Mustangové

John Huston

Arthur Miller

Russell Metty

Alex North

Smutné osudy rozvedené blondýnky, kovboje, opilce a dalších, jako by předpovídaly tragické osudy většiny hlavních představitelů: Marilyn Monroe zemřela asi rok po uvedení filmu zřejmě na předávkování léky, Clark Gable dostal asi dva týdny po ukončení natáčení infarkt, Montgomery Clift pět let nato zemřel na důsledky alkoholismu a drogové závislosti. Smutný film, na nějž jsem se koukal především kvůli Marilyn Monroe (a místy jsem se ne její chybou koukal i na hodinky). Závěr byl velice rozvláčný a zdlouhavý.(5.11.2011)

Čtyři lidé, kdy příběh každého z nich by vydal na samostatný film. Marilyn Monroe sice nepředvádí nějaké extra charakterní herectví, ale tu postavu krásné, útlocitné a zranitelné nešťastnice jí zkrátka musíte uvěřit. Ostatní tři muži pak díky ní odkrývají své slabiny, aby ke konci dospěli k názoru, že svět svět se sice změnil, ale oni zůstanou pořád stejní, ať se jim to líbí nebo ne. Jedinou možností je se vším seknout a padnout někomu do náruče nebo se se svěšeným ocasem vrátit zpátky domů, i když tam na člověka světlá budoucnost rozhodně nečeká. Překvapil mě především výkon Eliho Wallacha, který zde v roli nalomeného veterána ze druhé světové předvádí výborný výkon. Příběh okolo vzniku filmu pak melancholické atmosféře ještě přidává.(6.4.2011)

V průběhu sledování tohoto filmu mi na hereckých výkonech hlavních herců neustále něco nesedělo. Až po filmu jsem zjistil, že Clark Gable chvíli po dotočení tohoto filmu zemřel na infarkt, do toho Marilyn si šňupla co mohla a celé to završila i série dalších herců, o kterých snad ani mluvit nechci. Celé to tak na raná šedesátá léta působí poměrně drsně a ani postavy nejsou ty z řady sympatických, na které byste koukali s nějakým zájmem. Škoda, že John Huston herce trefil v jejich debilním období, protože dobrý námět docela obstojně zkurvili svojí arogantností.(17.4.2017)

Jméno Marilyn Monroe dodnes rozechvívá filmové fanoušky na celém světě a je do určité míry symbolem americké poválečné kinematografie. S jejím působením u filmu je spojena legenda o všestranné talentované herečce, kterou hollywoodská studia omezovala v rozletu a vnutila jí role naivní přihlouplé blondýnky, ačkoliv stála o výrazné charakterní role. Tady měla jedinečnou příležitost ukázat, co v ní je, a výsledek je tristní, přestože jí okolí v čele s manželem coby autorem scénáře maximálně vycházelo vstříc, Arthur Miller dokonce snímek považoval za velkolepý dar své manželce. Odměnila se mu neustálými konflikty na place, hysterickými výlevy a chronickou nedochvilností. I na plátně je vidět, že svůj part neutáhne, jakkoliv jí ostatní přihrávají, seč můžou. Kdepak, jejím možnostem odpovídaly typové role typu sladké Sugar v Někdo to rád horké. Mustangové jsou filmem o definitivním konci západu jako území honáků, krav a volnosti. Kovbojové ve filmu přežívají jako automechanici nebo dělají rodeo show pro zvědavce. Nejde jim o romantiku, jsou připraveni zpeněžit i poslední stádečko divokých mustangů v okolí, které představuje symbol nezávislosti ve světě svázaném pravidly a povinnostmi. Většinou se mi stává, že haním scénář, který zachraňují výkony kvalitních herců. Tady musím scénář pochválit, ale jakkoliv se tam s výjimkou Marylin sešla zajímavá herecká sestava, nějak jim to neladí a místo chemie cítím, že by si nejradši dali pár facek. Celkový dojem: 65 %.(13.5.2017)

Kdyby ničím jiným, bude tento film významný tím, že byl posledním v kariéře charismatického donchuana Clarka Gabla a nejproslulejší sexbomby 20. století Marilyn Monroe. Brzy poté zemřel i Montgomery Clift, zatímco Eli Walach už klepe na pětadevadesátku. Začátek filmu je strašně pomalý a nudí. Postupně se však dostáváme dovnitř onoho podivného čtyřúhelníku, ve kterém hraje prim naivní citlivá blondýna, o kterou usilují tři různí muži, každý jinak a každý z jiného důvodu. Nejedná se však o klasickou romanci. Je to portrét několika lidí, kteří žijí jako samotáři, protože se jim z nějakého důvodu nepovedly předchozí vztahy. Pokud něco bere dech, tak je to závěrečných dvacet minut.(5.8.2009)

• - Do postavy Gaye chtěl původně režisér John Huston obsadit Roberta Mitchuma. Tomu se ale nelíbil scénář a roli odmítl. (Pavlínka9)

• - Scenárista Arthur Miller pokračoval v práci na scénáři během natáčení a často ho konzultoval s režisérem Johnem Hustonem. (SeanBean)

• - Poslední den natáčení si Clark Gable povzdechl: "Bože, jsem rád, že toto natáčení skončila. Monroe by mi přivodila infarkt". Další den jej infarkt skutečně postihl a za deset dní zemřel. (Kulmon)