Viktorie a Abdul

• Velká Británie Victoria and Abdul (více)

Snímek Viktorie a Abdul vypráví skutečný příběh neobvyklého přátelství, které vzniklo během posledních let pozoruhodné vlády královny Viktorie (Judi Dench). Když mladý sluha Abdul Karim (Ali Fazal) přijíždí z Indie, aby pomohl při oslavách výročí královniny korunovace, nečeká, že si získá náklonnost samotné královny. Navzdory okolnostem se mezi stárnoucí vládkyní a jejím sluhou rodí nečekané, ale věrné přátelství, které však vůbec není po chuti jejím blízkým i poradcům. A zatímco se jejich přátelství prohlubuje, královna začíná vnímat měnící se svět novýma očima a s radostí v sobě znovu probouzí dávno zapomenutou lidskost. (Bontonfilm)

Ryuuhei

Opravdu netradiční příběh, který v podstatě odráží i dnešní rasismus - zde tedy spíše z politických důvodů. Výborné herecké výkony, hltal jsem každou emoci a celý koncept neobvykle silného přátelství jsem snímku naprosto uvěřil. Líbil se mi i ten překlen od komedie k těžkému dramatu, na jehož konci jsem si říkal, že to takhle přece nemůže skončit. ()

Streeper

Miluji filmy od Stephena Frearse a tohle je tak povedený film, že mě mrzí, že má zatím takové hodnocení. Judi Dench a Ali Fazal jsou naprosto báječní. U filmu jsem se ani jednou nenudila, již od začátku je to zajímavé, má to krásnou dějovou linku, která mě bavila, rozčilovala i rozbrečela. Jsem překvapená tím, jak se Viktorie zachovala k Abdulovi, s jakou něhou a láskou ho přijala za svého přítele navzdory svým podřízeným a svému synovi, který se zachoval na konci filmu velmi barbarsky. Posledních 10 minut filmu jsem nedělala nic jiného než, že jsem plakala. Je to velmi dojemné a jsem ráda za to, jak byla královna Viktorie v té době pokroková. Ve filmu zazní i krásná hudba a je to opravdu kouzelný příběh dle skutečné události, který byl utajován přes 100 let. ()

slunicko2

A pak že se příběhy červené knihovny v životě nedějí. 1) Spoiler. Čtyři roky po smrti královnina milovaného společníka a přítele Johna Browna začíná nová story, ještě pikantnější. Hlavní roli v ní hraje 24letý muslimský Ind z Agry. Dosud pracoval jako písař ve vězení, kde v rámci pracovní terapie zločinci tkali koberce. Abdul Karim je s kolegou vyslán do Anglie s darem pro královnu v souvislosti s oslavou padesátiletí její vlády. Brzy po svém příchodu ke dvoru upoutal Karim královnu svým lidským neformálním přístupem a také mj. svým kuchařským uměním - jeho kuřecí curry s daalem a pilafem panovnice zařadila do svého pravidelného jídelníčku. Jak to bylo během dalších 14 let už můžeme sledovat ve filmu._____ 2) Bizarní příběh sepsala v roce 2010 60letá indická novinářka Shrabani Basuová. Při prohlídce letního sídla královny Viktorie našla Abdulovy obrazy a busty. Později objevila několik zapomenutých deníků královny a Karimovi potomci jí poskytli jeho deník. Podle knihy Victoria & Abdul: The True Story of the Queen’s Closest Confidant vznikl i náš film._____ 3) Snímek je směskou společenské kritiky, komedie, romantiky a dramatu. V duchu anglické ironie není chvílemi zcela jasné, co je míněno vážně a co ne. Inu, je based on real events...mostly._____ 4) Příběh munšiho Karima je nejasný. Prostý sluha oslněný britským dvorem a panovnicí anebo prostě jen prospěchář a napůl podvodník? Těžko říci._____ 5) Film stojí a padá s vynikající 83letou Judi Denchovou. Ta pokračuje ve své roli královny Victorie z filmu Paní Brownová._____ 6) Za zmínku stojí i 31letý bollywoodský herec a model Ali Fazal (Abdul Karim), který ovšem v jiných rolích a v jiném ohávení na mě působí přitažlivěji._____ 7) Zaujal mě královnin pestrý denní program: Breakfast with the Royal Princes of Belgium. 11:00, an audience with the Sultan of Dubai, where Her Majesty will be presented with the Diamond of Oojay. Garden party where Her Majesty will receive Oscar II, King of Sweden and Norway, again, and Queen Liliuokalani...a monarch and, uh, sole Queen Regnant of the Kingdom of Hawaii, Your Majesty. Uh, she has composed a song for you on the ukulele. Uh, but we have managed to put her off. Then you will eat with the Prime Minister and at 7:00, the banquet in the state dining room._____ 8) Výstižný koment: Myshkin****. ()

BOURQUE

Jednoduchý, slušne natočený ale ešte lepšie zahraný príbeh, v ktorom do slova „kraľuje“ J. Dench, ktorej parádne „asistuje“ A. Fazal. Slušne vytvorené „autentické“ prostredie. PS.: „Život je taký, ako koberec. Pracujeme na ňom, tkáme, kým na koniec dostaneme jeden obraz.“ Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

Martin741

Judi Dench bola skvela aj po 80 -ke ako Kralovna Viktoria. Neviem, do akej miery je to realne, nebavilo ma to zistovat, ale Viktoriu 1837 - 1901 zahrala Dench perfektne, obycajne dialogy prevladaju aj tu, to sa mi pacilo. Tvorcovia sa snazili vyhnut nejakym extra konfliktnym temam, slo len o to, aby sluha pomahal pri oslavach akehosi vyrocia kralovnej Viktorie, no a pritom si ho ona oblubila. Prosim viac takychto filmov, kludne i o kralovnej Marii I. katolickej, alebo hoci o Plantegenetovcoch, vladli 1154 - 1461. 70 % ()

• Judi Dench (Victoria) bola na začiatku filmovania (09/2016) o mesiac staršia než kráľovná Victoria v čase, keď zomrela. (Astonko)
  • Počas pobytu v Balmorale povie doktor Reid, že neznáša Škótsko. Jeho predstaviteľ Paul Higgins je v skutočnosti Škót. (Astonko)