Nezničitelní

• Česko Co se nepromíjí (více)

Zacharyovi hospodaří na farmě na Divokém západě. Jejich otec William byl zabit indiánským kmenem Kiowů, a tak rodina ve složení matka Mattilda, bratři Ben, Cash a Andy a nevlastní sestra Rachel, kterou matka a nejstarší Ben velmi ochraňují. Rodina Zacharyových se přátelí a obchoduje s velmi nábožensky založenou, ale také rasisticky uvažující rodinou Rawlinsových. Jejich syn Charlie si na Rachel myslí a rád by se s ní oženil. Ben, jako hlava rodiny, z toho není zrovna nadšený, zdá se, že k Rachel chová jiné než bratrské city. Jeho odpovědi na Charlieho dotazy, zda mu Rachel dají, jsou spíše vyhýbavé. V kraji se náhle objevuje starý muž se šavlí a jedním okem, Abe Kelsey, a rozhlašuje, že Rachel je Indiánka, kterou Will Zachary ukradl Kiowům. Ben a Cash ho za to chtějí zabít, ale nenajdou ho. Tato zpráva se rozšíří až ke Kiowům, kteří chtějí svou sestru zpět. Výměnou nabízejí tři koně. Ben nesouhlasí. Rachel je potomkem bělochů a z obchodu nic nebude. Když později Charlie přijede s květinou oficiálně požádat o její ruku, Ben nerad souhlasí. Nadšený Charlie se vrací domů a cestou je zabit Kiowy. Rawlinsovi jsou zděšeni, a zejména matka Rowlinsová obrátí svůj žal proti Rachel a nazve ji špinavou Indiánkou. Otec Rowlins nechce mít se Zacharyovými už nic společného, dokud se Indiánky nezbaví. Ben se rozhodne očistit Rachelinu pověst a vydá se po Kelseyho stopě. Přiveze ho k Rawlinsům a chce, aby řekl pravdu. Rawlins mu nechá dát kolem krku smyčku a pod hrozbou smrti ho žádá, aby řekl pravdu. Kelsey opakuje, že Will Zachary našel indiánské dítě, a když ho Kelsey chtěl zabít, Zachary mu to nedovolil a vzal holčičku domů. Když byl Kelseyho malý syn zajat Kiowy, chtěl Kelsey, aby Zachary vydal Indiánům jejich dítě, ale Zachary to odmítl a Kiowové chlapce zabili. To přesvědčí Rawlinse, že Kelsey mluví pravdu. Mattilda už to nemůže poslouchat a podtrhne stoličku, na které Kelsey stojí, a oběsí ho. Rawlins a ostatní farmáři se od Zacharyů odvrátí, pokud nepošlou Rachel zpět ke Kiowům. Ben Zachary jako hlava rodiny odmítá... (TV Prima)

Pohrobek

Na konci padesátých a v průběhu šedesátých let se Hollywoodem prohnala vlna westernů, jež z tradičních spíše negativně nebo pouze staticky chápaných indiánů najednou dělala oběti americké kolonizace a měla tak být určitou satisfakcí jejich osudu. V tomto filmu se tak trochu ztrácí klasické kouzlo Audrey Hepburn a pro její milovníky je tedy spíše zklamáním. Jinak se jedná o průměrný western se slušným Lancasterem. ()

igi B.

V případě tohoto filmu myslím mělo být označení ::drama:: spíše před ::westernem:: ... Chápu, že kdo čekal kowboye a pistolníky, indiány jako z máyovek a černobílé hrdiny divokého západu, musel být zklamán. Protože v tomhle příběhu jde o něco jiného, tenhle příběh je o vynořených starých křivdách, o lidské nenávisti i rodinné soudržnosti, netoleranci i rozdílnosti kultur a marnosti jakéhokoli násilného řešení. Protože násilí a smrt plodí jen další bolest a další násilí - až nakonec se může stát, že možná sestra musí zabít možného vlastního bratra, aby ochránila SVOJI pravou rodinu. Tenhle film zkrátka vybočuje z nějakého dobově-tradičního (nezničitelní kritkové, podívejte se laskavě na rok vzniku filmu!) rámce westernového žánru, takže i po takřka půlstoletí od vzniku umožňuje poutavý a emočně silný filmový zážitek. ()

