Seznam Adriana Messengera

The List of Adrian Messenger

Krimi / Mysteriózní

USA, 1963, 98 min

Film z doby, kdy ještě filmaři uměli točit filmy, a ne pouťové atrakce pro 3D kina a vymyté mozky. Chytrý scénář, který hned od úvodu zaujme, který jemně balancuje na hraně se špiónskými historkami (a možná je škoda, že nakonec je vysvětlení tak "obyčejné"), dovedně si hraje s maskami. Pravda, někdy jsou ty masky poněkud přehnané, chvílemi film ztrácí dech a tempo (třeba zbytečně dlouhé záběry honů na lišku), ale celkově jde o příjemné osvěžení. Samozřejmě pobaví i neustále se vtírající otázka, kdeže jsou ti slavní herci, uvedení hned v úvodu v titulcích, což rovněž není opomenuto a nakonec pro jistotu vysvětleno. Celkově jde o dobře udělaný film s dobrým nápadem i provedením i hereckými výkony, a závěrečná scéna lovu na "lišku" a její zakončení mne příjemně potěšila.(29.9.2012)

Při koupi tohoto DVD jsem se pochopitelně nechala zlákat plejádou zvučných hollywoodských jmen, které všchny patřily k zářivým hvězdám stříbrného plátna. Byla jsem velmi roztrpčena, že všechny hvězdy hrály pod "maskami". Jen náhodou, protože jsem je měla " v krvi a pod kůži " jsem je poznala. Až na jednoho (Burta Lancastera). Stejně jsem však nepochopila, proč tuto kriminálku řešil režisér touto formou. Kirk Douglas (otec Michaela Douglase) se moc nemohl rozehrát a měl tam zbytečně moc "masek". Vidím, že se to mnohým z vás líbilo, proto už dál nebudu popisovat své dojmy.(7.2.2012)

"IT'S SO PREPOSTEROUS THAT I CAN'T BELIEVE THAT MY SUSPICIONS MAKE ANY SENSE." ----------- Drobný film s obsadením na míle vzdialených od drobného. Kirk Douglas a George C. Scott sú masívnym hlavným jedlom pri večeri, ktorá je vlastne celá o maličkých dezertných jednohubkách. Cameá od vtedajších najväčších hviezd sú na každom rohu. Treba však pripustiť ich značne nevyužitý potenciál, keďže zápletka filmu v podstate bránila jeho využitiu. Aj napriek tomu sa ale jedná o kvalitnú detektívku s premysleným dejom, pri ktorej by som sa musel baviť o trochu viac, aby dostala odo mňa štyri hviezdy.(2.8.2018)

Kirk Douglas v rozsahem menší, ale velice efektní roli muže, který se pomocí důkladných masek vydává asi za pět dalších lidí. Aby toho nebylo málo, mimikry nosí i několik velkých herců v malých rolích a jejich totožnost vyjde najevo až na samém konci. Velká škoda, že jsem tento film neviděl v dětství. Možná bych ho dodnes ze sentimentálních důvodů nadhodnocoval jako třeba Fantomase. :-) Na druhé straně - čím by byl Fantomas bez humoru? Seznamem Adriana Messengera, obávám se. Masky sice mění herce k nepoznání, ale zároveň je až příliš zjevně odlišují od nemaskovaných herců, takže celý ten "gimmick", spočívající v přemýšlení, kdo ze slavných hostujících hvězd hraje v utajení, už od začátku kulhá na obě nohy. Horší ale je, že tyto mimikry zabírají dohromady asi 20-30 procent filmu, kdežto ve zbytku se jen velice zdlouhavě a často nezajímavě tlachá u stolu. Vyšetřovatel George C. Scott obvykle popisuje jiným postavám něco, co jsme předtím na vlastní oči viděli, nebo co naopak teprve uvidíme. Takže výsledkem je trochu nepochopitelně scenáristicky odbytý a režijně neohrabaný film s nádhernou kamerou a maskami, který přímo volá po pečlivějším remaku. 50%(29.11.2011)

IF WE WERE TO MEET NOW, FOR THE FIRST TIME, IT MIGHT BE A DIFFERENT MATTER. BUT THERE'S TOO MUCH PAST FOR BOTH OF US! Bože ten George C. Scott byl tak kurevsky dobrej. Naprosto skvělá barva nakřáplého hlasu. Jocelyn skvostně nádherná žena a rozhodně by jí to slušelo mnohem více s postavou Kirka Douglese, než s panem Viva la France. Mno celý film jsem čekal, kdy se ukáží další hvězdné postavy a všechny zamaskovance (kromě vozíčkáře) jsem považoval za Kirka, i když pan cikán mi tam nějak neseděl a celkově jsem se ve filmu díky tomu chvílemi ztrácel. Závěr mi teda otevřel oči, ale zároveň mě trošku zklamal, protože jsem si všechny ty velikány neužil tak, jakoby to bylo v případě vědomí, že skutečně jsou zrovna na plátně.(2.10.2017)