Ve stínu vulkánu

Under the Volcano

• španělský

Bajo el volcán

USA / Mexiko, 1984, 109 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,556,800Tržby Celosvetovo $2,865,000(26.4.2010)

• Houdini

Oscar 2 nominace: Herec HR - Albert Finney, Hudba. . . . Zlatá Palma - výběr(28.3.2004)

Mnó, ták... Johnymu to v tý mexický výhni jakože fakt sedlo. To fakt jakože teda jo. Ale mezi náma, nemuselo to zrovna bejt zase až tak moc siestový, víte? Vono taky sledovat dva dny v životě konzula co jen chlastá a nic nedělá není moc záživný, takže za aspoň nějakej ten děj bych se vůbec nezlobil. To teda fakt ne. Ale ten Finney to je fajný týpek. Akorát je tak věrohodný, že si jakože fakt myslim, že to vůbec nehrál. Víte jak to je. Sednete si večír s rejžou nad láhvinku a než se nadějete už byste měli b(l)ejt na place a nechat se voblejzat Žakalínou. To se vám pak hraje nějaká ta vopička jedna báseň, že jo. A teďkonc mě už vomluvte. Čeká tu na mě pěkná mladoušká tequilka. Glurp!(25.1.2009)

Dokonale vygradované drama s lahůdkovým Albertem Finney (nominace na Oscara), který se prochlastává v Den Smrti na malém mexickém zapadáku. Jeden z posledních filmů Johna Hustona s výtečnou atmosférou. Nic se neděje, vyjedeme si na fiestu, pohoda, ale když máte spotřebu několika lahví whiskey denně, něco se musí stát, ne? (Chci si přečíst předlohu Malcolma Lowryho!!)(14.5.2009)

Film, kde se toho navenek moc neděje, ale pod povrchem cítíte neklid. Mám VELKOU slabost pro prostředí Mexika (viz Peckinpah) a vše co je mexické, pro tamní zpomalenost, ospalost, kulturu,španělštinu, bary. Mám slabost pro charizma postav-alkoholiků, moje oblíbené filmové téma. Mexiko - země kam utíkáte před problémy nebo sami před sebou. Pozdní dílo Johna Hustona, jednoho z geniálních alko-režisérů (opět viz Peckinpah). Film přesně pro mě.(17.12.2007)