Sex noci svatojánské

• Česko Sexuální komedie noci svatojánské (více)

Na osamělé farmě mají strávit společný víkend tři páry: excentrický vynálezce Andrew Hobbs s manželkou Adrian, jeho přítel doktor Maxwell Jordan s milenkou a ošetřovatelkou Dulcy a renomovaný stárnoucí filozof Dr. Leopold Sturgis se snoubenkou Ariel. Každý z nich má o odpočinku v následujícíh hodinách odlišné představy. Po prvním společném setkání se jejich plány pozvolna mění. Najednou začíná hra, která vypráví o nejistých partnerských vztazích, o lásce, sexu, vášni a nevěře... Film scenáristy a režiséra Woodyho Allena se vyznačuje výraznou lehkostí a hravostí, nezapírá přitom inspiraci jak slavnou hrou Sen noci svatojánské Williama Shakespearovou, Úsměvy letní noci švédského tvůrce Ingmara Bergmana, tak slavnými impresionistickými obrazy Výlet do přírody či Snídaně v trávě. Pozadí křehkého příběhu vytváří barvami a životem překypující krajina, v níž se občas "objeví" mytologické a magické prvky (kouzelná světelná koule). Na okouzlující atmosféře přelomu století se nemalou měrou podílí romantická hudba skladatelů Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Roberta Schumanna. (oficiální text distributora)

Tosim

-SLEDUJU VÁS UŽ ČTRNÁCT DNÍ. -JSEM TADY JEN DVA DNY. -PROSÍM, PŘIPUSŤ, ŽE EXISTUJE I JINÝ SVĚT, NEBO SE ROZBREČÍM. -V PODOBNÉ SÍTI JSEM O TO PŘIŠLA. CHCE TO JEN UDRŽET BALANC. -PŘI MILOVÁNÍ SE TOHO O SOBĚ ČLOVĚK HODNĚ DOZVÍ. -MANŽELSTVÍ JE HROB NADĚJÍ. -PROBOHA, ON ZPÍVÁ OTČENÁŠ, OSLEPNEME! -NEJHORŠÍ JSOU NEVYUŽITÉ ŠANCE. Tohle by se mělo tesat. ()

Matty

„Nic vážného, jen šíp v srdci“ . Když měl Woody Allen po dopsání scénáře k Zeligovi volný čas, rozhodl se jej využít k realizaci odpočinkové letní komedie, která nebude řešit žádná závažná témata a když už, tak ne moc. Erotická komedie opravdu budí dojem záznamu víkendové venkovské pohodičky party dobrých přátel. Ti se opět – i když tomu neodpovídá ani doba ani prostředí – vyznačují podobným způsobem uvažování a chování jako hrdinové předchozích Allenových filmů, povětšinou městští intelektuálové. Milostné hry a hrátky by zasloužily odlehčenější režii, případně i naprostou eliminaci metafyzických úvah, jež v podobně pojaté komedii působí nepatřičně. Těch opravdu vtipných hlášek není mnoho (-„A co tvé manželství?“ –„Skvělé. Jen nefunguje“) a nějak jsem nedokázal přenést přes srdce marnotratnost celého počinu. Ale Woody si po sérii mistrovských kousků asi potřeboval trochu odpočinout, takže můžeme být nakonec rádi, že je jedním z těch lidí, kteří odpočívají prací. 60% Zajímavé komentáře: betelgeuse, troxor ()

Superpero

Je to trochu jiné než ostatní Woodyho filmy a ze začátku mě to ani moc nebavilo. Postupem času si mě ale tento film získal hlavně díky dobře vypointovaným situacím. A navíc Mia Farrow je přece jenom hezčí než Diane Keaton. ()

novoten

"Sex napětí zmírňuje, láska ho vyvolává." I takhle to může dopadnout, když mistr natočí oddechový film. Myslel jsem, že na mě zamrká jen malá hračka pro Allenovo potěšení, ale přes záplavu gagů a občasně pesimistických myšlenek vše dospěje do uchvacující změti parodie na dramata o osudových rozhodnutích a kupy myšlenek na to samé téma. Jediný režisér, u kterého dokážu vyjmenovat z místa deset zásadnějších filmů a stejně vím, že si i za tenhle zaslouží pátou hvězdu. ()

B!shop

Naprosto paradni romanticka komedie, ktera sice neprinasi nic noveho, ale moc pekne se na ni kouka. Dej se neodehrava v soucasnosti, takze tu jsou fajn dobovy kostymy i kulisy, do toho moc pekna hudba a tri pary a s tim si Woody vystaci, sem tam nejaka hlaska, nebo paradni dialog, navic ozvlastneny Woodyho vynalezama, ale vetsinu casu cista romantika, kde se vzajemny vztahy hezky proplejtaj, ale naprosto pohodove a svizne a celou dobu jsem se fakt dobre bavil. ()

Kulmon

Woody Allen zažil sex noci svatojánské a ze začátku se opravdu zdálo, že to nestojí za to. Postupem času však přišel příjemný rytmus a nakonec snad i vrchol. Z hlediska Woodyho tvorby patří ovšem spíše k těm slabším. ()

EdaS

Woody natočil už filmy lepší, ale i horší. Velmi příjemná romantická komedie s jen stopovým množstvím pesimismu. Kéž by "průměrné" filmy jiných tvůrců měly takovou úroveň! ()

xxmartinxx

Klasický příklad "tři málo, čtyři moc". Docela sympatické postavy a příjemná atmosféra to ale přece jen táhnou nahoru. Typická Allenovka se všemi klady a zápory, to na každý pád. ()