novoten

Western ze staré školy s jasně danou romantickou linií, v klasickém hávu hodných a zlých, tentokrát obohacený o překvapivý, ale o to důraznější motiv rasismu. První polovina je protivně jednotvárná, druhá naopak ve své vážnosti silně nadprůměrná. A z herců určitě nemůžu zapomenout na divadelně polopatickou, ale strašně roztomilou Audrey. Ve výsledku určitě ne zlomový kousek v jakémkoli ohledu či žánru, ale staromilská pohoda, které podráží nohy rozvláčnost, přílišná doslovnost a hlavně přepjatá patetičnost v dialozích. ()

sportovec

NEZNIČITELNÍ patří k těm filmům, které na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století prolamovaly konvence stále přežívající rasistické i sociální segregace v tehdejší americké společnosti. Před zatracujícími odsudky by měla odrazovat již jména čelných tvůrců tohoto velmi nekonvenčního westernu, který na druhé straně s lékárnickou úzkostlivostí dodržuje všechny znaky tohoto drobrodružného žánru. Příběh o lidské svobodě a jejích mezích, fanatismu i malosti, konfrontace civilizací (Kiowové nejsou jen v tomto případě spíše prérijními Indiány, ale ztělesňují také kulturu pasteveckých etnik nového kontinentu) nedávají jednoznačné trumfy do rukou ani jedné, ani druhé straně. Nejvíce zaráží zabedněná bigotnost nepočetného bílého obyvatelstva, které po vtrhnutí do indiánských území je při obhajobě dobytých pozemků odkázáno beze zbytků na vzájemnou pomoc. Dívka, která k těmto ožehavým, nejednoznačným situacím přišla doslova jako slepá k houslím, je asi nejvíce zranitelnou součástí toho všeho. Oslava rodinné soudržnosti lidí, kteří nejsou bez chyb, ale za všech okolností stojí při sobě a houževnatě vzdorují nepřízni osudu, je jímavá a lidsky plnohodnotná. Audrey Hepburnová, legendární evropská herečka, která suverénně dobyla hollywoodskou továrnu na sny, nezklamala, stále ještě mladá, ani zde. Její kreace si zachovává kuráž a nebojácnost dívky a ženy vyrůstající mezi muži. Přesvědčivě je pojata i Lancasterova postava. Síla a nezdolnost jsou prvky, které oba hlavní hrdiny nezadržitelně pudí k sobě. Typický je i jiný moment: matčina mlčenlivá smrt. Divoký západ kraváků - tak zní doslovný český překlad slova cowboy - lidi nelítostně prosíval. Asi tak jako NEZNIČITELNÍ své diváky hodnotitele a posuzovatele. ()

Matty

Moje ochota podívat se na tento film klesala přímo úměrně se zjišťováním následujících faktů: John Huston jej označil za svůj nejméně oblíbený, hodnocení na ČSFD ani na IMDb není příliš vysoké, western nepatří k mým nejoblíbenějším žánrům. Na druhou stranu, Audrey Hepburn je mou nejmilovanější herečkou a navíc se již nějakou dobu snažím sesmolit Hustonovu biografii, znalost dalšího z jeho filmů je z toho důvodu žádoucí. Nakonec jsem si řekl, že teda jako jo. Nebudu chodit okolo horké kaše – byla to pěkná blbost. Postavy, vesměs afektovaní blázni, jednaly naprosto nelogicky, pronášely děsně patetické dialogy a každého z mrtvých zvlášť oplakávaly (což začne být u westernu brzy nesnesitelné). Moc tomu nepřidávala ani Audrey, jako vždy roztomilá až na kost, ale vypouštějící z úst věty, z nichž bolí uši, potažmo hlava, potažmo celé tělo až do konečků vlasů. S čím jsem opravdu nepočítal byla jasně patrná politická nekorektnost (je zde uplatňován princip „zastřel si svého Indiána“), přehlížeje fakt že i ti Indiáni jsou nějací divní. Alespoň konec byl celkem fajn a hudební motiv mi připomínal závěrečné titulky Policejní akademie, což z filmu sice dělá ještě větší hloupost, nicméně alesoň hloupost zábavnou. 40% ()

• Audrey Hepburn dostala za film 200 tisíc amerických dolarů, čímž se zařadila mezi Hollywoodskou elitu. (Peti_Zu)
  • Během natáčení snímku Audrey Hepburnová v lednu 1959 spadla z koně, poranila si páteř a skončila v nemocnici. Natáčení filmu muselo být z tohoto důvodu na šest týdnů přerušeno, film pak dotočila v ortopedickém korzetu. (SeanBean)
  • Během natáčení se málem utopil herec Audie Murphy, když se s ním převrhla loďka. (Zdroj: Audrey Hepburn - Barry Paris) (Mirokukii)