2010: Druhá vesmírná odysea

2010: The Year We Make Contact

2010: Rok prvého kontaktu

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1984, 116 min

Povedený sci-fi snímek se slušnou atmosférou, Royem Scheiderem a poměrně zajímavým příběhem, který je trošku svižnější, než u 2001 a vhodí nás do víru událostí tak nějak rychleji. Kosmický let na pozadí studené války, je určitě lákadlem pro nadšené fanoušky žánru a 2010 na něm dost staví. Nevěděl jsem co čekat a měl docela obavy, ale nebyl jsem nespokojen. Technická stránka filmu je také na dobré úrovni a je vidět, že si tvůrci dali záležet. Ovšem - ať už je tento film v jakýchkoliv aspektech dobře provedený či zajímavý - je to pořád jen mladší a hlavně chudší bratříček legendárního kosmického filmu z roku 1968. S klasikou Stanleyho Kubricka neměřitelné ve všech ohledech, což ovšem není ostudou tohoto kvalitního filmu. 2001: Vesmírná odysea, se totiž, oproti všem ostatním dodnes natočeným filmům, výjimá jako John Deere mezi Zetory...(8.2.2014)

No možná lepší a záživnější než 2001 ,ale ta byla průkopník , jenže toto má spád a vrchol!!! Našel jsem chybu nevím jak to bylo v originále , ale cca v 60 minutě při poradě hovoří o rozměrech obelisků s tím , že mají poměr stran 1x4x9 ale říkají , že jsou to ODMOCNINY čísel 1-2-3 , přičemž jsou to MOCNINY!!!!! To jen tak pro pořádek, asi chybička v dabingu , stane se !?!?!?(30.7.2016)

Ryzí scifi s dávkou neznáma, tajemna a pointou. Mnoho jich není :( Žádná tupá vyvražďovačka jako Vetřelec nebo fantasmagorie jako Hvězdné Války... Mnohem stravitelnější než první díl i když je to skoro o tom samém...(11.7.2017)

Člověk by pomalu ani nečekal, že 2001: Vesmírná odysea může mít vydařené pokračování... a bohužel by udělal dobře. Největším problémem 2010 je její zatížení původním filmem. Kdyby se jednalo o samostatný film, řeknu si, že je to docela pěkné sci-fi. A ač jsem nechtěl srovnávat a brát film jako takovou standartnější (jak zápletkou, tak filmovým jazykem) verzi filmu pro masovější publikum, neubránil jsem se tomu, aby mě neustále do očí bila plytkost toho všeho. Hyams se snaží Kubrickův film variovat příliš okatě a polopaticky, což často vyústí v nesmyslnost, až trapnost. Zkrátka, N U D A.(17.5.2006)

Neslobodno porovnávať s Kubrickovou VO. Táto je iná. Pokračovanie..to hej...ale iné... A výborné. Všimnite si v mini roličke Jana Třísku.(15.9.2009)

Spojením atmosféry a vizuální stránky prvního dílu s dějovostí toho druhého by vznikl, alespoň pro mě, dokonalý film.(5.12.2009)

Už je to slabší, pro mě to zachraňuje znovuoživení HALa a jeho zproštění viny a pak závěrečná scéna na Europě. Kniha bude někde jinde, s chutí do ní!(26.3.2012)

Více tajemna i akce a méně nudných míst oproti 2001, proto rozhodně lepší než první díl. Ještě by mohl někdo zfilmovat 3001... tam by bylo na co koukat :)(27.3.2012)

• Fraktální

přijde mi jako když kulisy k prvnímu filmu byly fakt drahý a přišlo jim škoda je nevyužít ještě jednou....(21.6.2012)

Film 2010 je ve srovnání s jedinečností 2001 zcela jiný a rozhodně nikdo nemůže očekávat stejně fascinující podívanou. Clarke napsal skvělé pokračování a tento film jej podle mě dobře vystihl. Oproti 2001 je zde mnohem víc dialogů :))), což uvítají ti, kteří se u prvního dílu nudili. Konec bych uvítal obsáhlejší, ale i tak je závěrečná zkratka výstižná. Viděl jsem Hyamsův film mockrát a vždy se na něj znovu podívám rád.(10.10.2013)

Nemohu si pomoct, mnohem lepsi nez jednicka. Rychlejsi a srozumielný spad. Kamera je horsi, ale i tak... Jednicku nazyva vetsina umeleckym dilem, ale tohle pro me bylo divactejsi...(4.1.2014)

Navazující film, nad kterým bych rozhodně neohrnovala nos. Nese jasně vykreslené poselství, v krátkém čase vybuduje výtečnou atmosféru a má velmi slušně propracované efekty. 80%(3.4.2015)

Film opravdu nadprůměrný, ale kazí to stupidní mnohamluvný závěr, který mi do celkového naladění filmu nezapadá.(22.4.2015)

Celkom bavilo. 70%(25.9.2015)

Každému je jasné, že Peter Hyams se Stanleymu Kubrickovi nemůže rovnat, a tak je nutno přistupovat k Druhé vesmírné odysee se shovívavostí. Má to své kouzlo, silné napětí a sympatické herecké obsazení. Je zbytečné tento snímek hanit.(18.1.2016)

• dynamyt1

Snaha být lepší, snaha vše vysvětlit, snaha překročit Kubrickův "monolit".... jen je smutné, že film z roku 1984 je ve všech ohledech horší jak film z roku 1968 -> špatně recyklovaná zápletka, charaktery, hudba, kamera. A opět neutuchající všudypřítomný amíkovský strach ze studenokrevných a zlých rusů. Ačkoliv zde panuje názor, že je vše jasnější a srozumitelnější, tak v tomto případě méně znamená více. Proč by vše mělo být doslovné? To se z diváka musí dělat hloupá ovce, jenž musí mít stejný a většinový názor? Monolit na vás!(20.1.2017)

Souhlasím s Gemini mně se také dvojka líbila více . Jsem toho názoru, že to je kvůli absenci Kubricka. Je to více sci-fi než mysteriózní a to je pro tento film moc dobře. Také herecké obsazení je zajímavější!(2.4.2017)

Velmi povedený klasický sci-fi film z osmdesátých let. Důstojné pokračování 2001, ale na plné hodnocení tomu přece jen něco chybí. Peter Hyams dokázal už s Kozorohem 1, že je výborný režisér, škoda, že se mu úplně nepodařilo pokračovat v tomto trendu i dále. Atmosféra snímku je výborná. A poselství je jasné: konec studené války a fakt, že tahle planeta není naše.(4.4.2018)

Najlepšie sci-fi, ktoré ste nikdy nevideli ...(27.6.2018)

Tentokrát se dočkáme jasného, přímočarého pokračování, které bude vyhovovat všem, kterým první díl připadal zdlouhavý, zmatený a bez jasných odpovědí. Zde se odpovědí dočkáte a to přímo polopaticky. Zpracování je na velmi dobré úrovni a stejně jako v prvním díle mě mile překvapila hudba, která dokázala přesně vystihnout děj a skvěle do něj zapadla. Atmosféra nehostiného vesmíru působí výborně a opuštěná loď Discovery se spícím počítačem HALL, od kterého nevíte co čekat dodává do filmu horrorové prvky, které mu rozhodně prospěly.(9.3.2009)

Odvar z 2001. Těch skoro 20 let rozdílu v době vzniku není skoro vidět. Bohužel atmosféra už je někde jinde a celé to postrádá to tajemství a napětí, kterým je 2001 tak nabitá. Clarka jsem měl vždycky rád proto, že neřešil aktuální problémy reálného světa, tady se tomu zpronevěřil a vznikla průměrná kniha a možná ještě průměrnější film. Přesněji to asi vystihli tron a shadwell.(18.3.2009)