Kai a Gerda (TV film)

Snow Queen

Snehová kráľovná

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Akční

Velká Británie / USA / Kanada, 2002, 173 min

Filmu snehová kráľovná sa nedá odoprieť, že má isté čaro...rozdelený na dve časti, pričom tie dve časti sa od seba tak neuveriteľne odlišujú...Prvá časť, neuveriteľne vydarená, jemné iskrenie medzi hlavnými postavami a istá dávka tajomna...všetko sa skomplikuje príchodom snehovej kráľovnej a nie práve najoptimistickejší koniec všetko celkom v reálnej rovine...Druhá časť, tak pri nej sa nechal režisér tošku uniesť...hýri farbami a realite je už na míle vzdialená, ústredný motív lásky je potlačený tým, aké príhody a akých ľudí Gerda stretáva...avšak záver filmu sa mi veľmi páči - hlavne ten kráľovsko-medvedí...A takže prvá časť si zaslúži ***** a tá druhá ***... za výsledné hodnotenie vďačíme mojej milovanej matematike:-))(21.12.2007)

• k212

Nemohu si pomoci, ale v tomto televizním dílku něco je. A to něco je psychologicky hutná atmosféra. Možná až přespříliš exponovaná, když to má být adaptace pohádky. Snad by se hodilo přirovnání psychologický horror a musím říci, že na dětskou populaci nemůže působit ani děj příliš optimisticky. Ale Andersen byl tak trochu zvláštní pohádkář - spíše pro dospělé. Taky na tom má zásluhu elektronická hudba, která mě chvílemi asociovala na Massive Attack a jejich depresivní rytmy a riffy. Ve výrobě atmosféry je tedy toto dílo velmi naprůměrné v záplavě televizních produktů - také díky kameře, výpravě, režii. Ovšem, co pokulhává jsou toporné tváře málo známých herců, tím ovšem nechci tvrdit, že koho neznám, ten není dobrý, ale v tomto případě ano. Po shlédnutí druhého dílu srážím na dvě (to už bylo trochu moc i na mou sentimentální duši).(4.4.2005)

• DaViD´82

Nudná a neskutečně zbytečně dlouhá pohádka s televizní výpravou, nesympatickými dětskými hrdiny a divnou režií. Prostě typický výsledek produkce Hallmarku. Z nádherné Andersenovy pohádky v této adaptaci mnoho kouzla bohužel nezbylo. Jediným jakžtakž světlým momentem je Bridgit Fonda, ale ani ona nemá šanci utáhnout unylé a pomalu ubíhající tří hodinovou stopáž.(24.1.2007)

Krásna rozprávka o sile lásky. O sile dobra a zla. O chamtivosti. A o sile rodiny. O žena, čo prekonala všetky nástrahy. O mužovi čo bojoval sám zo sebou. O otcovi ktorý stratil chuť do života. Ale hlavne o sile prírody a ukážke, že dôležitá je rovnováha, ktorá ak bude narušená tak to nemdopadne dobre.(13.5.2017)

Tohle že má být Andersen? Ten krutý, ledový, drsný, nemilosrdný, smutný, poetický a především ten nádherný největší pohádkář světa? To byl první dojem, jejž jsem si přece jenom postupně poopravil. Jedná se sice o inscenaci, která se nevyhýbá kupě modernizačních zásahů, ale na druhou stranu se občas mezi průměrnostmi objeví troška tajemna, kouzla a mysterióznosti, což by dle mě mělo být náplní všech Andersenových adaptací.(15.4.2005)