Teror (TV film)

Německo, 2016, 85 min

Lars Kraume

Jens Harant

Oliver Berben

Zápletka je tady, pro účely filmu, samozřejmě hodně zjednodušená, ale na výsledným hodnocení to nic nemění... Byť jsem zatím neviděl úplnej závěr (není obsaženej v tý 85minutový stopáži), v podstatě to nevadí, protože pro film jako takovej není až tak důležitej. Tady si divák musí závěr doplnit sám. Každopádně se jedná o hrozně zajímavej filmovej počin, kterej si zaslouží pozornost. Navíc věřím, že jsem se na něj nedíval naposled.(19.12.2017)

Námet a podnet k zamýšľaniu sa nad nie jednoduchými a jednoznačnými problémami, ktoré prináša dnešná doba, je lepší ako samotný film, ktorý k celkovému účinku prakticky ničím neprispel. Keď som rozmýšľal nad mojim postojom k modelovej situácii, pomohol mi identický osud cestujúcich lietadiel, ktoré narazili do svojich cieľov a cestujúcich letu 93, ktorí zaútočili na teroristov, lietadlo nedoletelo k cieľu, zrútilo sa v Pensylvánii a všetci zahynuli. Voľba menšieho zla v súčasnom svete, ktorý nie je čiernobiely, bude stále častejším prípadom pri rozhodovaní.(18.10.2016)

Příběh pilota Larse Kocha, skvěle ilustruje to, že hrdina vždycky víc riskuje než zločinec. Udělal vše, co jen mohl, aby se nestalo ještě větší neštěstí, přesto bude souzen. Lze tedy zvolit menší zlo? To je přeci logické, když tedy není jiná možnost. Navenek se může zdát, že to je také špatně. Tak nebo tak, ale v hlubší rovině je vždycky rozumnější řešit vážný problém hned, než zajde moc daleko.(30.10.2016)

Musím uznat, že mně od Němců tento počin celkem překvapil. Mám tam příbuzné a tak vím jak se dnes žije v důsledku experimentu s migrací v některých městech Germarábie a jak spousta lidí ač není spokojena s daným stavem raději mlčí, protože být v Germarábii označen xenofobem či náckem, to není jako u nás. Tam člověk může přijít o známé či dokonce zaměstnání. Němci mají jednu pitomou vlastnost a tou je (podobně jako to dělají lumíci) následování svého vůdce třeba i do pekel. Dnes se tak plně děje. A tak koukat na takovýto film natočený v Německu jen před rokem - působí jako zjevení a já jen doufám že páni scénáristé a pan režisér případně i s herci nehnijí někde v kobkách vězení na Colditzu nebo nemají doživotní zákaz činnosti. Vždyť letadlo unesl Arab ve jménu Alláha! ---- Celý film se prakticky odehrává v soudní síni a mně napadlo, že toto je z dalších těch geniálních scénářů, který by mohl být i divadelní hrou. Obdivuji všechny ty dokonalé příběhy u nichž vám stačí jen obyčejná židle a stůl a vy i bez okázalé výpravnosti filmu zíráte v údivu na odehrávající se děj. Zde je to soud s pilotem Luftwaffe, který Eurofighterem sundal unesený civilní Airbus plný lidí. Airbus, který ruka fanatika nasměrovala na stadión se 70 000 lidmi. Dopravní letoun nereagoval ani na rádiovou komunikaci ani na varovnou střelbu. Čas se krátil, ale velení zakázalo hotovostnímu roji, který ihned k letadlu odstartoval dle dřívějšího rozhodnutí Zemského soudu dopravní stroj sestřelit. Není možné obětovat nevinné životy za ušetření jiných nevinných životů byť by jich bylo více a oběť by matematicky dávala smysl. Každý život je jedinečný, tak praví právo. Jenže stíhač Lars Koch v posledních okamžicích už viděl Airbus jen jako zbraň. A tak neuposlechl rozkazu a raketou vzduch-vzduch poslal letoun k zemi, kde vybuchl v bramborovém poli aniž by na zemi zranil jediného člověka. Z jeho paluby nikdo nepřežil. Teď je souzen za vraždu 164 lidí a neuposlechnutí rozkazu.... Člověk, který 80 000 lidí zachránil, člověk cvičený a vedený k ochraně své země a jejích občanů... A tak se před divákem rozhoří zajímavý spor, který nejde jednoduše rozhodnout. V prvé chvíli asi každého napadne, že stíhač jednal správně. 164 ku 70 000? Co se tu řeší? Ale vystřelili by jste na letoun, kdyby v něm seděl někdo z rodiny? Matka, děti, manželka? Ano? I tak? Opravdu ano? --- Trochu mne mrzí, že celé zpracování bylo takové německé. Některým hercům jsem jejich role nevěřil (např. manželce muže, který zahynul v letadle a který se pokoušel dostat do kabiny). Stejně podivná byla i některá srovnání žalobkyně události s vagónky a tlouštíky na mostě... Závěr se mi ale líbil moc i ten pohled do kamery a doteď nevím jak by to rozlouskl. Téma je to závažné a tohle vše má jeden jediný společný jmenovatel - zlo jméném islám. A to je nutno si uvědomovat především. Všechno ostatní jsou důsledky. Dávám tedy za tři hvězdy co se týče zpracování, ale jednu přihazuji za tu odvahu to natočit. Bohužel když vím co u soudu umí třeba Al-Pacino, působí toto až moc ochotnicky a sterilně německy. 4 varovné výstřely. * * * *(1.12.2017)

Zaujímavá téma. Aj slušné technické prevedenie. Ale občas film pôsobil strašne neuveriteľne - resp. bolo cítiť, že postavy konajú, tak ako konajú len preto, aby niečo vysvetlili divákovi. Prečo by inak prokurátorka vyslovene nahrávala obhajcovi? Narážam napr. na otázky ohľadom evakuácie štadióna. A mnohé otázky boli vyslovene filozofické a vôbec nie právnické. A sudca tiež miestami pôsobí príliš angažovane (a necháva obžalobe klásť zbytočné hypotetické otázky)... Celkovo sa vo filme príliš a nevyvážene hrá na city a preto (hlavne obžaloba) pôsobí naivne. Nietoré argumenty obžalovaného boli zaujímavé, škoda toho kvanta scenáristických a dramaturgických zakopnutí... 12 ROZHNEVANÝCH MUŽOV alebo ich variácia DVANÁSŤ boli lepšími a uveriteľnejšími filmami...(18.11.2016)

• - O osudu pilota Larse Kocha (Florian David Fitz) se hlasovalo v Německu, Švýcarsku, Rakousku a Slovensku. Ve všech zemích diváci hlasovali pro nevinu (Německo, Rakousko, Slovensko - 87%, Švýcarsko - 84%). V České republice diváci nehlasovali, byl využit výsledek německého hlasování. (Bastien38)