Sarkastic

„Leopolde, kousni mě! Víc, víc!“ – „Nemůžu. Nemám své zuby.“ Zpočátku jsem si říkal, jestli si ze mě Woody nedělá s těmi záběry na faunu a flóru srandu, že musí určitě hned najet lovci na koních a s puškami, aby tuhle líbivou podívanou patřičně zničili. Nic takového ovšem nepřišlo. Postupně jsem si začal uvědomovat, že v tomto filmu půjde především o atmosféru, letní, prosluněnou, pohodovou a škádlivou. Humoru a úsměvných situací se mi nakonec také dostalo, avšak jen místy a hlavně až směrem ke konci. Nevadila mi nijak zvlášť ani ta fantasy složka s koulí, přesto jsem mírně zklamán občasnou nudou, a nemůžu proto dát více než lepší 3*. „Maxwell tě miluje!“ – „Ten doktor Casanova!“ – „Je skvělý člověk i lékař. Pacientky mu neumírají. Nanejvýš otěhotní.“ ()

Aluska88

Další z Allenovských kolotočů lidských vztahů. Opět zcela otevřené a doslova orgasmické konverzace o vztazích a sexu. Na toto téma považuji ve světě filmu Woodyho za jednoho z nejlepších. Dokáže vytvořit úžasný scénář a opravdové dialogy, které jsou vždy inteligentní, poučné a zároveň vtipné, aniž by sklouzly k hranici vulgarismů či trapnosti. Což se ve spoustě filmů s tématikou sexu dost často vyskytuje, a to právě také blízko této hranice. Takže pro mě opět další z jeho výborných kousků. A pokud Woody Allen, tak jedině s dabingem Jiřího Prágra. Skvěle k němu pasuje a jeho hlas je v dialozích doslova úchvatný. Snad jedinou výtku mám k závěrečným částem filmu, které už začaly být až příliš překonverzované, až moc "ukecané". Woody mi se svým "vzdušným" přístrojem připomněl Tleskačovo létající kolo:) "Před večeří vždycky párkrát zakroužím nad jezerem, zlepší mi to chuť k jídlu", "Já pro lásku neumírám, nejsem básník, pracuju na Wall Street", "Tys ji políbil? - "Kýchnul jsem na ni", "Jenom opilý infantilní idiot se střílí z lásky, ne internista." ()

Madison

Allen klasicky rozvíja vzťahovú štúdiu bez absencie ironických situácií, skvelého sarkastického humoru a vtipného scenára. Veľmi chytré, milé, pomerne ľahké navyše do romantického prostredia a doby zasadené dielko, ktoré som si vychutnala všetkými desiatimi a bez trpkých povzdychov. Navyše, vynaliezavý Woody so svojimi lietajúcimi vynálezmi jednoducho nemal chybu. :-) A tá čarokrásna hudobná symfónia! ()

betelgeuse

V sérii Woodyho výstřelků, v nichž tvůrce umělecky tápal v hlubině evropských inspirací, je tento jednookým králem. Nejméně vystavuje na odiv, je ovšem nejvyrovnanější. Nejspíše proto, že lehčí můzy (ÚSMĚVY LETNÍ NOCI) mají k jeho filmařskému naturelu daleko blíže než Fellini nebo těžší Bergman. Odmysleme si retro náladu a přírodu amerického venkova, a film se velmi podobá jeho hořkosladké komediální klasice. Přesto film opět odhaluje limity filmaře, zejména jeho schopnosti evokovat určitou náladu, atmosféru (zde cosi mezi impresionismem a magickým realismem). Zkrátka: nemá-li Woody po ruce Gershwina a černobílý materiál, zůstává zejména geniálním komediografem, výtečným vůdcem herců a poučeným kopistou. ()

sud

Odlehlá farma, krásný letní víkend, tři muži, tři ženy. To je základ povedené komedie, inspirované dílem Williama Shakespeara a filmem "Úsměvy letní noci" Ingmara Bergmana. Míchání párů, podezřívání z nevěry, zálety, nečakené rozuzlení, no typický Shakespeare. Komornost příběhu, postavy propracované do hloubky, typický Bergman. A hádejte jak to může dopadnout, když se do něčeho takového pustí Woody Allen. On Shakespeara ani Bergmana neparoduje, on vytvořil film v podobném stylu a ukázal jak si obou váží a vzdává jim tímto hold. Typických Allenovských hlášek je dost ("Ach, ten nadutec."-"Zítra z ní bude paní Nadutcová"), stejně tak situačního humoru. Za zmínku stojí též hudba Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Woody Allen mě opět nezklamal. ()

viperblade

Zpočátku jsem tomuto snímku moc nevěřil, ale jakmile se všichni dostali na farmu a začali vztahová "škatulata", tak jsem poznal Woodyho, jak ho mám rád. Trhlý, upřímný a hlavně vtipný. O něčem tak složitém, jako je láska, umí právě Woody natočit skvělý film a prakticky nezklamal. Sem tam se najdou hluché pasáže, ale nemám něco výrazného, co bych tomuto filmu vytkl. Navíc mě potěšilo, že jsem viděl mladou Julii Hagerty někde jinde než v bláznivých komediích Airplane! a Airplane II: The Sequel (byť je miluju, speciálně první díl). Ale vraťme se k Woodymu - 80 %. ()

D.Moore

Velice milý, přímo snad až roztomilý film. Lechtivý a vtipný tak akorát, senzačně zahraný (Julie Hagerty je naprosto kouzelná bytost). A dokonce mi ani nevadila absence jazzu, neboť Woody Allen veškerou hudbu tentokrát vycucal z Mendelssohna Bartholdyho. Co mě bavilo stejně jako spousta fórů a fórků, byly neustálé hrátky s kamerou a jejími dlouhými záběry. ()

MMR

No že je to Woody, tak jsem čekal víc. Nevadí, tak je to průměr. Ale hlavu i patu to má, a to je hlavní:-) ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN