Historické drama je situované do roku 1776. V klášteře klarisek se ukryje mladý zběh (A. Rašilov). Despotický hejtman (J. Zahajský) vysílá do kláštera mladého poručíka (M. Vašut) a dva důstojníky s eskortou, aby zběhlého vojáka zatkli. O jeho úkrytu se dozví mladá novicka (A. Elsnerová), která řeší dilema, jestli ho má prozradit. Poručík nesouhlasí s nelidskými metodami hejtmana a rozhodne se dát zběhovi šanci k úniku. Jeho osvícenské myšlení se dostává do konfliktu nejen s vojenským řádem, ale posléze i s řádem církevním… (Česká televize)

Max Q.

Za sebe bych řekl, že jde asi o nejlepší Vašutovu roli, tentokrát kope za tu dobrou stranu. Proti němu Zahajský, vlastně bych si dokázal představit, kdyby si role prohodili. Ale takhle to bylo o fous lepší. Film je napínavý, plný dialogů o spravedlnosti a svědomí, přičemž nesklouzl k lacinému prvoplánovému moralizování... Já byl spokojen. ()

spotczek

Myšlenka dobrá, ale provedení poněkud pokulhává, přestože to v žádném případě není propadák. Myšlenku vidím v onom řádu; řád jako pravidla, která v době osvícenství začínají s vědou nabývat na dnešním zbožštění, a jako řeholní řád, tedy církev, která o božskost díky osvícencům a pak i vědcům přichází. Dodnes je problém stanovování a dodržování určitého lidského řádu aktuální. Jde o jisté mezní situace. Příkladem je zde nepochybné provinění vojenského zběha, jehož je potřeba potrestat, ale jde o to jak a jak moc. To samé se řeší i u ostatních hrdinů. Do jaké míry se provinili, proč, jak byli potrestáni a bylo to spravedlivé?! Vše se ještě problematizuje tím, že je většina situací ve filmu vystavěna tak, abychom v určitém bodu dospěli k dvěma možným řešením - např. prozradí ho nebo neprozradí, uteče či neuteče, zabije či nezabije apod. Autor v těchto momentech nejspíš schválně nechává promlouvat náhodu či boží prozřetelnost (každý ať si sám vybere), spíše než záměrné jednání. Tedy v podstatě nestraní ani víře, ani rozumu. Žádný řád není perfektní a dokonalý! Co už se mi líbí méně je v podstatě značně vykonstruovaný děj. Vše začíná nepochopitelnou shovívavostí důstojníka, který jen pro dodržování pravidel zachraňuje životy těch, kteří tato pravidla na začátku porušili. A vynakládá na to značné úsilí, dokonce riskuje. Sice to skvěle nastartuje celé dění, ale úplně v tom nevidím člověka z masa a kostí. U ostatních postav jsou naštěstí jejich motivace i jednání smysluplnější a reálnější. Nejsympatičtější a nejpropracovanější se mi jeví mladá novicka, jíž zmítají okolnosti, pochyby, lidé, city i názory. Hlavní funkcí všech postaviček ale je, aby sloužily okatému autorovu záměru. ()

Alden_Larson

Docela obyčejný příběh s unikátním zpracováním. Film měl trochu pomalý začátek, ale po něm se mi zbytek moc líbil. Děj je působivý a postavy taktéž, líbí se mi, že není úplně jasné, komu má divák fandit, právě to je ponachané na nás a na našich morálních kompasech. Herecké výkony byly skvělé, tohle je podle mě Vašutova nejlepší role, všichni ostatní herci a herečky byli samozřejmě také skvělí. Prezentace se mi moc líbila a hudba také, i když mi místy přišla trochu melodramatická. 8/10 ()

brasek

Nuda. Historický film, ktorý ma ničím nezaujal. Podľa mňa ani nejako dobové zobrazenie nie je kvalitné, herecký výkony zodpovedajú nepútavému príbehu. ()

Nick321

Když se zkombinuje hloupost , strach a prospěchářství, je těžké proti takovému trojhlavému drakovi bojovat sám, pokud je zde pouze jediný člověk který má rozum. Marek Vašut v roli oficíra zde marně svádí boj o život mladého zběha, který udělal dvě fatální chyby. Že o potenciálním úkrytu řekl svému druhovi, který nevydržel kruté mučení a že klášter neopustil když měl možnost . Klášter se chce zběha zbavit a to i za cenu, že ho po zatčení pravděpodobně popraví, na všechno si najdou ospravedlnění v Bibli, jak typické. Jen mi docela přijde bizardně fascinující, kolik mužů a úsilí jsou vojáci ve filmu odhodlaní vynaložit, aby dopadli jednoho vystrašeného chudáka, žádného proslulého banditu či vraha.Skvělý film o určité části historie, kterých není mnoho .***** ()

annevelyn

Tak trochu zapomenutý film, který brilantně pojednává o střetu světské a církevní moci a rodílných charakterech v 18. století. Nezapomenutelný film, který byl zapomenut stejně jako jeho nadějný režisér. ()

lojzik

Big Bear: Máš pravdu, je to velmi kvalitní psychologické drama, ale to spousta pitomců nedokáže docenit. 90. léta byla dost plodná na kvalitní(i lacinější televizní)snímky z naší i zahraniční produkce. Každá postava ve filmu sleduje svůj cíl, ale současně musí své úmysly tajit před ostatními a taky má jinou motivaci. Film se odehrává na pozadí josefínských reforem, proto ta zápletka o konfliktu moci církevní a světské. Já plným počtem rozhodně neplýtvám, ale tento film si ho prostě zaslouží, protože dnes už se kvalitní filmy netočí. Dneska si každý vybere nějaké téma z 2.svět. války a očekává, že si z toho všichni sednou na zadek, i kdyby to byla sebevětší kravina, svobody nám opět ubývá. Biopler: Co tím myslíš na české poměry ?, ty čoboláckej parazite, my jsme na vás 70 let dopláceli, měli jsme vás nechat madarům, lůzo. A vy jste se nám odvděčili tím, že jste naší krásnou českou zemi zaplevelili cikány a dodnes sem strkáte svoje špinavý rypáky !! ()

zdn

Vyborna atmosfera a dialogy. Spor cirkevni a svetske moci se zajimavou zapletkou. Za zminku stoji i kvalitni herecke vykony. ()

Andy_Warhold

Zapomenuté velmi dobré historické drama, které narozdíl od většiny konkurence nepůsobí jako laciná kulisa z reklamy na Ramu. Hlavním kladem je solidní hloubka morálního dramatu o povinnosti, odpovědnosti, lásce a cti, to vše v kulisách Jozefínské historické doby. Životní výkon Marka Vašuta, který ukazuje že umí hrát charakterní a rozpolcené charaktery, skvělý Tříska ve vedlejší roli a solidní a od té doby bohužel nevyužitá Andrea Elsnerová. Vzhledem k době vzniku a nezkušenosti režiséra dávám 4*. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)