Mustangové

John Huston

Arthur Miller

Russell Metty

Alex North

Aj napriek neodškriepiteľným kvalitám (réžia, scenár, herci) sú M u s t a n g o v i a vcelku nekohézni, majú poslabší sujet a za pozoruhodných ich z dnešného pohľadu môžeme považovať len vďaka skvelej kamere. Zvlášne je, že v úvode som bol takmer nadšený, pretože ten alkoholický večierok mal niečo z grandióznosti Felliniho SLADKÉHO ŽIVOTA, no s postupujúcou millerovskou existenciálnou demontážou a demytologizáciou môj záujem opadával a nemohli ho naštartovať ani zručne natočené sekvencie na púšti v závere.(24.6.2010)

Kdyby byl o půlhodinu kratší, bylo by to mnohem lepší. Film je zdlouhavý a většinu času neskutečně nudí. Jasně, najdou se tu i skvělé scénky, někdy i vtipné, ke konci je film konečně napínavější. Příběh je pěkný, hezké prostředí a výborný herci. Marilyn sice hraje tu nejpřecitlivější dívku na světě a je tu dobrá, asi její nejlépe zahraná role v kariéře a navíc je tu pořád tak krásná. Nejvíc se mi líbil Clark Gable a milovaný Eli, díky nim jsem dala ty tři hvězdy.(13.2.2015)

Reziser John Huston /Bila velryba, Poklad na Sierra Madre, Asfaltova Dzungle/ natocil slusnu spolocensku konzervacku s Clarkom Gable-om /Gone with the Wind, Run Silent, Run Deep/ v hlavnej roli. Norma Jean tu bola v poslednej roli, a je mi teda luto jednak jej krusne detstvo a jednak aj jej smrt - umrela prilis mlada. Film o opustenych ludskych dusiach, ktore mali nestastne vztahy dokaze zaujat nielen filmoveho diviaka - ba dokonca aj pozersky dementalny artovy picus ako som ja si tuna zakrochka od spokojnosti. Napriek fascinujucej kamere a obdivuhodnym hereckym vykonom sa film v dobe vzniku nestal hytom. Chyba sice vyrazna dejova linia, ale ako som spomenul, vdaka hercom ako Gable, Norma Jean a Montgomery Clift film dobre a rychlo ubieha a clovek sa co- to dozvie aj z dialogov. Jo a Clark Gable kratko po filme umrel, to len ako pikoska, Norma Jean az roku 1962. 80 %(5.1.2016)

Není mnoho starých amerických filmů, které by mě tak rozhodily, jako tenhle. Když to tak znova přetřásám tam i zpět, uvědomuju si, jak mě měl režisér celou tu dobu krásně v hrsti, jak si mě připravoval na ten závěrečnej lov, na to velkolepé finále. Skvělé vykreslení postav, otázky, otázky, otázky. Parádní film, je o čem přemýšlet...100%(3.3.2012)

"Neplač, nenaříkej." Přemokré slzy tam vysoko v horách zůstaly. Tam honáci koňských stád "zmoudřeli." Tam svůdně posmutnělá a soucitná Marilyn záchranným lasem štvaný dusot kopyt uklidnila. Nalezené podkovy budou znovu zvonit. Zavři, odlož, anuluj ten tápavý, tesklivý "sňatek z rozumu," ten neromantický způsob života na lovu. Postavy chřadnou, souží se v oblasti, pro kterou nejsou zrozeny, která by neměla být jejich chlebem. Nespojitelné blízké duše, samouci, snažící se vysmeknout z vlastní smyčky úzkostí. Čtyři klasikové, ikoničtí kazatelé za soumraku přesných, prašných vírů, postradatelných zlatých věků. Čtvero zamyšlení nad hledáním tvářnosti. Zasloužilé charisma barda Clarka v čele. Eli, místní tlučhuba, zasažen válečným traumatem, ztrátou své manželky, dětské panenky. Vonná pivoňka i schvácená purpurová růžička Marilyn tančí, nechává se zasypávat polibky ztracených iluzí, žádostmi oněch bijáků, které nelze odřeknout, které nezevšední. Montgomery, poznamenán vášní, obráží rodea, od nevidím do nevidím, odtud až do míst bez výsluní, v nichž tok řeky divoké pramení. Očekávaný východ slunce osvobozuje, noc z okovů tmy, jež se rozplyne? Odjíždíme...(3.8.2016)

• - John Huston inkasoval 250 dolarů za vlastní komparsní roličku hráče karetní hry "oko". (Kulmon)

• - Skutečně poslední film Marilyn Monroe. Někdy uváděný film Something's Got to Give (1962) nebyl nikdy dokončen, protože byla Monroe z natáčení vyhozena. (Kulmon)

• - Ve scéně, kdy Gay Langland (Clark Gable), Perce Howland (Montgomery Clift) a Roslyn Taber (Marilyn Monroe) čekají na koně v poušti, podívají se do dálky všichni jedním dalekohledem. Všichni ho však drží vzhůru nohama. (Pavlínka9)