Mustangové

John Huston

Arthur Miller

Russell Metty

Alex North

Nikdy jsem zcela nepochopil mýtus o nekonečné kráse Marilyn Monroe, ale tady vypadá opravdu parádně. Nicméně její značně přecitlivělé reakce mne štvaly takřka celý film, takže daleko zajímavější bylo sledovat trio kovbojů, kteří se před ní předváděli. Guido byl skvělý při tanci i v letadle, Perce zářil roztomilostí při skotačením na býkovi a mazák Gay si zkušeně užíval své svědomité nicnedělání. Na všech třech mne potěšilo, kterak zhnuseně odmítali stálou práci za stálý plat, ale jsem zklamán z toho, že veškerá zábava se záhadně vytratila v polovině snímku společně s rozvodovou královnou Isabelle a snímek se vydal cestou nudného dramatu. Dozívat se to dalo, ale našlápnuto to mělo rozhodně lépe.(25.11.2013)

Ač mi připadá, že se mýtus krásy Marilyn zbytečně přehání, uznávám, že v tomto filmu byla k sežrání. Stárnoucí kovboj Clark Gable měl stále dost velké charisma. K nim ještě Montgomery Clift jako muž, který navzdory svému věku ještě nedospěl, a egoistický Eli Wallach. Nakonec finále, které udělá ochránce zvířat z nejednoho masožravce. Skvělé, téměř perfektní (90%).(2.8.2016)

Kdyby ničím jiným, bude tento film významný tím, že byl posledním v kariéře charismatického donchuana Clarka Gabla a nejproslulejší sexbomby 20. století Marilyn Monroe. Brzy poté zemřel i Montgomery Clift, zatímco Eli Walach už klepe na pětadevadesátku. Začátek filmu je strašně pomalý a nudí. Postupně se však dostáváme dovnitř onoho podivného čtyřúhelníku, ve kterém hraje prim naivní citlivá blondýna, o kterou usilují tři různí muži, každý jinak a každý z jiného důvodu. Nejedná se však o klasickou romanci. Je to portrét několika lidí, kteří žijí jako samotáři, protože se jim z nějakého důvodu nepovedly předchozí vztahy. Pokud něco bere dech, tak je to závěrečných dvacet minut.(5.8.2009)

Mustangové - ačkoli originální titul The Misfits je mnohem přiléhavější ("ti, kdo nezapadají") - je po padesáti letech snad ještě trýznivější než v době svého uvedení. Takřka existenciální téma, naturalistické zpracování a naprosto přesvědčiví herci (poslední a skvělé role Clarka Gablea a Marilyn Monroe) vytvářejí ve výsledku velmi působivý a hořký portrét jedné ženy a tří mužů marně hledajících štěstí a pevnější ukotvení v životě. Bývalá striptérka Roslyn po čerstvě dokonaném rozvodu, již nepříliš mladý kovboj Gay a jeho kumpáni se po krátkém náhodném seznámení v lokále rozhodnou vydat po stopách divokých mustangů. Daleko od konzervativní civilizace, která je podle nich příliš spoutaná ("let's just live"), se nechtějí podřizovat rutině, chtějí dělat věci lepší, než jen "makat za mzdu"... Chtějí maximální svobodu. Ve skutečnosti je jejich počínání jen marným hledáním ("I just need to find another way to feel alive...") A Roslyn? Naivní holka, která přichází o iluze, šokovaná drsným jednáním svých nových přátel a neschopná přijmout zaběhaný řád světa, v němž kovbojové chytají koně a prodávají je na jatka, aby bylo z čeho vyrábět krmivo pro psy. Roslyn se nechce smířit s tím, že "nothing can live unless something dies". Arthur Miller tímhle (ať už vědomě nebo nevědomě) nastoluje k diskusi otázky, které jsou aktuální i dnes (možná ještě víc než tehdy). Problematický vztah, Roslyn a Gaye kolísá od hluboké zamilovanosti k bezbřehému opovržení a diváka uvádí v nekonečnou depresi nad řádem světa... Nehledě na to, že film je naprosto skvěle natočený, s úžasnou hudbou.(27.9.2010)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Pětatřicetiletá, byť stále krásná Marilyn si omotává kolem prs(t)u všechny chlapy, kteří se ve filmu ojevili. Ti se, s výjimkou Clarka Gablea, chovají jako blázni, aby se jí zalíbili. A tak nejlepší jsou nádherné záběry z lovu divokých mustangů a taky Marililyn rozpohybované v šatičkách v rytmu s pingpongovým míčkem... Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=EckvMsLsfBM(17.11.2009)

• - Vůz, který zruší Roslyn (Marilyn Monroe), je Cadillac Series 62. (sator)

• - Autorem plakátů propagujících film byl výtvarník Thomas B. Allen. (contrastic)

• - Pro Marilyn Monroe a Montgomery Clifta byl 24 hodin denně k dispozici lékař. (Kulmon)