2010: Druhá vesmírná odysea

2010: The Year We Make Contact

2010: Rok prvého kontaktu

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1984, 116 min

Povedený sci-fi snímek se slušnou atmosférou, Royem Scheiderem a poměrně zajímavým příběhem, který je trošku svižnější, než u 2001 a vhodí nás do víru událostí tak nějak rychleji. Kosmický let na pozadí studené války, je určitě lákadlem pro nadšené fanoušky žánru a 2010 na něm dost staví. Nevěděl jsem co čekat a měl docela obavy, ale nebyl jsem nespokojen. Technická stránka filmu je také na dobré úrovni a je vidět, že si tvůrci dali záležet. Ovšem - ať už je tento film v jakýchkoliv aspektech dobře provedený či zajímavý - je to pořád jen mladší a hlavně chudší bratříček legendárního kosmického filmu z roku 1968. S klasikou Stanleyho Kubricka neměřitelné ve všech ohledech, což ovšem není ostudou tohoto kvalitního filmu. 2001: Vesmírná odysea, se totiž, oproti všem ostatním dodnes natočeným filmům, výjimá jako John Deere mezi Zetory...(8.2.2014)

dokonale pokracovanie dokonalejsej 2001, 100%(7.6.2010)

Slušné pokračování legendy(30.12.2010)

Tak mne teda 2010 bavila o několik řádů více než první díl...vesmírná tématika mne baví a podobných filmů je jako šafránu. Dobré obsazení, velmi pěkné triky, které neurazí ani po letech (ale na české Návštěvníky nedám dopustit!). Klidně bych se přimlouval za kvalitní remake a natočení všech čtyřech dílů. Škoda, že nemá nikdo odvahu se do toho pustit...(24.6.2011)

přidávám se k geminimu i když nechci vůbec srovnávat 2001 a 2010 protože se tu jedná o dva naprosto rozdílné přístupy. I tak vynikající hudba Davida Shira, příjemná režie petra hyamse, můj osobní favorit Roy Scheider , výprava, inteiéry apod staví tenhle pro jiné průměrný film do mé osobní první desítky. Téma není tak nadčasové a tak určitě problematika cold war asi dnešní filmové fanoušky osvloví spíše "retro" atmosférou. Přesto se jedná o velmi zdařilé dílko...(21.10.2011)

Důstojné pokračování 2001, průměrný režisér obsadil průměrné herce do filmu s průměrným rozpočtem ale s nadprůměrným rozpočtem. Výsledkem je výborné dílo, jehož odkaz požkozuje jediná věc - srovnání s předchozím dílem, kterému je sice důstojným pokračováním (jak jsem již uvedl), ale rovnat se mu nemůže.(1.7.2012)

Přenést přes srdce jsem to dokázala, ale musela jsem se odprostit od Kubrika a říkat si že to není pokus o jedničku, ale pokračování ságy. Navíc konec to dost vytáhl, no není to umělecké dílo, ale je to kvalitní práce, není to špatné podání, jen to není Kubrick. Ale mě se i toto zpracování natolik líbilo že nemohu jít pod čtyři hvězdičky.(20.11.2012)

4 hviezdy za zvuk vo vákuu (Kubrik tie hluché miesta proste vyplnil hudbou). Inak to mohol byť jeden z naj Sci-Fi filmov vôbec. Škoda len, že sa asi nikdy nedočkáme aj sfilmovaných ďalších dvoch knižných pokračovaní - 2061 a 3001.(21.4.2013)

Velmi milé překvapení. Kvalitní film s dobrými hereckými výkony, i když upřímně Scheidera nemusím, tak tady mi tak moc nevadil. Povedené triky, kvalitní hudba, obstojná pointa. Žádné kultovní dílo, ale pro mě určitě lepší, než první díl.(15.5.2013)

U mě o něco lepší než zdlouhavý první díl a konec, který dával smysl..(11.7.2013)

Tento film ma do seba nieco tajomne. nieco co sa neda slovom opisat. asi to bude tym monolitom... :)(25.8.2013)

Rozhodně to odsejpá víc než původní, nelze ovšem přehlížet šestnáctiletý odstup. Je to hodně optimistické, to za prvé. Za druhé se mně líbilo, že to "technické" propojení s prvním "dílem" je uděláno moc dobře.(13.1.2014)

Bez náväznosti na film 2001 by to bol viac menej starý nanič brak. Efekty ok, herectvo ok, ale nič výnimočné.(26.1.2014)

Já jsem ze snímku nadmíru spokojený. Pro fanoušky Sci-fi snad i povinnost. Rozzuzlení 2001, poněvadž to si o to koledovalo. Napětím 2001 podle mého názoru překonává!(1.4.2014)

Dlouho jsem se 2010ce vyhýbal. Na to je pro mě 2001 až příliš ikonická než si ji zkazit nějakým odfláknutým pokračováním. Ale i při té největší dávce optimismu bych nečekal jak mě 10ka dokázala učarovat a vystřelit do hlubin vesmíru za ní. Myslím že k tématu bylo přistupováno s maximální citlivostí, v rukavičkách (pominu ty politický intermezza) a nepoškodil se tak původní Kubrickům klenot. Vysvětlování a budování děje navíc proběhlo nenásilnou a příjemnou formou, která po konci filmu zanechá onen krásný feeling, tajemna ale na druhou stranu ukojí i naše po vysvětlení lačnící mozky. 5/5, nekompromisně(11.1.2016)

Dobré :)(25.8.2016)

kvalitné pokračovanie, ktorému ale uberám ( v porovnaní s knihou ) z dôvodu zakomponovania rusko-amerických vzťahov a politikizácie, ktorá síce mala byť dobovým osviežením či prínosom napätia, skôr však priniesla bipolárnu zápletku nehodiacu sa úplne do technicky ladeného filmu. Ale ako mierotvorná myšlienka nie bez významu. Scény okolo Jupitera sú vizuálne skoro rovnako podnetné ako pôvodný film, no ten je isteže nedotknuteľný klenot a nielen vizuálny.(11.7.2017)

O knižním pokračování vím, ale její zfilmování mi na dlouho uniklo. Po Kubrickově zpackané 2001 příjemné překvapení, A.C.Clark si ho zjevně pohlídal. Podle mě nejpovedenější dvojka od dob Terminátora.(16.10.2017)

76%(26.5.2018)

Nemyslím si, že 2001 potřebovala nějaké dovysvětlení. Myslím, že i velký A. C. už psal ty další díly jen proto, aby se měl na Srí Lance za co potápět. Jinak Jelena Mironovová výborná, ta vždycky ví, jak za to vzít. Jan Tříska sice mohl prohlásit, že hrál s Royem Scheiderem a Helen Mirren v jednom filmu, ale louže chlorofylu na Europě proti němu předvedla nesrovnatelně více strhující herectví. Divím se, že tenhle film za komunistů nehráli jako diví, aby ukázali, jak dopadne emigrovavší herec. K mému potěšení to vůbec bylo dosti protiamerické, když Hala naprogramovali schválně agenti z Bílého domu, aby zabíjel. U Hyamse by nás to ale po Kozorohu 1 asi nemělo překvapit.(29.6.2018)

Tento film som prvýkrát videl tesne po revolúcií, a vizuálne som ho porovnával s filmom Votrelec. Efekty mi vtedy prišli geniálne a unikátne. Vtedy by som dal plný počet, kvôli tomu, že tento film bol vo všetkých ohľadoch priekopník, a nedám mu menej ani teraz, aj napriek tomu, že v súčasnosti existuje nespočet lepších scifi, s tisíckrát lepšími efektmi.(1.7.2018)