Viktorie a Abdul

• Velká Británie Victoria and Abdul (více)

Snímek Viktorie a Abdul vypráví skutečný příběh neobvyklého přátelství, které vzniklo během posledních let pozoruhodné vlády královny Viktorie (Judi Dench). Když mladý sluha Abdul Karim (Ali Fazal) přijíždí z Indie, aby pomohl při oslavách výročí královniny korunovace, nečeká, že si získá náklonnost samotné královny. Navzdory okolnostem se mezi stárnoucí vládkyní a jejím sluhou rodí nečekané, ale věrné přátelství, které však vůbec není po chuti jejím blízkým i poradcům. A zatímco se jejich přátelství prohlubuje, královna začíná vnímat měnící se svět novýma očima a s radostí v sobě znovu probouzí dávno zapomenutou lidskost. (Bontonfilm)

Arsenal83

Prekvapivo celkom dobré, dobrý príbeh, zaujme, nenudí. Chýba mu len viac veľkoleposti, aby sa aspoň hral na to, že ide o veľký historický film. Zároveň tu máme potvrdené, že pred storočím Briti brali Indov za špinavých a druhoradých ľudí. A dnes sú tí istí Indovia a Pakistánci už Britmi. Inak Judi Dench v úlohe starej Viktórie maximálne dobrá a presvedčivá. ()

Marze

Příběh o neobyčejném vztahu. „Většinou“ založeno na skutečných událostech. Film je silný v tom jak zobrazuje palácové intriky. Uvědomujeme si také britskou temnou koloniální minulost. ()

rikitiki

Královna se kamarádí s Indem, což aristokratické okolí nerado vidí, a tak Indovi furt hází klacky pod nohy. A tak to trvá asi čtyři hodiny - mého subjektivního diváckého času. Film se nikam neposouvá, jen v různých obměnách kopíruje stejnou situaci: přízeň královny, žárlivost dvora a mezi tím jeden Ind. ____ Připadalo mi to strašně neživotné. Jakoby filmaři našli jen pár fotek, na kterých je Viktorie s jakýmsi Abdulem a zbytek příběhu si zcela vycucali z prstu. Aniž by si dali nějakou práci s vytvářením zajímavých okolností nebo konfliktů. I ty, které se ve scénáři objeví (Indova nemoc, jeho lži při vykreslení politické situace v Indii), se přejdou, jakoby se ani nestaly. Charaktery všech postav jsou zoufale a nemotorně černobílé. ()

Necrotongue

Divím se ještě teď, protože se mi film překvapivě líbil, a to nemám dobrý vztah k indickým přišelcům ani k muslimům. První polovina snímku mě bavila nečekaným humorem, kterého ve druhé části ubylo ve prospěch melancholické nálady, ale co už, nemohl jsem se přece pochechtávat až do konce. Judi Dench byla skvělá a udělala celý film. ()

Lyli

Až příliš depresivní, což jsem nečekala. A ten její syn byl vážně hajzl. Aneb recenze měsíce.... ()

corpsy

Nebudem si klamať, keď napíšem že to je len starosvetská ( v tomto prípade ale dosť nenápaditá a nudná ) záležitosť, kde sa aj napriek roku vzniku snímku ( pričom sa dá tvrdiť, že v 21. storočí sa v šoubyznise niečo hýbe ), vcelku nič nedeje. Áno, máme tu dejiny, ale tak nezáživne podané. No...možno nabudúce. ()

kaylin

Judi Dench a Ali Fazal si skvěle sedli a díky nim je tenhle příběh správně hravý, ale přitom i dojemný. Z hlediska dějového není vyloženě objevný, ale když máte dobré herce, je skvělé je sledovat. A tady ještě o to víc, protože jsou všichni v opravdu nádherných kostýmech, které skvěle zachycují dobu. ()

slunicko2

A pak že se příběhy červené knihovny v životě nedějí. 1) Spoiler. Čtyři roky po smrti královnina milovaného společníka a přítele Johna Browna začíná nová story, ještě pikantnější. Hlavní roli v ní hraje 24letý muslimský Ind z Agry. Dosud pracoval jako písař ve vězení, kde v rámci pracovní terapie zločinci tkali koberce. Abdul Karim je s kolegou vyslán do Anglie s darem pro královnu v souvislosti s oslavou padesátiletí její vlády. Brzy po svém příchodu ke dvoru upoutal Karim královnu svým lidským neformálním přístupem a také mj. svým kuchařským uměním - jeho kuřecí curry s daalem a pilafem panovnice zařadila do svého pravidelného jídelníčku. Jak to bylo během dalších 14 let už můžeme sledovat ve filmu._____ 2) Bizarní příběh sepsala v roce 2010 60letá indická novinářka Shrabani Basuová. Při prohlídce letního sídla královny Viktorie našla Abdulovy obrazy a busty. Později objevila několik zapomenutých deníků královny a Karimovi potomci jí poskytli jeho deník. Podle knihy Victoria & Abdul: The True Story of the Queen’s Closest Confidant vznikl i náš film._____ 3) Snímek je směskou společenské kritiky, komedie, romantiky a dramatu. V duchu anglické ironie není chvílemi zcela jasné, co je míněno vážně a co ne. Inu, je based on real events...mostly._____ 4) Příběh munšiho Karima je nejasný. Prostý sluha oslněný britským dvorem a panovnicí anebo prostě jen prospěchář a napůl podvodník? Těžko říci._____ 5) Film stojí a padá s vynikající 83letou Judi Denchovou. Ta pokračuje ve své roli královny Victorie z filmu Paní Brownová._____ 6) Za zmínku stojí i 31letý bollywoodský herec a model Ali Fazal (Abdul Karim), který ovšem v jiných rolích a v jiném ohávení na mě působí přitažlivěji._____ 7) Zaujal mě královnin pestrý denní program: Breakfast with the Royal Princes of Belgium. 11:00, an audience with the Sultan of Dubai, where Her Majesty will be presented with the Diamond of Oojay. Garden party where Her Majesty will receive Oscar II, King of Sweden and Norway, again, and Queen Liliuokalani...a monarch and, uh, sole Queen Regnant of the Kingdom of Hawaii, Your Majesty. Uh, she has composed a song for you on the ukulele. Uh, but we have managed to put her off. Then you will eat with the Prime Minister and at 7:00, the banquet in the state dining room._____ 8) Výstižný koment: Myshkin****. ()

dom156

No asi to byl prozíravý tah, stáhnout tento film z kin. Jelikož jsem obdržel tlachání o královně, které se zalíbí Ind a tak si ho nechá zámku, kde všichni proti tomu kují pikle a královna se ho snaží hájit. Tak ted jsem v delším souvětí uvedl, o čem vlastně se celou dobu a to skoro 2 hodiny tlachá. Bohužel až na pár případů (a že jich je zde skutečně poskrovnu), jsou dialogy na to stejné brdo a nijak nevybočují z kontextu děje, nedej bože aby začaly být nějak zajímavé. Krásně se kouká na Judi, která i při svém požehnaném věku stále ze sebe mačká to nejlepší. Bohužel ona jediná je světlý záchvěv na jinak velmi průměrném dílu. ()

Aleee89

První polovina, kdy se Viktorie a Abdul oťukávali, byla vtipná, svěží, barevná. A pak jakoby se něco zlomilo. Najednou se ten film vlekl, a i když byl dojemný, musím jít nakonec s hodnocením o hvězdičku níž. ()

Petrasuvicka

Nadchnout někoho indickou exotikou je poměrně snadné, tím spíš když se do ní Victorie nikdy nepodívala a nedovedla si nic z toho ani představit. Hrozně milý, krásně dojemný příběh. ()

Martin741

Judi Dench bola skvela aj po 80 -ke ako Kralovna Viktoria. Neviem, do akej miery je to realne, nebavilo ma to zistovat, ale Viktoriu 1837 - 1901 zahrala Dench perfektne, obycajne dialogy prevladaju aj tu, to sa mi pacilo. Tvorcovia sa snazili vyhnut nejakym extra konfliktnym temam, slo len o to, aby sluha pomahal pri oslavach akehosi vyrocia kralovnej Viktorie, no a pritom si ho ona oblubila. Prosim viac takychto filmov, kludne i o kralovnej Marii I. katolickej, alebo hoci o Plantegenetovcoch, vladli 1154 - 1461. 70 % ()

Streeper

Miluji filmy od Stephena Frearse a tohle je tak povedený film, že mě mrzí, že má zatím takové hodnocení. Judi Dench a Ali Fazal jsou naprosto báječní. U filmu jsem se ani jednou nenudila, již od začátku je to zajímavé, má to krásnou dějovou linku, která mě bavila, rozčilovala i rozbrečela. Jsem překvapená tím, jak se Viktorie zachovala k Abdulovi, s jakou něhou a láskou ho přijala za svého přítele navzdory svým podřízeným a svému synovi, který se zachoval na konci filmu velmi barbarsky. Posledních 10 minut filmu jsem nedělala nic jiného než, že jsem plakala. Je to velmi dojemné a jsem ráda za to, jak byla královna Viktorie v té době pokroková. Ve filmu zazní i krásná hudba a je to opravdu kouzelný příběh dle skutečné události, který byl utajován přes 100 let. ()

Sammya

Nečekala jsem, že mě tenhle film tak dostane. Děsně mě bavilo, jak všichni byli celí tumpachoví z toho, že královna má ráda společnost *gasp* "barevnýho muslima"! A konec mě rozbrečel. ()

chelseaman22

Judi Dench je skvělá, avšak smysl filmu mi utíká. Mladý Abdul dorazí do Londýna, aby byl vydržován jako francouzský buldok Leošem Marešem. Dostane nový šat a postel a hnedle se domnívá, že je vládce impéria. Judi mu to žere a je mi úplně jasné, že koitus by brala všema deseti. 60% Celosvětový příjem k 23. 2. 2018: $65,421,267 ()