zato vie, ako naložiť s nezodpovedným doktorom. Ako sa mení doba, tak sa mení aj charakter filmu, je z toho skoro sága až po veľkolepý koniec, aký by sa spočiatku nedal ani predstaviť. –––– Nevím o nikom, kdo by zakazoval zabít mexikána, negra nebo indiána. –––– Mužskej musí mít dvě lásky. Jednu, kterou má, potom druhou, kterou obdivuje nad všechno na světě. ()

Pecival

Sympaticky nezávazné vypořádání se s divokým západem po svém. Bohužel, přes pohodovou odlehčenou atmosféru nesoucí se celým filmem, není na dvě hodiny vtipných momentů dostatek. A filmu chybí zásadnější dějová linie nebo nějaký motiv. A tentokrát to nezachránil ani Paul Newman (nečekal jsem, že to někdy řeknu), ale jeho věčně nalitý, podivně klátící se soudce ve mě příliš sympatií nevzbuzoval. ()

vitekpe

Za originalitu, za hlidaciho medveda, za Avu Gardner, za "Pam" atd. si to urcite nizsi hodnoceni nezaslouzi...Newman i Huston (poznali jste ho ve filmu?) natocili nicmene i lepsi kousky... ()

Jiří K.

Život na Západě pojatý a natočený tak, jak nejsme u těchto druhů filmů zvyklí. John Huston pochopil, že yankees (kovbojové, zálesáci, zlatokopové, trapeři, lovci, apod.) jsou taky jen lidi, také mají strach, mají city, přemýšlí, pláčou... Nejsou to jen střílející a bijící se nabalzámované masky. ()

Han22

Mám rád westerny, ale ne všechny. Musí to být něco opravdu výjimečného, strhujícího a to tenhle film nebyl. Chvílemi nostalgický, chvílemi komediální, chvílemi převelice nudný, ve finále přehnaný a nesmyslný. Soudce Bean mi přišel spíše jako samozvaný diktátor než jako představitel spravelnosti, onen "zlý" právník jako člověk, který od začátku byl v podstatě v právu. Zajímavých postav (kněz v podaní Antonhy Perkinse se režisér hned zbavil), nevím, tomuhle filmu prostě něco chybělo. EDIT 2023: Ten film jsem před 14 lety hrubě podhodnotil. Tehdy jsem westernů moc neznal a chtěl jsem od nich prostě střílečku. Teď vidím příběh o divoké spravedlnosti v divokém kraji a rozvíjejícím se městečku. Soudce je pro mě s odstupem času pochopitelnější postava, slizký právník určitě nebyl klaďas. První půlka má dokonale absurdní humor plný neskutečných setkání (pistolník, medvěd), je tu kromě skvělého Newmana spousta výborných herců v malých rolích. Druhá půlka je trošku hořká a smutná. Vadí mě jen, že příběh je absolutně vycucaný z prstu a ten konec (přestřelka) z 20-30 let byl fakt debilní. Jinak solidní 4*. ()

Seti

Dobývání, rozkvět i úpadek Divokého západu, kterým provází další z památných postav Paula Newamana. Nostalgie při závěrečné pokrové partii je nezapomenutelná. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty