Nový čas, nová odysea, a nová šance rozluštit záhadu mise Jupitera z roku 2001. Členové posádky na palubě Leonova jsou na cestě za setkáním se stále vesmírem plující lodí Discovery. Posádka zatím netuší, že se brzy ocitne tváří v tvář osudu samotného lidstva. Ten bude spočívat na křemíkových bedrech znovu probuzeného počítače HAL-9000. Tímto filmem natočeným podle pokračování slavného románu Arthura C. Clarka "2001: Vesmírná odysea", dokázal režisér Peter Hyams (Kozoroh jedna, Outland) natočit pohlcující sci-fi film navazující na svého předchůdce, avšak se svým rukopisem. Píše se rok 2010. Čas zjistit, že nejsme sami. (Magic Box)

curunir

,,TIEŽ SA MI TO STALO KEĎ SOM TU BOL PRVÝKRÁT." ,,KEDY SI TU BOL PRVÝKRÁT." ,,NIKDY." __ ,,2010", pokračovanie azda najslávnejšieho sci-fi filmu všetkých čias, má viacero chýb súvisiacimi nielen s jeho napojením na ,,prvý film", ale tiež v celkovom dramaturgickom, obsahovom i profesnom prístupe. Z celkového hľadiska nejde o zlý film, ale o dobrý priemer. Snímke predovšetkým uškodila celá politická rovina, ktorú nakoniec príliš nepotrebuje a jej použitie o to zbytočnejšie, že o nič také nešlo predtým ani Kubrickovi. Ako napísal ktosi v diskusii, ozaj prichádza ku strate nadčasovosti príbehu. Krátkozrakosť tvorcov umiestniť do roku 2010 - teda do pomerne ďalekej budúcnosti - súperenie medzi USA a ZSSR sa dá ospravedlniť iba pálčivosťou vrcholiacej Studenej vojny, vtedy veľkého problému sveta. S takouto predstavou budúcnosti toho obdobia som sa však v kinematografii nestretol prvý raz. Treba povedať, že po obsahovej stránke ,,Druhá vesmírna odysea" disponuje hutnejším dejom, väčším počtom dialógov a teda i doslovnejších vysvetlení, pritom by sa z príbehu dalo vyťažiť aj viac. O väčšinu oscarových možností ju toho roku obral Formanov ,,Amadeus", hoci treba pripustiť, že aspoň cena za zvuk je pomerne otázna a víťazstvo ,,Indiana Jones a chrám skazy" v kategórii vizuálnych efektov nie je tiež úplne zaslúžené. Po technickej stránke je ,,Rok prvého kontaktu" aj po rokoch stále na veľmi slušnej úrovni a efekty zostarli iba minimálne. Skôr mi chýbala výraznejšia atmosféra, aj keď jej neprikladám za vinu, že som počas sledovania dva razy zaspal, pretože sa mi to stalo aj pri Kubrickovi a vo všeobecnosti v poslednej dobe takmer pri každom filme. (3240. hodnotenie, 219. komentár k filmu) ()

agentmiky

Druhý díl bych po stránce kvality dal na podobnou úroveň jako jedničku (a teď mě prosím neukamenujte). Ano, vizuální stránka na rok 1984 vydařená, ale určitě ne revoluční (uvědomte si, že již byl široké veřejnosti 5 let znám původní Vetřelec od Scotta). To jednička v tomto ohledu vyhrává na plné čáře. Ale dvojka se zase pyšní jasnějším lineárnějším příběhem s dost našlapaným hereckým obsazením. Roy Scheider, John Lithgow, Helen Mirren....Tímhle se Kubrickovo dítko nemůže pyšnit. Někomu může ta linearita zápletky vadit, já to ale přivítal s otevřenou náručí. Děj odsýpá, zbytečně se nikde nezastavuje. I těch infarktových situací tady bylo více (třeba modulové záběry z měsíce Europa). A závěr se mi též líbil více, fakticky povedené ukončení této série. Takže bych to viděl na stejné hodnocení. Solidních 7/10 ()

Terter

Poměrně povedené a dobře natočené pokračování kultovního Kubrickova sci-fi filmu. Dobrým tahem bylo obsazení Rona Scheidera a použití hudebních motivů z 2001. Na 3* ho bohužel sráží občasné nudné pasáže a trochu přetáhnutý happy end. ()

MissJ

"ALL THESE WORLDS ARE YOURS EXCEPT EUROPA. ATTEMPT NO LANDINGS THERE." Film úplně z jiného soudku než Kubrickova Odysea a jako takový ho taky hodnotím. Smekám před Hyamsovou odvahou se do tohoto projektu pustit. ()

PKD

Tento film u mě již dlouho kolísá mezi 3 a 4 *. Srovnávati s Kubrickovou doslova, 2000...1čkou:) dosti dobře nelze, páč to by bylo jako srovnávati pův. BSGalacticu s tou ´´novou´´. Jde o technicky a řemeslně dodnes perfektně odvedenou práci? Rozhodně. Jde o důstojné pokr. (a kdo četl předlohu ví, že se jí Hyams držel opravdu velmi věrně), no...s odstupem času bych řekl, ano i ne. Ale to není už dnes tak podstatné. Ano,samozřejmě, že jde o notně zjednodušené pokr., kde se už vesele ozývají hřmoucí zvuky ve vesmírném vakuu, zatím co v 2001...no, však víte. Příměs politiky, neva. Přec jen jde zcela logicky o dítko své doby a rozhodně už dnes je totální exotika vesmírná loď, kde je vše v azbuce, v drtivé většine slyšíme ruštinu a zove se Leonov. Jasně,pův. to měl býti Titov, ale víte jak , v Rusku...lidé ztrácejí přízeň. Mimochodem, kdo si ještě všiml, že se právě touto lodí těžce inspiroval M.J.Straczynski v Babylonu 5 ? ;-) Pochváliti musím i hudbu, jejíž elektronické dunivé tóny, které zazní vždy, když jde o záběr z kosmického prostoru, jsou opravdu parádní a dodávají těm záběrům přesně tu atmosféru, kterou mají míti. Však taky sehnání ost po 15letech marného hledání, bylo malým/velkým svátkem. Závěr bych sám pro sebe označil za absolutně kulervoucí (byť některé staré recenze ho označují za poněkud bombastický, což jest dnes velmi úsměvné, když si vezmeme, že každý 2.film, je dnes tzv.blockbuster, tj.´´bombastický´´, plný tzv. digibordelu, bez myšlenky, hlubšího zájmu o diváka a se schopností vám vyprchati z kedlubny za méně než 12h), který i samoz. díky neskutečně geniálně použitému motivu (který ale jinak s 2001 nemá jaksi nic společného, neb pro ni nebyl složen) si pouštím v posledních 10 letech, jako jedinou scénu z celého filmu. Potěšil, navrátivší se Douglas Déšť jako HAL 9000 a jsem moc rád, že zde máme i jeho ženské dvojče SAL 9000, což je zase narážka pro zasvěcené, páč II. původně se HAL měl jmenovati ATHENA a tudíž oplívati, ženským hlasem. Roy Scheider, který jest o 2001% lepší, než to neskutečně nesympatické a děsivé dřevo (které mi i svým otřesným hlasem, doslova kurví každou scénu, kde je. Pro Satana! Kde ho ten Kubrick, vyhrabal???) Wilda Silvestr, jako dr.H.Floyd je sázka na jistotu a ani ostatní herci nejsou špatní, i když po těch mnohých letech, mě už dosti irituje ten (sice pochopitelný, ale...) hysterický výron Johna Lithgowa, když se blíží k U.S.S.Discovery. Ještě že ne tam TÉ. Suma sumárum...dosti dobré, ale pro mě už ne tak dobré, abych dal stejný (to bych nedal stejně nikdy) počet, jako 1. Klidně bych si ale dokázal představiti, že by měl stejnou stopáž, jako 2001. A ano, souhlasím s tím, že by se ještě pořád měla natočiti 3. tj. 2061:třetí vesmírná odysea. Ne, 3001 fakt ne. Je to největší bejkovina, kterou kdysi A.C.Clark napsal (a zpětně tím pohnojil celou sérii) a stejně jen kvůli prachům, páčIII. mu zřejmě došel nedoplatek za nájem. Ne, pro mě a mnoho jiných znalců/fajnšmekrů (myslím tím hl.čtenáře, ne diváky) SF žánru, existuje a existovati bude prostě trilogie, jejíž první 2 díly jsou natočeny. Tak. () (méně) (více)

Kaluž

Je nejen plný hvězd, ale i protiválečné agitky, což tentokrát zcela ubírá z jeho tajemna. Ovšem HAL je zpět a je hrozivý a nepředvídatelný jako nikdy předtím. ()

Maq

Kubrickovo slavné dílo mi připadá příliš intelektuálské (což nemusí být nutně totéž co "inteligentní"). Tady je to tak trochu opačný extrém. Knižní předlohu neznám, ale pokouší-li se autor sci-fi o mírovou propagandu, je to nejspíš stejně trapné v knížce i ve filmu. --- Film má své světlé momenty, trikově to vůbec není špatné. Že mi to nepřipadá příliš napínavé, to bude nejspíš chybou režie. ()

