Kamene (TV film)

Drama / Historický

Československo, 1989, 79 min

Očákávania som mal určite väčšie ako výsledok, ktorý ma čakal. Životopisný počin jedného z našich najvýznamnejších dejateľov by si zaslúžil zdatnejšie spracovanie, aj keď išlo iba o skromnú televíznu inscenáciu. Obsadenie vtedy menej známych, väčšinou našich béčkových hercov obstáť náročnú skúšku nemohlo. Rovnako tak slabšia výprava a kulisy. Príbeh iba zčasti zabŕdol do problematiky vytvorenia a kodifikácie nášho jazyka. A práve takáto téma by mohla viac sedieť žene na režisérskej stoličke. Na druhej strane, snímok vďaka nastúpenému tempu rýchlo ubehne.(3.1.2016)

Na konci 18. storočia Bajza (Kožka), Fándly (Slovák) a Bernolák (Geišberg) bojujú o spisovnú slovenčinu aj medzi sebou.(22.3.2015)

Slovenská historická inscenácia, ktorú by som zaradil do kategórie tých lepších. Pomohlo k tomu aj vhodné herecké obsadenie, prekvapivo výlučne mužské. Pri filme je však nutná určitá znalosť historických faktov (ktoré som si musel rýchlo vyhľadat na wikipédii) a osobností, aby sa človek nestratil v súvislostiach, pretože film ich nemá čas podrobne vysvetľovať. –––– Nijaký kameň nie je tým, čím sa zdá. –––– Keď nejde gazda na strechu, ide strecha na gazdu.(4.8.2018)