Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Viete si predstaviť film s Jamesom Bondom bez kultovej ústrednej melódie, Hviezdne vojny bez vzletných fanfár alebo Psycho bez hudby navodzujúcej infarktové napätie? Tomuto milovanému hollywoodskemu hudobnému kánonu sa však popri iných filmových umeniach dostáva len málo pozornosti. V tomto dokumente dovolia najvýznamnejší hollywoodski skladatelia divákom nahliadnuť do zákulisia hudobnej tvorby a tvorivých tajomstiev najznámejšieho hudobného žánru: filmovej hudby. Táto povinná jazda pre všetkých milovníkov filmu obsahuje rozhovory s takmer 60 skladateľmi, režisérmi, dirigentmi, štúdiovými hudobníkmi, producentmi, interpretmi, štúdiovými manažérmi, agentmi a novinármi z celého sveta – vystúpia v ňom napr. Hans Zimmer, James Cameron, Danny Elfman, John Williams, Rachel Portman, Trent Reznor, Randy Newman, Quincy Jones, Alexandre Desplat, Tom Holkenborg, Harry Gregson-Williams, Bear McCreary, Steve Jablonsky, Howard Shore, Thomas Newman, Atticus Ross, Patrick Doyle, Mervyn Warren, John Powell, Moby, Mark Mothersbaugh, Marco Beltrani, Garry Marshall, Trevor Rabin, Mychael Dynna, Christophe Beck, John Debney, Heitor Pereira. (Art Film Fest)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (19)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Nedovedu slovy vyjádřit, jak moc si vychutnávám okamžiky, kdy mohu sledovat a obdivovat někoho, kdo je v určité činnosti lepší než já. Něco takového nastává opravdu zřídka, protože jsem, při vší skromnosti, multitalentovaný a multiúžasný. O to více si to poté užívám. Dokument se mi moc líbil, sice vše sledujete jen z rychlíku, ale vůbec mi to nevadilo. 90minutový pastva pro uši. Sledujete a posloucháte mistry všech mistrů a jejich díla, která tu budou tak dlouho, jako lidstvo samotné. K tomu všemu se na place sem tam objeví nějaká zajímavá zajímavost. Hrozně mě bavilo, kterak dovedli pánové pojmenovávat pocity, jaké diváci při poslechu hudby prožívali. Opravdu krásné. 90minutové Zimmermriavky nemohu hodnotit jinak než plnou náloží. Nebylo to jen krásné, nýbrž i inspirující. Děkuji a přeji pánům pevné zdraví a ať filmový svět ještě trošku stihnou obohatit. ()

Deschain 

všechny recenze uživatele

Na AFF premietnuté v rámci sekcie Variety. Patrí im moja vďaka. Popularita filmovej hudby stále rastie a natočiť niečo podobné, no veď už bolo načase. Veľmi ma to bavilo, ale aj tak mám pocit, že to mohlo byť o dosť lepšie. A nielen preto, že je to nevyvážené (najviac priestoru dostane Zimmer a Williams), na skladateľov mimo anglo-amerických sa veľmi nedostane (my z tímu Eňo sme boli vďační aj za to krátke spomenutie talianskeho Maestra, tiež by to chcelo zviditeľniť aj takých, ktorí nerobia len najviac mainstreamové filmy). Mohlo to byť pokojne dlhšie, mohli dať preč tú pani psychologičku (nebolo to úplne nezaujímavé, ale dosť samozrejmé) a použiť viac materiálu so skladateľmi alebo režisérmi. Ale bežnému konzumentovi filmovej hudby to možno bude stačiť. Tak či to, je super, že to vzniklo a ešte lepšie je, že sa to premietalo aj na Slovensku. Sem sa s ďalšími dokumentami o filmovej hudbe. Aj do kín. (Tabačka, Košice - Art Film Fest - 16.6.2017) ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Dokument, který se snaží v devadesáti minutách splnit tolik úkolů, že by na ně nevystačil ani desetidílný seriál. Hlavním cílem bylo zřejmě zmapovat dějiny filmové hudby počínaje povinným výrokem „silent films were never silent“ a konče Zimmerem, který zde v bordó saku a pruhovaných ponožkách vzpomíná na skladatelské legendy, které jej ovlivnily. Stejně tak na své předchůdce i žijící kolegy pějí chválu další současní umělci. Kromě toho říkají věty jako „hudba je srdcem a duší filmu“ a snaží se nás přesvědčit, že soundtracky dnešních blockbusterů jsou stále experimentálnější, načež vidíme záznam nahrávání hudby k Mimoňům. OK. Jako progresivní mladý umělec se ve filmu objeví Brian Tyler, jehož tvorba je pro mne spíš výborným důkazním materiálem k videoeseji o zapomenutelnosti hudby k marvelovským filmům (The Marvel Symphonic Universe). Zmínka o šibeničních termínech, v nichž někteří současní skladatelé musí dokončovat svou práci, je pak zaonačena tak, že díky špičkovým technologiím a profesionalitě všech zapojených nejde o žádný problém. Do toho jsou velmi zjednodušeně vysvětlovány základní pojmy jako hudební motiv (a způsoby jeho použití) nebo rozdíl mezi melodií a rytmem a útržkovitě je nám přiblížen vznik soundtracku od prvního setkání s režisérem po nahrávání ve studiu (což je třeba fascinující proces, který by si zasloužil samostatný, soustředěný dokument). Jako kdyby velká tematická šíře, vedoucí k ještě větší plytkosti, nebyla dostačující, jedna vědkyně a Moby (no kidding) rozebírají, co se během poslechu hudby děje v našem mozku. Přestože jde o roztěkaný, sebechvalný, sebedojímavý a pramálo objevný dokument (zvlášť pokud trochu sledujete bonusové materiály na DVD, případně máte přečtené výborné Dějiny filmové hudby), který navíc vytváří dojem, že kromě Morriconeho neexistují žádní významní skladatelé pracující mimo hollywoodský mainstream, jako zrychlený průlet dějinami (americké) filmové hudby jej lze akceptovat. Raději si ale na YouTube najděte videa jako „Steven Spielberg with John Williams talk about the soundtracks for E.T. and Jaws“, z nichž jsou ve filmu použity jenom krátké ukázky. Dozvíte se toho z nich podstatně víc. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Veľmi potešilo. Profesionálne a pútavo urobený dokument o filmovej hudbe. Som veľmi rád, že niečo podobné vzniklo, na druhej strane zamrzí, že väčšinu informácií som poznal. Aj tak veľmi vrelo odporúčam minimálne kvôli krásnej spomienke na Hornera a skvelej historke ako Brian Tyler získava spätnú väzbu :) 8/10 ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Dokument, ktorý mapuje a zhrňuje dokopy snáď každé desaťročie, no aby bol ešte trošku lepší, na to by už musel ísť do hlbky (vid. Lord of the Rings bonusy) a nie len prestrihnúť na ďalšieho skladateľa. Od toho tu ale máme dokumenty na DVD/BD kde sa dozvieme podstate viac. Toto je len taká kopa zaujímavých stručných informácii na jednom mieste, ktoré ale aj tak potešia. 85% - 4* ()

Galerie (21)

Reklama

Reklama