L_O_U_S

Kubrickova 2001 by s Hyamsovou 2010 údajně vůbec neměla být srovnávána. Ale proč ne? Natočí-li někdo film, který rozvíjí příběh předchozího snímku, je srovnávání vždy na místě. Peter Hyams měl od začátku projektu těžkou pozici. Buď se vydá ve šlépějích geniálního vizionáře Kubricka a zachová pro pokračování jeho vypravěčský styl s minimem dialogů, přičemž jej kritika semele za to, že nevnesl do Clarkova vesmíru nic nového, nebo se na 2001 nebude ohlížet a natočí pokračování po svém, za což ho kritika opět pořádně vyplísní. Buďto se na pomyslné křižovatce vydá cestou do již částečně prozkoumané země zázraků, a nebo se nechá vést cestou druhou, u níž není jisté, kam jej dovede, ale může to být i pustá poušť. Hyams, který má mimochodem na seznamu úspěšných projektů zajímavé sci-fi KOZOROH 1, zvolil cestou druhou a dorazil, kam dorazil. Kde byl Kubrick zasněný, mysteriózní a kde nechal divákův mozek, ať si ony vizuální orgie sám přebere, tam je Hyams klišovitý a doslovný, takže prostoru pro divákovu představivost a intelekt je pomálu. Zatímco Kubrick si liboval ve vybělených interiérech, kde se promenádují elegantně oděné stevardky, Hyams klesl do atmosférického balastu osmdesátých let, kdy se každý vesmírný koráb vyznačoval potemnělými interiéry a posádkou oděnou do šedých košil. 2010 se snaží být zbytečně akční a to na úkor estetického zážitku; a Hyams si ani neodpustil šíření zvuku ve vakuu, za což mu měl Clarke od plic pořádně vynadat. V jiných filmech bych to zkousl, ale v něčem, co obsahuje podtitul "vesmírná odysea", v žádném případě. No a zakončení s novou formou života a monolitem? Dejte mi do ruky kameru a vyprodukuju něco lepšího. Jen si představte Zarathuštru, znějícího při pohledu na konjunkci měsíců u Lucifera a následný přesun na Europu, kde se za východu nového slunce scházejí u tajemného monolitu záhadné bytosti, naplněné zvědavostí a touhou překonat možnosti vlastní rasy... Suma sumárum, Hyams natočil naprosto rutinní sci-fi, kde se počet zajímavých momentů dá spočítat na prstech jedné ruky. Pokud by nešlo o pokračování Kubrickova veledíla (které mimochodem považuju za nejlepší film všech dob), tři hvězdičky by byly asi zasloužené. Ale takhle opravdu ne. (502.) ()

Aiax

Jinak průměrný režisér Peter Hyams se druhou Vesmírnou odyseou vážně překonal a řek bych, že překvapil nejen všechny filmové fandy, ale i sám sebe. Výborné pokračování Kubrickova klenotu, téměř zcela prosto jakékoliv "hollywoodizace", jehož kvality vyniknou zvláštně v porovnání se zbytkem filmové sci-fi produkce. ()

Philcze

Jako nekritický uctívač původní Odysey jsem byl připraven pokračováním pohrdnout, ale ten film si to nezaslouží. Je to poctivá, solidní sci-fi s některými překvapivě silnými scénami za které by se nestyděl ani sám mistr Kubrick. Přemýšlení o příběhu a jeho interpretaci vás ale nečeká. 7/10 ()

Derek

uz uvodnych 10 minut napovie akym smerom sa pokracovanie kultovej 2001 bude uberat (tolko dialogov nebolo v kubrickovom filme pocas celej stopaze). 2010 sa nesnazi prilis kopirovat original (kde by vizia petra hyamsa vobec nemala sancu) ale vyziva sa v tematach ktore boli na zaciatku 80tych rokov aktualne (americko-sovietske napatie) a do toho sa snazi zodpovedat otazky ktore zostali nezodpovedane z prvej odyesy (povod monolitu, hal a jeho sialenstvo, co sa stalo s bowmanom...). hyamsovy to ako reziserovy prilis nejde kde akcia a napatie nemaju dostatocnu stavu, ale ako kameraman ma dost slusne oko (cely look filmu a astronauti ako by vypadli z votrelca ci leviathana, ale i ked sa ma film odohravat len o 9 rokov neskor vsetk technika vyzera ako by ubehlo rokov 20), ale ani slusna herecka zostava nedokaze zahnat nudu pocas väčšiny filmu... ()

Laurent

Důstojné pokračování 1. dílu. Ale přestože se režisér hodně snažil, zůstal ztracen ve stínu Kubricka. Ve srovnávání, kterému jsem se neubránil, mě nejvíce zklamaly použité "tradiční" holywoodské scény a postupy. ()

ilemas

Na tehdejší dobu velmi zdařilé efekty, snad o něco lepší než jednička, která se mi zdála dost nudná,ale přesto výborná. Inteligentní sci-fi, skvělá podívaná, ale taky by to chtělo už remake. ()

Carlossss

Mějte mne za neznaboha a ignoranta, ale se vší úctou ke Kubrickově první odysee, ta druhá mi přišla povedenější. Samozřejmě, že po shlédnutí té druhé mám jiný náhled i na tu první a obě tvoří kompaktní celek. Peter Hyams, ač jinak vcelku průměrný režisér, dokázal, že když máte prostředky, dobré ovzduší a zahrají vám herci, můžete natočit přijemný film. Dokonce jsem si všiml i Jana Třísky, který hrál, jak jinak, než Rusa. ()

Martin741

Kym Kubrickova 2001 Space Odyssey bola nadherna space opera a nadherna vizualna jazda, ktora sa stala uz nadcasovou klasikou, 2010 Space Odyssey je uz len zrucne odvedena reziserska rutina. Keir Dulea z jednicky je aj tu, ale hlavne chyba Kubrick. 72 % ()

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno